Kill Switch, bu ceplere de geliyor!

iPhone'ları rakiplerinin bir adım önüne taşıyan bu özellik, Android ve Windows Phone'a da geliyor!

Kill Switch, bu ceplere de geliyor!

Google ve Microsoft, sergiledikleri bir seneyi aşkın direncin ardından hırsızlığa karşı "kill switch" işlevini telefonlarına ekleyecekler.

İşlevin Apple tarafından Eylül 2013'te kullanılmaya başlanmasının ardından, iPhone ve iPad'in dahil olduğu hırsızlık olaylarında önemli bir düşüş keşfedildi. iOS 7'yle birlikte sunulmaya başlanan işlev, çalınan cihazların uzaktan kilitlenip, silinmesine, böylelikle tamamen kullanılmaz hale getirilmesine izin veriyordu.

Sadece New York'taki iPhone hırsızlığı olaylarında ilk 5 ayda yüzde 19 düşüş görüldü. Aynı dönemde, kill switch işlevine sahip olmayan Samsung cihazlarının çalınma oranı yüzde 40 arttı.

New York'ta uzun süredir verilen yasal mücadeleler, sonunda sonuç verdi. Kill switch'e ilişkin yasa tasarıları, şu sıralar ABD meclisinden geçmeye başlamış durumunda. Tasarı, telefonun sahibinin çalınan telefonunu uzaktan silip, devre dışı bırakabilmesini talep ediyor. İşlev, telefonun sahibi tarafından hırsızlık olayı gerçekleşmeden önce devre dışı bırakabilecek, ancak en önemli detay, özelliğin varsayılan olarak açık gelecek olması.

Suçlar karmaşık bir konu olduğundan Apple'ın cihazlarının çalınma oranının düşmesinde başka faktörler de rol oynamış olabilir. Ancak Kill switch'in Android ve Windows Phone'a gelmesinin bu platformlara sahip telefonların çalınma oranını düşüreceğini düşünüyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

şükür kavuşturana

o fonksiyon çoktandır var kullanılmıyordu...

bana yar olmadı sanada yar olmaaz hırsız diyip telefonu devre dışı yapacağız artık güzel

İyide bu özellik zaten windowsphone da vardı.. Windowsphone sitesinden telefonunuzun konumunu öğrenebilip,kapatıp,çaldırıp,kilitleyip,silebiliyorsunuz..

Bencede kesinlikle biran önce gelmeli.

Neyin kafası bu :) WP da zaten var haritadan yerini bile görüyorsunuz !! no çaldırma,kilitleme ve silme seçenekleride mevcud.

şaka yaptığınızı düşünüyorum... kitleme ve silme android de zaten var....

Sonyde de var ve ios un 7den önceki versiyonlarında da vardı

benim galaxy note 2 imde bir uygulama sayesinde mevcut zaten.

wp çıktığından beri kullanıyorum 2010-2011 den beri bu özellik zaten var

Hangi dünyada yaşıyosunuz ki zaten vardı bu özellik

Bu neyin kafası ? Zaten vardı ki android cihaz yoneticisinde !

ta lumia 920 aldığımda uzaktan telefonu yönetme ( kitleme,silme,haritada yerini bulma,menüye erişme) uygulaması vardı internet üzerijnde.daha farklı işeymi acaba

bu işlevin atası zaten BLACKBERRY kaldı ki diğer cihazlarda da uzunca bir süredir kullanılmakta ama tabi burda anlatılmak istenen BLACKBERRY'de olduğu gibi android ve wp içinde gömülü olarak gelecek olmasıdır sanırım.

Haber oldu diyemi yazılmış yada çok farklı bir ozellikte yanlışmı anlatılmış anlamadım ki ? Wp de wp7 den beri var. Androidte sonyde zaten var. Bazı programlarla diğerlerine de kazandırılıyor. Çok ahım şahım bir ozellikmi değil internet bağlantısı yoksa bir işe yaramıyor. Sen çalındığını anlayana kadar hırsız zaten halleder o işi :) kaybedersen yerini bulmak için iyi özellik.

Var diyorsunuz peki online olmadan kilitleme mümkün mü . zaten hırsız sim kart kırar atar . hepsi boş hayal . tek care imei değişmeden en kisa surede cihazı uydudan kapatmak

@22 Haz 2014 10:21 seni benim şirkete almam lazım. çok iyi düşünmüşsün. kimsenin aklına gelmeyecek bi şey. helal olsun :D telefon numaranı yaz ben sana dönerim

zaten ikisdede çoktandır var.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir