Kolay İnternet ve Intranet Çözümü

Sizler için toplam iki bölümden oluşan Sharepoint dosyasını açıyoruz. Kolay Intranet ve internet web yapısı oluşturmanın ideal yollarını hep beraber inceleyeceğiz.

Bilindiği gibi Microsoft, uzun zamandır yeni bir teknolojinin, yeni bir anlayışın, yeni bir oluşumun duyurularını yapıyor. Bahsettiğimiz konu .NET. Bu konuda uzun zamandır planlamalar, organizasyonlar ve çalışmaların yapıldığını çoğu kişi bilmekteydi. Açıklamalar, kulaktan dolma bilgiler, beklenen ve hayal edilen bir çok konudan sonra, nihayet Microsoft son bir yıldır bahsedilen .NET konusunda gözle görülür adımlar atmaya başladı. Çok kısa .NET den bahsetmek gerekirse, bilindiği gibi .NET konuşmalarından önce Microsoft tarafından söylenen bir slogan vardı. “Her eve bir bilgisayar...” Bugünlerdeyse .NET konusu çok büyük bir yer kaplıyor bilgisayar dünyasında. Ve söylenen söz tamamıyla değişti.

“Her zaman, her yerde bilgisayar!”

Bu gerçekten de heyecan verici bir slogan. Çünkü hep filmlerde gördüğümüz o teknolojiler artık yakınımızda gibi gözüküyor. Bunlarla ilgili bazı somut veriler yakın zamanlarda görülmeye başladı bile. Son Compex Fuarındaki akıllı evleri görenler, ilerideki .NET teknolojisinin gelebileceği noktaları gözlerinde canlandırabilmişlerdir. Örneğin işyerinizden evinizdeki buzdolabınıza bağlanarak eksik olan malzemeleri listeleyip, yine internet üzerinden bir alışveriş mağazasına girerek sipariş verebiliyor olacaksınız. Verdiğimiz örneğin, son kısmını zaten yapabiliyorsunuz. İlk kısmı ise çalışmaları tamamlanmış, kullanım için pilot bölgeler bekleyen bir proje. Yani bir çok yeni teknoloji artık kapımızda. İşte .NET bu teknolojileri barındıran bir olgu. Buzdolabınızda Windows CE işletim sistemi olduğunu düşünün. Veya yine internet üzerinden evinizdeki kombiniz içinde bulunan Windows CE’ye bağlanarak ev sıcaklığına bakarak, ısıyı uzaktan ayarlayabileceğinizi düşünün. Bunların hiç de hayal olmadığını, hatta bir çoğunu şu an bile yapabileceğinizi söylemeliyiz.

Konumuz ise Sharepoint. Yani Microsoft’un .NET teknolojisi planları içindeki bu yönde çalışmalar yapması planlanan ilk .NET örneklerinden biri. Bilindiği üzere Microsoft’un en son çıkardığı .NET uygulaması ise Visual Studio .NET. Bu ürün de .NET üzerine uygulama geliştirmeyi sağlayan bir çok programlardan oluşuyor. Sharepoint konusuna kesin bir dönüş yapacak olursak, iki farklı şekilde karşımıza çıktığını söyleyerek sözümüze başlayabiliriz.

1. Sharepoint Team Services
2. Sharepoint Portal Server

En başta da söylediğimiz gibi, yazımız iki bölümden oluşacak. Bu ayki yazımız sadece Frontpage XP veya Office XP satın aldığınızda CD ile beraber yanında ücretsiz olarak gelen Sharepoint Team Services ile ilgili detayları içerecek. Gelecek ay ise ayrıntılı bir şekilde ücretli olarak satılan Sharepoint Portal Server’dan bahsedeceğiz.

Sharepoint Team Services uygulaması nedir?

Sharepoint Team Services uygulamasının amacı, çok hızlı bir şekilde çok kolay kullanımlı bir intranet veya internet ortamı sunmak. Genel anlamda takım çalışması yapan departmanlar için düşünülmüş olan bu uygulama, üzerinde biraz değişiklik yaparak istediğiniz tüm amaçlar için kullanabileceğiniz bir hale gelebiliyor. Kullanmış olduğu teknoloji, ASP veya JAVA değil. Microsoft’un yeni geliştirmeye başladığı ve yeni yeni ürünlerine entegre ettiği “webbot” teknolojisi. Belki de Sharepoint Team Services’ın en büyük dezavantajı da bu. Geliştirme yaparken çok açık olmayan bu teknoloji yüzünden çok büyük sıkıntılar çekmek mümkün. Sharepoint Team Services, kurulumu Internet Information Server olan bir makine üzerine yapılıyor. Beraberinde ise IIS üzerine Frontpage Server Extensions 2002 uygulamasını da zorunlu olarak yüklüyor. Diğer bir özelliği de tamamen veritabanı üzerine çalışan bir uygulama olması. Eğer kurulumdan önce makinenize bir SQL Server kurmuşsanız, kurulum sırasında SQL Serverı algılayarak direk onun üzerine, çalışacağı tabloları ve diğer kayıtları yaratıp kurulumu bitirebiliyor. Eğer kurulum sırasında Sharepoint Team Services, makinede bir SQL Server göremezse, o zaman SQL Server’ın daha küçük bir sürümü olan MSDE sürümünü makinenize kurarak, kullanacağı tablo ve detaylı kayıtları onun içinde saklıyor. Bu şekilde tüm veritabanı bağlantı ve kullanım işlemlerini kurulum sırasında otomatik olarak yaparak sizin ek bir işlem yapmanıza gerek bırakmıyor.

Microsoft Sharepoint Team Services uygulamasını çalıştırabilmemiz için iki önemli noktaya göz atmalıyız. İlki lisans konusu. Microsoft Sharepoint Team Services uygulamasını bir web sunucusunda çalıştırabilmek için, çalıştırdığınız makinedeki Windows İşletim sisteminin lisansının olması ve de bir adet Frontpage XP lisansının olması yeterli. Bunun dışında başka bir uygulamanız yoksa, gerekli başka bir lisans bulunmuyor. (SQL Server istiyorsanız, onun da lisanslı olması gerekiyor, ancak daha önce belirttiğimiz gibi SQL Server yerine beraber ücretsiz olarak gelen MSDE sürümünü kullanabilirsiniz.)

Dikkat! Lisanslama ile ilgili belirgin olmayan bir nokta mevcut. Bu da ticari anlamda Sharepoint Team Services programını kullanarak bir web projesi yapıp,
satmak istemeniz durumunda lisanslamada bir soru işareti doğuyor. Bahsedilen sadece Windows ve Frontpage XP lisansları, sadece kendi makinenize kendi sayfalarınızı yapmak için getirilmiş bir lisanslama. Profesyonel olarak geliştirme yapıp satmak istiyorsanız ne gibi bir lisanslama kullanacağınızı ve projenizi satarken bir telif ücreti ödeyip ödemeyeceğinizi ne yazık ki biz tam olarak bulabilmiş değiliz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Çok ciddi bir bilim dergisi olduğunuzu biliyor ve sizleri tebrik ediyorum.
Ben bir kurumun bilgi işleminde çalışıyorum ve bir intranet kurmak istiyoruz. Ancak bu konuda da çok cahilim.Ayrıca bu konuyu sıfırdan anlatan bir bilgi de bulamadım.
Yardımcı olursanız sevinir ve müteşekkir olurum.
aydinyuz54@yahoo.com

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir