Kontörlerini Kaptırma

Operatörlerin popüler zil sesleri için yüzlerce kontörünüzü almasına izin vermeyin. Yazımızı okuyun.

  • Cenk Yapıcı

Cep telefonları son on yılda tam anlamıyla hayatımızın bir parçası oldu. Yüzlerce telefon modeli piyasada boy gösteriyor. Hepsinin kendine has ayrı güzellikleri ve özellikleri bulunuyor. Ancak tüm telefonlarda değişmeyen bir şey var o da telefonu telefon yapan özellik, yani zil sesleri.

Ne model cep telefonu kullanırsanız kullanın, hafızasında en az 30 tane zil sesi bulunacaktır. Bunlar gönlünüze göre değilse telefonunuza kısa mesajla, gprs ya da wap yardımıyla sevdiğiniz melodiyi yüklersiniz. Tabi bu yüklemenin de bir bedeli olacaktır. Bunları farkeden uyanık firmalar son 7-8 yılda özellikle ülkemizde korkunç paralar kazandılar ve kazanmaya da devam ediyorlar.

Bir tek melodiye ortalama 25 kısa mesaj ücreti alan bu firmalara artık sevdiğiniz şarkının bir bölümünün kesilmiş halini telefonunuza yüklemek için kontör kaptırmayın. İhtiyacınız olan bir bilgisayar ve yazılım. Ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Ringtone Maker Silver ile Herşey Size Ait

Telefonunuz gerçek sesleri ya da polyphonic zil seslerini çaldığından eminseniz ve cep telefonunuz ve bilgisayar arasında bir bağlantı kurabiliyorsanız kendi zil seslerinizi belirleyip telefonunuza yüklememek için hiçbir nedeniniz yok demektir.

Sizlere yardım olacak yazılımın adı Ringtone Maker Silver. Magix yazılım firmasının başarılı programlarından biri olan Ringtone Maker, cep telefonundaki melodilerden sıkılmış ve yenilik arayan kullanıcılar için tasarlanmış. Yazılım gerçek müzik parçalarını ve sesleri telefona uygun bir hale getirirken, MIDI sesleri de polyphonic melodi haline getirebiliyor.

Gerçek zil sesleri oluşturmak için sahip olduğunuz müzik CD'lerinden, MP3, WMA ve OGG uzantılı dosyalardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızdaki resimleri de telefonunuza uygun şekle getirip yükleyebilirsiniz.

Ringtone Maker Silver'ı İndirin

Her İşlem Tek Panelden

Ringtone Maker Silver ücretli bir yazılımdır ancak deneme sürümüyle de dilediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Programı yükleyip, ilk kez çalıştırdığınızda tüm seçeneklerin neredeyse aynı pencerenin içinde olduğunu göreceksiniz.

Ringtone Maker yine göreceğiniz gibi zil sesi yapma işlemini penceresinde 1,2,3 şeklinde adımlandırmış. Birinci bölüm "Select Content" kısmı yani zil sesi yapmak istediğiniz parçayı seçip işleme koymaya başlayacağınız alandır. İkinci bölüm "Edit Ringtone" kısmıdır. Burası da seçtiğiniz parçayı kesip biçeceğiniz alandır. Üçüncü bölüm ise "Create Ringtone" yani zil sesini oluştur bölümüdür.

Ringtone Maker Silver'ı İndirin

Programa Melodi Yapacağınız Parçayı Gösterin

Birinci bölüm olan "Select Content" kısmında solda alt alta sıralanmış şekilde CD/DVD, My ringtones, My music, My videos, My Pictures seçenekleri göreceksiniz. Eğer melodi yapmak istediğiniz parça CD ya da DVD'niz içinde yer alıyorsa ilk seçenekten yola devam etmeniz gerekiyor.

Ancak parçanız sabit diskiniz de yüklüyse diğer 4 seçeneği kullanın veya bilgisayar simgesinden parçanın bulunduğu kısma ulaşın. Eğer melodi yapmak istediğiniz parça bir video ise onu sağ tarafta olan pencereden görebilir ve ön izleme yapabilirsiniz. Seçiminizi belirledikten sonra alt orta kısımda bulunan "Import Content" düğmesine basarak ikinci adıma geçin.

Melodinizin Süre Aralığını Belirleyin

"Edit Ringtone" adlı ikinci bölüm esas işlemleri gerçekleştireceğiniz alandır. İlk bölümü sonlandırırken "Import Content" düğmesine bastığınızda bu ikinci adımda öncelikle bir diyalog penceresiyle karşılaşacaksınız.

"Audio Import" başlığındaki bu pencerede zil sesinin seçtiğiniz parçanın hangi saniyesinde başlayıp hangi saniyesinde sona ereceğini ve melodinin hangi uzunlukta olduğunu belirleyeceğiniz ayarlamalar yer alıyor. Mesela melodiniz seçtiğiniz parçanın 2.dakikasının 54.saniyesinden sonra 12 saniye sürüyor.

Bu bilgileri gereken alanlara girdiniz fakat içinize sinmedi, sıkılmanıza ya da baştan yapmam gerek diye zorlanmanıza gerek yok. Bu işlemi dilediğiniz kadar değiştirme şansınız bulunuyor.

Kabasını Alın ve Kayıttan Önce Dinleyin

"Edit Ringtone" alanının ilk adımında belirlediğiniz süreyi parçanın açık halindeki mavi çubuk ile de genişletebilir ya da daraltabilirsiniz. Bunu yaparken dinleyerek doğru kısmı bulabilir ve daha güzel sonuçlara imza atabilirsiniz.

İkinci adımda şarkı grafiğinin alt kısmında çalma, durdurma ve "Simultane Ringtone" yani melodinizin fırından çıkmadan önceki sol halini dinleme tuşlarını göreceksiniz. Kırmızı noktalı kayıt tuşuna bastığınızda ise "Audio Recording" isimli bir diyalog penceresi açılacaktır.

Burada gerekli ayarlamaları yaparken dışardan takılan aletlerden gelen sesleri alabilir, kaydedebilir ve zil sesi yapabilirsiniz.

Mix Yapın

Ringtone Maker Silver kullandıkça insanı şaşırtan özelliklerini sunmaya devam ediyor. İşte bu özelliklerinden biri de 4 stereo parçanın üst üste bindirilip mix yapabilme özelliği. Program tam 4 parçayı üst üste koyup, başarılı karışımlar sağlayabiliyor.

Yapmanız gereken 2-3 ya da 4 parçayı melodinin seçip çalacağı zaman aralığını belirlemek. Bu parçaları mix yaparken tabi ki rastgele yapmak istemeyeceksiniz bunun için Track1-2-3-4 yazan yerde parçaların sesini açıp kısabilir, ilgili parçanın üzerine sağ tıklayıp ekolayzır ayarlarını açabilir ve tam bir ses kontrolü sağlayabilirsiniz.

Melodinizi Tamamlayın

"Create Ringtone" adlı son adımda ise artık melodinizin dosya biçimini belirleyerek işleminizi noktalandırıyorsunuz. Eğer cep telefonunuz MP3 formatını destekliyorsa soldan ilk simgeye tıklayarak melodinizi oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda aygıtınızın desteğine göre WAV, ADPCM, SMAF ve WMA seçenekleri de mevcut. Bu seçeneklerden birine tıkladığınızda "Export Ringtone" adlı diyalog penceresi ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bu diyalog penceresinde de 3 bölüm bulunmakta. Birinci kısımda oluşturduğunuz melodinin nereye kaydedileceğini belirliyorsunuz.

İkinci bölümde ise oluşturduğunuz melodiye telefonunuza ne şekilde ulaştıracağınızı seçiyorsunuz. Üçüncü bölümde ise zil sesinizin ses kalitesini seçiyorsunuz.

Gerçek Ses Yoksa Polifonik Var

Cep telefonunuz gerçek sesleri desteklemiyorsa MIDI dosyalardan faydalanabilirsiniz. MIDI dosyalarını Ringtone Maker Silver'ı kullanarak polifonik melodi şekline getirip telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Yine müzik parçanızda olduğu gibi MIDI dosyasını "Edit Ringtone" bölümüne taşıyın ve sağ tuşa klikleyip MIDI özellikleri penceresini açın. Bu pencerede birçok kanalı açıp kapayabilir ses özelliklerini belirleyebilirsiniz.

Yaptığınız tüm işlemleri diyalog penceresinin altında yer alan oynatma düğmeleriyle konrol edebilir ve OK'leyebilirsiniz. Son olarak da "Create Ringtone" kısmındaki "Polyphon" simgesine tıklayarak polifonik melodinizi oluşturabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

çok önemli bir konuya değinmişsiniz. siz değerli chip çalışanlarını tebrik ediyorum.

ee korsan neden bu kadar ucuzken siz gidip kontör harcıyorsunuz ey telefon mudavimleri sizleri anlamak çok zor bişey

ya mp3 veya .midi şarkı melodileri internet arıyınca bulunuyor sende ordan telefonuna aktar hayatımda melodi için artı oyun için kontür harcamadım

Zaten kontör kaptırmayız ama böylesi daha iyi.

siz olmasaydınız biz ne yapacaktık size çok ama çok çok teşekkür ederim.(CHİP ONLİNE)çalışanlarına ÖZEL TEBRİKTİR. yeniden sağolun diyorum ve işinizde başarılar diliyorum...

Chip olmasa biz ne yapardık.Chipten yine harika bir çalışma

mükemmel makale için teşekkürler Cenk,takip ediyorum seni.çok beğenilir makaleler hazırlıyorsun.

w900 üm mp3 çalabildiğinden zil sıkıntısı çekmiyorum

uyanık olsunlar kontörlerini kaptırmasınlar eski turkcel hattımı kaybetmiştim internetten eskisindeki kontörleri yenisine aktardım ve turkcele 20 kontör kazık attım arasında bulsun sarı çizmeli mehmet ağayı

"abbastuzlu yazmış: (22.06.2007 12:35:31)

ee korsan neden bu kadar ucuzken siz gidip kontör harcıyorsunuz ey telefon mudavimleri sizleri anlamak çok zor bişey"

akıllımm adamların konturle sattıkları parcaların tamamı korsan! hatta eminem amerikada bunları mahkemeye verdi de haksız cıkti garibm :))))

hadi istiyorum diyelim weriyorum kontürü melodide gelmiyo okadar sacma sapan bi durum var zaten tüm telefonlar artık mp3 destekliyo melodiye kimin ihtiyacı var

Bende ilk girdigimde epey kontôrúmú kaptirdim ama yazilarinizi okuduktan sonra kontór kaptirmamaya karar verdim bizleri bilgilendirdiginiz icin tesekúrler halil

Daha tam okumadım ama bu sorundan ben de mustaribim.Durmadanayın belli günlerinde ses indiriyor ve her seferinde onlarca kontör gidiyor.WAP ve diğer tüm internet bağlantılarını kapattım ancak yine de istemdışı indiriyor.Bıktım şu seslerden ama bakalım, hâlâ olmazsa müşteri hizmetlerini aramayı düşünüyorum.

ben hiç kaptırmadım taaa 1965 den beeri telefon kullanıyorum daha hiç kontür kaptırmadım :)

kabloyu takın mp3 leri atın para vermeyin.

en iyisi alın bi hafıza kartlı tel bi de okuyucu atın beleş müzik

en iyisi monofonik kardeşim neymiş poli moli

eğer illaki müzik yüklemek gibi bi derdi olan varsa artık mp3 zil sesi çalan telefonların 2. elleri zaten 100 ytl nin altında.Kontere verilecek parayla telefon almak mümkün

para vermeden almak mümkün dostum. bir yöntem var ve sadece internet explorerde oluyor mozilla v.b. olmuyor yöntem şöyle şarkıyı dinle önce daha sonra araçlardaninternet seçeneklerine tıkla ve ayarlara tıkla( en üstteki ayarlara tıklıcaksın) ve dosyaları göster kısmına bak orda prewiev adında müzik dosyası dir o dinlediğin paralı olan muziktir kolay gele:))

Sen de yorum yaz