Kompleks çiplerin babasını kaybettik...

Sorunsuz bilgisayarları gerçek yapmaya hayatını adayan büyük dahi, hayata gözlerini yumdu!

  • Levent Öztürk
Edward McCluskey hayatını kaybetti..

Stanford Üniversitesi profesörü ve kompleks çipler ile sorunsuz bilgisayarların öncüsü kabul edilen Edward McCluskey, 86 yaşında hayatını kaybetti. Geçtiğimiz hafta Stanford News tarafından açıklanana göre McCluskey, 13 Şubat tarihinde vefat etmişti.

McCluskey, kombinasyonal devreler için ilk algoritmayı, MIT'de doktora öğrencisi iken geliştirmişti ve Bell Labs'da stajyer olarak çalışırken ilk olarak geliştirmeyi yapmıştı.

McCluskey, 1956 yılında doktorasını kazandıktan sonra 1959 yılına kadar Bell'de araştırma çalışanı olarak görev aldı ve daha sonra Princeton'a geçerek, elektrik mühendisliği alanında yardımcı doçentlik yapmaya başladı. Bu arada Princeton Üniversitesi Bilgisayar Merkezi'ni de kurmuştu.

1966 yılında da Stanford Mühendislik fakültesine katılarak mantık devrelerindeki geçicilerin modern teorisini üretmişti ve devam eden devrelerin çalışma modları konseptini formüle etmişti.

Stanford News'in söylediğine göre McCluskey, Stanford Üniversitesi'nde de Centre for Reliable Computing'i (CRC) kurdu ve bilgisayar bozulmalarını engellemek için hata toleransı olan sistemlerin tasarımına yardımcı oldu.

McCluskey'nin 5 çocuğu, 11 torunu ve bir de büyük torunu bulunmakta...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bir de büyük torunu varmış. Acaba büyük annesi mi yazacaklardı da kalemi sürçtü? Allah rahmet eylesin.

x86 yı bulan bu adam mı?

Merhumun anısına, herkesi 60 saniye pause tuşu basmaya davet ediyorum...

Büyük torun ne la...

Grand child: çocuğunun çocuğunun çocuğu:torununun çocuğu

Torunlarından birinin çocuği olmuş ona büyük torun denir. Evet ters mantık esasında en küçüğü ama kademe olarak en son. Sık kullanılan bir terim değil zaten :d

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost