Konsol üreticilerini mutlu edecek haber geldi

Çin'de yıllardır yasak olan bu "oyuncaklar" en sonunda özgürlüklerine kavuşuyorlar!

  • Ertuğrul Süngü
Çin'deki konsol yasağının sonu geldi
13 yıllık mahkumiyet son buluyor

South China Morning Post'un yayınladığı bir habere göre, Çin hükümeti ülkede 13 yıldır yasaklı olan konsol satışına yeşil ışık yakmak üzere. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, konsol satışlarının yasal hale gelmesinin nedeni, "Shanghai free trade zone" adı altında yaratılması planlanan ekonomik genişleme hareketi. Fakat Çin ile iş yapmak isteyen konsol üreticisi firmaların, uyması gereken bazı şartlar mevzu bahis. Bunlardan en önemlisi, firmaların sadece Çin için yaratılan ticaret bölgesindeki tüketicileri hedef almak zorunda olmaları. Aynı zamanda konsol oyunları piyasaya çıkmadan önce ilgili kültür bakanlıklarından onay almaları gerekecek.

Haberi yapan gazete yazarının konu hakkındaki yorumu ise şu şekilde: "Her ne olursa olsun, Çin pazarında oyun satışı yapmak isteyen firmalar, kültür bakanlığı ve konu ile ilgili diğer bakanlıklardan onay almak zorunda olacaklar. Bu da çok normal çünkü hükümet piyasaya sürülen oyun içeriklerinin gereğinden fazla vahşet ve politik konuları işleyen yapımlar olmamasını, genç nesli olumsuz yönde etkilememesini istiyor."

An itibarı ile Çin içerisinde resmi olarak hiçbir konsol satışı yapılmıyor olsa da, karaborsada yüksek miktarda Xbox 360, PS3 ve Nintendo Wii satışı yapıldığı biliniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Acaba bir gün, "TAKLİT" diyerek alay ettiğimiz bu teknolojik aletlerin bir muadili yapabilecek miyiz? Sağdan soldan satın alınıp da birleştirilen ve marka vurulan sözde üretimden bahsetmiyorum ama! Cevheri işlemekten bahsediyorum!

@20 Tem 2013 18:50 Sanırım artık öyle "lüks"e kaçan teknolojik aletleri de üretip, pazara iddalı bir şekilde girdiğimizde gerçekten kalkınmış bir ülke olacağız. Dipnot: Umarım Torunlarımızın torunları buna tanık olurlar. Zira bu zihniyetle, bu kafayla zor bu işer malesef.

@20 Tem 2013 20:04 Torunlarımızın Torunlarının Torunları buna tanık olana kadar ne hale geleceğiz acaba?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play