Korkutan iPhone 5 dedikodusu

Eğer iPhone 5 hakkındaki bu iddia doğru çıkarsa, pek çok iPhone kullanıcısı zor durumda kalabilir...

Korkutan iPhone 5 dedikodusu

Reuters'in iki kaynağa dayanarak verdiği habere göre Apple, yeni iPhone'da 30 pin'li bağlantı noktası yerine 19 pin'li yeni bağlantı noktasını kullanacak. Bu sayede, kulaklık girişi de bu bağlantı noktasının hemen yanında, yani telefonun alt kısmında kendine yer bulabilecek. İddia, daha önce de dile getirilen, "30 pin'li bağlantı noktası tarih oluyor" haberlerini bir kez daha "doğruluyor".

Eğer bu söylenti doğruysa, iPhone/iPod/iPad'i destekleyen yükleme/müzik cihazlarının da kullanılmaz hale gelmesi ihtimal dahilinde. Çünkü bu cihazların hepsi, bugüne dek 30 pin'e göre geliştirilmişti. Hatta bu değişiklik, araçlardaki bağlantı noktalarını bile kullanılamaz hale getirebilir.

Öte yandan daha küçük bir girişin daha küçük, ince bir cihaz anlamına geldiği de düşünülebilir. Ne var ki, Apple'ın geriye dönük uyumluluk konusuna Microsoft kadar önem vermediği de bilinen bir gerçek.

Belki Apple yeni telefonu için bir adaptör sunacaktır ama bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini görmek için muhtemelen Ekim ayına kadar beklememiz gerekecek.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

çinli arkadaşlarımız bir adaptör çıkaracaktır ;)

epılcılar buna alışıklar. yavrucaklar ne adam gibi bluetooth kullanabiliyorlar ne android marketteki kadar zengin ücretsiz uygulamalara sahipler, onlar epıla para yedirmeye alışıklar. bişey olmaz onlara. sen önlerine ne koysan onlar alır yeterki üstünde çürük elma logosu olsun

@26 Tem 2012 15:08 epıl almaya paran yetmedi mi çamur atıyosun illa uygulamayı bedava indirmekse derdin jb denen bişey var. android de apple daki kadar çok uygulama yok ayrıca

@26 Tem 2012 16:43 Ne biçim konuşuyosun sen Galaxy S3 alıp iPhone almayan adamın parası olmuyo mu komiksiniz pahalı olan her zaman iyidir diye bir şey olamaz.

haha iphone delilerine iyi oluyor Tekel yaratamadı iphone cok uğraştı ama şükürler olsun Android ve windows var

Bir dk bir dk. "Apple'ın geriye dönük uyumluluk konusuna Microsoft kadar önem vermediği de bilinen bir gerçek." ??? Neyden bahsettiğinizin farkında mısınız? Microsoftun en önemli yazılım geliştirme paketlerinden birisi olan .Net Framework'un bile 4. versiyonu ile 3. versiyonu arasında uyumsuzluk var. Windows XP uygulamalarının bir çoğu Windows Vista/7 üzerinde çalışmıyor zaten. Metro arabirimi ile Windows 7 Aero arayüzünü ve desteklediği bir çok uygulamayı silmeye hazırlanıyor Windows. Buna karşın Apple'ın TÜM ürünleri (PPC Macler hariç) bugün çıkan her türlü uygulamayı destekliyor. Siz daha neye böyle kafanıza göre yorum katıyorsunuz? Apple fan değilim, ama Microsoft fan da değilim. FAN değilim kısaca. Fakat belirtilmesi gereken açık noktalar var objektif baktığınız zaman.

Adaptorleri cikicak iste bu kadar basit.

Vista sıkıntılıydı ama 7 şu ana kadar ki en geriye uyumlu işletim sistemidir. Yazının haklılık payı var. Ayırca Apple ve Microsoft uyumlu yazılımların sayısına bakarsak Aplle 'ın zaten en ufak noktaya bile uyumlu olmaktan başka çaresi olmadığını görürüz.

kullanılmaz hale gelmez sakin olun. eğer yeni konnectör tercih ederlerse cihazda, harici converter çıkarırlar müzik setleri vs. için. Şu an bi çok otomobilde bile iphone girişi var, böyle bir endüstri faciası olur mu hiç. mantıklı düşünün.

beyle çinli çakmacıyım adaptör hazırlıklarına başladık.

olay basit: bir ara adaptörle işler çözülür. bu adaptörü üreten firma da zengin olur

sıkı bir iphone kullanıcısı olarak çok koyktum ay ay ay ayaklarım titredi valla hahahaa teh allam ya :)

"@26 Tem 2012 15:08 epıl almaya paran yetmedi mi çamur atıyosun illa uygulamayı bedava indirmekse derdin jb denen bişey var. android de apple daki kadar çok uygulama yok ayrıca " benim param senin çenen, kapatmaya yeter sen kafana takma güzelim. daha android ile ayfon arasındaki farkı bilmeden konuşma buralarda üzerler seni.. hadi bakayım paran kadar konuş.

Apple fanboyları depresyonda... işte klasik Apple kazığı geldi...

@26 Tem 2012 20:56 Sanki diğer cihazlarda bir standart varmış gibi apple taş atmışsın kardeş... Apple en azında uzun zaman aralıklarında değişiklik yapıyor.

yav sayın yazarım canım benim bi ara kablo yaparlar ona sen canını sıkma...

iphone kullanıcıları 19 pin le 30 pin arasındaki farkı anlamaz zaten..applede buna güvenip çıkarmış olmalı..adı iphone olsun gerisi önemli değil iphoneciler için

@26 Tem 2012 22:51 Merak etme dostum bir şeyi denemeden laf atmak kolay. Hadi bizim ülkemizde gösteriş merakı; tüm dünyada da mı gösteriş merakı. Ha param çoksa zaten dünyanın en çok satan ceplerinden olan iphone almam VERTU alırım. Bu arada iphone dan daha pahalı HTC ve Samsung modelleri var bunuda unutma. Ayrıca pinler arasındaki fark konusu çok acımasız olmuş. Diğer telefonları kullananlar sanki elektronik mühendisi. Muhtemelen 30 pinlik bağlantıdan sesle ilgili olan giriş ve çıkışları çıkardı. Kulaklık girişinide aşağıya koyarak ordaki eksikliği bu kulaklık çıkışıyla tamamlamak için yaptı. Böylelikle bir dock üniteye ses aktarımı için kulaklık çıkışı kontroller için 19 pinlik bağlantı bölümünü kullanacaktır. Ha buda akıllıca bir çözüm board üzerindeki yerden tasarruf için. Fakat büyük ihtimallede yanında bir converter verecektir. Umarım nacizane iphone cu için iyi bir cevap verebilmişimdir.

paran kadar konuş diyen.. eminim aç gezip delik ayakkabını sürürken iphone kullanıyorsundur...

@27 Tem 2012 01:26 Aç geziyorsa Ramazan nedeniyle olabilir. Delik ayakkabısı varsa da malının kıymetini biliyor sonuna kadar kullanıyordur. Nede olsa samsung alıp 1 yıl sonra ticari kaygılarından dolayı güncelleme vermeyip yenisini almaya mecbur eden markayı tercih etmez. En az 3 yıl destek veren sonuna kadar kullanabileceği (delik ayakkabısı gibi) apple alır.

@27 Tem 2012 08:33 süper kapak :) tebrikler...

"Apple'ın geriye dönük uyumluluk konusuna Microsoft kadar önem vermediği de bilinen bir gerçek." şaka mı bu? 3gs e ios6 çıkıyor şu dediğinize bakın

değişim için gerekli bir adımsa neden kötü bir şey olsun ki? eninde sonunda olacak sonuçta. hem daha küçük olmuş daha iyi boşverin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir