Keşke Windows 8.2 böyle olsa!

"Windows 8.2 nasıl olmalı?" sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri, bu konseptler olsa gerek

Harika bir Windows 8.2 konsepti!

Microsoft'un başlat menüsünü Windows 8'e gelecekteki güncellemelerle geri getireceği sıkça konuşulsa da birçok kişi, işletim sistemi hakkındaki fikirlerini paylaşmaya devam ediyor. Bu kez 20 yaşındaki bir tasarımcı, Windows 8.2'ye ilgili detaylı tasarım konseptlerini paylaştı.

Jay Machalani'nin birkaç ayını alan çalışmalarda Windows'un "hataları" düzeltilmeye çalışılıyor. Machalani, Windows 8'i "çok sevdiğini" ve onun "üretkenlik için en iyi işletim sistemi olduğunu" ancak aynı zamanda "büyük açıklarla dolu olduğunu" söylüyor.

Tasarımıcının "Windows 8'i onarmak" adlı gönderisinde Windows 8.2'yle beraber dönecek olan başlat menüsü hayal ediliyor. Machalani'nin başlat menüsü, büyütülüp küçültülebiliyor, üzerine uygulamalar ve canlı kutucuklar sabitlenebiliyor. Menü klasik uygulama sıçrama listelerine erişime izin verdiği gibi, uyarı merkezine, ayarlara, güç ayarlarına ve aramaya da hızla ulaşmanızı sağlıyor.

Giriş ekranı ve fazlası

Giriş ekranı Machalani'nin konseptinde çok fazla değişmemiş. Yeni bir "Computer" bölümü, bilgisayarınızın dosya yapısına ve o an bağlı cihazlara hızla ulaşmanızı sağlıyor. Charms çubuğu da uyarıları gösterecek şekilde yenilenmiş.

Konsept, Windows 8 uygulamalarının masaüstünde çalışmasına, dolayısıyla Windows 8 ve masaüstü uygulamalarını aynı anda kullanabilmenize izin veriyor.

Machalani, konsepti için çok emek harcadığını, Microsoft'un kendisinin fikirlerini kullanması halinde sorun çıkarmayacağını söylüyor: "Microsoft, hepsi sizin, lütfen hepsini alın."

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

o başlat menüsü gelecek aga

Win8'den bir halt olmaz 9 çıkana kadar en iyisi win7.

Taktılar bu başlat sayfasına. Bu kadar özlediysen ya Windows 7 kullan ya da 3. parti uygulamaları kur. Ben şahsen başlat menüsünü iki aşamalı olarak kullanıyorum. Birincisi bütün programların bulunduğu sayfa ikincisi ise başlata basınca gelen sayfa. Orayı ise masaüstü gibi kullanıyorum masaüstündeki kısayollar filan hep orda sadece kullanacağım zaman görüyorum. Kullanmadığım zamanlarda masaüstünde kısayol karmaşasıyla uğraşmıyorum.

Hiç güzel değil,mevcut hali çok iyi,siz eski kafalılar hala anlamadınız başlat menüsü OLMAYACAK!

Windows 8.1 kurdum ve resmen uçuşlardayım. teşekkürler Microsoft....

berbat bir konsept

tasarımlar gzl böle bişi olursa geçilir win8 e

Valla resimdeki son derece şık ve elegant

yeni bir os olmalı oyle klasık wındows cızgısınden cok merkezde bır mousela rahat kontrol edebılecegımız ya da dokunmayla bır kure ya da cırcle olsa ve oradan her actıgımıza tek tek alt alt ulassak daha guzel ve degısık olur ıconlarıda her actıgımız yerden cekerek masa ustune koysak guzel olur wındows acıldıgında sadece ekran gelse bır resım ve merkezde kucuk bır daıre ona bastıkca acılan daıresel donen pencereler ve uygulamalar acıldıklarında yıne pencere olurlar ve hatta bız pencere tıpını secmemız ıcın bır custom bolumu olsa yanı sunu dıyorum arkadaslar ınsanlar dusundukce neler cıkar daha ...

@17 Ara 2013 14:56 İnanırmısınız aynı fikir benim de aklıma gelmişti.Tıpa tıp aynısı hem de :)

Şu an windows 8 ve 8.1 sürümlerinde çalışabilen ve bu kadar esnek bir başlat menüsü programı var aslında.Advanced system care 7 sürümüyle beraber gelen araçların içerisinde yer alıyor. Kullanışlı özellikleri var. Tavsiye ederim. (amacım reklam değil isterseniz başlat menüsü özelleştirme yazılımını kurduktan sonra ana programı silebiliyorsunuz ;) Windows kendi sorunlarını çözene kadar kullanılabilir bir alternatif. Aynı şekilde çalışan ve Aero özelliğini geri getirebilecek bir programa ise henüz rastlayamadım :/ Bilge Baykuş / Wise Owl

şu an win 8 kullanıyorum çokta memnunum açıkcası. yanımda bir win 7 li cihazla benim aramda dağlar kadar görüntü grafik ne biliyim nasıl desem bir güzellik yani sonuçta şuanki win 8 in tasarımı. tabiki daha da güzelini iyisini yaparlarsa ne mutlu ama şuan için bence çok iyi . başlat tuşu yok diyenlerin vicdanı yok bence adamalr başlat tuşunu kaldırıp o kadar işlevsel ve tam bir görsel şölen sunan özellikler koymuşlarki işletim sistemi ni çok çok şık kılıyor.

gayet başarılı bir çalışma..

başlat menüsü ile çalışanlar kumda oynasın ;D

@17 Ara 2013 23:36 Sen git de velin gelsin !

gerçekten yaratıcı olmuş..

Millet 20 yaşında proğram yazıyor neler yapıyor :) bizler ise hazır bu varken çalıp çoğaltma peşindeyiz. üretici değil hep emek tüketiciliği yaptığımız için bu haldeyiz. bravo

win 8.1 akar siz başlat menusunu gormuyorsunuz win tuşuna ters tıklayın başlat menusu orda birdaha sol tiklamayla gelmeyecek

Gerçekten çok güzel tasarlanmış bir konsept. Benim çok hoşuma gitti. Özellikle Metro ile Masaüstü arasında ki geçiş çok güzel ve iyi bir şekilde kodlanmış. Bu başarılarından dolayı Jay adlı arkadaşı tebrik ediyorum. SypeR

Cok guzel. Bu tutar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir