Kolay İnternet ve Intranet Çözümü

Sizler için toplam iki bölümden oluşan Sharepoint dosyasını açıyoruz. Kolay Intranet ve internet web yapısı oluşturmanın ideal yollarını hep beraber inceleyeceğiz.

Kolay İnternet ve Intranet Çözümü (Sayfa 2)

İkinci önemli nokta ise sistem gereksinimleri. Bu gereksinimlere bir göz atalım:

Bilgisayar: En az Pentium 200... Bizim Önerimiz Pentium III
Bellek: En az 128Mb RAM... Bizim Önerimiz 256Mb Ram
Harddisk: En az, 70MB ve her farklı web için artı 5MB. Bizim önerimiz, web Sayfalarının ihtiyacınıza göre değişmekte, kesin rakamı siz belirleyebilirsiniz.
İşletim sistemi: Microsoft Windows XP Professional, Windows 2000 Professional, Windows 2000 Server, Windows 2000 Advanced Server, Microsoft Windows 2000 Datacenter Server.
Programlar: Microsoft Internet Explorer 5.0 ve üstü, Netscape Communicator 4.75 ve üstü, Office 2000 ve üstü, IIS 5.0 ve üstü, Microsoft Data Engine (MSDE) veya Microsoft SQL Server 7.0

Sharepoint Team Services nerelerde kullanılabilir?

Microsoft Sharepoint Team Services, yurtdışında gittikçe yaygınlaşan bir servis. Bir çok yurtdışı internet servis sağlayıcı ve web servisi veren firma, kendi servisinin yanında bu servisi de vermek için çalışmalara başlamış. Örneğin http://myhosting.com/, http://www.hostinguk.net/hosting/sharepoint.asp, http://www.cewsharepoint.com/svcpage.htm gibi internet sayfalarından bu tür servisler veren şirketleri ziyaret edebilir ve ayrıntılarına göz atabilirsiniz. Ancak bu hizmeti bir servis olarak vermek ve bu işden para kazanmaksa amacınız, (verdiğimiz adresler şu an o şekilde çalışıyorlar),Microsoft ile özel bir anlaşma yapmanız gerekiyor. O zaman bu ürün lisansı için sadece Frontpage XP lisansı olması yetmiyor. Web Presence lisansı denen bir lisans çeşidi
için Microsoft ile anlaşmalısınız. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye http://www.microsoft.com/frontpage/sharepoint/WPP.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

SharePoint Team Services kullanarak biraz geliştirme çalışması ile neler yapılabileceğine dair internette örnek bir site görmek isterseniz, bize göre Türkiye’de ve dünyada yapılmış ilk ve tek SharePoint Team Services Commerce sitesini size öneriyoruz.

Bilgisayar Hastanesi: http://www.bilgisayarhastanesi.com. Bu adresten Microsoft Sharepoint Team Services ile, geliştirme aşamasından sonra, neler yapılabileceğinizi görmeniz mümkün.

Sharepoint Team Services kurulumu?

Kurulum için Office XP veya Frontpage XP CD’sine ihtiyacımız bulunuyor. Internet Information Service yüklü olan makinemizde kurulumdan önce SQL Server kurup kurmayacağımıza karar vermeliyiz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, eğer SQL Server kurmazsak kurulum sırasında otomatik olarak MSDE kurulacak ve bütün bilgiler bunun içine yazılacak. CD’nizin içinde bulunan \SHAREPT dizini altındaki SETUPSE.EXE dosyasını çalıştırarak kuruluma başlayabilirsiniz. Bir sonraki ekranımız cdkey ile ilgili. Bu ekranda CD-ROM üzerinde veya lisans üzerinde yazan 25 haneli numarayı girip bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Ardından gelen lisans sözleşmesi adımını da geçtikten sonra, nelerin makinenize kurulacağını belirten konfirmasyon ekranı görüntüleniyor. Bu adımla beraber, dosyaların kopyalanması işlemi için Install dememiz yeterli. Dosyaların kopyalanması sırasında eğer sistemde Microsoft Sharepoint Team Services tarafından SQL Server bulunmadıysa, otomatik olarak Microsoft Data engine olarak adlandırılan MSDE kurulmaya başlanıyor. Ve işte kurulduktan sonra Internet Explorer’da görünen ilk sayfanız. Biz makinemizin ismini “CIHANXP” koyduk ve Internet Explorer’da CIHANXP yazdığımızda bu sayfa geliyor. Eğer bu makine bir network ortamındaysa, aynı şekilde diğer makineler de CIHANXP yazdığında Internet Explorer içinden bu sayfaları görüntüleyebilecekler. Diğer yandan, makinede bulunan Internet Information Server herhangi bir domain ismini host ediyor diye düşünürsek, örneğin www.turkdestek.com... o zaman bu makineye Sharepoint Team Services kurulduğu anda bütün internete bağlı olan kişiler, bu sharepoint standart sayfaları görebilecekler. Kısacası Sharepoint Team Services sadece intranette değil, internette de bizim gördüğümüz kadarı ile sorunsuz çalışıyor.

Sharepoint Team Services yönetimi de web tabanlı

Microsoft Sharepoint Team Services yönetimi, son zamanlarda bir çok uygulama gibi web tabanlı. Administrative Tools’dan Microsoft Sharepoint Administrator linkine tıkladığımızda karşımıza gelen ilk ekranda, mevcut ana sitelerimizin yönetim konsollarına erişebileceğimiz bir ekran görülüyor. Burada üst tarafta göreceğiniz üç seçenek de, yine genel olarak bu sitelerin yönetimi ile ilgili. Ancak buradan yapılabilecekler, ileride sık sık kullanılacak olan rolleri tüm web siteleri için belirlemek. Belirli bir siteye ait özel ayarları yapmak içinse, o sitenin adının hemen yanında bulunan Administration
yazısını tıklamamız gerekiyor. Mevcut sitemizin yönetim sayfasına girdikten sonra, burada normalde mönülerde görmeye alıştığımız tüm ayarlara ulaşmamız mümkün. Sitemizin yedeğini alabilir, SQL ile ilgili bağlantılarını sağlayabiliriz. Burada site yedeklemesinden ve SQL’den bahsetmişken önemli bir noktaya deyinmek istiyoruz. Daha öncede bahsettiğimiz gibi, eğer makinede SQL yoksa, kurulum sırasında STS, direk MSDE’yi kuruyor. MSDE bu tip bir uygulama için ne kadar yeterli görünse de ve ücretsiz bir ürün olsa da, asla SQL’in sağlam database yapısı ile yarışamayacağı açıktır. Sizlere bu noktada tavsiyemiz, eğer sizin için önemli bilgilerin tutulacağı bir web sitesi hazırlıyorsanız, MSDE’ye çok fazla güvenmemeniz ve daha önceden SQL’i kurmanız. Bu hareketinizin sitenizde bir problem olduğu ve yedeklerinizden geri dönmeniz gerektiği durumlarda, hayatınızı kurtaracağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yedek alırken de birazdan SharePoint içinden göreceğimiz yedeğin dışında SQL’in içinden de kullandığınız database’in yedeğini almanız en önemli tavsiyelerimizden.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Çok ciddi bir bilim dergisi olduğunuzu biliyor ve sizleri tebrik ediyorum.
Ben bir kurumun bilgi işleminde çalışıyorum ve bir intranet kurmak istiyoruz. Ancak bu konuda da çok cahilim.Ayrıca bu konuyu sıfırdan anlatan bir bilgi de bulamadım.
Yardımcı olursanız sevinir ve müteşekkir olurum.
aydinyuz54@yahoo.com

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir