Kod adı: Namoraka; asıl adı: Firefox 3.6

Firefox 3.5 gün sayarken Mozilla Firefox 3.6 hakkında bombayı patlattı. Namoraka ne zaman gelecek?

  • Ümit Öncel
Kod adı: Namoraka; asıl adı: Firefox 3.6
Namoraka 2010'un ilk yarısında çıkacak

Mozilla, Firefox tarayıcısının Namoraka kod adlı 3.6 sürümünü resmen duyurdu. Firefox 3.6, Gecko 1.9.2 alt yapısı üzerine kurulu olacak. Mozilla'ya göre yeni tarayıcını, 3.5 sürümüne göre 50 ms daha hızlı açılacak. Yeni Firefox alışıldığı üzere eklenti ve tema desteği sunacak ve yüklemesi kolaylaştırılan eklentilerin çalışması için, tarayıcının yeniden başlatılmasına gerek olmayacak.

İndirme yöneticisi de geliştirilen Namoraka, Windows 7, Windows Aero Glass, Windows Aero Peek ve OSX servisleri ile tam uyumlu olacak. Yeni Firefox ile kullanıcılar seçtikleri sekme grupları kaydedebilecek ve daha sonra kolaylıkla açabilecekler. Ayrıca kaydedilmiş sekmeler için özel bir arama özelliği de bulunacak.

Mozilla, Firefox 3.6'yı 2010'un ilk yarısında yayınlayacağını da duyurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

"ve yüklemesi kolaylaştırılan eklentilerin çalışması için, tarayıcının yeniden başlatılmasına gerek olmayacak. "

İşte beklediğim haber :)

http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/nightly/latest-trunk/firefox-3.6a1pre.en-US.win32.installer.exe

bu da linki...

opera diyorum,firefox cpu yer bitirir .....

Yeni eklenti eklendiğinde tekrar açılmaına gerek kalmamsı ve daha hızlı açılması güzel özellikler. Daha çok var 2010'a. Mozilla güzel iş çıkartacağa benziyor.

şu 16:9 ve 16:10 ekranlarda yüksek çözünürlük uyumluluğunu da halletsinlerde görünüm olarak te bişeye benzesin..

3,6 sürümünü merakla bekliyorum.

"ve yüklemesi kolaylaştırılan eklentilerin çalışması için, tarayıcının yeniden başlatılmasına gerek olmayacak. "

bunu uzun zamandır bekliyordum zaten inş 3,0,10 sürümündeki gibi fazla sekme açtığımızda donma ve tırlatma olayı kalkmıştır. sırf bu yüzden 3 tarayıcı aynı anda kullanıyorum. Opera - Firefoox - Chrome
hepsinin yeri ayrı aynı anda 100 - 150 sayfayı hiç kapatmadan izlemeyi tek tarayıcı ile yapmanın şuan yolu yok gibi gözüküyor ... tabi ff 3,6 yı gördükten sonra tekrar bakıcaz ...

ben firefoz,chorome,ie8,safari,opera hepsi pc mde bulunan tarayıcılar ve hepsinin ayrı özellikleri var en az kullandığım safari ama gayet iyi sadece dil desteği sorunu opera ile firefox özelleştirme konusunda çok iyi chorome hız konusunda çok iyi ie8 alışkanlık :) opera nın indirme yöneticisinde daha hiç bir tarayıcıda yok opera bence hepsinden bir adım önde

2010 Yılının ilk yarısında yayınlanma ihtimali oldukça yüksek, ama bu ilk beta sürümü mü olur, yoksa ikinci alfa sürümü olur ona tam birşey diyemeyeceğim. ama nihayi sürümün 2010 Yılının ilk yarısında yayınlanacağını, son zamanlardaki Firefox ertelemelerini gördükten sonra rüyamda görsem bile hayra yorumlamam desem yeri :)

Firefox, 3.5 sürümündeki ertelemeleri bu sürümde de yapmaya devam ederse sanırım bayağı bir prestij kaybeder. Daha da önemlisi söz güvenirliliğini yitirmeye başlar ,buda firefox için pek iyi olmaz; Özelliklede eklenti çalışmlaraına başlamış olan chrome gibi bir tarayıcı varken.

Eklentilerin tarayıcıyı kapatmadan kurulması işi için geç bile kalındı Aslında bu işi 3.5 sürümünde yapmalıydılar. Aslında tema konusunda da çalışma yapılmalı mesala AnyColor eklentisinin daha geliştirilmiş bir versiyonu (renk şeçeneklerinin yanınd ikonda ilave edilebilir) ilave edilse çok daha tema seçenekleri olan bir tarayıcı olurdu (eklenti olarak tema seçenekleri var ama kiminde ikon, kiminde de renk konusunda tam istediğim gibi değil).

Bakalım, gecelik sürümleri devam eden ve Türkçe dil seçeneğine, Adının 3.6 olarak değiştirilmesinden sonra son verilen 3.6Alfa sürümü nasıl olacak.

Firefox 3.5 (3.1)'deki yayınlama politikası aynı şekilde 3.6 sürmünde de devam ederse bizde artık, Neden Operacıyız veya Neden Chromecuyuz (Neden Firefoxçuyuzu başka arkadaş kapmış) başlıkları atarız heralde :)

Saygılar........AliY

Valla ben hiçbiri diyorum, çünkü Flash sağolsun, ram'i de cpu'yu da yiyip bitiriyor. Ben de ilk zamanlar dem vururdum tarayıcılara ama, araştırdıkça ve deneyim ettikçe öğrendim ki, tarayıcılarda yavaşlamalara neden olan 1. etken Flash, ikinci etken ise şuursuzca programlanmış Javascript betikleri. Yani tarayıcıların pek fazla günahı yok bu konuda. Ve ne yazık ki günümüzde siteler sağına soluna, kıçına başına flash reklamları yerleştiriyorlar, ve bunlar birleşip voltranı oluşturuyorlar, sonra bi bakıyosunuz, tarayıcınız rami sömürdükçe sömürüyor. Evvela Flash kendini bi adam etmeli diyorum ben. Hoş silverlight'ın da Flash'tan eksik kalır yanı yok ne yazıkki.

Daha dandik bi isim bulamamışlar mı, Namoraka ne ya?

firefox 3.0.10 kullanıyorum ama hiç günven vermiyor. kilitleniyor, çöküyor kaldırıp tekrar kuruyorum. ie8 göre de daha yavaş açılıyor. ne zaman 4 4'lük bir tarayıcı çıkacak merak ediyorum.

Sen de yorum yaz