Kendini tamir eden otomobil boyası...

Otomobil sahiplerinin kabusu tarihe karışıyor: Artık küçük çizikler kendiliğinden yok olacak...

  • Ümit Öncel
Kendini tamir eden otomobil boyası...
Eğer patent alınabilirse bu görüntüler tarih olacak.

Güney Mississippi Üniversitesi'nde görevli bilim adamları yeni geliştirdikleri bir teknik ile çizilen araba boyalarının kendiliğinden eski haline gelmesini sağlayan bir materyal üretmeyi başardılar. Bilim adamları ürettikleri polimerik materyalin kendisini tamir edebilmek için sadece güneş ışığına ihtiyaç duyduğunu açıkladılar. Materyalin en önemli malzemesi karides, yengeç gibi deniz hayvanlarının kabuğundan elde edilen "chitosan" adlı madde.

Bilim adamları bu yöntemin üzerinde boya bulunan ve çizilebilen hemen her türlü yüzey için kullanılabileceğini söylüyorlar ve yüzeyleri yeniden boyamaya göre çok daha ekonomik bir alternatif olduğunu iddia ediyorlar. Patent başvurusunun yapıldığı ve ticari olarak kullanım imkanlarının henüz değerlendirilme aşamasında olan malzemenin tek sorunu, aynı noktanın sadece bir kez kendisini onarabiliyor olması. Eğer aynı nokta ikinci kez çizilirse, ne yazık ki yeniden kendini onarması mümkün olmuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bildiğim kadrıyla nanoteknoloji ile yapıyorlar bunu.

evet nanoteknoloji ilr.. kaplama işin de de TiO2 (titanyum di oksit)kullanaılıyo olabilirler. Bu madde ışık altında kendi kendini temizliyebiliyor ve yenileyebiliyor

zaten aynı yerden 2 kere çizilmesi de o kadar kolay değil...

Tam bana göre bişey bu garaja girerken hep çiziyorum arabayı :D

çok iyimiş.zaten aynı noktadan tekrar çizilmeside şansızlık olur

boyacılar yandı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play