Kimin şifresi daha güçlü?

İnternette kullandığımız şifreler hakkındaki en ilginç gerçek, bu araştırmayla ortaya çıktı!

Kimin şifresi daha güçlü?

İnternet üzerinde önemli bilgilerimizi koruyan yegane şeylerden biri çoğunlukla şifrelerimiz. Buna rağmen çoğu kişi, e-mail veya banka hesaplarını korumak için hala "123456" gibi kolayca ele geçirilebilecek şifreleri tercih etmeye devam ediyor.

Şifre seçimleri yaş gruplarına göre de farklılık gösteriyor. Cambridge Üniversitesi'nden bilgisayar uzmanı Joseph Bonneau'nun yaptığı çalışma bunu daha net ortaya koyuyor. 70 milyon şifre incelenerek yapılan araştırmaya göre; kullanıcı yaşı arttıkça, şifre "kuvveti" de o denli artıyor. 13-34 yaş aralığındaki şifre tercihleri birbirine yakınken, 35-44 hatta 45-54 yaş aralığı incelendiğinde şifrelerin daha da "kuvvetlendiği" görülüyor.

Bonneau ayrıca, kullanılan dil seçeneğinin de şifre üzerinde etkili olduğunu saptamış. Buna göre bilgisayarlarında asıl dilini Almanca veya Korece seçenlerin şifreleri de diğerlerine nazaran daha "karmaşık." Diğer tarafta Endonezya dilini seçenler ise nispeten daha "zayıf" şifrelere sahip.

Kadınların erkeklere oranla daha güçlü şifreler kullanıyor oluşu ise araştırmanın ilginç noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

70 milyon şifreyi nereden bulmuşlar da incelemişler? yoksa şifrelerimiz gizli tutulmuyor mu?

@09 Haz 2012 00:35 site yöneticelerinin senin tüm bilgilerinin elinde oldğundan haberin yok galiba üye olduğun yerler senn şifrelerini de bilir banka no.'larınıda bilir sadece kimseye açıklanmaz ama bilinir neticede

@09 Haz 2012 00:35 şifreler çoğu sitede sadece md5 kullanarak şifreleniyor. tamam md5 tek yönlü bir fonksiyon ama, adamlar boş durmayıp rainbow table hazırlıyorlar. o tablolarda şifrelerin md5 karşılıkları var.... ordan yola çıkıyorlar ;)

@09 Haz 2012 10:44 site yöneticileri şifreleri göremez.Sadece degiştirme imkanları vardır.!

bu araştırma kime ve neye göre yapılmış çok merak ediyorum.. herkesin şifresini görüp istatistik yapan bir kurum mu var!!?

"Kadınların erkeklere oranla daha güçlü şifreler kullanıyor oluşu ise araştırmanın ilginç noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor." bence sevgililerinin ve kendi adlarını yazıyorlardır sonunada şifrelerini ekliyorlardır

tek açığım eklenti vesilesiyle şifre kullanıyorum . lastpass . google şifrem 100 karakter , lastpas şifrem 36000 karakter . hepsi güçlü fakat lastpassa ne kadar güvenilir orası muamma . microsoft bu tarz bişey neden çıkarmaz anlamıyorum. kendi sunucularında şifreleri tutabileceği bir eklenti ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir