Kısa pil ömründen kurtaracak teknolojiler!

Akıllı ceplerin zayıf noktası kısa pil ömrü, bu yeni pil teknolojileriyle tarih olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Bizi kısa pil ömründen kurtarabilecek teknolojiler

Akıllı ceplerinin pillerinin çabucak tükenmesi, onların ortak dertleri arasında. Pil ömrünüzü uzatmak için yapabileceğiniz birçok şey tabi ki var. Örneğin en çok enerji tüketen bileşenlerden olan ekranınızın parlaklığını kısmak ve ekranın açık kaldığı süreyi azaltmak, pilinizin daha uzun dayanmasını sağlayabilir.

Peki bugünkü lityum iyon pillere hep mahkum mu kalacağız? Bizi bekleyen yeni teknolojiler hangileri?

University of Maryland'da yeni yapılan araştırmada, bir karbon nanotüp içerisinde küçük silikon damlaları büyüterek lityum-iyon pili fazladan şarj etmenin bir yolu bulundu. Yöntem henüz tamamlanmaktan uzak - örneğin katot ve elektrotun da bu ek şarjı kavrayabilmesi gerekiyor. Ancak bu eksiklikler giderildiğinde piller, daha yüksek bir enerji yoğunluğu sunabildiği gibi belki de 5 kat daha fazla şarj/deşarj döngüsü sunabilecek.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Yeni nesil piller

Yeni nesil piller

Bazıları lityum-iyon pillerin üzerinde çalışarak onları geliştirmeye uğraşırken, bazı bilim adamları daha yenilikçi fikirlere önem veriyorlar.

Bunlar arasında en çok gelecek vadeden fikir, grafeni temel alıyor. Tek katmanlı karbondan oluşan pil, esnek yapısı, birkaç dakikada şarj olabilmesiyle şu anki teknolojileri açık ara geride bırakabilir.

İngiltere hükümeti, bu maddenin ticari amaçlar için geliştirilmesi için 21.5 milyon sterlin ayırmış bulunuyor. Vorbeck Materials gibi şirketler, grafen pillerin üzerinde çalışmaya başladılar bile.

Harvard profesörü Jennifer Lewis ise 3D baskı yoluyla bir entegre elektrot yığınının nasıl basılabileceğini göstermişti. Bu teknoloji, pilin boyutu bir kum tanesi boyutuna kadar düşürebilir. Lewis, pilin sunduğu en önemli kazanımın ağırlıkta olduğunu söylüyor.

Bir başka fikir ise daha da ileri giderek pil teknolojisini "mikro" boyuta indirgemekten geçiyor. University of Illinois'de geliştirilen yeni mikro-piller, anot ve katotları mikro-yapı seviyesinde entegre ediyorlar. Bu ise pillerin şu anki boyutlarının 30'da birinde olmalarını ve bin kez daha hızlı şarj olmalarını sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Yakinda telefona nükleer enerjili piller koyarlar

@12 Tem 2013 08:14 Nükleer reaksiyon ısıdan enerji sağlar elektronik cihazlarda yüksek sıcaklık değerinde enerji kanyakları kullanmak çok tehlikeli sonuçlara yol açar. yani nükleer telefon olmaz :)

yaw şöyle 1 ay giden piller çıksada kurtulsak şu anda bilimin tıkandığı noktadayız açmak lazım ...saygılar...

Pİl sorunu hep devam edecek. Telefon açıkken veya telefona dokunurken ışlklı ortamda telefon şarj olmalı. hybrid pil ne bileyim bu tarz bir teknoloji şimdiye kadar gelmeliydi..

İyi güzelde bence en büyük sorun yoğunlaştırılan pillerin fazla enerji yüzünden daha fazla ısınacağı ve patlama riskinin artacağı göz önünde bulundurulmalı. Soğuk füzyon bulunmadığı sürece insanlık yeni bir çağa asla geçemeyecek. Keşke onu bulan Fatih'in bir torunu olsa da gelenek bozulmasa :) Max_Real Qnx

Evet işte burada zurnanın zırt dediği yer... çünkü, ilerledikçe ve gittikçe küçüldüğünden dolayı daha doğrusu inceldiğinden, bunlara en çok ihtiyacı olan uygun bir GÜÇ kaynağı bulunmaması teknoloji oldukça yavaş ilerliyor. İşte kilit nokta bu ''İNCE YADA KÜÇÜK VE UZUN SÜRE DAYANABİLEN'' bir pile ihtiyacımız var !!! Gelecekte en çok ihtiyacını duyacağımız olan şey. Eğer bu güç sorunu çözersek ki çözeceğimize eminin çok yakın bir gelecekte, ozaman teknolojji varacağı noktaya hayal etmek bile heycan veriyor... Giyinebilir teknolojji,bükülebilir ekranlar, hologramlar vs. Yeterince uzun yaşarsan sen bile görebilirsin !!

Önüne gelen uygulamayı yükleyip, saatlerce oyun oynarsan pil dayanmaz tabii.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play