Kimdir bu internette dosya paylaşanlar?

Filmler, şarkılar, oyunlar: Paylaşılan korsan dosyaları paylaşanlar hakkında bilmedikleriniz burada.

  • Ertuğrul Süngü
Dosya paylaşan Seeder'lar hayatlarından mutlu
Peki illegal olan nedir?

Portsmouth Üniversitesi'nden Joe Cox, ülke çapına hitap eden bir anket çalışması yaptı. İnsanların dosya paylaşma alışkanlıkları üzerinde yaptığı çalışmanın sonucu bir hayli ilginç. Dosya paylaşımında bulunan kitlenin ortalama yaş grubu 28.

Cox, internet üzerinden paylaşımda bulunan kullanıcıların kendilerini suçlu olarak görmediklerini söylüyor. Ayrıca bu insanların kendilerini suç işleyen insan modelinden çok, modern bir Robin Hood olarak gördüklerini de ayrıca belirtiyor.

Cox, araştırmasında paylaşım yapan grubu ikiye bölmüş durumda: Seeders ve Leechers. Seeders olarak adlandırılan grup ana kaynağa sahip olan kişileri oluşturuyor. Leecher adı altında toplanan grupsa düzenli olarak kaynak dosyaları sömürüyor. İşin ilginç yanıysa Seeders adı altındaki grubun herhangi bir kazanç için bu işi yapmıyor olması.

Araştırmasının sonucu olarak insanların birbirleriyle bambaşka bir sosyal ağ kurduğuna değinen Cox, bu grup insanların suçluluk duygusu konusunda tamamen rahat olduklarını da dile getirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

İşin ilginç yanıysa Seeders adı altındaki grubun herhangi bir kazanç için bu işi yapmıyor olması.

VİP torrent siteleri var oradan para kazananlar oluyor hem site sahipleri hem de moderatörler adminler.Belli upload'da + puanlar vs. uygulamalar mevcut.

Alanda verende memnun kardeşim:D,git dışarı bak bi kim var bu işi yaptığı için suçluluk duyan:))

suç değil paylaşmak, hiç bir zamanda olmadı olmayacak. paylaşma olmazsa internet ne işe yarıyacak ki

onlar bizim kahramanlarımız

nasıl herhengi bir kazanç olmaksızın torrent sitelerine bakarsanız donate diye(bağış) bişey var the pirate bay o paralarla dönüyor ayrıca seed edenler aslında indimesi bitip yüklemeye devam edenler ki bunuda atılmamak için yapıyorlar asıl bu dönüşümün içindeki kilit nokta skidrow reloaded adlı guruplar

Dünyadaki o kadar adaletsizliğin yanında bu nedirki. Gözlerinizi açın ve yaşadığınız dünyaya iyi bakın. Zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor.
Öncelik yaşadığınız çevreden başlayın ne demek istediğimi anlarsınız...

yaş ortalamasının 28 olması normal, dedeler çıksaydı sonuç şaşırtıcı olurdu :)

tamamen muhteşem bir olay bu...!!!
çünki insanlara yepyeni ufuklar açıyorlar...
böyle payaşımlarda hiç bir sakınca görmüyorum ben şahsen...
tabii ki sadece yazılım bazında...

iş zaten para kazanmaya geldiğinde ise mecburen yazılımın orjinalini alıyoruz... yani sakınca yerine bir bakıma fayda sağlayan bir oluşum bu...

sanatçıyı yasatan korsandır oturun düşünün anlarsınız .korsan olmazsa bu sartlar altında kımse gidip para verip bişi almaz insanlar ekmek parasını zor bulu yo pehh görem korsan olmasın onların haliniii gendi gendilerine söyler dinlerler ozamannnn (şu an kı ekonomıden bahsediyorum )

Bu suç değil özgürlüktür.

korsan olmadan kimse 100 lira veripte oyun almaz korsandan yola çıkarak beyeniyi kazanır ve orjinalini satın alırsın eğerki gene orjinal ürünü satın alan yoksa üreticinin yetersizliğidir bu.

Bazı torrent sitelerinin VIP talep etmesi falan torrent olgusunu zedelemez. O tip siteler zaten kazıklama, aldatma üzerine kurulu bazı siteler ki onların torrent kaynakları üzerinde bir yetkisi, katkısı vs. yok. Torrent'ın kaynağı "tracker" denen serverlardır. O serverların çok büyük çoğunluğu da (hatta hepsi) ücretsizdir. "Donate" denen kavram ise zorunlu bir şey değil, adı üstünde bağış. Sitenin devam etmesi, daha iyi hizmet verebilmesi için isteyen istediği yardımda bulunabilir, ya da bulunmayabilir, bunda bir sakınca yok. Kimse sana illa para vericen diye dayatmıyor sonuçta.

eğer yazılımları kırıp dağıtanlar olmasaydı, kimse birşey öğrenemezdi...

herhangi bir çıkarı olmadığı sürece neden suçluluk duyulsun ki...

Joe Cox'un anketi bana biraz taraf tutuyormuş gibi geldi, paylaşmak güzeldir

Dünyadaki o kadar adaletsizliğin yanında bu nedirki. Gözlerinizi açın ve yaşadığınız dünyaya iyi bakın. Zengin daha zengin, fakir daha fakir oluyor.
Öncelik yaşadığınız çevreden başlayın ne demek istediğimi anlarsınız...
-------------------------------------
ADAM HAKLI BEYLER!!!

İmkanı olan hiç kimse "-her alanda-" korsan ürün kullanmıyor.....

____Mehmet CAN___

Dün /12 aralık 2010 / 21:14
---------------------------
nediyon sen amca. orada seed yapanlar para için yapmıyor diyor?
sen torrentden indirdikden sonra upload yaparken paypalına para yatırıyolar da biz mi bilmiyoruz? site sahibi oraya donate koymuş. zorunlu para bağışı yok ki. seed yapanlar para kazanmıyor yani. atılmama olayı ise örnek verdiğin thepiratebayda ve çoğu torrent sitesinde öyle bir uygulama yok.

Bunu bende merak etmekteydim, okuyalım bakalım.

Sen de yorum yaz