Kesin çözüm: Android 4.2!

Android'in en büyük derdinin kesin çözümü belli oldu: Android 4.2 Jelly Bean!

Kesin çözüm: Android 4.2!

Ağ donanımları üreten bir Amerikan firması olan Juniper Networks, Android işletim sistemli telefonları tehdit eden zararlı uygulamaların neredeyse dörtte üçünün, kullanıcı bilgisi olmadan otomatik olarak ücretli hizmetlere SMS mesajı gönderen uygulamalar olduğunu belirtiyor. İlginç olan bu zararlı uygulamaların neredeyse tamamının Android 4.2 sürümünde bulunan bir koruma özelliği sayesinde engellenebiliyor olması.

Android kullanıcılarının karşılaştığı pek çok sorunun temelinde telefon üreticilerinin cihazları için Android güncellemelerini hazırlamakta çok yavaş olması yatıyor: Android 4.2 yaklaşık altı ay önce kullanıma sunulmasına rağmen piyasadaki Android cihazların sadece yüzde 4'ü işletim sisteminin son sürümünü kullanıyor. Juniper Networks Mobile Threat Center analistleri, mobil cihazları tehdit eden zararlı uygulama sayısının son bir yıl içinde tam yüzde 614 artarak 276.259'a ulaştığını ve bunların yüzde 92'sinin Android işletim sistemini hedef aldığını belirtiyorlar. Analistler oranın bu kadar yüksek olmasını, Android işletim sisteminin yüksek pazar payı ve kullanım oranı nedeniyle saldırganların ilgisini çekiyor olmasına bağlıyorlar. Üreticilerin güncellemeler konusunda hantal davranması da açık kaynak kodlu sistemi saldırganların öncelikli hedefi haline getiriyor.

Android 4.2, özel olarak ücretlendirilmiş hizmetlere SMS mesajı gönderilmek istendiğinde işlemi durduran ve öncelikle kullanıcıyı onay vermesi için uyaran bir özelliğe sahip. Ancak Android'in açık kaynak kodlu bir sistem olmasından kaynaklanan parçalı piyasa yapısı, en son güncellemelerin hızlı bir şekilde yayılmasını engelliyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

off bu işe google bir el atsın gitsin samsungu satın alsın bize güncelleme versin bu ne ya gidicem bi ios alacam sonunda o olacak

@28 Haz 2013 20:51 o işe zaten google bakıyor. nerenle takip ediyorsun?

@29 Haz 2013 02:55 google update yayınladıktan sonra top üreticide esas siz nerenizle takip ediyorsunuz ?

@29 Haz 2013 10:39 tekrikler süper kapak :D:D

Ios al kafan rahat olsun :). Bi kullansan vaz gecemessin ......

@29 Haz 2013 00:55 iso kullanıp androide geçince "lanet olsun ios'a " dediğim hala dün gibi aklımda. Enufak bir sorun bile yaşamadım androidde. Ne virüsü ne bilmemnesi. Canavar gibi çalışıyor.

sanki biz istiyoz eskiyi kullanmak.. yeniyi veren yok ki kullanalım!

@29 Haz 2013 01:13 Samsung kadar yavaş bir üretici görmedim kardeşim aynen ya.

yalan dolan haber Androidde o tarz durum yok... sms gönderen bir zararlı yok... mms gönderen zararlı yok... iftira atmayın...

@grezimonk yoruma baq hahaha... :D körü körüne sevda bu olsa gerek..

@29 Haz 2013 09:57 kullanmasak inanacağız bu anti virüsçülerin hepsi yalancı...

@grezimonk senin daha başına gelmemiş ya da duymamışsın. bir arkadaşın yüklediği program sağa sola sms atarak faturasını 200tl kadar kabarttı daha yeni :)

ugyulamaları google playden indirin, değişik yerlerden uygulama indirmeyin crack kullanmayın bişey olmaz, ben android 2.3,4.0,4.1 kullandım hiç böyle sorunlarım olmadı..

1500-2000 tl lik telefon alıp sadece mesaj atıp , arama yapanlara şaşıyorum. bu olay ancak onların başına gelir. elindeki telefonun yapabileceklerinden haberleri yokken nasıl "ben telefon kullanıyorum" diyebiliyorlar anlamıyorum. Telefonu kullanmayı, özellikle android telefon kullanmayı öğrenin, bakalım böyle sorunlar yaşıyacakmısınız.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir