Kodak: “Gelecek Dijital Değil Bağlantılı Olacak”

Kodak’ın vizyonunun anlatıldığı ve yeni ürünlerinin tanıtıldığı toplantı, Fransa’da gerçekleştirildi. Toplantıda Kodak yetkilileri, gelecekte bağlantılı dijital cihazların kullanılacağını söylediler ve dünyanın ilk Wi-Fi bağlantılı fotoğraf makinesi EasyShare-One’ı tanıttılar.

Ürünün, Ekim ayında Amerika’da, 2006 yılında ise Türkiye’de piyasaya çıkması bekleniyor.

Fotoğraf dünyasında yeni bir anlayış hakim. Bu anlayışın öncüsü Kodak’a göre, gelecekte bağlantılı dijital cihazların hakimiyeti konuşulacak. Eastman Kodak Global İş Stratejisi ve Pazarlama Hizmetleri Direktörü Pierre Schaeffer, Kodak’ın artık yalnızca dijital görüntülemenin ön safhasında yer almadığını, yeni bir bağlantılı dijital görüntüleme dünyasının da liderliğini yaptığını söylüyor.

Kodak, Fransa’daki bir toplantıda, bildiğimiz anlamda görüntülemenin geleceği için bazı cesur tahminlerde bulundu. Aynı zamanda, dünya çapında ilk Wi-Fi bağlantılı fotoğraf makinesi EasyShare-One’ı deneme fırsatı sundu.

Günümüzde Kodak

DFIS EAMER Pazarlama Hizmetleri Direktörü Philippe Kalmbach, konu hakkında şunları söylüyor: “Kodak dijital görüntüleme alanında 30 yıllık bir geçmişe sahip. 1976’da ilk dijital fotoğraf makinesini üreterek öncülüğümüzü ilan ettik. Şu anda da EasyShare-One ürününü piyasaya sürerek yeniliklerimize devam ediyoruz. EasyShare-One türünün ilk örneği ve hem fotoğraf çekmek kadar fotoğrafı paylaşmak, hem de tüketiciler açısından fotoğrafçılığı bas-çek anlayışından bas-paylaş anlayışına götürmek üzere tasarlanmış bir ürün.

EasyShare-One fotoğraf paylaşma merakı olanların bugüne kadar yalnızca hayal edebilecekleri pek çok avantaj sunuyor:

• Bilgisayar olmaksızın, Kodak EasyShare Gallery hizmetine doğrudan ve kablosuz bağlantıyla, e-posta üzerinden ve online fotoğraf paylaşımı

• En fazla 1.500 sevilen fotoğrafı anında paylaşma, kişinin PC tabanlı fotoğraf koleksiyonu ile senkronize etme

• Fotoğraf çekme ve paylaşmada kullanım kolaylığı. Buna şunlar dahil: fotoğrafları saklamak için fotoğraf makinesi üzerinde albüm yaratma yeteneği, dokunmatik ekran üzerinde sezgisel mönü seçenekleri, çekim tarihine göre fotoğrafların otomatik düzenlenmesi, farklı ortamlarda en iyi fotoğrafların çekilmesi için zenginleştirilmiş grafiksel manzara modları

• Kodak Perfect Touch teknolojisiyle kablosuz fotoğraf baskısı

• Profesyonel kalitede renk ve keskinliğe sahip mükemmel çözünürlükte fotoğraflar

• Akıcı ve güçlü video çekimi ve paylaşımı; bu videoları Kodak EasyShare Gallery kanalıyla paylaşma yeteneği

• Kodak’tan birinci sınıf müşteri hizmeti, EasyShare-One sahiplerine öncelikli danışma hizmeti ve yardım

Kodak’ın Vizyonu

Kodak’ın dijital görüntüleme alanındaki liderliğine değinen Pierre Schaeffer şirketin geleceğe yönelik vizyonunu da şu şekilde özetledi: “Filmden dijitale geçiş, artık kaçınılmaz. Gelecekte dijital görüntülemeden bağlantılı görüntülemeye geçilecek. Fotoğraf makineleri yine olacak ve gelişip iyileşmeye devam edecek; ama bunların şimdiden bağlantılı cihazlardan biri haline geldiğini de görüyoruz. Bu cihazlardan bazılarının temel fonksiyonu görüntüleme olurken, telefonlu video kameralar gibi bazı cihazlar da başka temel fonksiyonlara sahip olacak.”

Schaeffer şöyle devam etti: “Kodak’ın bugün karşılamaya çalıştığı ihtiyaç, yarın müşteriler tarafından talep edilecek. Tüketicilerdeki en önemli eğilimin paylaşmaya geçiş olduğunu düşünüyoruz. Artık önemli olan, yalnızca anıları yakalamak değil; anları yakalamak ve sürekli gelişen teknolojiler sayesinde düzenli fotoğraf çekmek suretiyle yaşamlarımızın ‘hikayesini’ anlatma olanağına sahip olmamız. Gelecek bu ve gerek Kodak EasyShare sistemi, gerekse Kodak EasyShare Gallery gibi hizmetlerin kolaylaştırıp olanaklı kılmaya çalıştığı olgu da bu.”

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir