Kim demiş Mac'te virüs olmaz diye...

Genellikle Windows'a musallat olan virüsler bu kez kopya yazılım kullanan Mac'lere dadandı.

  • Ümit Öncel
Mac'teki virüs kopya iWork'09 ile geliyor
Mac virüsü sadece kopya iWork 2009'larda görünüyor.

Biz virüs ve benzeri zararlı yazılımları genellikle Windows makinelerde görmeye alışığız ama seyrekte olsa diğer işletim sistemlerinde de benzer sakıncalı yazılımlara rastlanabiliyor. Macintosh için güvenlik programları üreten Intego firmasının keşfettiği yeni bir virüs, Mac'lerin ofis paketi olan iWork 2009'ları tehdit ediyor ama sadece kopya olanları. Özellikle torrent yardımıyla indirilmiş olan bazı kopya iWork 2009'larda rastlanan virüs, aslında kullanıcının bilgisayarını ele geçiren bir truva atı.

OSX.Trojan.iServices.A olarak adlandırılan virüs, torrent yardımıyla indirilen kopya iWork'ün kurulum paketine aslında var olmaması gereken bir dosya ekliyor. iWorkServices.pkg adlı dosya, kurulum başlarken aktive oluyor ve sisteme yerleşiyor. Virüs kurulumunu tamamladıktan sonra zararlı yazılımın kendi sunucusuna, bulaştığı bilgisayarın bilgilerini göndermeye başlıyor. Bu noktadan sonra hacker'lar sistemdeki tüm gizli bilgilere ulaşabiliyor, hatta bilgisayara uzaktan erişim yoluyla girebiliyorlar. Virüs gerekirse kendini güncelleyerek farklı zararlı yazılımları da sisteme yükleyebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Şimdi kimse bunu dolaylı/dolaysız apple'nin desteklediğini hatta yaptırmadığını söyleyemez.

Herkesin aklına gelen benimde aklıma geldi. Kesinlikle de doğrudur..

abi çok iyi hiç mavi ekran görmemiş gibi oldum valla mac ta da virus var yine bunu hallederler ama

windows kullanın rahat edin.
hep mac ve linux için mi böyle mesajlar göreceğiz:-P

bu virüs işini çok iyi biliyo baksanıza sadece korsan ve sahtelerde çıktığına göre :))

bu apple mı herneyse gerçekten paragöz bi yapı

mac alıp korsan kullanmak da hepten yüzsüzlük :(

@ENqiiN yazmış:
bu virüs işini çok iyi biliyo baksanıza sadece korsan ve sahtelerde çıktığına göre :))

bu apple mı herneyse gerçekten paragöz bi yapı
-----------------------------------------------------------------
aslında korsan osx'in çıkmasıyla osx'in yaygınlaşmasına paralel olarak hackerların osx'e yönelmesinin sonucu.Apple'la alakası yok.Siste aynı çünkü

"windows kullanın rahat edin.
hep mac ve linux için mi böyle mesajlar göreceğiz:-P"

ben mi yanlış okudum dedim ama hayır. ya arkadaşım şu anda ki virüs, trojan vblerinin yüzde kaçı win için yazılmış biliyor musun???? da konuşuyorsun. birde antivirüs veya internet security kur dersin ama nasılsa win e hep bulaşıyor. mac te bir tane rastlanmışsa üstelik korsanlarına bulaşaıyor, linux'ta gören yoksa (100 tane olsa kaç yazar - win için milyonlarcası var)... win kullanın rahat edin demek, ne demek???

mac pehh tmm windows delisi deilim ama macte bi halta yaramaz yane autocad ble çalştrmayan makina linux gelince kim uğraşak yaz yaz bide nedr bu mac & linux ittifakı nie bu kadar savunuosunuzki :D

Sen de yorum yaz