Klonu da klonladılar!

Japon bilim insanları, klonlanan fareleri tekrar klonlamayı başardılar. Bu, ne işe mi yarayacak?

  • Ender Duman
Klonu da klonladılar!

Japonya'da bulunan Riken Gelişimsel Biyoloji Merkezi'nden bilim insanları, kendileri de klon olan fareleri tekrar klonlamayı başardılar. 1996 yılında klonlanan ilk memeli olan koyun Dolly'i klonlamakta kullanılan tekniği daha da geliştiren Japon ekip, klonlanmış bir canlının tekrar klonlanması sırasında karşılaşılan sorunları aşmayı başardı. Başarı olasılığı düşük olan eski teknikte, klonlanan örnek tekrar klonlandığında genetik anormallikler ortaya çıkabiliyordu. Hücre büyümesini, DNA'yı değiştiren enzimlerin ortaya çıkmasını engelleyen bir çözelti içinde başlatan bilim insanları, sürekli olarak klonları klonlayarak 25 fare nesli geliştirmeyi başardılar. Farelerin sağlık durumlarında bir gerileme ya da ömürlerinde kısalma görülmüyor.

Uzmanlar bu tekniği kullanarak sonsuz sayıda klon üretmenin mümkün olduğunu belirtiyorlar. Yeni tekniğin hayvancılıkta ve nesli tükenmekte olan türlerin korunmasında kullanılabileceğini belirten biyologlar, bu şekilde belirli bir nüfus içinden seçilen tek bir bireyin sonsuza kadar kopyalanabileceğini söylüyorlar.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Keske teknigi de yayinlasaydiniz

Bu tenik amacına uygun davranılırsa çevre için oldukça faydalı olacaktır ama bu konuda şüpheliyim. Her zamanki gibi bilimi kullanırken yine para kazanmak uğruna insan sağlını ve çevreyi hiçe sayacaklar. GDO ve tarım ilaçlarının nasıl amacından saptığını gördük. Şimdi de yediğiniz her hamburgerde aynı eti yiyeceksiniz. Umarım böyle bir şey olmaz ama büyük firmalar bu tekniğin sağladığı hızlı üreme özelliğini kullanacaklardır. Bitkisel gıdalara şüpheyle bakarken artık zaten at etiydi eşek etiydi yetmezmiş gibi klon eti çıkacak karşımıza.

keske asgart'larda bu tekniği bilselerdi

@15 Mar 2013 00:32 onların sorunu bunu bilmemek değil klon olanların git gide deforme olmasından kaynaklandı.. die hatırlıyorum :)

@15 Mar 2013 00:32 3 kişi stargate Evrenini biliyor :)

Aman deyin, bırakın şu klon işlerini. Bu iş yayılırsa çakma kloncular dükkan açar, onu bunu klonlamaya başlarlar; ondan sonra üç memeli yada dört bacaklı tipler ortada dolanır durur. Dünya zaten yaşanmaz hale geliyor, birde siz hızlandırmayın.

@15 Mar 2013 08:28 kesin türkiyede olur :-D

ne güzel yav pandalara gün doğdu

Aman insanlara yapmasınlarda bunu :D

Sen de yorum yaz