Korsan diye diye bir canavar yarattılar!

Telif hakları savunucuları yıllardır korsanla savaşıyor; ama şimdi kafaya taktıkları şey biraz garip

  • Ümit Öncel
Korsan diye diye bir canavar yarattılar!
İnternet korsanları korsan olarak anılmaktan hiç de şikayetçi değil...

Yıllarca telif hakları savunucular korsanla savaştılar. Fakat savaştıkları şeye kendi koydukları bu "korsan" adının aslında kendi işlerini ne kadar zora soktuğunu yeni yeni fark ediyorlar. Telif hakları konusunda çalışmalar yapan bir akademisyen olan William Patry, son kitabında bu kavramın ne kadar yanlış olduğunu anlatıyor.

Ama aslında bunu Patry'nin söylemesine de gerek yok. En ünlüsü The Pirate Bay olan ve benzerleri yüzlerce bulunan "korsan" siteleri, bu ismi ve ismi ifade eden kuru kafa sembolünü kullanmak konusunda zaten son derece hevesliler.

Bu konuda Patry yalnız da değil. Uluslar arası Aktörler Birliği başkanı Agnete Haaland, katıldığı bir konferansta benzer bir şekilde aynı konuya değindi: "Korsan sözünü değiştirmeliyiz. Bence korsan maceracı bir şeyleri çağrıştırıyor, insanın aklına Jonny Depp'i getiriyor. Hepimiz biraz Jonny Depp gibi olmak istiyoruz. Ama biz burada suç niteliği taşıyan bir eylemden bahsediyoruz".

Bakalım yıllardır devam eden bu korsan tanımı gerçekten değişebilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

biraz zor değiştirirler onlar söylemeyi bıraksalarda bu artık dile yerleşti öyle kolay kolay bırakılmaz

Siz sözde korsancılara karşı duracagınıza KOPYA KORUMA ÖNLEM ALMAYAN firmlara karşı durun. Assasins Creed 2 e bakın kırıldımı KIRILABİLDİMİ isterlerse sizde biz kullanıcılarda biliyoruzki mp3 lerede flimlerede kırılmayacak şekilde yazılım yazabilirler.

altı sıfırın atılması gibi olur... gerçekte değişebilir ama kafada kolay kolay değişmez

ben söyleyim yeni ismi : MERSERİZE ÇORAP...!!!

KENDİ KAFALARINA ördükleri çorap, heralde rahatsız etmeye başladı sanırım...!!! sırf bu yüzden açmayı düşündüğüm blog' um da tüm bestelerimi beleş yayınlayacağım, hemde hepsi stüdyo kalitesinde...

saygılarımla...!!!

Siz sözde korsancılara karşı duracagınıza KOPYA KORUMA ÖNLEM ALMAYAN firmlara karşı durun. Assasins Creed 2 e bakın kırıldımı KIRILABİLDİMİ isterlerse sizde biz kullanıcılarda biliyoruzki mp3 lerede flimlerede kırılmayacak şekilde yazılım yazabilirler
---------------------------------------------------------------------

Assasins Creed 2 Çıktığı Gün yaklaşık 6 saat içerisinde kırıldı.
Şimdi orjinal oyun alanlar bile int. yoksa oynayamıyo diye crackliyolar..
Hesapta yaşıyosun bildiğin bişey yok boş konuş..

assasins creedin kırılmasına az kaldı merak etmeyin kırılmıcak hiç bi yazılım yoktur bunuda aklınızın bi köşesine yazın..

hah bi bu eksikti biraz da bununla uğraşın. İsmi değiştirirsek yarı yarıya azalır zaten korsan satışları. hatta korsan yerine kaka dielim bi tane bile kullanıcı kalmaz :)

Sen de yorum yaz