Kız çocukları tehlikede

Rapora göre internet dünyasının sosyal ağı Facebook'u kullanan milyonlarca genç kız risk altında.

  • Selim Öztürk
Kız çocukları Facebook tehdidi altında
Genç kızlar Facebook tehdidi altında

İngiltere'de yayınlanan bir rapora göre, internet dünyasının en popüler sosyal ağı Facebook'u kullanan milyonlarca genç kız risk altında.

İngiliz 'The Daily Mail' gazetesi, internet dünyasının en popüler sosyal ağı Facebook'un milyonlarca genç kızı risk altına soktuğunu yazdı. İngiltere'de yayımlanan raporun sonuçlarına göre, yüzde 25'in üzerinde sekiz ve 11 yaş arası çocuklar yaş sınırını aldırmaksızın kişisel detaylarını Facebook ortamında milyonlarca kişiyle paylaşıyor.

Çocukların ciddi şekilde risk altında olduğu Watchdog Ofcom ( Tüketiciyi Koruma Organizasyon) tarafından yayımlanan rapor sonunda ortaya çıktı. Rapora göre, çocuklarının internette ne yaptığını bildiklerini söyleyen aileler aslında çocuklarının bilgisayar başında ne yaptıklarınından habersiz.

Daily Mail'in haberine göre, birçok genç kız sayfaya koyduları açık saçık fotoğraflarıyla kendilerini riske sokuyor. 14 yaşındaki kızların bile göğüsleri açık fotoğrafları internette sergilediklerini yazan gazete ailelerin ve çocukların kendilerini bekleyen tehlikelerden habersiz olduğunu yazdı.

Watchdog Ofcom'un İngiltere'de şok etkisi yaratan raporuna göre, genç kızların sergiledikleri bu açık görüntüleri ile kendilerini sübyancıların hedefi haline getirdikleri yazdı.

Rapor, milyonlarca ailenin, Facebook ve Myspace gibi sosyal ağ oluşturmak için kullanılan sitelerin, çocukları içine düşürdüğü tehlikeden habersiz olduğu gerçeğini ortaya koydu ve bu konuda vurdumduymaz olan ailelerin sorumlu tutulması gerektiğini yazdı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

iş kızlarda bitiyor aileleri ne yapsın yani allah allah ?

gösteriyorsa suç onun , ailenin değil!

Birde kameranın başına geçip açık saçık fotoğraflarını çektiriyorlar. Ne kadarda zevk alıyorlar vücutlarını başkalarına göstermekten. Çok yazık.

Bu tur olayların tamamının suclusu surekli sex satmaya calısan ve bundan buyuk paralar kazanan medya ve bu tur sektorlerdir! Bakınız artık butun kliplerde(bizimkiler dahil!) orasını burasını acmıs kızlar vardır ve bunların vucudlarını kullanarak prim yapmaya calısan insanlar yuzunden gencecik kızlar bu hale gelmislerdir. bu sadece ingilterede degil artık butun dunyada boyledir!..

Ya öle fotograf niye çekiyosun şimdi, hadi çektin oraya ne gönderiyon zerre zekâ yok bunlarda.Sonra vay ailem görür vay millet görür.

içgüdüsel davranış teşhircilik herkesin hoşuna gider.bunun yaşla falan alakası yok.sakıncası hiç yok.

Kullanım ve eğitimle ilgili bir şey. Benim de kardeşim 18 yaşını doldurmamış durumda. Okulunun network'üne girdi. Özellikle yurtdışındaki akrabalarımız, başka şehirlerdeki akrabalarımız ile Facebook üzerinden görüşme imkanımız oluyor. Herkesin fotoğraf, Matual Friends'ler belli. Kim kimin ne yaptığını, nasıl fotoğrafını koyduğunu biliyor. Bunun yanı sıra, aile üyelerinin orada olduğunu bilmek bile koskoca adam olan bana bile bir otokontrol getiriyor. İş arkadaşlarıma fotoğrafımın altında "Hadi len!" falan diyebilirim mesela :). Ama aile bunu engelliyor. Gayet de memnunum. Seviye düşmeye gerek yok.

Teşhircilik iç güdüsel, sakıncası yok demek resmen saçmalık. Düzgün kullanıldıktan sonra herhangi bir problem yok. Konuyu tamamen başka şeylere çekiyorsunuz. "Suç onun, ailenin değil!" diyen arkadaşlara da daha ana-baba olmuşlar mı onu sorarım! Her aile çocuğunun iyiliğini ister, takdir edersiniz bu da içgüdüdür.

Hiçbir anne baba, evladının bu hallerde inernette olmasına göz yumamaz. Yummamalı da. Ha, evladı reşit olur. Böyle bir işe "soyunur" O zaman gurur duyar, öfke duyar veya başka bir şey.

Kanımca iyi niyetli yapılmış bir haber değil bu. Geçenlerde de Suudi Arabistan'da öldürülen bir kız var. Bunun ardından gündeme düşmüş bir konu, ilgi çekiyor ya; nitelikli bir haber olmuş artık!

Bu fotoğrafları koyanlarda dediğiniz gibi zerre kadar akıl yok.Hadi böyle sitelere üye oldun.Birileriyle birşey paylaşacaksan illaki kendinin açık,saçık resimlerini mi paylaşacaksın?.Neyse ALLAH herkese akıl fikir versin diyelim..

Sadece kız çocuklarımız değil,aynı zamanda erkek çocuklarımızda bu olumsuz,uygunsuz görüntülerden etkilenmekte bu gibi uygunsuz tüm görüntülerin ulaştırılmasını engellemekle sorumlu yetkili kişi ve kurumların engellemesini tümden zararlı,uygunsuz görüntüleri ulaştırmamasını temiz internet kampanyasını destekliyorum...

yetkili birilerinin bunlara hiç bakmadan ve resimleri görmeden eleme imkanı varsa amenna,ama onlar görebiliyorsa herkeste görebilir.onlarda sonuçta insan değil mi.hem birinin mahreminin sınırları bizim yetkili saydığımız kişilerin elinde olursa bu sınır kişiden kişiye ve toplumdan topluma değişir.yetki verdiğimizin kişinin kafası arap kumlarının içine gömülü ise internet ortamında sadece türbanlı bayanlar ve çember sakallı adamlar görebiliriz.
herkes bireydir ve özgürdür bu ister çoçuk olsun ister yetişkin ,yeterki yapılan işte şiddet olmasın ,zorlama olmasın.

açık saçıklığa tüm dünya karşı; bizde ise kapanacağız diyenlere kızıyoruz (türban) örneğinde olduğu gibi 14 yaşındaki ingiliz kızın uygunsuz resimlerinden geçtim bizdeki arkadaş sitelerindede durum aynı bizde neden el atılmıyorsa gerçi biri gösterecek biride bakacak durum böyle heralde..

niye sadece kızlar tehdit altında diye yazılmış, sanki erkekler fotolarının kullanılmasını çok mu istiyor...
bu daily mail saçmalamış bence..
bu arada facebook un çok fazla üstüne gidiliyor bir karalama kampanyası seziyorum sanki...

facebook veya böyle arkadaş sitelerini suçlamakla iş bitmezki.fotolarını koyanlar utansın bence ;)

daily mail ahlak bekçisi mi oldu başımıza.Neyin bizim için olumlu olumsuz olacağına bırakın da biz karar verelim.

niye kızlar tehlikede oluyomuş? cinsiyet ayrımcılığı yapmayın kardeşim!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play