Korsan davası mahkemeye sığmadı

Dünyanın en büyük dosya paylaşım davasının ilk gününde korsanlar hem salonda, hem sokakta çok güçlü

  • Ümit Öncel

Eğer daha önceden adını duymamış bile olsanız, büyük ihtimalle son haftalarda tüm dünya ile birlikte The Pirate Bay'in ismini ezberlemiş olmalısınız. Bilindiği gibi P2P torrent paylaşımının en güçlü kalelerinden biri olan Korsan Limanı (pirate bay), ana vatanı İsveç'te müzik ve film endüstrilerini milyon dolarlarca zarara uğratmakla suçlanıyor.

Aslında The Pirate Bay'in popülerliği sadece bu dava ile ortaya çıkmadı. Gönderdikleri Korsan Günü Tebriği ve adlarının her zaman en iyi torrent siteleri arasında yer alması siteyi zaten yeterince ilgi çekici hale sokmuştu. Danimarka'da yaşananlar ve ünlü korsan otobüsü onların ününü sadece bir basamak daha yukarı çıkarttı.

Fakat 3 yıl önce başlayan soruşturma The Pirate Bay'in yakasını bir türlü bırakmadı. İsveç polisi ülkedeki sunucularına el koyduktan sonra hazırladığı 4000 sayfalık raporun doğrultusunda dava başladı.

İlk zafer korsanların

Dava günü sadece İsveç'ten değil, Avrupa'nın farklı yerlerinden gelen The Pirate Bay destekçileri davanın görüldüğü Stockholm'deki mahkemenin bulunduğu alanı doldurdu. Ellerinde korsan bayrakları olan binlerce kişi davalı korsanlara destek için meydanlardaydı. Fakat İsveç polisinin korktuğu gibi meydanda olaylar değil, adeta bir şenlik havası vardı. Köşe başlarında korsan bandoları müzik yaparken, meydandaki bazı korsanlar da ellerindeki şekerleri dağıtıyor ve "paylaşmak önemsemektir" diye bağırıyorlardı.

İsveç'in ünlü Korsan Partisi başkanı Christian Engström de destekçiler arasındaydı ve savcının 2005 yılında delillerin bu dava için yeterli olmadığını söylemesine rağmen davanın hala devam ediyor olmasının sebebinin tamamen ABD'nin baskısı ve İsveç Dış İşleri Bakanlığı'nın zorlaması olduğunu söyledi.

Gerçekten de savcının 2005 yılındaki tahmini doğru çıktı ve ikinci gün hakim suçlamaların yarısını düşürdü. The Pirate Bay'in davası artık telif yasalarını çiğnemek üzerine değil, telif yasalarının çiğnenmesine olanak sağlamak üzerinden devam edecek. Bu gelişme korsan cephesi için çok iyi bir gelişme olarak nitelendirildi ve The Pirate Bay, davanın henüz 2. gününde gelecek için büyük bir umut kazandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Böyle "Korsan" gösterisi mi olur! Ben fotoğraflarda CD/DVD satanları görmek isterdim. (Ne ütopya imiş, mahkeme önünde korsan :)

Bir taraftan bakınca güzel diğer bir taraftan bakınca da kötü görünebilir bir durum. Ama ben diğer başlıkta yazan kişiye katılıyorum; zenginler az fakirler çok. Birçok oyun, yazılım, film, müzik 5-10 dolar gibi cüzi rakamlara inerse kimse gidip korsanla uğraşmaz orijinal alır. İnanıyorum ki şimdi kazandıklarından kat kat çok kazanırlar. Sürümden kazanmak denen sistemi yürütmeyi bilmeli artık üreticiler ve dağıtıcılar. Örnek vermek gerekire 1 SMS veya 1 TL gibi bir fiyata satışa sunulan bir cep telefonu yazılımını 1 milyon kişi indirdiğinde çok büyük bir gelir elde edebilmiş oluyor. Bunun başka çaresi yok. Siz korsanı yok edip fiyatları da hala alınamayacak seviyede tutarsanız satışınız ancak yüzde birkaç puan artar. Geriye de eğlenceleri, hayatları kendilerinden alınmış büyük bir topluluk kalır.

bende destek veriyorum SADECE SİTEDE VİRÜSLÜ DOSYALAR OLMASIN

BY.Y@S!N

Evet yeni bir çağın başlangıcındayız kanunlar filan henüz oturuşmadı ..
şimdi meraklı bir kullanıcının kullandığı bütün programları dinlediği bütün müzikleri izlediği bütün filmleri oynadığı bütün oyunları satın alma imkanı var mı ?
ofisle beraber bir işletim sisteminin maliyeti nedir ortalama bir PC fiyatı
Bunu asgari ücret alan birsine anlatabilir misiniz
*Korsan reklamı yapıyor değilim bnm şirketim olsun o programdan para kazanıyorsam satın alırım.Ticari bir iş yapıyorsam çok samimiyim
kesinlikle yasal program kullanırım şirketi riske atmam.
*Sanatçılarda artık parayı reklamlardan vb kazanacaklar.

PriteBayın sahipleride ergenekoncumudur nedir? 4000 sayfalık iddianamede yani akıllara zarar. Neleri saymışlar bunlar? Hiç gerek yok. Bırak indiren indirsin bir zaman sonra zaten lisanslı alan alıyor.

sonuna kadar korsan :d

ölümüne korsan XD

Sanatçıların kazandıkları para onlara fazla. The pirate bay gibi 400 site daha çıksa ancak kazançları normal seviyede olur.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play