Kolay İnternet ve Intranet Çözümü

Sizler için toplam iki bölümden oluşan Sharepoint dosyasını açıyoruz. Kolay Intranet ve internet web yapısı oluşturmanın ideal yollarını hep beraber inceleyeceğiz.

Kolay İnternet ve Intranet Çözümü (Sayfa 3)

Şimdi SharePoint içinden nasıl yedek alındığına bir göz atalım. Şu anda bulunduğumuz sayfa, sitemize ait yönetim sayfası. Buradan Backup and Restore Database seçeneğine tıkladığımızda, karşımıza hem yedek alabileceğimiz hem de bir sorun durumunda yedeklerden dönebileceğimiz bir ekran geliyor. Burada backup satırına c:\trweb.bak gibi yedek alacağımız dosyanın adını, dosyaadı.bak gibi bir formatta yazıyoruz. Dosya adını yazdıktan sonra backup butonuna bastığımızda, yedek alınacak ve en baştaki yönetim konsolu ekranımıza geri döneceğiz.

Dosyanın gerçekten oluşturup oluşturulmadığını, kontrol etmekte fayda var. Aynı database’in yedeğini SQL’in içinden aldığınızda dosya boyutunun çok daha büyük olduğunu göreceksiniz. Yine yönetim ekranından ulaşacağımız, User Account Limits ise, ayrıntı gibi dursa da önemli olabilecek bir ayar. Burada vereceğimiz rakam, aynı anda sitenize kaç kişinin bağlı kalabileceğini belirliyor. Bu rakama, sitenizin çalıştığı makinenin ve hattınızın hız durumuna göre karar vermek en iyisi. Bir çok kişi bilir ki; server’a kaldırabileceğinden daha fazla sayıda bağlantı kurup bunları kapatmayarak, başka kimsenin bağlanamaz hale gelmesine sebep olmak eski bir atak şeklidir. Burada vereceğiniz sayı ile bu sorunun önüne geçilebileceği düşünülmüş olmalı. Her türlü ayarı yaparken göz önünde bulundurmamız gereken bir ayrıntı daha var. Bu ürün daha çok intranet dediğimiz, şirket içi web çözümleri için düşünülmüş. Dolayısıyla her ne kadar ürün sınırlarını kodlar ile geliştirsek de, karşımıza, önceden aklımıza gelmeyen bir çok problem bir anda çıkabilir. Bu yüzden hem yedek alırken, hem güvenlik aşamasında çok daha dikkatli olmakta fayda var.

Karşımıza bir çok yönetim ekranı çıkıyor, bu ekranların kafa karıştırmaması için şöyle bir açıklama yapmak istiyoruz. İlk karşımıza çıkan ekran, o makine üzerindeki tüm siteler için genel ayar diyebileceğimiz nitelikteki, kullanıcı rollerinin belirlenmesi gibi ayarları içeriyordu. Az önce inceldiğimiz ekran ise, seçtiğimiz siteye ait olan yedek alma, database bağlantılarının belirlenmesi gibi ayarları içeriyor. Şimdi ise yine o seçtiğimiz sitenin ince ayarlarını yapabileceğimiz bir ekrana giriyoruz. Bunun için Go to site Administration for (Site Adı) yazan yere tıklıyoruz. Bu ekran, sitemiz için daha önce IIS’in
mönülerinden yapmaya alışık olduğumuz tüm ayarları içeriyor.

User and Roles kısmında, sitemize kimlerin hangi roller ile bağlanabileceğini belirliyoruz. Yine, kullanıcı olarak hak yaratılmamış kimselerin siteye bağlantı kurmasına izin verilip verilmeyeceğini Anonymous dediğimiz ayar ile belirliyoruz. Burada belirtmek istediğimiz başka bir ayrıntı ise, STS’in Windows’un güvenlik ayarlarını kullandığı, yani istersek bir ağ içindeki kullanıcılarımızı buraya ekleyip, onlara çeşitli görevler vererek sitemizin yönetimini de paylaştırabiliyoruz. Ancak istersek de Click here to add or delete accounts butonuna tıklayarak, o siteye ait yerel kullanıcılar yaratıp onlara da haklar verebiliriz. Alt web sitelerinden bahsetmiştik, bu açıklamalarımız alt web siteleri için de geçerli. İstersek açtığımız alt web sitesinin yöneticisi olarak başka bir kullanıcıyı seçip, üstteki web sitesinden tamamen bağımsız ayarlarla, bu sitenin yönetimini o kullanıcıya devredebiliriz.

Buradaki tüm ayarları açıklamaya yerimiz müsait olmadığından, önemli gördüğümüz Server Health bölümünden bahsetmek ve sonra da subweb dediğimiz alt web sitesinin nasıl yaratıldığını göstermek istiyoruz. Server Health bölümü alt web sitelerin kontrolü, database’in senkronizasyonu, kullanıcı rollerinin kontrol edilmesi gibi bazı önemli görevleri gerçekten taktir edilecek derecede başarı ile gerçekleştiriyor. Recalculate web, site içindeki tüm linkleri kontrol ederek, bozulmuş ya da çalışmayan linkleri bulmanızı ve hatta düzeltmenizi sağlıyor. Ayrıca değiştirilmiş ve devreye girmemiş bazı spesifik ayarların da devreye girebilmesi için bu seçenek kullanılıyor.

Alt web yaratmak: En başta da dediğimiz gibi, STS aslında, şirket içinde oluşacak projeler ya da takımlar için bir bilgi paylaşma ve ortak çalışma alanı olarak düşünülmüş. Bu düşünceden yola çıkılacak olursa alt web’ler çok anlamlı geliyor. Diyelim ki şirketiniz için bir intranet sitesi düşündünüz, şirketteki satış, pazarlama vs. gibi her bir grup için bir alt web sitesi açabilir ve o alt sitenin yönetimini o gruptan bu işi yapabilecek bir arkadaşa, uygun yetkilerle verebilirsiniz. Alt web yaratmak için bulunduğumuz yönetim sayfasından create subweb’e tıklıyoruz. Daha sonra, bu alt web’in adının, güvenlik ayarlarının bağlı bulunduğu site ile aynı olup olmamasına karar veriyoruz. Son olarak vermemiz gereken karar ise, bu sitenin sharepoint tabanlı mı yoksa (boş) blank bir web sayfası olmasını mı istediğimiz. Eğer SharePoint dersek en başta gördüğümüz ana SharePoint ekranına çok yakın bir ekran ile karşılaşacağız. Eğer bu alt web’in tüm tasarımını biz yapmak istiyorsak, blank web seçip Frontpage’de istediğimiz gibi dizayn edebiliriz. Subweb’i yarattıktan sonra bu sitenin de, kendine ait daha önce incelediğimiz site yönetim sayfaları ile aynı özelliklerde bir yönetim sayfası olacaktır. Bu site içinde kendine ait kullanıcı bilgileri ve görevleri oluşturabileceğimiz gibi, bağlı bulunduğu web sitesinden tüm ayarları almasını da sağlayabiliriz.

Sharepoint Team Services kullanımı

Kullanımı çok basit olan Sharepoint Team Services uygulamasının genel kullanım bilgilerine bakacak olursak ilk ekran üzerinde çalışmak yeterli olacaktır. Çünkü ilk gelen ekranda, kullanım için gerekli tüm linkler bulunuyor. Sharepoint Team Services yönetimini bir önceki konumuzda açıklamıştık. Bu yönetim sayfalarına ister Administrative Tools altından girebilir, isterseniz de ana sayfada yukarı bölgede bulunan Site Settings linkine tıklayarak ulaşmanız mümkün. Sharepoint Team Services uygulaması bir çok listeden oluşuyor. Bu listeler sayesinde, verilerinizi daha anlamlı bir şekilde diğer kullanıcılarla beraber sizin de görebilmeniz mümkün oluyor.

Yaratabileceğimiz tüm listeleri şekilde de görebiliriz. Eğer ihtiyacımız olan liste kayıtlı seçenekler arasında yoksa, custom list seçeneği ile kendi listemizi de oluşturma şansımız var. Örneğin ana sayfada duyurular ve sizin kendi hazırladığınız telefon listenizi göstermek istiyorsunuz. Duyurular zaten ana sayfada standart olarak Anouncement adı ile geliyor. Tabii bu ismi değiştirmeniz sizin elinizde. Bunu yapmak için Ana sayfada Anouncements yazısı üzerine tıkladıktan sonra gelen pencerede Modify Settings And Columns bölümüne tıklayıp Change General Settings bölümüne girip, ismi istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Yeni bir telefon listesi tarzında liste yaratmak içinse, ana sayfada üst bölümde bulunan Create butonuna tıklayarak Custom List’i seçmeniz gerekiyor. Telefon Listesi veya başka istediğiniz bir isim verdikten sonra, istersek ana sayfada sol tarafta bulunan Quick Lunchbar’da bu listenin bir kısayolunun link olarak gözüküp gözükmemesini belirleyebiliyoruz. Bu seçeneği de YES diyerek OK dediğiniz anda, boş bir liste yaratmış oluyorsunuz.
Bir sonraki işlemimiz ise, listemizin içinde bulunan başlıkları oluşturmak. Bunun için OK dedikten sonra, tekrar Modify Settings And Columns linkine tıklamamız gerekiyor. Bu bölüm içinde istediğimiz isimlerde başlıklar oluşturarak, giriş yapacağımız bilgileri bu başlıklar altında görebilme ve kaydedebilme şansını kazanmış olacağız.

Şekilde de görüldüğü gibi Modify Settings And Columns linkinden geldiğimiz ekranda Add a new Column seçeneği bizi şekildeki gibi bir ekrana getiriyor. Ve yaratacağımız başlık değişik formatlarda değişik tiplerde olabiliyor. Örneğin para içerikli, tarih içerikli, seçilebilir başlıklar (Combo Box), çoktan seçmeliler gibi. Telefon Listesi olduğuna göre bu yolla, İsim, Soyad, Telefon, E-Mail, Fax başlıklarını oluşturuyoruz. Artık, Telefon Listesine tıkladığımızda gelen ekranda New butonuna tıklayabiliriz. Ekranda istediğimiz verilerin girişini yaparak Save and Close seçeneği ile verilerimizi kaydedebiliyoruz. Listelerin en güzel özelliklerinden biri ise, verinize çok kolay ulaştırabilmesi. Bunu da özel filtrelerle yapabiliyor. Örneğin listeniz çok kabardı ve çok fazla kaydınız var. Ekranda gördüğünüz Filter seçeneğine tıkladığınız anda her başlığın üstünde birer combobox’lar çıkıyor. Ve örneğin siz İsim bölümünde istediğiniz bir ismi seçiyorsunuz. Sadece o isimlerle başlayan kayıtlar anında karşınıza gelebiliyor. Ana sayfadaki seçeneklere devam edecek olursak, Documents bölümü de çok işe yarayabiliyor. Varolan Word, Excel, Acrobat vb. her türlü dosyayı bu Documents bölümünde istediğimiz şekilde bölümler oluşturarak içlerine yerleştirebiliyoruz. Böylece ortak dosyalara intranet veya internet üzerinden çok kolay bir şekilde ulaşmak mümkün. Bir diğer seçenek ise Discussion Board. Eğer internette veya intranette belli tartışma grupları yaratmak istiyorsanız, bu alanı kullanmanız mümkün. Böylece bir newsgroup gibi web üzerinden tartışma odaları açabilme özelliğini de kullanabiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Çok ciddi bir bilim dergisi olduğunuzu biliyor ve sizleri tebrik ediyorum.
Ben bir kurumun bilgi işleminde çalışıyorum ve bir intranet kurmak istiyoruz. Ancak bu konuda da çok cahilim.Ayrıca bu konuyu sıfırdan anlatan bir bilgi de bulamadım.
Yardımcı olursanız sevinir ve müteşekkir olurum.
aydinyuz54@yahoo.com

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir