Komünist rejimin simgesine teknoloji desteği

Komünizm yıllarında yollarda fırtına gibi esiyordu. Daha sonra ortadan kayboldu; şimdi geri dönüyor!

1950'li yıllara bir dönüş yaptığımızda Demokratik Almanya Cumhuriyeti'nin (Doğu Almanya) temelleri henüz atılıyorken Trabant marka otomobiller 1957 yılında üretime başlandı. Adeta komünist rejimin sembollerinden biri haline gelmişti.

Ve işte komünist rejimin sembollerinden biri olan bu otomobil, Alman şirket Herpa tarafından yeniden üretiliyor; 2012 yılında üretimi tamamlanıp satışa sunulacak, Trabant modeline ait bir prototipi üretmiş durumda. Tabi bu prototip eski modellere sadece görünüşte benziyor; o aslında elektrikle çalışan bir teknoloji harikası.

270 km/h gibi yüksek bir performansa sahip olacak modelin 1000 kg ağırlığı olacak ve en önemlisi de elektrik ile uzun yollar yapabilme kapasitesine sahip olacak.

Fiyatı çok da tuzlu değil...

Trabant'ın telif haklarını 2007 yılında alan, Almanya merkezli Herpa şirketi, Trabant'ın orijinal üretim fabrikalarının olduğu bölgede bulunuyor. Ayrıca bu araca ait birkaç telif hakkı da üreticiden satın alındı.

Geçmişten bugüne 3 milyon adet satılan bu aracın telif haklarının alınıp üzerinde tekrar çalışılması kötü bir seçim diyebilirsiniz ama Herpa'nın düşünceleri farklı. Aracın yeniden elden geçirilmesi, tasarım da gerekli değişimleriyle 7000 ve 9000 euro arasında bir fiyata satılacağı varsayılıyor.

Herpa henüz resmi bir açıklamada bulunmamış olmasına karşın Trabant nT ile geçmişteki gibi uzun bir zaman zarfında kullanılmasını sağlayabilecek mi merak konusu.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

şu resimdeki çizim gerçekten berbat

bu elektirikli arac modasında bi patlama var opel ampera şimdide bu yakında hibritsiz arac kalmayacakk gerci bu akaryakıt fiatları bu şekilde artmaya devam ederse daha neler olur neler

gerçekten iyi bir tasarım yapması lazım, yapamıyorsa da fiyat performans açısından çığır açması lazım. Kimse zorunda kalmadıkça sevmediği bir arabanın içine oturmaz.

bence muhteşem.kraliçenin bentley'ine benzettim

bizim anadol'a ne kadar çok benziyor :D

Sürekli olarak çalışıp, icat edenlerlerle yan gelip yatanlar asla eşit olamazlar. Daha fazlası için bknz: Ayn Rand

"bu aracın telif haklarının alınıp üzerinde tekrar çalışılması kötü bir seçim diyebilirsiniz"
-----------------------------------------------------------------------------------
niye öyle diimki? ingiliz mininin başarısı ortada, zaten bu tasarımda son tasarım değil. bunu daha da cilalarlarsa çok güzel bişi çıkacağına eminim. :D

Editörün notu:
Siyasi tartışmalar CHIP Online'ın konusu değildir, bu konudaki mesajlar silinmiştir, silinecektir. Değerli okuyucularımız görüşleri ne olursa olsun alınmasınlar, maksadımız konunun ve amacın sapmamasından ibarettir.

güzel güzel ulan elalem 50 yıl sorna tekrar yapıyor biz daha hiçbişey yapamadık kendi topragımıza bile sahip çıkamıyoruz bu almanlara helal olsun.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir