Korsan kullananlar; dikkat!

Eğer torrent ile dosya indiriyor ve korsan yazılım kullanıyorsanız, bu haber canınızı çok sıkabilir!

  • Ali Güngör
Korsana karşı gizli planlar
Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD neler planlıyor?

İngiltere'de yapılan en son açıklamalar Avrupa Birliği ve ABD'de olan olayları destekliyor. Yakında karşılığında para kazanmasalar bile dosya paylaşımı yapanlar hapis cezası alabilirler.

Açıktan pek tartışılmayan ve perde arkasında üzerinde konuşulan ACTA anlaşmasının getireceği ağır cezalar dosya paylaşımına ağır bir darbe vurabilir. Paylaşım ACTA ile hafif bir suçtan ağır bir suça dönüşebilir.

Korsanı destekleyen yazılar ve kullanılan dil bile bu anlaşma kapsamında ağır cezalar alabilir, korsan konusunda destekleyici açıklamalar ifade ve konuşma özgürlüğü dışında bırakılıp cezalandırılabilir.

Kısacası, çok yakında korsanın kaçabileceği bir delik bile kalmayabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

kadikoy yazıcı oglu gel abi gel program muzik filim :D ne ararsan var diyen adamlari kaldirmadikca umudumu kesmem ben :D

3. dünya savaşı korsan yazılım kullanıcılarıyla , yazılım üreten firmalar arasında çıkacak galiba :)

şaka bir yana bir programı geliştiren üretici programı satıyor tamam ya sonra ? başlıyor arızalar , geliyor yamalar , eee hani program stabildi , hani güvenilirdi ? yamalar ne o zaman ?

bunlar masal sadece !

korsan her zaman var olacak. :)

hayırlısı diyelim yapcak bişey yok :) herşeyi belki engellerler ama oyunları zannetmiyorum. oyunlar farklı bi kategoride bence o yuzden o uzunca bir sure devam eder gibi.

Umarım korsanın azalması nedenyile orjinalin fiyatıda ucuzlar

türkiyeden önce bulgarların başı dertte diyebilirimiz acaba en güçlü tracker lar onlarda mevcut.

torrentçileri iyice sıkıştırmaya başladılar

Torrent'ten birşeyler indiren herkese korsan muamelesi yapılıyor. Oysa yasal dosyalar da torrent ile paylaşılıyor. Torrent ile birşeyler indiren herkes korsan değildir.

Örneğin şu anda torrent ile Mandriva 2010.1 Spiring DVD'sini indiriyorum. 4,34 gigabayt büyüklüğünde ve tamamen yasal bir indirme...

E kendileri bilir.Bilgisayarı iyi kullanıp en azından meraklısı olup çevrelerindeki kişileri bu konuda etkileyen bir bilgisayar kullanıcısı var. Eğer bana "windows 7 için 300 dolar öde" derlerse o akşamdan itibaren oturup Linux öğrenmeye başlarım. Nasıl ki ofis yerine insanlara open office kurup tevsiye ediyorsam linux içinde aynı şeyi yapabilirim. Zaten en ufak şeyde beni arıyorlar. korsan şöyle böyle derlerse açık kaynağa geçerim olur biter.
Çoğu kullanıcı için XP yeter de artar bile. Para ile alacak olsasar neden xp'den vazgeçsinler ki?
Eğer mp3 paylaşımı da engfellenirse eski yönteme dönerim. Arkadaşlarımdan ödünç aldığım albümleri kendime kopyalarım. filmler içinde tabiki aynı yöntemi kullanırım. Zaten para verip alacak olsam bu kadar filmi satın alacağımı mı düşünüyorlar anlamış değilim.

Korsanı yasaklarla engellemeye çalışacaklarına kökenine inmeleri daha yerinde olur. Ülkemizde yabancı albüm, oyun (özellikle PS3 için) ya da benzeri şeyleri almak gerçekten çok kasvetli. PS3 oyunları 180 lirayı bulabiliyor. Yabancı albümler keza 25-30 lira dolaylarında. Şimdi niye korsana yönelmesin bu insanlar? Almak isteyip de alamadıkları şeyler olamaz mı?

Ülkemizde ingiltere yasaları geçmiyor. üzgünüm indirmeye devam :)

korkutucu(!) bi haber :d

torrent bitecek gibi duruyor .. hele bu son the hurt locker olayından sonra torrentçiler panik içinde . korsan köşeye sıkışıyor iyice

Canım sıklıdı şimdi.:D:D:D

Rapid gibi siteler varken kimin ne indirdiğini bilemezler...

ingilterede mi yaşıyoruz biz

Durduramazsınızzzzz....

daha gecen haftalarda bu sitede ispanya yüksek mahkemesinin aldigi ve gittikce kabul gören dosya paylasimi lehinde bir kara yer almisti.
Birakin dosya paylasanlari, hatta dosya paylasim sitesini aldigi tiklama sayisiyla reklam geliri saglamasina ragmen korsan veya kanunsuz bulmadigina dair bilgi vardi.

Gazete , kitabı arkadaşınızla okumak için paylaşmaz mısınız?

İnternette ise paylaşıma olmaz deniyor.

İnternetten yasak olursa cdye basar veririm.

i love torrrent :D

Evet paylaşım çok güzeldir. Ancak sen tamamen kendi ürettiğin bir ürünü paylaşırsan yasal olur. Sana ait olmayan bir ürünü paylaşmak ise hak gaspı olur. Bu da suçtur.

Başkasının ürettiği ürünü, o ürünü üretenin izni, onayı olmadan sen paylaşıma sok, sonrada "e paylaşım çok güzel" de, bunun adına da "özgürlük" de. Ohh ne âlâ yaa... Yok öyle dava.

Nasıl ki markette rafta gördüğün ürünü, "amaan rafta öylece duruyor" deyip, açıp, yakınların ile paylaşamıyorsan, bunu ancak kasadan o ürünün bedelini ödemek suretiyle yapabiliyorsan, sanal ortamda da her gördüğün şeyi paylaşamazsın. Bırak paylaşmayı, telif hakkını ödemeden, kişisel olarak dahi kullanamazsın.

(A.Rıza)

Evet paylaşım çok güzeldir. Ancak sen tamamen kendi ürettiğin bir ürünü paylaşırsan yasal olur. Sana ait olmayan bir ürünü paylaşmak ise hak gaspı olur. Bu da suçtur.

Başkasının ürettiği ürünü, o ürünü üretenin izni, onayı olmadan sen paylaşıma sok, sonrada "e paylaşım çok güzel" de, bunun adına da "özgürlük" de. Ohh ne âlâ yaa... Yok öyle dava.

Nasıl ki markette rafta gördüğün ürünü, "amaan rafta öylece duruyor" deyip, açıp, yakınların ile paylaşamıyorsan, bunu ancak kasadan o ürünün bedelini ödemek suretiyle yapabiliyorsan, sanal ortamda da her gördüğün şeyi paylaşamazsın. Bırak paylaşmayı, telif hakkını ödemeden, kişisel olarak dahi kullanamazsın.

(A.Rıza)

Bu eserler 0'lar ve 1'ler ile kodlandıkça korsanı da olacaktır, bir kapı kapanır, diğer kapı açılır. Torrente devam.

Eskiden müzik kasetlerini değiş tokuş ederdik mp3 olunca sorun oluyor demek ki :P

"Rapid gibi siteler varken kimin ne indirdiğini bilemezler..."

siz rapidshare gibi dosya upload sitelerinden dosya indirirken ip adresinizin kaydedilmediğinimi düşünüyorsunuz ?

bugün kipada yeni çıkan albümlerin fiyatlarına baktım şok oldum , en ucuzu 15 liradan başlıyordu, afedersiniz ama ben param olsayd bile demet akalının serdar ortaç ın albümüne 18 lira vermezdim, yani korsan azalsa bile fiyatlar azalmıyor artıyor, zaten brileri bunu korsan elde edemeyeck olsaydı, emin olsun o albümü almak size en az 50 liraya mal olurdu, ayrıca ps3 için bir şey demek istiyorum en azından ilk çıktığında linux falan kurulup cillop gibi bir bilgisayar olarak da kullanılabiliyormuş, ama artık onu da kaldırdılar, yani şu an 700 lira verip 120 gb lik bir ps3 almak saçmalık türkiyede 4 tane yeni çıkmış oyunu kendisi kadar ediyor, 1 yılı doldurmuş oyunlar bile 100 liradan satılıyor, korsanı olsaydı bir oyunu 180 liraya satamazlardı bakın bilgisayar oyunları max. 50-60 lira.

Ama internetin ne anlamı kalır ki o zaman :S Bunun bir çözüm yolu olmalı mesela bir topluluk kurulsun dernek gibi tüm sanatçılar desteklesin onların tüm eseleri oluşturulacak sitede olsun siteye de güzel güzel reklamlar koysunlar ne şiş yansın ne kebap yasal yasal kardeş kardeş geçinelim :)Reklam gelirlerinden sanatçılar da para kazansın onlar da mutlu olsun bizde bu da yetmedi aylık 1 2 lirada internet sağlayıcıları sanata katkı fonu vs adı altında bir ücret alsın Ama gerçekten bu amaç için kullanılsın bu dernekteki sanatçılar pay alsın.Sanat zaten anlaşılmak bir şeyleri ifade etmek insanlığa bir şeyler katmak değil midir?(bir hit şarkı yapayım en anlamsızından ama popüler olsun iyi kazanırım mantığına sahip kişilere sanatçı da demiyorum karıştırmayalım bu kişilerle)Hangi sanatçı ister ki bilinmeyen olmayı unutulup gitmeyi artık devir eski devir değil müzik kanalları başında otursun millet bu şarkıcı kimmiş yeni çıkmış güzelmiş desin .Bir arkadaş gönderir dinlersin beğenirsin zincir şeklinde yayıla yayıla popülerleşir o kişi konserler extralar tanıtımlar reklamlar dolayısıyla para kazanır. Ne varsa internette var burada takip edilemiyor izlenmiyor dinlenmiyorsan büyük ölçüde bitmişsindir.Mesela şu ki ya sabit hayran kitlenizle 100 bin 200 bin veya daha fazla. orjinal albüm satacaksınız yada milyonların dinlediği takip ettiği biri olacaksınız.Bir sanatçı için lüks içinde yaşamak gönüllerde yaşamaktan daha cazip midir?"Eee maliyeti ne olacak hiç mi para kazanmasın bu sanatçılar" seslerini duyar gibiyim onu da söyledim extralar konserler popülersen bunları gerçekleştirirsin ben konser versem kim gelir :))).Site reklam gelirleri yetmedi mi? aylık ücret gibi konuları da düşünürsek bence güzel olur.kim nereye vermiyor ki aylık 1 2 lira ?

korsan yazılıma taraf diyilim ama korsan olmaza dosya paylaşım siteleri olmaz, reklam şirketleri para kazanamaz kısacası internetin bir anlamı kalmaz. Düşünün youtubede izlediğiniz videolar bile korsan.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play