Korsan hakkındaki fikrimiz değişmedi!

Her şey değişiyor ama korsan hakkında 13 yıl önce ne düşünüyorsak hala aynısını düşünüyoruz...

  • Gökay Özbudak
Korsan hakkındaki görüşlerimiz değişmedi!
Korsan hakkındaki düşüncelerimiz değişmedi...

Korsan içerik başta film, yazılım ve müzik endüstrisi olmak üzeri birçok piyasanın korkulu rüyası halinde. Bunun önüne geçebilmek için büyük firmalar korsan içeriğe karşı birçok kampanyalar yaptı ancak bu kapmayanlar kullanıcının gözünde pek de bir şeyi değiştirememiş gibi gözüküyor.

Rockwool'un araştırma bölümünün yaptığı araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 70'i internetten korsan içerik indirmenin kabul edilebilir bir şey olduğunu düşünüyor. Yüzde 70'in içerisinde bulunan yüzde 20'lik bir kısımsa korsan içerik indirmeyi tamamen kabul edilebilir buluyor. Konu korsan içerikten gelir elde etmeye gelince ise katılımcıların fikri değişiyor, yüzde 75'lik bir kısım bunun kesinlikle doğru olmadığı görüşünde birleşiyor.

Aslına bakarsanız 1997'de yapılan benzer bir ankette de neredeyse aynı sonuçlar çıkmıştı. Yaklaşık 13 sene sonra yapılan yeni araştırma internet kullanıcısının korsan hakkındaki fikirlerinin değişmediğini gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Korsanla mücadele etmenin tek yolu kısa yoldan köşeyi dönmeyi planlamak yerine; mevcut ürün yada hizmeti herkesin alabileceği seviyeye çekip sürümden kazanma yolunu tercih etmekten geçer.

Öyle ki Hindistan'da ayrı Çin'de hatta Türkiye'de ayrı fiyat politikası izlenmeli.

Hatta daha da ileri gidip insanlara alınan hizmet yada ürünü kullandıktan sonra belirtilen bedel talep edilmeli.

Bakın bakalım o zaman korsan diye niteledikleri insanlar mı korsanlıktan vazgeçecek yoksa en sonunda aç gözlü olan asıl kendilerinin mi korsan olduklarını anlayacaklar.

chip benim dusundum korsana karsi cd veya dvd dunyaca unlu markalar durdura bilir... dvd veya cd ye mp3 mp4 veya yasa disi dosyalar eklenemez diye uyari cikmasi gerek... simdi aldimda bir bos dvd ona avi olarak 5 filim rahatca koyuyorum... benim gorusum bu saygilar

bir oyuna veya sinemaya isterlerse 50+100+200 tl para.yapsınlar fiyatları 10 tl civarı oyun sinema v.s bak bakalım ortada korsan kalırmı.

Bu tür haberlerde hep soutparkın konuyla ilgili bölümü aklıma gelir, bir de lisanslı film izleyenin görmek zorunda kaldığı reklamlarla, korsan kullananın filme daha kısa sürede ulaşmasını kıyaslayan site.

KORSAN HER ZAMAN OLACAKTIR SONSUZA DEK...

Eskiden sanatçılar sarayda yahut bir zenginin yanında kapılanır ve sanatlarını o şekilde üretirlermiş. Geçimlerini de ayrıca bir işte çalışarak sağlıyorlarmış. Şimdiki zamaneler ise en kıytırığı olsa dahi, milyonlarla oynayıp her türlü dejenerasyon ve rezilliği uluorta yaşamayı, şımarmayı ve sefahatı sürdürme ve daha da zenginleşme aracı olarak sanatı kullanırken söyleyeceğim yegane slogan: KORSAN FOREVER!

üreticilerin cok degerli emekleri caliniyormusmus yok cok fazla calisiyorlarmismis yok haklariymismis..bu safsatalarla insanlardan alinan fahis fiyat ve fahis fiyatli ürünleri kendi hakkinizmis gibi görmekle kimin korsanlik yapmis oldugu aslinda ortada..sizlerin hakki hak peki ya bizlerin hakki? sorunun cözümü ürünleri zengin fakir herkesin kullanabilecegi fiyatlara cekmekle zaten ortada korsan diye bisey kalmaz "kim orjinal ürün kullanmak istemezki" ?

Film, oyun ve müzik endüstrisinde değişen bir şey oldumu ki korsan camiasında olsun. Hala sömürü amacı var ve buna karşı da haliyle korsan var. Bazıları illa bu durumdan nemalanmaya çalışacaktır, ama bizi onlar ilgilendirmez, bizler bilinçli kullanıcılar olarak insanların korsandan kazanç sağlamalarının önüne elimizden geldiğince zaten geçiyoruz. Tek istediğimiz bu sömürü zihniyetinin kalkması, o kadar.

Herkes gücü yettiğini almalı, herkes aynı zamanda kotası yettiğini de indirmeli.
Garibanın filme verecek parası yoksa bırakın korsan izlesin kime ne kaybettirir bu? Adam korsan olmasa hiç izleyemeyecekti.

Lisanslama ile ilgili kanun ve yasalar cok haksiz maddeler iceriyor. Biz okul olarak lisansli yazilimlar kullaniyoruz ve inanin firmalar canimiza okuyor. EULA basta olmak uzere sistem tamamen haksiz ve dengesiz bir sekilde firmalar lehine insaa edilmis. Sahsen 450 bilgisayarlari bir okul networkunun yoneticisi olarak korsan kullananlara bu nedenlerden dolayi suclayamiyorum. Ozellile Microsoft cok feci bir sekilde lisanslamanin cilkini cikarmis. Buna gozyuman yasalara saygi duyacak degilim ve oyle yasalari cikaranlarin yaptigi yanlisin ardindan da gidecek degilim. Bu tur sacma hatalardan donulmeli ve lisanslama ile ilgili yasalar ve ozellikle ucretlendirme politikalari konusunda yazilim firmalarina baski uygulanmalidir.

fiyatlar böyle olmaya devam ederse korsan bitmez !

Üretici firmalar kalite unsurunu hiç dikkate almadığı sürece..
Son kullanıcıya gelinceye kadar telif hakları hikayesiyle fahiş fiyatla satıldığı sürece çoğu kişi korsana yönelecektir.
Hala itina ile sakladığım bazı meteryalleri örnek vermem gerekirse..
MP3 formatı ile master yapılıp sonra bu eserleri PCM formatıyla cd halinde satışa sunulmuş eserler ...
MPEG3 (VCD) formatı ile filmi arşivleyip sonra dvd ye aktararak satışa sunulmuş çoğu film..
Yurtdışı ile aynı fiyatta satılan ve bir türlü normal çalışmayan bazı oyun ya da benzeri programları..
Vermiş olduğum bu örneklerde bulunan eserler teknik olarak incelenmiş olup meteryalleri hala tarafımdan saklanılmaktadır.
Peki onca ücret ödeyip satın alınan bu eserler için kiminle muhattap olmalıyım... (Bence öncelikle bu konunun halledilmesi gereklidir)

Bunun adı hırsızlık veya korsan falan değil. "Sanat toplum içindir". %70'e katılıyorum.

bir oyuna veya sinemaya isterlerse 50+100+200 tl para.yapsınlar fiyatları 10 tl civarı oyun sinema v.s bak bakalım ortada korsan kalırmı.

Şakamısın dostum 10 tlye ne oyunu yapacaklar mariomu.Zaten korsan 10 15 tl den satıyo.Biraz piyasayı bilipte yorum yaz bence.Ne olursa olsun korsanın hiçbi tarafı savunulamaz.Yok garibanmış yok fakirmiş yok aç mış edebiyatı yapmasın kimse.Yoksa paran faydalanamassın kardeşim.Bu kadar basit.Ayrıca extrem fiyat uygulamıyolar.7 8 sigara parasına cok kaliteli filmler yine aynı şekilde cok kaliteli oyunlar bulmak mümkün.Sigara içer ama korsanı görünce para yok nabıyım gidiyim alayım der.Korsancılar hırsız.Onları alanlar ondan daha hırsızdır benim gözümde...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play