"Kill Switch" için gereken adım atıldı!

3 cep devi ve GSM operatörleri, hırsızlığı önleyecek "Kill Switch" konusunda sonunda anlaştı!

  • Cem Şancı
Kill Switch'ler 2015'te geliyor!

Cep telefonu hırsızlığı IMEI numarası kontrolü sayesinde Türkiye'de azalmış olsa da, dünyada hala büyük bir problem. ABD'de her ay çok sayıda telefon çalınıyor ve birçok insan mağdur oluyor. Mağduriyetler sadece telefonun maddi değeri ile alakalı da değil. Cihaz içinde yer alan özel bilgiler de hırsızların eline geçiyor ve kullanıcıları rahatsız eden taciz veya şantaj vakaları yaşanabiliyor.

Apple, Microsoft ve Google şimdi, telefonlara Kill Switch adı verilen bir güvenlik önlemi yerleştirmek konusunda anlaştı. Bu sayede kullanıcılar çalınan telefona uzaktan ulaşarak basit bir komutla telefondaki tüm verileri silebilecek, ayrıca telefonu kullanılamaz hale getirebilecek. Eğer telefon daha sonra bulunursa bu işlerimi geri almak mümkün olacak. Bazı operatörler de bu sisteme destek verecek. Ancak şimdilik bazı telefon üreticileri Kill Switch konusunda emin değil zira bu kez hırsızlar telefonu çaldıktan sonra kullanıcının telefonu devre dışı bırakmasını engellemek için kullanıcıyı öldürmeyi tercih edebilirler. Telefonu devre dışı bırakacak şifre de sadece kullanıcı tarafından bilindiği için o öldüğünde telefonun kullanılmaz hale getirilme riski kalmayacaktır.

Aslında telefon hırsızlığına karşı en güvenilir önlem, IMEI numarası kaydının alınması ancak batı ülkelerinde kullanıcılar bunun fişlenmek anlamına gelebileceğini düşünerek yönteme karşı çıkıyorlar.

Bakalım, teknoloji dünyası telefon hırsızlığına karşı hangi önlemde mutabık kalacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

ABD de bazı eyaletlerde telefon çalmak hırsızlık kapsamında değil. E ne de olsa özgürlükler ülkesi....

iyi de bu sistem zaten yıllardan beri blackberry de var.

Sony my xperia bu sorunu çözmüş bulunmakta hesabına girdikten sonra o anki konumunu görebiliyor verileri silebiliyor ayrıca bulunması için telefon ses çıkartıyor... Yeni bi teknoloji gibi lanse etmeyin yapıldı...

Sony my xperia bu sorunu çözmüş bulunmakta hesabına girdikten sonra o anki konumunu görebiliyor verileri silebiliyor ayrıca bulunması için telefon ses çıkartıyor... Yeni bi teknoloji gibi lanse etmeyin yapıldı...

Mİlletimiz fişlenmeye alıştığı ve bunu artık normal, sırada bir şey olarak algıladığı için, bilinçli avrupa tüketicileri kadar düşünemiyor..

"Ancak şimdilik bazı telefon üreticileri Kill Switch konusunda emin değil zira bu kez hırsızlar telefonu çaldıktan sonra kullanıcının telefonu devre dışı bırakmasını engellemek için kullanıcıyı öldürmeyi tercih edebilirler." kusura bakmayın da bu biraz saçma bir yorum olmuş. Adamı öldürmeye niyeti olan zaten direk olarak bu amaçla saldırır.

Öldürmek mi?????!!!!!!

yok artık telofonu devre dışı bırakmasını engellemek icin öldürücek yuh diyorum bu nasıl mantık aga okadar ileri gidicek adam icin zaten hic birşey problem değiliki

imei numarasını iletişime kapatmak hiçbir halta yaramıyor benim telefonum çalındı imei kapattık noldu sanki telefon yok

Sen de yorum yaz