Kişisel veriler silindi; Windows hala orada

Bir cep telefonundaki özel bilgileri uzaktan silmek mümkün mü? Microsoft işte bunu başardı...

  • Ümit Öncel
Kişisel veriler silindi; Windows hala orada
Çalınan telefonda Windows Mobile 6.5'un prototipi yüklü!

Avustralya'nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden birinin sahibi olan Sol Trujillo'nun en değerli varlığı cep telefonu değil. Fakat cep telefonunun çok önemli iki özelliği var. Birincisi içerisinde çok önemli kişilerin iletişim bilgileri ve önemli kişisel notları olması. İkincisi ise telefonunda henüz piyasaya çıkmamış olan Windows Mobile 6.5 işletim sisteminin bir prototipinin yüklü olması. Bu telefonun çalındığını daha önce buradan duyurmuştuk. Hırsızın telefonun satış değerinden başka bir şeyle ilgilendiği tahmin edilmiyordu ama Trujillo'nun endişeleri içerisindeki bilgilerin yanlış ellere geçebilecek olmasıydı.

Diğer yandan Microsoft'un endişesi ise sır gibi sakladığı yeni mobil işletim sisteminin prototipinin yanlış ellere geçebilecek olması. Microsoft hemen kolları sıvadı ve uzaktan erişim ile telefona bağlanarak içerisinde Trujillo'ya ait olan tüm verileri silmeyi başardı. Her ne kadar Trujillo rahat bir nefes almış olsa da, işletim sisteminin kendisinin uzaktan silinmesi mümkün değil; çünkü ROM üzerinde saklanmıyor. Şu an için Microsoft'un tek ümidi, hırsızın elindeki cihazın gerçek önemini fark etmemiş olması...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bu çalınma muhabbetleri, zamanında ibrahim tatlıses in albümü çıkmadan önce stüdyodan çalındı muhabbetine benziyor. (1970lerde)
windows eski kafalı yöneticileri değiştirip modern bir görünüm kazanmazsa bu haberleri daha çok duyacağız gibi.

Benim anlamdığım zaten forumlarda Windows Mobile 6.5 in çince romları dolaşmakta. Hatta bazıları bu romu ingilizceye çevirmiş durumda. Tek sorun stabil olarak çalışmaması. O da şimdilik tabi.

hehe adam maden çalmış haberi yok :))

Ben burdan sunu cikartiyorum. Windows yuklu olan her cihazin icerisindeki bilgilere ulasilabilir !
Urkutucu

bu kadar onemli ise neden dunyanin heryerinde haberi yapiliyor? bence tum bunlar bi reklam kampanyasi.

Belkide kayıp.

microsoft bu yapar

bu özellik yeni değilki iphone da var bu özellik versiyon 2.0 ile geldi ^^

Eğer gerçek önemini bilmiyorsada artık öğrenecek.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play