Klavyeler tam bir mikrop yuvası

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre klavyeler tuvaletlerden daha fazla mikrop taşıyor...

Klavyeler mikrop bulaştırıyor
Klavye: Lekeler tehlike oluşturuyor.

Bilgisayar klavyelerinde, tuvaletlerde olduğundan daha fazla hastalık taşıyıcı mikrop bulunuyor. BBC haberine göre İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalar bu sonucu veriyor.

Analiz edilen 33 klavyeden dördü "sağlığa zararlı" şeklinde derecelendirildi. Bu klavyelerin üzerinde bulunan bakteriler özellikle gıda zehirlenmesine yol açabiliyor. İncelenen bir klavyede ölçüm ve sınır değerleri 150 katına çıktı ve böylece bir tuvalet klozetinin ölçüm değerinin yüzde 500'ü seviyesine ulaştı. Mikrobiyolog Peter Wilson şöyle diyor: "Genellikle klavyeler, insanın burnunda ve bağırsağında bulunanların yansımasıdır." Araştırmacılara göre tipik bir Londra bürosunda bulunan her klavyede aylık 1,89 gram leke toplanıyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

+1
Çözüm ??

Benden size Çözüm önerileri, artık tüm klavyeler yıkanabilir olmalı ve antibakteriyel,antialerjik,antistatik,antikanserojen, kir,toz,mikrop barındırmayan maddelerden yapılmış klaveyler üretilmeli.

Bunlar üretilene kadar ise elimizle burnumuzu karıştırmayacaz,ellerimizi sık sık yıkayacaz, klavyeleri dezenfektan maddeler içeren özel temizlik ürünleri ile temizleyecez.
Bir başka öneri de eldiven kullanmak.

cözümü sürekli temizlemek

evet bunu zaten tahmin edebiliyorduk peki çözüm ne ?

evet bunu zaten tahmin edebiliyorduk peki çözüm ne ?

rahat temizlenen yıkanabilen klavye var mı ki.Temizlemek için insanın bir gününü feda etmesi gerekiyor.Yeni klavye almak daha mantıklı

makinada kısa program yıkamak :D

Klavyelerimizi buzdolabı poşetleri ile kaplayarak steril hale getirmek... :)

Temizlenen klavye var plasik katlanabiliyor masaya yapıştırıp kullanın spreyle rahatlıkla temizlenebiliyor istersen yıkayabilirsinde inanmıyorsanız pc mağazalarında görebilirsiniz F modeli olmadığı için alamadım.

bence biraz saçmalamışlar:)

Klavyeyi ters çevirip arkasına vurmak da bir temizleme yöntemidir.İçinden herşey çıkıyor zaten:)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir