Köpekler hakkında yeni keşif!

Binlerce yıldır insanların yanında yaşayan köpekler hakkında, halen bilmediğimiz çok şey varmış... İşte yeni keşif!

Köpekler aslında iki kere evcilleştirilmiş...

İnsanların sadık dostları köpekler hakkında yeni bir araştırma, bu canlıların nasıl günümüzdeki hallerine dönüştükleri hakkında yeni cevaplar sunmakta.

Bu yeni araştırmanın belirttiğine göre, günümüzdeki köpeklerin ataları, aslında bir kere değil, iki kere evcilleştirilmiş. Bu da, University of Oxford'un açıklamasına göre, binlerce yıl geriye giden etkileyici bir buluş.

Araştırmacılar, Newgrange, İrlanda'daki Neolithic Passage Tomb'da bulunan 4.800 yaşındaki bir köpek kemiğini incelemekteydi. Ayrıca 59 farklı tarihi köpeğin DNA'sına baktılar ve günümüzde Doğu Asya ve Avrupa'da bulunan modern köpek toplulukları arasında genetik bir fark buldular. Bu da, Avrupa'daki ilk köpek topluluğunun zaman içerisinde değiştirildiğini öneriyordu ve bunun anlamı, iki kıtadaki köpeklerin ayrı ayrı evcilleştirildiği oluyor.

Köpekler, Doğu'da ve Batı'da ilk olarak 12.000 yıl önce ortaya çıktılar ancak Merkez Asya'da sadece 8.000 yıllık bir tarihe sahipler.

Başyazar Laurent Frantz'ın yaptığı açıklamada söylediği üzere modern DNA'dan geçmişi kurmak "tarih kitaplarına bakmak gibi" ve tarihi DNA da "bir zaman makinesine adım atmak" gibi bir durum.

Açıklamada belirtilene göre, bu yeni bulgular bir araya geldikleri zaman, köpeklerin ilk olarak Avrupa-Asya kıtasının iki ucunda, coğrafi olarak ayrı kurt toplumlarından evcilleştirildiği düşüncesini ortaya çıkarıyor: "Evcilleştirilmelerinden sonra bir noktada, doğu köpekleri, göç eden insanlar ile beraber Avrupa'ya geldiler ve burada ilk Avrupa köpekleri ile karışarak, büyük oranda (eski Avrupa köpeklerinin) yerlerini aldılar. Günümüzdeki çoğu köpek, Doğu ve Batı köpeklerinin karışımı – bu da daha önceki genetik çalışmaların yorumlanmasını zorlaştıran sebeplerden biriydi."

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Köpeklerin atası Kurtlardır. Kurtların bir kısmı evrimleşerek köpekleri oluşturmuştur. Daha sonra da evcilleştirilmiştir.

@12 Temmuz 2016 07:27 yazdıkların köpekler hakkında yerleşik bir bilgi zaten, haberde aslolanı atlamışsınız. DNA ve Asyadan Avrupaya göç, ikinci DNA yayılması vs haberde aslolandı. ''Bu yeni araştırmanın belirttiğine göre, günümüzdeki köpeklerin ataları, aslında bir kere değil, iki kere evcilleştirilmiş. Bu da, University of Oxford'un açıklamasına göre, binlerce yıl geriye giden etkileyici bir buluş.''

@12 Temmuz 2016 07:27 köpek ve kurt çok farklı hayvanlar bebişim.

@12 Temmuz 2016 07:27 Kurtların atası senmişsin gibi konuşmuşsun... Bu ne hareret..

@12 Temmuz 2016 13:55 Bebişim diye kişiye hitap edilmez, terbiyeni takın! Bilimsel verilere bak oku kendini geliştir. ''İlk köpekler bundan 12-14 bin yıl önce günümüz Hindistan'ına denk gelen bölgede yaşayan küçük bir boz kurt dalından gelmiştir. Canis lupus pallipes olarak bilinen bu boz kurt türü sonradan Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'ya yayıldı. Bunun yanı sıra günümüzdeki bazı Afrikalı köpek türlerinin atasının kurttan ziyade çakal olması ihtimali de vardır.'' Kaynak: Vikipedi.

@12 Temmuz 2016 15:01 haklısın sayın Zooloji uzmanı bir dahakine yüksek otorite olarak size sorar, sizi referans alırım. Sizin gibi akademide dirsek çürütmüş, Uluslararası akademi çevrelerinde yazdığı kitaplar ses getirmiş bir bilim adamının bilmeden istemeden uzmanlık alanına müdahale ettiğim için inanın çok mahcup ve de pişmanım. :D

@12 Temmuz 2016 15:01 Bilime ve akademik çalışmalara saygılı olun. Bilim ispatlı ve gerçeğe en yakın değerler sisteminin ortak adıdır. Biryerde herkes aynı şeyi düşünüyorsa orada hiç kimse hiçbir şey düşünmüyor demektir. Körü körüne Evrim karşıtı, metafizikçi olmayın. İnsanların fikirlerine hürmet edin yanlışsa doğrusunu yazın görüş ifade edin, cevap verirken kişiyi değil düşüncesini temel alın.

Bir evrim saçmalığı daha yazmış arkadaş.Evrim diye birşey yoktur.Olamazda. Hayali resimler çizerek, şu şuydu şuna evrildi demekten başka bir bildikleri yok. Yav yeter saçmalamayın.

@12 Temmuz 2016 14:09 Okuma ortalamasının üç buçuk yıl olduğu ülkemizde senin gibi evrimi sırf teolojik açıdan inancına ters diye reddeden insan var diye Evrim olgusu maddi gerçeği yok olmaz. Dağda yetişen bir dağ çiçeğinin fotoğrafını çek, yapraklarını ve kökünü ve boyunu, rengini kayıt et sonra rakımı düşük düz ovada kendi bahçene ek; yaprakları, kökü ve birçok özelliğinin evrim geçirerek yeni ortamda değiştiğini göreceksin. Evrim budur!! Fazla detaya gerek yoktur biraz da kendin araştır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir