"Korsan işimize geliyor!"

Dev şirketlerin "Korsana hayır" açıklamalarına alıştık ama bu şirket tam tersini söylüyor...

"Korsan işimize geliyor!"

Hüseyin Cem Köylü

Angry Birds'ün yapımcısı Rovio'nun başkanı Mikael Hed, Midem Music Conference'ta yaptığı konuşmada müzik yapımcılarının korsan politikalarını eleştirdi: "Müzik endüstrisinden çok şey öğrendik, fakat korsanla savaşma yolları korkunç. Korsanlık aslında o kadar da kötü bir şey olmayabilir; günün sonunda bize daha çok iş sağlayabilir. Müzik endüstrisinden bir şey aldık, o da müşterilerimizi kullanıcı olarak değil hayran (fan) olarak görmekti. Bugün bunu yapıyoruz, ne kadar hayranımız olduğu hakkında konuşuyoruz. Eğer bu hayranlarımızı kaybedersek, işimiz biter. Fakat hayran grubumuzu büyütebilirsek, işimiz de büyür."

Sözlerinin "Korsanlık iyi bir şey" olarak değerlendirilmesinin sebebi ise, Rovio'nun patronlarının Asya'daki korsan pazarlamalara göz yumması. Hed, mahkemelerle uğraşmanın şirkete bir faydası olmayacağını söylüyor: "Bizim de korsanlık ile sorunlarımız var, sadece uygulama olarak değil fakat özellikle kullanıcı ürünlerinde. Özellikle Asya'da çok sayıda pazarlamacı lisanssız sahte ürünleri satıyorlar."

Peki ama Rovio korsanı nasıl "olumlu" görebiliyor? Cevap haberimizin ikinci sayfasında...

Amaç yeni hayranlar kazanmak...

Kısacası Rovio'ya göre piyasadaki binlerce sahte peluş oyuncak, firmanın yeni hayranlar kazanmasını sağlayabilir. Fakat Rovio, ne zaman ki korsanlık Angry Birds markasını zedeleyecek veya hayranlarımıza zarar verecek olursa bu konuda hamle yapmaya hazırız diyor.

Hed sözlerinin başka bir bölümünde ise müzik yapımcılarıyla anlaşmak ve müzik parçalarını Angry Birds'ün içine kaymak istediğini belirtti: "Uygulamalarımız kanal haline geldi ve biz bu kanalı başka ürünlerin reklamını / satışını yapmak için de kullanabiliriz. İçerik kanala uygun şekilde dönüştürülmüş olacak, klasik kanallar artık reklam için en iyi yol değil."

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Farklı bir düşünce ama bence mantıklı korsan işler sayesinde onlarda tanınmaya devam ediyorlar bence.

Akilli sirketmis. Problemi avantaja donusturmeyi basarmislar...

Korsan evet üretici firmaya zarar veriyor lakin yeni yazılım üreten firmanında tanınmasına ve sonrasında marka olmasına yardımcı olduğuda gerçek...

korsanlık yerine ürünlerinin az fiyat ve %80 reklam ile doldursa daha çok satış yapar.

Adobe, microsoft, kaspersky, ea games, tech simith gibi şirketler korsana cidden göz yumuyorlar. Çünkü en yaygın ürünün kendi ürünleri olmasının tek şansı bu. Herkes o ürünlere para veremez ya da vermez. Korsanı öyle bir dengede tutuyotlar ki. Ne hiç para vermeyi düşünen insanı başka ürüne kaçıracak kadar sıkıyorlar ne de orjinal alacak insanın kolayca korsana sahip olmasına izin veriyorlar.
Bütün reklamları unutun, bir ürünün en iyi reklamı fazla kullanılmasıdır. Bundan daha büyük reklam olamaz.

Müzikte de öyle. Herkes dinlediği müziği çevresine de duyurmak ister. Evet belki müziği korsan olarak dağıtırlar ama sanatçının ismini yayarlar. Müziği arkadaşından alan insanlar sanatçının yeni albümüne para verebilir ya da konserine gidebilir. İnternette korsan biterse müzik piyasası büyümez tezgah altı korsan cd piyasası büyür.

korsan olmasaydı ne müzik ne film ne de oyun sektörleri buralara kadar gelemezdi.oyunlar ve filmlere bir şey diyemeyeceğim ama müzik grupları,şarkıcılar çıksınlar turnelerden para kazansınlar abi.çoğunun stüdyoda yaptıkları şeyler albüm fiyatlarıyla alakasız.er meydanında görüyoruz asıl olayı.

korsan olmasaydı ne müzik ne film ne de oyun sektörleri buralara kadar gelemezdi.oyunlar ve filmlere bir şey diyemeyeceğim ama müzik grupları,şarkıcılar çıksınlar turnelerden para kazansınlar abi.çoğunun stüdyoda yaptıkları şeyler albüm fiyatlarıyla alakasız.er meydanında görüyoruz asıl olayı.
----------------------------------------------------------------------------
çok hakılısın konserlerden para kazanabilirler.ne kadar hayran o kadar bilet parası

korsanın düsmanı ucuzluktur.bir oyun dvd yada blu ray herneyse onun fiyatı 120 tl olacağına 10-15 tl olsun sürümden kazanırlar.türkiyede kaç kisi orjinal oyunlara para verip de alıyor.o kadar çok bilgisayarı olan var ama nerdeyse hepsi korsan oyun alıyor.oyun sirketleri dediğimi yapsın hemi biz hemi onlar kazançlı çıkar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play