Kido solucanının yeni sürümü çok tehlikeli!

Kido boyut değiştirdi: Yeni sürümü internette dolaşmaya başlayan virüs artık daha tehlikeli.

İnternette yeni tehlike

Güvenlik içerik yönetim çözümlerinin geliştirilmesinde önde gelen yazılım devi Kaspersky Lab, Kido zararlı programının gelişmiş bir versiyonunu tespit etti. Önceki versiyonlarına kıyasla yeni versiyonun Truva atı aktivitelerini artırdığı belirtildi.

Net-Worm.Win32.Kido.ip, Net-Worm.Win32.Kido.iq ve Kido'nun diğer türlerinin bulaştığı makinelerde antivirüs programları düzgün şekilde çalışmıyor. Zararlı programın yeni versiyonunun güncellemeleri yüklemek için bağlantıya geçtiği alan adı sayısını da belirgin şekilde 250'den 50 bine yükselttiği görülüyor.

Kido'nun yeni versiyonunu henüz bulaşıcı bir tehdit olarak görmediğini belirten Kaspersky Lab kıdemli antivirüs uzmanı Vitaly Kamluk, "Yine de Kido'nun eski versiyonları yerlerini bu en son sürüm ile değiştirirlerse, bu durum zararlı yazılımları oluşturanlarla mücadele eden insanların hayatını oldukça zorlaştırabilir" dedi.

Kaspersky Lab kullananlar güvende

Zararlı faaliyetleri ilk kez Kasım 2008'de tespit edilen Kido solucanı, Truva atı indirme özelliği sayesinde bulaştığı bilgisayarlara başka zararlı yazılımların da bulaşmasına neden oluyor.

7 Mart Cumartesi günü Kido ve versiyonlarını içeren kayıtları antivirüs Kaspersky Lab veritabanına eklendi. Tüm kullanıcılara ilgili işletim sistemi güncellemesini yüklemelerini tavsiye eden Kasperky Lab, güncel bir imza veritabanına sahip antivirüs çözümü ve uygun şekilde konfigüre edilmiş güvenlik duvarını da tehditten korunmak isteyenlere öneriyor. Microsoft tarafından yayınlanan güvenlik güncellemesini yükleyen Kaspersky Lab antivirüs ürünü kullanıcılarının ise Kido tehdinden korkmalarına gerek kalmıyor. BT güvenlik tehditlerine karşı en hızlı çözümü sunan Kaspersky Lab kullanıcıları yeni virüse karşı da korunuyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

sanki kaspersky reklamı gibi olmuş şimdilik sadece kaspersky mi durduyor bunu

eset nod 32 smart securty derim

Antivirüs şirketleri yapıyor bunları

virüsler olmasa nasıl para kazanacaklar

malesef o durduruyomuş esetteli korkunç hatayı okumadınız heralde...

bitdefender'da durduruyor.

http://www.bdtools.net/

nod 32 yüklüyken bulaştı, 1 haftamı aldı anlama bütün net bağlantım yavaş yavaş çöktü, kido killer vb. 3-4 program denedim hepsi temiz dedi, en son tavsiye üzerine avira yükledim 200'e yakın enfeksiyon buldu ve temizledi internetim geri geldi... eset e çok güvenip yıllardır kullanırdım ama daha sıkı takip gerekiyormuş...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play