Klasik Nokia telefonları Opera'ya geçiyor!

Piyasada kalan az sayıdaki Nokia markalı telefon için tarihi değişim resmi olarak başlıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Klasik Nokia telefonları Opera'ya geçiyor!

Microsoft, Nokia'nın cihazlar ve hizmetler bölümünü satın aldığından beri birçok önemli değişiklik yaptı. Firmanın uzun dönem hedefleri doğrultusunda binlerce kişi işten çıkarıldı, yeni cihazlar tanıtıldı. Microsoft, Temmuz'da Nokia X, Asha ve Series 40 cihazlarını artık üretmeyeceğini ve uygun fiyatlı Windows Phone'lara odaklanacağını duyurmuştu.

Bundan sadece birkaç hafta sonra Xpress Browser'ın yolun sonuna geldiği, Nokia X, Series 40, Series 60, Symbian ve Asha telefonlarda tarayıcının yerini Opera Mini'nin alacağı anlaşılmıştı. Ancak bu açıklamadan sonra konu hakkında herhangi bir gelişme olmamıştı.

Microsoft, bu hafta sonu nihayet güncelleme planları hakkında konuştu ve Opera'ya geçişin bu hafta başlayacağını doğruladı. "Klasik" Nokia telefonlarına sahip olanların, geçişle ilgili mesajları yakında görmeye başlayacağı söyleniyor.

Bu değişiklik, Nokia'nın Xpress Browser'ından Opera Mini'ye geçişten ibaret değil ve bu cihazlarda Nokia Store'un da yolun sonuna gelmesi anlamını taşıyor. Microsoft, ölü platformların uygulama mağazalarını devam ettirmediğinden, Nokia Store'un 31 Mart'ta kapanması bekleniyor.

Değişiklikler hakkında daha fazla bilgi için Nokia'nın bu sayfasına ve Microsoft'un bu sayfasına göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Microsoft alırsan sonu budur

iPhone kullanıyorum ama üzüldüm be :(

Ne istediler şu nokia yazısından microsoft ve telefon cık yani...

vaybe ilk telefonum nokia 2630 idi sadece 3 şarkı atılabiliyordu telefona:))) ama güzel teldi yıllarca dayandı sonra hep nokia ile devam etdim taki şuana kadar artık iphoneye geçtim bir nokia kalitesini arıyor insan gitdi bir efsane ama hatırası here kaldı androite geldi bize nezaman gelecek bilmiyorum artık iosaada gelse güzel olacak nokianın hatırasına sahip çıkarız hertürlü

nokia yı iphone bitirdi yoksa nokia kendi bitmedi gerci teknolojiyi takip edemeyen teknoloji şirketi oldu son dönemde ama neyse...

Nokianın tümü satılmadı esas bölüm androidli bir nokia çıkarırsa muhteşem olur tabi rakipleride boş değil

Windows Phone bence uygulama azlığı hariç hiçbir sıkıntısı yok. kaliteli ama daha az kullanışlı denebilir. alışınca olur gibi şu an ya Windows Phone yada asus ZENFONE 2 alcam??

Nokia ekosistemine sahip kimbilir kaç milyon cihaz etkilenecek sanirim bu son güncelleme olacak,hoşçakal Nokia ilk akıllı olmasa bile kameralı video oynatan telefonum Nokiaydı :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play