Korsan filmin kalesi "düştü!"

Torrent üzerinden korsan film indirenlerin en sağlam kalelerinden biri, resmi olarak "düştü!"

  • Cem Şancı
Korsan filmin kalesi "düştü!"

Amerikan Sinema Filmleri Derneği (MPAA), Çin'in en büyük Torrent ağını işleten şirketle anlaşmaya vardı. Buna göre dünya çapında 140 milyon Torrent kullanıcısı bulunan ağı kontrol eden Xunlei şirketi, torrent ağında MPAA tarafından telif hakları korunan eserlerin paylaşılmasına izin vermeyecek.

Yeni bir içerik kontrol yazılımı, ağda paylaşılan dosyaların telifli eserler olup olmadığını kontrol edecek. Ayrıca şirket Çin hükumeti ile okullarda telif hakları korunan eserlere karşı bilinç oluşturmak için eğitim programlar düzenlemek üzere çalışma yapacak.

MPAA yöneticileri, Çin'deki büyük potansiyelin, korsan indirmelerden uzaklaşıp ticari kazanç sağlayan bir modele yönelmesi halinde sinema ve müzik endüstrisinin bundan çok olumlu etkileneceğinin altını çiziyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bence telif hakkı sahibi olan şeytanın ta kendisi

@10 Haz 2014 15:23 Maalesef başta ülkemiz olmakla beraber bütün dünyada bu konuda bir bilinç eksikliği bulunmakta. Nasıl normal-gündelik bir işte çalışıp karşılığını alıyorsanız, fikri sanatla uğraşan kişilerde telif ve bununla bağlantılı hususlarda para kazanmalıdırlar yoksa bu tür iş kolları yok olur. Elbette bazı şirketlerin bu konuda aç gözlü davrandığı yadsınamaz bir gerçek, pek tabi ki kullanıcıların bir çoğunun da olduğu gibi. Ben de yıllarca korsan film ve dizi indirmekle beraber öncelikle IPTV hizmetlerinin ortaya çıkmasıyla beraber bundan vazgeçmeye başladım. Çünkü benim derdim bedavaya getirmek değil, ulaşabilmekti ki hala daha bu problem tam olarak çözülmüş değil. Nasıl bir muhasebeci bedavaya çalışmıyorsa, bir bakkal bedavaya ekmek-peynir satmıyorsa, bir mühendis bedavaya ürün geliştirmiyorsa programcılar, sinemacılar, müzisyenler, yazarlar ve daha pekçokları da bedavaya üretmeyeceklerdir. Bunu beklemek bencillik olacağı gibi bunu zorlama yollardan elde etmek de hırsızlık olacaktır. Ben bir zamanlar hırsızlık yaptığımı kabul ediyorum, siz de bunu kabul etmelisiniz. Empati kurun, bir çiftçi olduğunuzu ve insanların tarlanızdan çaldığını düşünün. Bu çalan kişilerinde size sen istediğin kadar ekersin daha sen de çok var. İstediğin kadar ek, sat ben almışım n'olcak ki dediğini düşünün. Saçma değil mi? Bu insanlar köle mi sizin için bedavaya çalışıp duracaklar?

torrent hırsızlık ve kepazeliktir. tebrikler....

@10 Haz 2014 16:46 Biri bu cahile açık kaynsk işletim sistemi gibi pek çok ücretsiz ve yasal şeyin torrent üzerinden paylaşıldığını anlatsın. Çok cahilsin keşke ölsen.

@10 Haz 2014 16:46 kullandıgın windows işletim sistemi crackli, ne konusuyorsun hafız?

sorun yok biz torrent ten müzik oyun veya os indiriyoruz ;)

korsan yaşam tarzıdır çin bunu bozmaz çin korsandır korsan kalacaktır

Prate bay yasaklanınca da aynısını dediler KORSAN bitmez. Siz bir blu ray film için 50 liradan fazla para , bir oyun için 100 liradan fazla para istemeye devam ettikçe KORSAN candır. Adam gibi 3 5 dolar olsa ( ki Steam bunun en güzel ve en büyük örneğidir ) bir top korsan kullanıcıyı kazanırlar. Ama o zaman daha az iş yaparak daha çok parayı nasıl kazanacaklar ki değil mi? Kickass, zemunda vs bir sürü açık ve üyelikli tracker mevcut onlar canlarını sıkmasın siteler hiç birşey değil Torrent bu rapidshare gibi site kapanınca bütün içerik silinmiyor zaten içerik insanların pc kasalarının içinde başka yerden tekrar kaynak olunur.

Tvde yayinlanan Flim, belgesel vs vs tarzi programlar zaten ulusal tarz tabir edilen yerlerde yayinlandiktan sonra telif hakkindan bahsetmek sacmalik. Sinemada yayinlanan daha tvlere düsmemis olanlari ayiriyorum. Bana göre flimlerin dünyada vizyona giris tarihleri dvd cikis tarihleri, izle öde tv ve web platformlari ve normal kanallara gecis döneminde 6 ila 12 aylik bir süre zaten yeterli bundan sonraki sürecte özellikle flim sirketlerinin gözünün yasina bakilmadan kurulacak resmi ve parali platformlarda bunlarin pazarlanmasi lazim Hulu ve Netflix tarzi ama Flim sirketlerinin devre disi birakilmis hali ile (Her sirket bu islere engel olmak icin bir ton sorun cikartiyor) kullanici sayisi üzerinden sene sonunda platformdaki medaynin izlenme oranlarina görede flim sirketlerine ödemeleri yapilir. Tvde yayinlanan bir olayda telif hakki bahsetmek tam anlamiyla sacmalik ama sinemada yayinlanmakta olan flimler icin olay oldukca farkli o noktada emek hirsizligi olayi oluyor.

Torrent bitti mi ahahahaha.Yav hiç gülecegim yoktu.Şöyle söyleyeyim bir torrent sunucusu torrentin kalbi olan film,oyun gibi dosyaları yasaklarsa o torrent sunucusu batar.Torrent başka sunuculardan devam eder daha büyük torrent sunucuları açılır.

Sen de yorum yaz