Kopya çekenlerin yeni kabusu!

Çin'in üniversite sınavına girip kopya çekmeyi deneyenlerin yeni kabusu ile tanışın!

Teknolojik kopyaya, teknolojik çözüm...

Çinli sınav gözetmenleri, ülkenin en önemli sınavlarından birinde öğrencilerin kopya çekmelerini engellemek için yeni teknolojilerden faydalanıyorlar.

Genel olarak gaokao veya "büyük sınav" olarak bilinen üniversite giriş sınavı, her yıl düzenleniyor ve yaklaşık olarak dokuz milyon kişi her yıl bu sınava katılıyor.

Ancak bu kişilerin bazıları, şanslarını arttırmak için kopya çekmeyi deniyorlar. Özel bir kalem aracılığı ile çekilen sınav sorularının fotoğrafları, dışarıda bulunan birine gönderiliyor ve bu kişi de bir kulaklık aracılığı ile doğru cevapları söylüyor.

Bu yüzden de Henan bölgesindeki Luoyang şehri, sınavın yapıldığı bölgedeki anormal radyo aktivitelerini izlemek için drone'ları kullanmaya başladı. Öğrencilerin başlarının 500 metre üstünde uçan UAV, herhangi bir sorun olur ise okul görevlilerine bildirebiliyor.

Sınav gözetmenleri, tablet bilgisayarları aracılığı ile drone'u kontrol edebiliyorlar ve böylelikle kopya çeken kişinin tam yeri belirlenebiliyor. Yakalanan kişilerin ise sınava girişleri 3 yıl boyunca yasaklanıyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

O drone öğrencileri rahatsız etmez mi

@08 Haziran 2015 00:12 500 m yukarda uçtuğunu söylemişler.

öğrencilerin kafasına düşmesin de bozulup.. o değil de özel kalemle ve kulaklıkla çekilen bir kopyayı o aletle nasıl göreceklermiş onu merak ettim. çin aklı işte...

@08 Haziran 2015 00:14 eğer haberi düzgün okusaydın bu soruyu sormazdın.

Çakmağa fener, kaleme lazer sokmayı akıl eden adamlar kopyacılık tarihini yeniden yazarlar...

Bi rahat bırakın öğrencileri. Doktor olucak bir öğrenciye Dil Anlatım edebiyat gibi saçma dersleri verirseniz onlarda kopya çeker..

@08 Haziran 2015 03:00 edebiyat tamamda okuduğunu anlamayanın tıpta işi ne

@08 Haziran 2015 16:21 Şahsen ben Dil ve Anlatım dersi görmeden önce de gayet okuduğumu anlıyordum şimdide. Dil ve Anlatımda bağlaçlar, ekler vb. ile ameliyatın ne alakası var ?

Bizdeki gibi kalem ve silgiyi sınavı yapan kurum versin bu kadar sorun olmaz :D kafalarının 500m üstündeki bir dronada gerek kalmaz.Zaten o drone bozulup düşecek olsa altta kalanın son derdi sınav olur :D

@08 Haziran 2015 10:32 İşte napalım bu da çinli aklı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir