KitKat, nihayet Lollipop'a yenildi!

Açıklanan son rakamlar, Android için uzun süredir devam eden bir devrin kapandığını söylüyor!

KitKat, nihayet Lollipop'a yenildi!

Teknoloji devi Google, mobil işletim platformu Android'in her bir versiyonunun aktif cihazlardaki çalışma oranlarını gösteren en güncel verilerini paylaştı.

7 Mart'ta sona eren yedi günlük bir dönemi kapsayan söz konusu veriler, arka arkaya üç aydır Lollipop'un giderek daha fazla benimsendiğini ve fakat Marshmallow'un da kullanım oranını neredeyse ikiye katladığını gösteriyor. Diğer yandan Marshmallow'un bu büyüme oranı Lollipop'la karşılaştırıldığında aynı dönemde onun ancak yarısı kadar büyüdüğü görülüyor.

Android 6.0 Marshmallow'u kullanıma sunmaya bundan beş ay önce başlayan Google, şimdiye kadar mevcut cihazların yalnızca yüzde 2.3'ünün bu versiyonla çalışmasını sağlayabildi. Bu oran yine de geçtiğimiz aya göre önemli bir yükselme. Zira geçen ay Android cihazların yalnızca yüzde 1.2'si Marshmallow'la çalışıyordu. Bununla birlikte, aradan geçen beş ayı düşündüğümüzde bu bir başarı olmaktan da uzak. Zira bir önceki versiyon Android Lollipop'un sunulmasından beş ay sonra bu sürüm cihazlarda yüzde 5.4'lük bir kullanıma ulaşmıştı.

Bir yıl önce yayınlanan Android 5.1 Lollipop da ayrıca geçtiğimiz en büyük artışını yaşayarak tabanını yüzde 2.1'den yüzde 19.2'ye yükseltti. Mevcut tabloya göre yüzde 16.9'luk Android 5.0'ı da hesaba kattığımızda Lollipop şu an en çok kullanılan versiyon durumunda. Onun ardından ise son verilerde yüzde 1.2 düşüş yaşayarak yüzde 34.3'e gerileyen KitKat geliyor.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

İyice tıklanma sayısını arttırmaya yönelik işler yapmaya başladınız, yakında kim kiminle yakalandı, sanatçının sın halini görenler şokta haberleri verirainşz, sonrada senelerin devi chip, kapanır gider...

Android Lollipop 4-5 yıl rahat lider kalır. Android 10.0 çıktığında, Android Marshmallow liderliği devralır. Android 14.0 çıkınca, Android Nutella lider olur. Bu böyle sürüp gider...

Şu "goncollomo golmoyor" diyen zavallılara çok acıyorum çok. Bu enayiler gidip Samsung alıyor. Sonra "yeeaa biz daha 6yı alamadk gugıl n yi çkarıyr .s .s" diyorlar. Yazık gerçekten yazık......Geçen sene aldığım GM 4G Android 5.0 ile çıktı. 6.0 güncellemesini aldı. 7.0'ı da beta olarak alacak şimdi. Seneye 8.0 çıkınca o da gelecek... Siz daha o 3000 lira verdiğiniz dandik Samsunglarınıza güncelleme bekleyin... TouchWiz denen saçma sapan arayüzün kasmasıyla donmasıyla uğraşın.. STOCK ANDROİD AKAR.

LG G3 D855 kullanıyorum 5.0 da kaldık millet 7 ye geçecek biz hala 5.0 dayız :-))

@10 Mart 2016 14:14 Lg g3 d855 Android 6 güncellemesini ocak başında aldı.Yalnız ota değil de Lg Pc Suit ile güncellemealınabiliyor.

Android 5'ten sonra bu işletim sistemini sevdim.

N'ayır n'olamaz ?....

4.4 kullaniyorum hali hazirda. Cok da memnunum. Oncesinde 5.0 kullandim adami krize sokar. Foto cekiyorsun galeri falan yok. Fotograflarim diye bir yer var giriyorsun cektigin fotoyu sil silebilirsen. Silemiyorsun. Sacma sapan.

5 ayda daha gingerbreadı bile geçememiş marshmallow

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir