Uzay turizminde kıyasıya rekabet

Uzay'a yolcu taşımak isteyen şirketlerin arasına üçüncü bir isim daha eklendi: Lynx

Rakipler neler yapıyor?

Rakipler neler yapıyor?

Virgin şirketinin tasarladığı araç, Lynx gibi 2010 yılında ilk uçuşunu yapmaya hazırlanıyor. Ancak Virgin Galactic adı verilen aracın sadece 60km yukarı çıkmakla kalmayacağı, hedefinin Dünya'dan 100km yukarı çıkmak olduğu biliniyor.

EADS Astrium ise, aracının iki rakibinden de daha sonra uçmaya başlayacağını söylüyor. Yani Astrium'un aracı 2010 yılından sonra boy göstermeye başlayacak.


Büyük bir pazar doğuyor
Astrium yetkilileri, yaptıkları araştırmaların ardından uzay turizminin inanılmaz büyüklükte bir pazar haline geleceğini ortaya koyuyorlar. Yetkililere göre bu pazar, yılda 15.000 kişinin uzaya çıkıp geri gelmesine olanak sağlayacak kadar büyük. başka bir deyişle, bir yıl içerisinde tam 15.000 kişi para ödeyerek Dünya ve atmosferi yukarıdan izlemeyecek.

Virgin yetkilileri de bu araştırmanın sonuçlarını destekliyor. Ancak söylediklerine göre, ilk biletler çok pahalı olacak: 200.000 Dolar ya da daha fazla...

XCOR'un Lynx'i de tam bu noktada devreye giriyor. Aracın rakiplerine oranla daha hafif ve küçük oluşu, maliyetleri biraz aşağıya çekebilir. Bu durumda uzay yolculuğu için daha az ödenmesi mümkün hale gelebilir. Ancak Lynx'in sadece tek yolcu taşımak için tasarlandığı da unutulmamalı...

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bu sene ilk yolculuk başlayacak sanırım (:

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Rakipler neler yapıyor?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir