Kimsenin görmediği internet gerçeği!

İnternetle ilgili her şeyi tartışıyoruz. Ama bir detay var ki, kimse onun farkında bile değil!

Kimsenin görmediği internet gerçeği!
Engelli bir oyuncu

Sabah kalktınız, uykulu gözlerle kendinize bir fincan kahve yaptınız ve bilgisayarın başına oturdunuz. Amacınız güne başlamadan önce haberleri okumak ve uykunuzu açmak. Arada belki gelen postayı da kontrol edeceksiniz. Facebook'a girip birileri duvarınıza birşeyler yazmış mı diye bakmadan da olmaz tabii.

Ya sonra? Sonrasını hiç düşündünüz mü? Tabii ki hayır, düşünecek ne var ki? Giyinip çıkacak, işe ya da okula gidecek, belki sonra arkadaşlarınızla buluşacak, arada bankaya uğrayacak, aklınıza gelirse eve dönmeden alışverişi halledeceksiniz. Ne kadar basit işler, öyle değil mi?

Eğer boynunuzdan aşağısı felç bir biçimde yaşıyorsanız, bunları yapmak pek de kolay olmayacaktır. Hatta mümkün bile olmayacaktır. Kimse sağlıklıyken oturup üzerine düşünmez, ama hastalık, yaşlılık ya da kaza gibi sebeplerden dolayı beden fonksiyonlarını kaybeden insanlar için hayat çok başka türden bir mücadeledir.

Erişilebilir Olmak

İnternetin mucidi engellileri de düşünmüştü

Ne bilgisayarı, ne de interneti icad edenler gün gelip de bu ikilinin girmediği delik kalmayacağını hayal etmiyorlardı şüphesiz. Geçmişte verdikleri demeçlerde bu açıkça görülüyor. Ancak bilgisayarların küçülen boyutları, artan güçleri ve düşen fiyatları sayesinde artık modern dünyada onları göremeyeceğiniz yer pek kalmadı. Çoğumuzun evinde tek buzdolabı varken, internete bağlı cihaz sayısı daha fazla.

Bu artış çeşitli sakatlıklar ve hastalıklar yüzünden hareket yeteneğini kaybetmiş insanlar için hayata yeni bir ufuk açıyor. İlginçtir, herhalde bu durumu pek az insan öngörebilmiştir. Sağlıklı insanlar nadiren bu konulara kafa yorarlar çünkü.

İşte bu konulara kafa yoranlardan biri de internetin mucidi sayılan ve W3C adlı internet standartlarını belirleyen konsorsiyomun başındaki Tim Berners-Lee idi. Bu kurum internet üzerinde engelli kullanıcıların ihtiyaçlarını dikkate alan erişilebilirlik rehberini de hazırlamıştı. Bu rehber henüz harfiyen olmasa da, gittikçe daha fazla web sitesi tarafından dikkate alınıyor.

Fark Yaratmak

www.disabledonline.com

Web sitelerinin engelli kullanıcıların ihtiyaçlarını yavaş yavaş da olsa dikkate almaya başlaması iyi bir gelişme tabi. Ancak dünya çapında internetten büyük fayda sağlayabilecek olan engelliler için internetin tamamen dönüşmesini beklemek bir hayal olurdu. Bunu dikkate alan bazı girişimciler, engellilere yardımcı olabilecek klavuz siteler ve sosyal ağlar oluşturmaya çabalıyorlar.

Sosyal yardımlaşma amaçlı sitelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ana amaçları ise engelli kullanıcılara internet ve teknolojiyi kullanarak çeşitli zorlukları nasıl aşabileceklerini göstermek, ayrıca onların sesini duyurmak.

Sağ Kolunuz

Engelliler için özel araçlar

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve bu ortamda verilen hizmet çeşitliliğinin artması, engelliler için gerçekten çok önemli. Bankacılıktan tutun da alışverişe kadar her hizmetin internet üzerinden rahatça erişilebilir olması bu insanlar için gerçek bir can simididir.

Ne var ki burada anahtar kelimenin "rahatça erişilebilir" olduğunu unutmamak gerekiyor. Modern bilgisayarlar da, günlük hayatta karşımıza çıkan neredeyse her ürün gibi, vücut işlevleri tam çalışan tüketiciler dikkate alınarak tasarlanırlar. Hatta bazen normal kullanıcıları bile çıldırtabilirler ya, neyse...

Engelli kullanıcılar ise kendilerini kısıtlayan sorunları aşabilecek yazılım ve donanımlara ihtiyaç duyarlar. Görme engelli bir adamın telefonda biriyle konuşması sorun değildir belki ama, öte yandan cep telefonunun bizzat kendisiyle nasıl iletişim kuracaktır? Ya da boynundan aşağısı felçli bir adamın, sıradan bir bilgisayarı herkes gibi rahatça kullanması nasıl mümkün olabilir?

Ses ve Görüntü

İşleri kolay değil

Başta Windows Vista olmak üzere, pek çok Windows sürümü hakkında pek çok yorum ve eleştiri yapıldı geçmişte. Ancak neredeyse herkesin gözden kaçırdığı bir gerçek var. O da Vista'nın tümleşik olarak hayli gelişmiş bir ses tanıma ve sesle kumanda yeteneğine sahip olduğudur. Tabii ki Microsoft uzun zamandır Windows serisinde gittikça daha da gelişmiş "erişilebilirlik araçları" sunuyor. Ancak eli ayağı tutan kim bunların farkında ki?

Öte yandan, bu teknolojilerin henüz daha gidilecek yolu olsa bile, şimdiki halleri bile engelli kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayabiliyor. Tabii ki piyasada bu gibi araçların daha iyi alternatifleri de var. Ancak burada önemli olan unsur, Microsoft'un bunu bir bütünün parçası olarak hazır sunmaya çalışması.

Bunun bir insan için ne kadar zor ve önemli olabileceğini düşünemiyor musunuz? Kolayı var, ellerinizi kullanmadan CTRL+ALT+Del kombinasyonuna basmayı bir deneyin! Şimdi de oturup düşünün, bilgisayarınızla sesle iletişim kurmanın önemini daha iyi anlayacaksınız...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

erişilebilir çözümler denince, aklıma gelen en önemli firma, kuşkusuz Apple. ben görme engelliyim ve iPhone'u oldukça rahat bir biçimde, tıpkı gören insanlar gibi rahat bir şekilde kullanabiliyorum. peki, bunu nasıl yapıyorum dersiniz? Apple, tümleşik bir ekran okuyucuyla geliyor. adı VoiceOver. VoiceOver, ekrandaki dokunduğumuz her noktayı, bizlere seslendirebiliyor. bu sayede, erişilebilir bir biçimde iPhone'u kullanmak mümkün hale geliyor. bu özellik, iPhone, iPad, iPod ve Mac'de var.

Sakatlar hiçbirini dert etmesinler! Hiçbir sorun yaşamadan interneti kullanabilecekler. Sadece benim gönderdiğim onlarca çözümü bile gerçekleştirmeleri yeterlidir. Diğer taraftan bir MS Hastası'na bile internette sörf yaptırabilecek bilgisayar kullandırabilecek özel bir arayüz projem var. Günü geldiğinde onu da ortaya çıkaracağım...

@cleverman "Kicimla guluyorum" derler ya aynen oyle..

cleverman çok komiksin arkadaşım cidden trajikomik her yorumunda farklı projelerinin olduğundan bahsediyorsun. hiç ses getirmedi galiba projeler haberler suskun?

Bu konuyu insanlara hatırlatıcı nitelikte bir makale hazırladığınız ve duyarsız kalmadığınız için teşekkürler. Bilge Baykuş

Cleverman'a neden laf alıyorsunuz ki? Belki dedikleri gerçektir, belki geleceğin Bill Gates'i olacak. Bizim ülkemizde birileri bir şey yapmaya çalıştığında birileri onları küçük görerek, alay ederek, hakaret ederek veyahut başka şekilde engel oluyor. İşte bu yüzden Türkiye gelişmiyor. >>By Makro <<

Sevgiyle merhabalar, Güzel bir yazı olmuş. Dilerim artık siz de incelemelerinizde Windows, Windows Phone, Ios ve Android incelemelerinizde erişilebilir özelliklere değinir ve biz görmeyenlere neler getirdiğini incelemelerinize dahil edersiniz. Erişilebilirlik o kadar önemli bir konu ki, sizler ürünü satın alıp kutusundan çıkarır çıkarmaz kullanabilme lüksüne sahip iken, bizler önce ekran okuyucu programı veya diğer erişilebilir fonksiyonları ayarlayabildikten sonra kullanabilme imkanına erişebiliyoruz. Saygılarımla. Umut KORKMAZ

By Makro arkadaşıma katılıyorum. Acaba Cleverman ile dalga geçen arkadaşlar, şimdiye kadar kendinize ya da başkasına faydalı olacak ne tür projeler yaptınız? Eğer bilgisayar oynayan birisiyseniz, o beğenerek oynadığınız oyunları kaç kişi ne kadar sürede yapıyor bir bakın. Ayrıca, onların oyunları yapabilmeleri için gerekli olan neredeyse herşey mevcutken, arkadaşımızın konuştuğu şeyi yapabilmek için uzun zamandır çalışmalar mevcut. Tek başına böyle bir iş yapılması zor olabilir, ama yapmayı düşünenleri dalgaya almak hiç doğru birşey değil.

Benim iPad air I'm var acaba interneti oyun internetsiz oluyormuş nasıl acaba yardım eder misiniz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir