KitKat'ta olmayan 16 Android Lollipop işlevi!

KitKat'ta yapamazken Android 5.0 Lollipop'ta yapabileceğiniz 16 şeyi listeledik!

  • Zeynel A. Öztürk
KitKat'ta olmayan 16 Android Lollipop işlevi!

Nexus 6 ve Nexus 9'larla birlikte gelen Android Lollipop'un final sürümü, sonunda diğer Nexus'lara da dağıtılmaya başlandı. Android 5.0 Lollipop'un büyük ve küçük yeni özelliklerini öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki 16 ipucundan işe başlayabilirsiniz.

1. Tap & Go: NFC ve Bluetooth'tan faydalanan bu veri aktarım işlevi, tüm Google hesap detaylarınızı, ayarlarınızı veri ve uygulamalarınızı, eski cihazınızı yenisiyle yan yana getirerek aktarmanıza izin veriyor.

2. Feneri kullanın: Lollipop'ta üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan, LED ışığını yakabilirsiniz. Uyarı çubuğunu çekip fener düğmesine dokunmanız yeterli.

3. Uygulamalarınızı önceliklendirin: Android 5.0 Lollipop, uyarıları kapattığınızda bile bazı uygulamaların uyarılarını almanıza izin veriyor. Ayarlar > Ses ve uyarılar > Uygulama uyarıları yolunu izleyerek uygulamalara öncelik verebilir veya onları engelleyebilirsiniz.

4. Uyarıları kilit ekranından yönetin: Lollipop'da uyarılarla kilit ekranından etkileşimde bulunmanız mümkün. Çift dokunarak ilgili uygulamalara gidebilir, hassas uyarıları gizlemek için Ayarlar menüsüne göz atablirsiniz.

5. Uygulama sabitleme: Ayarlar > Güvenlik altından etkinleştirebileceğiniz bu işlev, sadece belirlediğiniz uygulamalara erişime izin veren, özel bir modu etkinleştiriyor.

Uygulama ayarlarına sıçrayın

6. Uygulama ayarlarına sıçrayın: Kilit ekranında yapılan bir başka yenilik ise, uyarılara uzun dokunarak uygulamanın ayarlar veya bilgi bölümüne sıçrayabilmeniz.

7. Pil ömrünü tahmin edin: Android 5.0 Lollipop, piliniz bitmeden önce telefonunuzu ne kadar açık tutabileceğini tahmin edebiliyor. Uyarı bölümündeki pil simgesine tıklayarak bu tahmini görebilirsiniz.

8. Ayar ve kayıtlı Wi-Fi ağlarını arayın: Aradığınız ayarın hangi menünün altında olduğunu bilmiyor musunuz? Sorun yok. Ayarlar uygulamasında büyüteç simgesine dokunarak belirli bir ayarın adını aratabilirsiniz.

9. Misafir moduna geçin: Telefonunuzu başkalarına uzatmadan önce uyarı bölümündeki kullanıcı hesabı simgesine dokunup, Misafir ekle'ye dokunarak (veya bu işlemleri daha önce yaptıysanız misafir'e dokunarak) misafir moduna geçebilirsiniz.

10. Metinler daha kolay okunsun: Android 5.0'daki "Yüksek kontrastlı metin" adındaki yeni, deneysel bir işlev, açık renkli arka plana sahip metinleri siyah renkle sararak okunmasını kolaylaştırıyor.

11. Chromecast'e daha hızlı ulaşın: Chromecast özellikleri Android 5.0'a entegre edildiğinden, ekranınızı TV'ye yansıtmak için uyarı bölümündeki Chromecast simgesine dokunmanız yeterli.

12. Güvenilir cihazları ekleyin: Güvenilir cihaz, telefonunuz yakınında olduğunda kilidini otomatik olarak açmayı sağlayacak, NFC veya Bluetooth destekli bir cihazdır. İşleve Ayarlar > Güvenlik > Akıllı kilit altından ulaşabilirsiniz.

Rahatsız edilmeyin

13. Rahatsız edilmeyin: Ayarlar > Sesler ve uyarılar > Kesintiler altından telefonunuzun ses çıkarmaması gereken saatleri ayarlayabilirsiniz. Bu sırada alarmları ve belirli kişilerden gelen mesajların seslerini açık bırakabilirsiniz.

14. Uygulamalarınız geri gelsin: Android 5.0'dan önceki sürümlerde cihazınızı baştan başlattığınızda, son açtığınız uygulamaların listesi ortadan kalkacaktır. Lollipop'ta ise Genel bakış ekranını kullanarak son uygulamalarınıza hızla dönebilirsiniz.

15. Google'ın Flappy Bird'ünü oynayın: Önceki Android sürümlerinde olduğu gibi Android 5.0 Lollipop'ta da bir sürpriz yumurta var. Ayarlar > Telefon hakkında yolunu izleyin ve Android sürümü girdisinin üzerine dört kez hızla dokunun. Lolipop grafiği göründüğünde üzerine hızla birkaç kes dokunun ve son olarak uzun dokunun. Artık Google'ın Android robotlu Flappy Bird klonunu oynayabilirsiniz.

16. Pilden tasarruf edin: Android 5.0 Lollipop, piliniz yüzde 15'e veya yüzde 5'e gerilediğinde otomatik olarak devreye girmesini sağlayabileceğiniz entegre bir pil tasarrufu moduyla geliyor. Bu işlev, arka planda eşitlemeyi, titreşimleri kapatıyor ve bunun dışında birkaç küçük değişiklikle pil ömrünü uzatıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 49 Yorum

Yabancı bir sitede aynı sıralamayı okumuştum çeviri mi yaptınız? Ayrıca fener olayı sadece telefonlar için geçerli.

@19 Kas 2014 02:29 sence başka ne yapacaklardı? kendileri haber yapma yeteneğinden uzak kopyala yapıştır sitesi

Birkaç ozellik yeni gibi verilmiş, fakat kitkat içinde zaten var.örneğin fener,misafir modu,pil tasarruf,kalan pil ömrü.

kitkat tada uygulamasiz led flas yakilabiliniyor

Nexus 7 tablet kullanıyorum bu özelliklerden hiçbiri benim için bir anlam ifade etmiyor. Açıkçası lollipop kurmak için uğraştığıma pişmanım. Androide çağ atlatacak, bambaşka bir android olacak, pili koklayacak vb. Hepsi hikaye olmasaydı da olurdu, 4.5 deselerdi de lolipopa hakaret etmiş olmazlardı. Hadi bakalım topitopu bekleyelim artık belki o zaman tablet çok farklı amaçlar içim kullanabilirim..

Yalniz topitop olayın süperdi. Kardeşim: )

bu özelliklerin bazıları hariç geri kalanı cyanogen mod'dan almışlar resmen. lollipop'tan önce cyanogen 4.4'te vardı bunların çoğu

Bunların çoğunu şuan hali hazırda m8 imde kullanıyorum kasmayon kendinizi ;)

Kitkatta o özellikler yok canım. Senin telefon üreticin onları ekliyor androidi giydirirken.

Gelmiyen lolipopun özelliğini ne yapayım ben 19 u oldu hala kitkat 4.4.4 G3 lere benden önce gelecek

şuan sadece 5. maddeye kadar okudum ve 2,3,4,5 iostan çalınmış. bakalım toplam ne kadar çıkacak.

@19 Kas 2014 12:36 çalınmış diyor birde. ios8 e bir bak birde androide bak. %80 i androidden kopya. kalmış birde diyor çalınmış. saçma saçma konuşma öğren kullan azıcık. bildirim paneli bile çakma iosun....

@19 Kas 2014 16:59 iyi ki bi bildirim panelini androidden aldılar he. başka bildiğiniz bişey yok bildirim paneli bildirim paneli dersiniz. daha android proje olarak bile ortada yokken iphone tanıtıldı. hala kim kimden çaldı onu tartışmaya çalışıyorlar. ios olmasa android diye bişey olmazdı bi kere hala boş boş laflar ediyonuz ezikler sizi.

@22 Kasım 2014 17:11 widget lar uzaydan alindi dime android 1.2 de bile var

@05 Haziran 2015 14:09 symbiandan o zamanlar android filan yoktu

2,3,4,5,7,10,13 iostan; 9,16 wp'den; 15 ise bildiğin flappy birdden çalınmış. iyi iş Google yine çaldın çalacağını. Google'dan orijinal bir fikir görebilmek umuduyla...

@19 Kasım 2014 12:40 flappy birdden mi :D

Bunlarin neredeyse hepsi cm11 de mevcut lollipop un pek bi artısı yok bence

tek kelime windows phone için 10nu bekleyin. andro ancak yazıcılarda çalışsın

Sayılan özelliklerin nerdeyse hepsi var ama mesele o değil. Performansı nedir nasıl etkiliyor bunları da söyleseniz. Bir yazılım ve bir işletim sisteminin yenisi çıkıyosa en önemlisi eskisinden daha az donanıma ve güce sahip olması. Yoksa gerisi makyajdan ibaret. Basit satış kuralları işte

@19 Kas 2014 18:40 sence androidin olmayan performansını nasıl etkileyebilir..

elmacılar, iostaki bildirim çubuğunun androidden çalındığını biliyor muydunuz?

@19 Kas 2014 21:53 tamam güldük hadi git şimdi....

@19 Kas 2014 21:53 bildirim çubuğu değil bildirim merkezi onun ismi. cahil dandroidçiler de hemen beğenir kendilerini bişey sanıp. androidin a sı çıkmadan ios bildirim çubuğu ile gelmişti. yani android appledan bildirim çubuğunu çalmış oluyor bu durumda. hadi bakalım gelsin dislikelar dandroidçilerden. biraz daha az cahil olmanız için elimizden geleni yapsakta işe yaramıyor ne yapalım.

@22 Kas 2014 17:05 ios a bildirim çubuğu ios 6 ile birlikte geldi ne diyon sen cahil android e 0.5 m5 te yani 2007 yılında gelmişti cahil dandioscu bize cahil derken fail olup kendi cahilliğini ispatladın.

@22 Kasım 2014 20:07 dandios dandroid dandindows :D (kalan standart danditandart o da :D)

ios 4 gerisi yalan işletim sistemi olarak

arka pilanca çalışanları optimize etse gereksizleri oto kapatsa hem perf + ram + pil tasarrufu sağlanır ama işlerine gelmez.

bir Oppo Find 7 kullanıcısı olarak bu saydığınız bütün özellikler Color OS tarafından bize sunulmuş durumda,herkesten aylar önce bu özellikleri kullanmanın gururunu yaşıyoruz

@22 Kas 2014 10:19 bu neyin gururu arkadaş,görende kendi icat etti sanacak

iyi günler ben nexus 4 kullanıyorum güncelleme hala gelmedi ne yapmam konusunda yardımcı olurmusunuz

@22 Kas 2014 12:53 update olarak daha ulaşmadı ama factory images olarak indirip kurabilirsin

Önce kullanıcıları izlemeyi bıraksın. Samsung bile telefona özel reklam mesajı atıyor artık. Yetti ya...

Yorumları görünce insan şarıp kalıyo, ios android vs vs kim kimin neyini savunuyor hayret, bu nasıl bişeydir anlayamıyorum, mahallede kavga var kavgada iki isletim sistemi kavga ederken diğer wp vs arada banada bisey duser diye rastgele tokat atip kaciyo, android kullanıcısıyim da burda yok su ozellik yok bu ozellik denilip taraflarin birbirine salladiklarinin bircogu hicbir anlam ifade etmiyor tercihimi androidden yana kullandim ama sebebi daha özgür olmasından buyuk cogunlukla iosta olabilirdi sanırım gerisini dusunmezdim ama kim hangi isletim sistemini neden bu derece fanatikce savunur sizlere ne veriyolar bu sirketler, hissemizmi var kar payimi dagitiyolarda bizim haberimiz yok, telefon ihtiyacini karsilayio, fotograf cekip oyun oynayip ajanda tutmak gibi internete baglanip mailler ve sosyal aglar gibi ozellikler disinda bu telefonlar ve isletim sistemleri bizim adimiza dusunuyoda yapiyo da bunu benmi bilmiyorum yahu su yorumlara bakinca insan yok yok aslinda inanilmaz muhtesem isler yapiyo bu telefonlar ve sahip olduklari isletim sistemleride demekki ben bilmiyorum dedirtiyo insana. Google da apple da digerleride para verse sizlere eminim bu derece savunduramazdi kendisini .

Bize böyle yapılanı yok o çaldı bu ondan önce yaptı diye konuşmak düşer anca:) ınsamız olarak çok iyi fanatıklık yaparız...

Bende Lg g3 var bu anlattıklarınızın hepsi mevcut zaten 4.4.2 sürümümde

TouchWiz arayüzü bunlara sahip zaten

Nexus 4 te ciddi performans artışı var. Ek olarak bir günü zor çıkaran telefon mobil internet açıkken aksam eve geldiğimde en az yüzde 65 70 bandinda seyrediyor. Uygulamalar çok seri aciliyor. Bildirimler gercekten çok iyi. Adamlar daha ne yapsın. Bir saat önce bu siteye ipadden safari ile girdim. Tablet kasim kasım kasildi. Ha marka bir tercih meselesidir. Kullanan kullanır. Ama olumlu yanlarını da görmezden gelmek biraz acımasızca. Ben zamanla daha iyi bir yapıya gidilebilecegini düşünüyorum. Saygilar.

@26 Kas 2014 22:57 bence o senin ipad'inle veyahut iPad'inin modeliyle ilgili bir sorun. iPad mini retina kullanıyorum ve chip.com.tr gibi basit bir web sayfasında kasması mevzu bahsi dahi değil. Bu cevabım Android'i yüceltmene değil, iOS'u haksız yermene. Sevgiler.

Nexus 4 te ciddi performans artışı var. Ek olarak bir günü zor çıkaran telefon mobil internet açıkken aksam eve geldiğimde en az yüzde 65 70 bandinda seyrediyor. Uygulamalar çok seri aciliyor. Bildirimler gercekten çok iyi. Adamlar daha ne yapsın. Bir saat önce bu siteye ipadden safari ile girdim. Tablet kasim kasım kasildi. Ha marka bir tercih meselesidir. Kullanan kullanır. Ama olumlu yanlarını da görmezden gelmek biraz acımasızca. Ben zamanla daha iyi bir yapıya gidilebilecegini düşünüyorum. Saygilar.

Aynı yorumu üstüste iki defa onaylayan (bakınız Ziyaretçi (Mobil) 26 Kas 2014 22:57) moderatör Android 5 in mesaj sorununa başka makalelerde getirilen ciddi eleştirileri neden onaylamıyor merak ediyorum.

androidin sonu yakındır nokia gibi samsung kendi işletim sistemini çıkartıyor

Lg g2 de bunların çoğunu kitkat ile zaten yapabiliyosun misafir modu da dahil hatta ben lollipop sürümündeki bi çok özelliğin g2 den sonra uyarlandığını düşünüyorum

Bence lollipopun en guzel ozelligi uzun basmaya gerek kalmadan arka plan uygulamalarini gostermesi

@06 Mayıs 2015 14:06 uzun basma geldi ama seçenekler tuşu kayboldu

Çoğu özellik benim gariban telefonum asusta bile kitkatta var ;)

samsung galaxy alpha 5.0.2 de ne fener nede misafir modu

Kisacası önemli bir fark yok

Telefonumda kitkat yukluyken lollipop yuklemesi geldi kabul ettim yukledim kitkattayken sarjim cok az gidiyordu ama bunu yukledigimden beri uc kat daha hizli tukeniyor sarjim bunun nedeni nedir bir fikri yada onerisi olan var mi arkadaslar?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play