Kim 100 yıl yaşayacak?

Acaba siz de 100 yaşına kadar yaşayabilecek misiniz? Bilimadamları bunu bildiklerini iddia ediyor...

  • Gökay Özbudak
Genler işaret ediyor!
Sağlıklı olduktan sonra, herkes 100 yıl yaşamak ister...

Yıllardır, herkesin en çok merak ettiği ve insanlığın bir gizemi olarak kalan şeylerden biri ölümsüzlüktür. Ölümsüzlüğü anlamak için de yapılabilecek en mantıklı şeylerden biri en uzun süre yaşayan insanların ortak noktalarını araştırmak.

İşte Boston Üniversitesi bu konuyu dikkate aldı ve 100 yılın üstünde yaşamış insanları inceleyerek bir genetik model oluşturdular. Bu modelde 150 ayrı genetik farklılık bulunuyor. Üniversitede çalışan araştırma ekibi, bu 150 değişken sayesinde insanların 100 yaşına kadar yaşayıp yaşamayacağını bilebileceklerini söylüyor.

Araştırmaya göre 100 yıl yaşayan insanların genetik kümelerinin 19'u ortak. Araştırma ekibinin başı, yanlış olan genlerin olmamasından çok, doğru olan genlerin vücutta bulunmasının daha önemli olduğunu da söylüyor; "Bu genetik işaretler kişisel gen bilimine ve çok daha önceden yapılabilecek tedavilere ön ayak olabilir."

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Klasik olacak ama yazamadan edemedim işte : Ne kadar yaşadığın değil nasıl yaşadığın önemlidir !

Max_Real Qnx

Ben 99 yasina kadar yasiyacagim..:D

Klasik olacak ama yazamadan edemedim işte : Ne kadar yaşadığın değil nasıl yaşadığın önemlidir !

Max_Real Qnx

Ölümsüzlük aslında pek de iyi bir şey değil;çünkü vücudunuzla beraber ruhunuz da genç kalmalıdır.Bu soruna da çözüm bulurlarsa diyecek bir şeyim yok.

Peki hayatı bir zindan da geçen bir ölümsüzü tasavvur edebiliyor musunuz?

Olaya salt uzun yaşamak açısından bakmıyorum.

Hayatınızda öyle bir bir seneniz olur ki size doyumsuz hazlar yaşatan.Herşeye bedeldir.Hatta öyle bir gününüz, öyle bir anınız olur ki herşeye bedeldir...

Allah dediyse 30 yaşında vefat edecek varsa kaderinde yer gök inlese 100 yaşına kadar yaşatamazlar

nekadar yaşadığın değil nekadar parayla yaşadığın önemli

Zaten bir insan sağlıklı yaşadıktan sonra çok zor değil o yaşlar. Ama günümüzde hormonlu gıdalar, radyasyon vb. etkilerde ömrü kısaltmış. Eski insanlar uzun yaşıyormuş olayıda pek doğru değil, İngiltere'de 40 yaşına geldi yakında ölür diye vasiyetname yazdırıyorlarmış vaktinde.

ya arkadaşlar din hocama sordum sadaka vermek ömrü uzatıyormuş o zaman bol bol sadaka verin ölümsüzlüğün formülünü buldum yaşasın

not patenti bana aittir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play