Kendisi öldü ama beyni hala bizlerle...

Büyük dahi Einstein'ın beyninin şu anda bir müzede sergilendiğini biliyor muydunuz?

  • Ertuğrul Süngü
Beyin yıllarca incelendikten sonra artık müzede
Beynin büyük bir kısmı zarar görmemiş durumda

Dünya üzerinde yaşamış ve kayıtlara geçmiş en zeki insan olan Einstein, öldüğü zaman ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Peki, böyle bir beynin akademik çevreler tarafından rahat bırakılmış olabileceğine ihtimal veriyor musunuz? Cevap: Tabii ki hayır...

Gizmodo'nun çeşitli kaynaklardan derlediği habere göre, 1955'deki ölümünden sonra büyük bir operasyonla çıkarılan beyin ve içerisinde barındırdığı 46 tane düşünme kordonu artık Philadelphia'nın Mütter Müzesinde sergileniyor. Philadelphia'nın çocuk hastanesinde nöropatoloji uzmanı olarak çalışan Lucy Rorke-Adams, College of Physicians of Philadelphia adına elindeki bütün parçaları müzeye bağışladı. Adams beyni 1970 yılında, üzerinde çalışan bir fizik doktoru ile yaptığı araştırmalar sonucunda elinde barındırmayı sürdürebilmişti.

Her ne kadar bazı parçaları yok olmuş olsa da, beynin büyük bir kısmı sağlam olarak otopsinin yapıldığı Princeton Üniversitesinde duruyor. Fizik ve bilim dünyasının üzerinde fazlasıyla çalıştığı beyin, her anlamıyla çok büyük bir önem taşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

o artık bir et parçası

adamın beyninden ne istiyosunuz ya ölüye de rahat yok.

bazı parçaları kaybolmadı, araştırılmak için kesitler alındı ve çok önemli araştırmalar yapıldı bu parçalar üzerinde.

Ne yazacağımı bilemiyorum, yazmasam içime dert oluyor, yazmak da içimden gelmiyor. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.

Ama yeter mezarına nakledilsin artık, ölmeden önce kendisinden izin ya da onay alınmadıysa bu davranış doğru değildi zaten.

ya beynin iyi olması önemli değil sorun onu kullanabilmekten geçiyor !!!

Beyin bedava =D

herkeste aynı beyin var ama sorun onu kullanabilmek :))

Einstein kayıtlara geçmiş en zeki insan değil bu arada.

Beyni öldükten 8 saat sonra ailesinden habersiz 200 parçaya ayrıldı diye biliyorum; tekrar mı birleştirmişler parçaları? :S

Einstein'ın beynini elli yıl incelemişler de ne olmuş hiç,bi kopyasını çıkarıp ileride nano teknojiyle üretilecek robotlarda yapay zeka olarak kullanılabilir.Kaç teroflop cpu işlemci kullanıyormuş kaç zerabayt ram kullanıyormuş en ince ayrıntısına kadar incelemişlermi.Organ mafyalarının eline geçmeden en kısa zamanda beyindeki tüm verileri bi harddiske kopyalanması gerekir. Yarın çok geç olmadan benden söylemesi.

Dünya üzerinde yaşamış en zeki insan Einstein değildir, Goethe nin IQ'su Einstein dan daha fazladır.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play