KitKat'a geçmediyseniz dikkat edin!

KitKat öncesindeki Android sürümlerinden birini kullanıyorsanız, bu haber canınızı sıkacak!

KitKat'a geçmediyseniz dikkat edin!

IBM Security araştırmacılarının Android işletim sisteminde keşfettikleri yeni bir açık büyük endişe yarattı. KitKat öncesindeki Android sürümlerinde, KeyStore fonksiyonunda bulunan açık piyasadaki Android'li cihazların yaklaşık yüzde 90'ını etkiliyor. 

Keystore servisi, uygulamaların geliştiricilerine özel anahtarların tanımlanmasını, böylece geliştiricilerin uygulamalara müdahale edebilmesini sağlıyor. Ancak bu servisteki açık, kötü niyetli kişilerin, uygulamalara kötü amaçlı kodlar enjekte edebileceği anlamına geliyor. Böylece, güvenli olduğunu düşündüğümüz pek çok Android uygulaması, aslında kötü niyetli kişilerin amaçlarına hizmet eder hale gelebiliyor.

Yine de Android işletim sisteminin, şifrelerin açığa çıkması haline kötü amaçlı kodların yerleştirilmesini engelleyen önleyici yedek sistemleri bulunuyor ancak bu sistemlerin geçilebilmesi de mümkün. 

Google, konu hakkında henüz açıklama yapmadı ancak açığın ciddiyeti göz önüne alındığında, yakında bir yamanın yayınlanması bekleniyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

sanki android de güncelleme geliyorda biz güncellemiyoruz? android in yeni sürümleri ancak yeni telefon almayla oluyor malesef :(

@03 Tem 2014 20:25 Rom dünyasına adım at. Başka türlü Android kullanıyorum demek yanlış olur.

bunun bize değil üreticilere söylenmesi gerekiyor.

Apple iftirası bakın bi daha kritik açıklar dandiosta kaç tane var?

cikardilarda gecmedik mi bekliyoruz samsunng galaxy note 3 neo kullanicilari beklemede hala

kitkat geldi de ne oldu general mobile sağ olsun o kadar bekletti göndere göndere betasını gönderdi

Nexus var da biz mi guncellemedik

Google bu tür açıkları kapatmak adına üreticilere baskı yapmalı. Android 4.3 güncellemesi veren tüm üreticilerin bu açığı kapatmak için ek güncelleme yayınlaması gerekiyor. Burada devreye Google'ın girip üreticlere baskı yapması gerekiyor.

Bu haber gerçekse önceki sürüm Android işletim sistemleri ayıplı mal kategorisine girer :) direk kit katlı modellerle değişim yapmaları gerekir. Köşe başında ki Ahmet Efendi 'nin telefonları olsa birileri dava açar kazanır. Google ya da Samsung gibi devlere dava açabilecek sade vatandaş var mı acaba. Telefon alıyoruz güncelleme alamıyoruz. Oysa garanti süresi dahilinde hatta yanlış bilmiyorsam 5 yıl boyunca güncelleme vermek zorundalar.

Bi soru size Android açık kaynak dimi ? Bitti abicim bitti

Güncelleme konusunda sony iyidir. en dandik telefonunu bile düşünüyor.

@04 Tem 2014 10:27 xperia s çok eski bi telefon değil üstelik 2 sene öncesinin amiral gemisi ama pek düşündüğünü söyleyemem.

Sanki biz geçemiyoruz hala Gingerbread 2.3.6 :(

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir