Kilogram Tanımı 2018'de Yenilenecek!

Günlük alışverişlerinizi etkilemeyecek olsa da, sıkça kullandığımız ağırlık ölçüsü kilogram, ciddi bir değişim geçirmek üzere!

  • Zeynel A. Öztürk
Kilogram Tanımı 2018'de Yenilenecek!
Kilogramın 1/50.000.000 kg kaybettiği söyleniyor

Dünya çapında kullanılan ağırlık ölçü birimi kilogram hakkında muhtemelen oturup kafa patlatmıyorsunuz. Ancak birileri, kilogramın kendini kaybettiğini düşünüyor ve birkaç senedir bu sorunu çözmek için çok ciddi çalışmalar yapıyor.

Bugünkü bir kilogram, halen fiziksel bir nesne ile belirleniyor - Paris'e yakın bir mahzende cam kubbeler altında 1889'dan beri depolanan dört santimetrelik bir platin ve iridyum silindir. Bu "orijinal kilogram" yıl içinde biraz kilo vermiş bulunuyor. Kilogramın tam olarak bir gramın 50 milyonda biri zayıfladığı söyleniyor. Bu, dünya çapında kullanılan kilogramın çok küçük miktarda hata içerdiği anlamına geliyor.

Ölçüm bilimiyle ilgilenen metrolojistler, bu sorunu onarmak için 2018'de yeni bir standart belirleyecekler. Yeni kilogram kutuda saklanan bir metal yığını yerine evrensel bir değişmezi temel alacak (Planck constant).

Metrolojistler, bu değişmezi ağırlığa dönüştürmek için çok isabetli ölçeklerden ve elektromanyetik güçten faydalanıyorlar. Yeni kilogramın ağırlığı, elektromanyetik güçle dengeleneceği için zaman içinde değişmeyecek.

Konunun son tartışıldığı 2014'te International Committee for Weights and Measures, yeni yaklaşımın sunduğu verilerin yetersiz olduğunu söylemişti. O günden bu yana birçok çalışma yapıldı ve yeni kilogram standardı, 2018'de belirlenecek gibi görünüyor. Bu değişiklik, çok ince ölçümler yapan fizikçilerin ve farmasötik firmalarının yöntemlerinde bazı değişiklikler yapmasını gerektirecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Ulan sanki Nano transistor aliyoruz da kiloyla 50 milyonda 1 anlam ifade edecek. Bildigin mallik...

Millet nelerle uğraşıyor ee ülkede huzur ve ferahlık olunca böyle oluyor demekki biz ise 50 tane farklı sorunla boğuşuyoruz.

50 milyonda bir hatayı ölçmek bildiğin İŞŞİZLİK

@04 Temmuz 2017 18:42 Şunu düşün... Adamlar 1 kilogramı 50 milyona bölüp birini çıkarıyorlar. Bunu yapabilecek kapasiteye sahipler.

@25 Temmuz 2017 10:55 kilogramın değil gramın 50 milyonda biri. :/

Boş adamların kendilerinden bahsettirmek için oluşturdukları boş işler. Sen orijinal kg la çalışan terazi yapacaksın da ne olacak çalacak hırsız zaten öyle milyarda bir çalmıyor ki. Herif elinden gelse tamamını götürecek te, zevahiri kurtarmak için görüntü de bir şeyle bırakmanın hesabını yapıyor.

Bakkallar bu habere üzüldü :D

seneler önce bir kimya dersinde platinin neredeyse hiçbir şeyle bozunma tepkimesi vermediğini ve buna örnek olarak oldukça steril bir şekilde muhafaza edilen 1 KG'ın varlığını ve ileride bir gün 1 kg'ın 1 kg olmayacağını öğrendiğimden beri bu anı bekliyordum :D

İlginç,komik ve adamların nelerle uğraştıklarını vurgulaması açısından dramatik

kilogramı sadece bakkalda kullanıldığını sanan kişilere selamlar.. Belki size yine bir anlam ifade etmeyecek ama elinizde 1.25 gr Kaliforniyum 252 olduğunu hayal edin. Bunun gram fiyatı 27 milyon dolar :) 50milyonda 1 hata yaparsanız size bunun maliyeti yaklaşık olarak 8,5 milyon dolar olacak. Gelin bunu başka şekilde hesaplayalım... Ülkedeki depo altın toplam 50milyon kilo.. (keşkeee) Hesaplara göre kilo ölçeri yeniden ayarlıyorlar ve 1 milyon kilo altını yok sayıyor. İşte böyle. :)

@30 Temmuz 2017 03:36 50 milyonda bir 1 milyon yapmaz 1 kg yapar

Sen de yorum yaz