Kendini Temizleyen Araba Boyası Geliştirildi

Nissan Europe, su ve yağ bazlı kirleri tutmayan araba boyası geliştirdi!

  • Ali Ruhi Öztürk
Kendini Temizleyen Araba Boyası Geliştirildi

Kendini süren arabalara tam da alışmaya başlamıştık ki, şimdi de kendini temizleye arabalar ortaya çıktı. Nissan, süper hidrofobik ve 'oleofobik' boya olan Ultra-Ever Dry adlı fikiri üzerinde çalışmaya 2014'te başlamıştı.

Boya, Nissan sahiplerinin arabalarını asla bir daha yıkamamaları için Nanoteknoloji firması Nano Labs birlikte İngiltere'deki Nissan Teknik Merkezinde geliştirildi. O günden bu yana, hem Nissan Note hem de EV Nissan Leaf bu boyayla kaplandı, ancak otomobiller henüz seri üretime hazır değil.

NISSAN DEVELOPS FIRST 'SELF-CLEANING' CAR PROTOTYPENISSAN DEVELOPS FIRST 'SELF-CLEANING' CAR PROTOTYPE
Washing a car can be a chore - and a costly one at that. In response, Nissan has begun tests on innovative paint technology that repels mud, rain and everyday dirt, meaning drivers may never have to clean their car again.

Nissan, 2016'da yaptığı bir basın açıklamasında şunları söylemişti: "Şu anda bu teknolojinin standart ekipman olarak Nissan araçlarına uygulanması için herhangi bir planımız yok. Nissan, kaplama teknolojisini gelecekteki bir satış sonrası seçenek olarak değerlendirmeye devam edecek."

Hem su hem de yağ bazlı kirlere karşı dirençli olan boya, çamur, yağmur, kar gibi kirlerin hiç birini üzerinde tutmuyor. Ultra-Ever Dry tescilli omnifobik teknolojiyi kullanarak, moleküler yapısında bulunan çıkıntılar sayesinde su ve yağ partiküllerini itiyor. Basitçe tarif etmek gerekirse, çok gelişmiş yapışmaz teflon tava benzeri bir teknoloji diyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Bu yeni bişey değilki sıvı bi madde var adını bilmiyorum onu sürünce böyle oluyor

1990 yıllarda uzakdoğuda yaygın yetişen Lotus çiçeğinden faydalanılarak bu boya Avrupa'da üretildi. Yağ ve lekeyi tozu sürülen zeminde barındırmıyor. Dekoratif ev boyası bile piyasada satıldı rağbet görmedi! Nissan bu boyayı 30 yıl sonra tekrar ben buldum demesi abesle iştigal.

Sen de yorum yaz

Turhost