Kısayollar Windows'unuzu karıştırdıysa...

Ekranınız birden bire ters mi döndü? Veya klavyenizdeki Türkçe harfler çalışmaz mı oldu? İşte çözüm!

Kısayollar Windows'unuzu berbat ettiyse...

Bilgisayarınızda yanlış bir tuşa basmanız renklerin ters dönmesine, ondan bip seslerinin gelmesine ve hatta ekranın başaşağı dönmesine neden olabilir.

Örneğin çalışırken klavyede yanlış bir tuşa basmanız, dilinizin değişmsine ve Türkçe karakterlerin çıkmamasına neden olabilir. Ancak panik yapmanıza gerek yok. Bu durumda SHIFT+ALT klavye kısayolunu kullanarak Türkçe klavye düzenine geçebilirsiniz.

Başınıza nasıl çözeceğinizi bilmediğiniz işler açan tek şey, Windows'un klavye kısayolları değil. Bazı video kartı sürücüleri, belirli bir tuş kombinasyonunu kullandığınızda ekranı ters çevirebiliyorlar. Bu gülünç durumda yapmanız gereken tek şey, CTRL+ALT+Aşağı Ok düğmesine basın. Ekranınız eski haline geri dönecektir.

İşte başınıza benzer garip bir durum geldiğinde sizi zahmetten kurtaracak bazı klavye kısayolları.

Ekranınızın renkleri tersine dönerse, SHIFT+ALT+PrintScreen;

Her şey büyük harfle yazılıyorsa, SHIFT tuşuna bir kez;

Her tuşa basışınızda bip sesi duyuyorsanız, NUM tuşuna 5 saniyeliğine basmayı deneyin.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

güzel ip uçları

böyle saçma şeyler hiç olmadı ama yinde teşekkürler...

Shift + Alt mi ? Shift + Ctrl olmasin ?

Benim baaşıma en çok SHIFT tuşuna çok basmaktan Windows "Yapışkan tuşları etkinleştirme istiyor musunuz" diye bir sesle beraber uyarı penceresi açıyor. :)

arkadaşlar size yemin ederim tam 10 yıldır bilgisayar kullanıyorum eciğini ciciğini anlıyorum ama başıma öyle bir iş geldiki abimin almanyadan gelen fujitsu dizüstü bilgisayarına istanbulda türkçe hom.prem7 yüklendikten sonra tuş kombinasyonu _ötü _aşı dağıttı hiç bir bilgisayarcı yada yazılım uzmanı geçinen dostum ve tabi ben buna çare bulamadı. ankaraya geldiklerinde ben çözerim bu işi dedim ama bende şaştım kaldım en sonunda klavyedeki tuşların yerini değiştirdik yetkili servis uzmanı bile aynı laptı oplarda çare bulamıyormuş (almanya den gelenler ) keşke herşey shift+ctrl ile düzelse ne güzel olurdu

gozel olmus.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir