Konum skandalı Google'a da sıçradı!

Casus cep telefonları skandalı dinmek bilmiyor. İşte Apple'dan sonra Google'ın da başına gelenler...

  • Gökay Özbudak
Android'ler de davalık oldu!
50 milyon dolarlık bir dava açıldı...

Kullancılarının yerini takip eden telefonlar Apple'dan sonra Google'ın da başına bela oldu. Pazartesi günü bu konuda Apple'a karşı açılan davadan sonra şimdi de Google 50 milyon dolarlık bir davayla karşı karşıya.

Google, Android telefonları etraftaki baz istasyonları ve Wi-Fi ağları hakkında bilgi toplamak için kullanıyor. Android'in "konum hizmeti" açık olduğunda işletim sistemi ağın sinyal gücünü, Wi-Fi ağlarının GPS kordinatlarını ve günün hangi saati olduğunu her telefona ait özel bir belirteçle beraber yolluyor. Google daha önceden bu bilginin hangi telefondan geldiğinin bilinmediğini söylese de, güvenlik uzmanı Samy Kamkar her telefona özel bir berlirtecin olduğunu ve şirketin hangi telefonun nerede olduğunu bildiğini söylüyor.

Android de kaydediyor iOS da...

Bu sefer kısmen de olsa aynı konumdalar...

Kamkar'ın açıklamalarına göre Apple'ın topladığı konum bilgilerinde her telefona özel bir belirteç yok. Yani Apple yalnızca baz istasyonlarının ve Wi-Fi ağlarının bilgilerini topluyor. Ancak Apple'la Google'ın arasında şöyle bir fark da var; Android'lerde konum hizmeti kapatıldığında bilgiler toplanmıyorken, iPhone'larda konum hizmeti kapatılsa da bilgiler toplanmaya devam ediyor. Ayrıca normalde en fazla birkaç günlük olması gereken konum bilgileri iPhone'larda bir yıl öncesine kadar saklanabiliyor. Apple'ın açıklamalarına göre iPhone'larda bu şekilde bilgilerin toplanması bir "hata" ve bu "hata"nın giderilmesi için çalışılıyor.

İki telefon devinin de konum skandalında bu şekilde karşılaşmaları ve neredeyse aynı konumda olmaları oldukça ilginç.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

kaydetsin nolcak gelip beni mi bulcak :)

Bütün telefonlar bataryası içinde olduğu taktirde kapalı olsa dahi IMEI numarasından kolaylıkla takip edilebilmektedir. Bütün dinlemeler mahkeme kararıyla anında dinlenebilmektedir. Özellikle telefon markalarının böyle yaptığını dile getirmek diğerlerinin hiç yapılamıyor ya da çok dada az yapıyr manasına getirmektedir.

Sizi izleyenler iPhone'nunuzun olmasını beklemez ki ne illegal izlenmeler ( kısacası dinlemeler ) yapılmaktadır...

Yani telefonunuzun bataryası sıfırı tüketmemişse telefonun içinde bulunduğu zaman hattınız kapalı olsa dahi istihbarat ve operatörler nerede olduğunu zaten bilmektedirler.

Ya bu Android hani açık kaynaktı? Ben sanıyordum ki açık kaynaktı ama özgür yazılım değildi. Sadece şirketlere özgür yazılımdı bireysel kullanımı yasaktı diye duymuştum.

Neyse çok da önemli değil. Açık kaynak bir projenin kaynak koduna bakarak konum bilgilerini saklayıp saklamadığı çoktaaan bulunabilirdi. Hadi bulunmadı diyelim telefona özel tag (belirteç) kullandığı iddiası ya asparagas olurdu ya da gerçek...

kaydedip te naapcak ki ya ne saçma :D

kaydetsin nolcak gelip beni mi bulcak : haklısın buldu ki ne yapacak beni işe mi alacak google de sanki

hepimiz ne yapacaklar ne olacak diyoruz ama yapılan ayıp be yazıklar olsun

Yazılım ilk önce soruyor. Bu tür bilgileri paylaşmak istiyor musunuz diye.

İstemeyen hayır der olur biter. Büyütülecek bişey değil. Önünüze gelen her pencereye "evet" değip geçmeyin.

Sonuç olarak hepsi bizi takip ediyor ve ne yaptığımızı, ne yapmak istediğimizi bilmek istiyor. Büyük güçler asla elindeki güçle yetinmezler hep daha fazlasını isterler. Ayrıca hükümetler de özellikle ABD hükümeti bu bilgilere istediği an ulaşabiliyor. Yani teknolojiyi ne kadar çok kullanırsak o kadar az özgürüz artık.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play