"Kimse Windows satın almıyor!"

Microsoft'un en tepesinden gelen ilginç Windows açıklaması, gerçekleri de ortaya koyuyor!

"Kimse Windows satın almıyor!"

Microsoft'un yakında görevden ayrılması beklenen CEO'su Steve Ballmer, Windows satışlarıyla ilgili çok çarpıcı bir açıklama yaptı. Windows'un sürümü ne olursa olsun tek başına satmadığını belirten Ballmer, sözlerine şöyle devam etti: "Kimsenin Windows satın aldığı yok; kullanıcılar Windows'lu bilgisayar satın alıyor..."

Aslında bu açıklama Microsoft'un son zamanlarda neden Surface gibi donanımsal ürünlere yöneldiğini de ortaya koyuyor. Zira Windows'un artık tek başına gelir getirmediğinin farkında olan şirket, tablet ve telefon üreterek yazılımı bu şekilde pazarlamayı daha karlı görüyor. Öte yandan, Windows'u diğer PC ve tablet üreticilerine de satarak en büyük geliri bu şekilde elde ettiği biliniyor.

Bu açıklama aslında, kullanıcıların neden son sürüm Windows'lara geçiş yapmadığını da ortaya koyuyor. Örneğin Windows 7'li bir bilgisayar alanların çoğu, ekstra bir masrafla Windows 8 almak istemiyor. Bugün halen önemli miktarda Windows XP kullanan PC'nin var olması da, bu durumun güzel örneklerinden biri...

Okuyucu Yorumları

Toplam 46 Yorum

Windows 8 candır gerisi Windows duşmanıdır

Daha detaylı bilgi ver bana, Chip! Kaç bilgisayar satılıyor? Kaç tanesi Windows'lu? Kaç tane telefon, tablet satılmış, kaç tanesi Windows'lu? Yazıya hiç kendiniz birşey eklemiyorsunuz. Çevirip çevirip olduğu gibi gönderiyorsunuz. Çevirileri geliştirin...

Özellikle sizden bir de bir sayfa istiyorum: Tüm teknoloji firmalarının borsa verileri...

Linux Candır <3

Millet enayimi de gidip 300-400TL'ye windows alsın :S

Winxp ye directx11 desteği vermeyerek oyuncuları win7 ye terfi etmeye zorladılar. Zorla güzellik olmaz demişler. Bu kafayla M$ daha çoook para kaybeder.

Önümüzdeki yıllarda pc'lerin işletim sistemsiz satılmaya başlayacağı yönünde bir öngörüye sahibim. Microsoft bu dünyaya lazım ama şirket sorunlu bir şirket. Dilerim yeni CEO ile beraber sorunlar çözülür... <Cleverman>

@cleverman dediğin şekildede satılıyor zaten sen teknoloji sitelerinde haybeye dolanıyor galiba gözünü aç az.

Microsoft Windows 8 ve ardından gelen 8.1 güncellemesi ile harika işler çıkarıyor fakat uzun bir zamandır GNU/Linux kullanıyorum. :)

Bu fiyatlara gidip windows almamizi beklemiyorlar herhalde.

Windows 8 315TL Pro ise 539 TL eskiden bu kadar pahalı mıydı? Böyle yaprak herkesi bilgisayar ile birlikte almaya teşvik eden zaten sizsiniz. http://www.microsoftstore.com/store/msmea/tr_TR/cat/categoryID.62806700/ThemeID.27659900

@20 Ara 2013 16:49 windows xp`nin yurt dışı satış fiyatı günümüzün kuruna göre 700 tl, windows her zaman pahalıydı! kampanya ile ucuzdan satışa sunulan tek windows; windows 8`dir.

iyide Windows 7 gayet stabil ve sağlamdı bu kadar dip dibe sürelerde boyna Windows çıkartmanın mantığı nedir acaba kaldı ki daha Windows 8 betası yayınlanmadan 9 çalışmalarına başladık haberide vardı ne ara 7 ve 8' in suyu çıktıda Windows 9 hazırlığına giriştiniz8 ve 7 aslında baya uzun bir zaman gidebilecek işletim sistemleri isteseler Windows 7' ye bir sp çıkartılarak diretx 11.2 desteği uefi bios desteği getirilebilir. ama nerde boyna yeni Windows yeni satış mantığındalar mantık aynı değişen tek şey görsellik. Windows xp den sonra bir yenilik şarttı çünkü eski kral Windows 2000 de var olan güvenlik sorunlarının birebir fotokopisi xp sistemlerde de var. sunucu platformunda da en gereksiz gördüğüm sunucu yapısı server 2003 ne eğere geliyor ne semere server 2003 zırt bırt çöküyor servis hataları 2000 server yönetenler bilir bir kere kuruldu mu donanımsal sorun yaşanmadıkça yıllarca sorun çıkartmadan çalışan en iyi işletim sistemi. şuan için yeni sistemlere destek verebilen ve tamamen kusursuz değil ama üzerindeki birçok sorunu tek başına düzeltebilen işletim sistemi server 2012.

adam haklı ben oem bilgisayar toplayan birinin orjinal yazılım aldıgını görmedim

xp için sp4 yapsınlar ve cd ile satsınlar(internetten indirmek yok 8.1 gibi) satılır.. ama kimse vista ve 8 almaz 7de zaten internete düşeli yıllar oldu.

nedne windows almak zorunda kalayımki laptop vesaire birşey alırken freedos alırım ne istersem kendim kurarım

Adobi gibi firmalar linuxa bir çıkarsa darmadağın olursun ama nerde.

@20 Ara 2013 17:32 Linux gibi monolithic kernel yapısındaki işletim sistemleri normal kullanıcılar için uygun değil. Nedenine gelirsek: Monolithic kernel sık sık görev değiştirmeye ve multitaskingeçok da uygun değildir. Monolithic kernele bir ,iş verirsin sen hep bunu yap dersin. Biraz şunu yap, birazcık da bunu yap dersen bir süre sonra kernel sapıtır.

satın almıyor değil crackli indiriyorlar kim 200-300 tl verecek bir sisteme mesela ben vermem 2.el 50 tl aldım rahat kullanıyorum:)

Kısaca aga olay şu '''for ever xp''' olay bitmişdir win7-8-9-10-11-12 istersen win 100 çıkar hiçbiri asla xp etmez gözümde...

@20 Ara 2013 18:04 yarın yeni çıkan oyunlar directx 9 desteğini keserse internet kafeci xp ci kardeşler patır patır win 7 ye geçerler. en güzel işletim sistemi en hızlı olan değil en güvenli olandır. hıza çare var daha iyi işlemci kullanırsın ama mic. desteği keserse güvenliğe yapacak şeyin olmaz.

@20 Ara 2013 18:04 o kör gözlerle xpyi görmen bile mucize sana dos ekranı yakışır aslında ne dersin ;)

@21 Ara 2013 02:02 Ben dos ortamında kalmaya razıyım sizin gibi sazanlar'da vista,win 7 ve win 8 i hala başka,başka ve yenilikci sistemler sanarak kendinizi avutmaya devam edin eee sizin gibiler olmasa bill amca nasıl kazanacak parayı:)))))

@20 Ara 2013 23:51 Bilgisayarın b'sinden anlamadığın nasılda belli:))) d.9 yoksa oyun'da yok zaten sazan..aslada kaldırılmaz istersen bin çekirdekli bilgisayarın 5000g 2000 bit ekran kartın olsun yine d.9 a mahkumsun şunu unutma bari azcık bir şeyler öğren d.10 yada 11 olmazsa bile oyun oynarsın ama asıl d.9 olmazsa hiçbir oyunu oynayamazsın:))))

Yurtdışını bilmem, burada toplama pc korsan Windows gerçeği var.

evet, yıllardır insanlara zorla dayatılan işletim sistemleri özellikle laptoplarla birlikte gelenler, yüzünden mecburen kullanılıyor.

400 liraya işletim sistemi satarlarsa olacağı bu.

Sen gider 20 TL'ye format varken 600 TL'ye bir DVD'ye fiyat biçersen akıllı olan kimse almaz.

@viole Vay be hala 20Tl'ye format attıran var mı yahu :D

@viole 20 tl format attıran bu aklıyla tek sensin galiba?

Windows 8.1. 350 tl bilgisayarin kendisi 750 tl herhalde anlamistir windoooows

bu konudaki şimdiye kadar ki yorumları okudum; neredeyse hepsi içler acısı; gelmişler burada tabi satmaz millet cracklı kullanıyor diye saçmalamışlar! adam türkiye`den kimse almıyor DEMİYOR dünyada kimse windows almıyor diyor! daha net xp sonrası hiç windows satamadık, eğer notebooklar yanında zorla sattığımız windows 7-8 olmasa satış sıfırdı diyor. olayı yok pahalı satıyor o yüzden satmıyor diye olayı çarpıtanlara duyrulur: windows xp 350 dolar gibi bir fiyattan satıldı, windows 8 30 dolar fiyatta rağmen hiçbir yerde satılmadı, ben senelerdir burada windows 7 hiç tutmadı millete notebook yanında zorla sattıkları windows ile başarılı göstermeye çalışıyorlar derken; hemen yorumuma eksileri basıyordunuz, buyrun microsoft`taki en etkin isim benim dediğimi diyor. ayrıca o; "windows 7-8`e neden geçmiyorsunuz hala xp`de ısrar ediyorsunuz geri kafalılar - örümcek kafalılar" diyecek kadar kendini şaşırmış o arkadaşlar şimdi neredeler bir kendilerini göstersinler! microsoft acil olarak xp service pack 4 çalışmalarına başlamalı, yoksa bu saçma inatta sürdürse; çok ciddi bir kullanıcı kitlesini linux`a kaptıracaktır.

@20 Ara 2013 22:28 he he windows 7 hiç tutmadı sen 1 numarasın

@20 Ara 2013 22:28 %90 DOĞRUSUN.....WİN8 30 DOLARA SATILMIYOR LİSANSLI BİLGİSAYARLARI WİN 8 E YÜKSELTME PARASI O..YOKSA WİN 8 200 TL DEN BAŞLIYOR E.D.

@21 Ara 2013 15:36 yukarıdaki steve ballmer`ın dediğini bir okuyun size zahmet olacak ama..... böyle yazarak bir okuduğunu bile anlayamacak kadar aciz veya okumadan cevap yetiştirmeye çabalayan fan durumuna düşüyorsun kendini güldürüyorsun! adam herşeyi itiraf etmiş olmasına rağmen hala görünen köye klavuzluk eden fan davranışları içersindesin hakikaten enteresan! @21 Ara 2013 15:36 yorumunuz için çok teşekkür ederim, yazınıza cevaba gelince: yükseltme ile kampanyalı türkiye şartları için bedava derecesinde ucuz windows 8 sırf satabilsin diye cracklı windows 7`leri bile orjinal saydıkları kısmını unuttunuz galiba, şimdi bunda uzun uzun yazmak istemiyorum sadece şundan bahsedeyim; windows xp yurt dışı satış fiyatı 350 dolardı ve sattı. demekki 7-8 satışlarının fiyasko olmasının sebebi fiyattan değilmiş! iyi günler

Adam dogrubdemis. Durumu olanlar bile 300 lira verip windows almiyor bence.

ms üniversite öğrencilerini keklemek için 8 sl veriyor hemde bedavaya tabi satmaz...

valla yeni pc aldıgımda 10 liraya win 8 cd si aldım :) akıl var mantık var 300 400 liraya win 8dvd si almak mı mantıklı yoksa 10 liraya mı adamların bunu sorgulaması lazım bence

@darkblue89 senin kafayla tabiki 10 TL olan korsan akıllı olanı yoksa yaptığın emek hırsızlığının bir önemi yok.

@darkblue89 o cebinden 10 lira değil en az 200 lira çıkmıştır, inanmayanlar aynı özellikteki bir bilgisayarın windowslu ve freedos fiyatlarını karşılaştırsın

@22 Ara 2013 07:52 microsoft`un sektöre baskı ile program desteği tekelini elinde tutmayı, bu yüzden zorunlu olarak kendi işletim sistemini kullandırtmaya zorlamasını hırsızlık olarak görmemeniz enteresan! onların bu üçkağıdına karşı cracklı kullanınca bizler hırsız ama onlar yapınca hırsızlıktan sayılmıyor dimi? hiçbir şekilde olmayan hakkını savunduğunuz microsoft`un üniversitenin sahip olduğu patenti yasadışı kullanma suçunu 2 kere işlemiş ve tazminat cezası ödemiş olduğundan haberiniz varmı? ayrıca piyasayı ele geçirmelerini sağlayan commodore international rezaleti de var sayayım mı? "kapatalist zengin adam çalsın hakkıdır ben bunu hırsızlıktan saymam ve garibanda olsa kapatalistlere para ödemeli" zihniyetinizle size bol şans!

Yahu ne alakası var Enayilik ile Windows 8 almanın, Bende Windows 7 Home Edition var Kutulu sürüm ilk çıktığında 250 TL ye almıştım, şimdi de Windows 8.1 Pro var 439 TL ye aldım. Yıllarca kullanacağım bir sistem için bu para çok da değil, kaldıki verilen destek de ortada, Eski lisansımı lisanssız olmayan diğer bilgisayarıma verdim. Oldu bitti. Ne yazık ki vergiler dolayısı ve dolar kuru farkı ile ülkemizde yazılım fiyatları bu kadar yüksek,

windowslar içinde xp alırım ve ne kadar ödersem ödeyim acımam çünkü değer. diğerleri değmez. ama kullanıyoruz işte.

hee 300 tl verelim

laf edenler kendileir çok orjınal kullanıyoda ' emek hrsızlıymişş miiş da

Windows 8.1 satın alacaktım ben ama fiyatları çok uçuk , yazık günah verilecek paraya. Amerikada 100$ civarına satılan bir ürüne neden ben 450*500TL vereyim, gerçekten 100$ olsaydı bugün alacaktım.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost