Kopyalanmaları için bir fotoğraf yeterli

Sadece bir fotoğraf bile evinizin anahtarlarının istenmeyen ellere geçmesini sağlayabilir. Nasıl mı?

  • Mehmet Aydın Bahadır
Kopyalanmaları için bir fotoğraf yeterli
64 metreden çekilen bu resim anahtarları kopyalamak için yeterli

Amerika San Diego'da Prof. Stefan Savage ve bir grup öğrencinin geliştirdiği Matlab programlama dili tabanlı bir yazılım sayesinde herhangi bir anahtarın yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafı aynı anahtarın yapımı için yeterli. Yüksek çözünürlüklü fotoğrafı yazılıma aktardığınızda, yazılım içindeki sistemle girinti ve çıkıntıları belirliyor ve anahtarın numerik özelliklerini çıkartıyor. Bu özellikler herhangi bir anahtarın yapımı için gereken tüm bilgileri kapsıyor.

Yerel bir fuarda tanıtılan teknikte öğrenciler 5 metre uzaklıktaki bir anahtarın fotoğrafını bir cep telefonuyla çekip bunu bilgisayara aktardılar. Bu fotoğraf sayesinde yazılım anahtar bilgilerini alıp bunu anahtar yapımı için makineye iletebilir hale geldi. Aynı anahtarlar bir masanın üzerine konuldu ve 64 metre uzaklıktaki bir binadan bir fotoğraf çekimi daha yapıldı ve bu fotoğraf da bilgisayara aktarıldı. Yazılım bu fotoğrafı da başarılı olarak değerlendirdi ve anahtarın numerik özelliklerini çıkarmayı başardı.

Bu teknik Flickr gibi online fotoğraf sitelerinde anahtarlarının resimleri bulunan kullanıcılar için bir panik yaratabilir, fakat Savage'a göre zaten uzman çilingirlerin eline verilecek yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf, anahtarları kopyalamak için yeterli. Savage kendi sistemini alanında uzman bir çilingirin programı olarak anlattı.

Savage, önemli dokümanlara ait oda ve büroların kendilerine ait bir bilgisayar çipi bulunan anahtarlarla kullanılması gerktiğini de sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılabilir.işte kanıtı!ama bunu iyi yada kötü yönde kullanmak kişinin elinde.

yuh ya yaşamak haram resmen

helal olsun walla, yanlız gercekten cok tehlikeli bisey bu.

iyi de bu yeni birşey değil ki, ver solidworkse fotoğrafı yapsın sana aynı anaharı..

anahtar 3 boyutlu ise n'olcak (bkz. çelik kapı anahtarı) tek kare resim yetmez o zaman, çünkü mutlaka dişlerden biri diğerlerinin arkasında kalacak ..

Sen de yorum yaz