Korsan müzik indirmenin bedeli ağır oldu!

Müzik indiren öğrenciye verilen şok ceza herkesi şaşırttı! Peki işler nasıl bu hale geldi?

  • Ali Güngör
Büyük ceza rakamı herkesi şaşırttı
Nirvana'yı ve Aerosmith'i silmeye kıyamamış...

Boston'da okuyan bir öğrenci dosya paylaştığı, MP3 müzik indirdiği için kendisine açılan davada 675.000 dolar ödemeye mahkum edildi.

Mahkemede internetten müzik indirdiğini ve paylaştığını itiraf eden Joel Tenenbaum, mahkeme tarafından telif haklarını ihlalden suçlu bulundu. Hasarın tespiti jüriye bırakıldı.

İndirdiği ve dağıttığı her parça için 750 dolar ila 30.000 dolar istendi. Jüri şarkı başına 22.500 dolar ödemesine karar verdi. Pek çok davalı 3000 dolar ila 5000 dolar arasında anlaşmaya varıyor. Şimdi 25 yaşındaki fizik öğrencisinin bu parayı nasıl ödeyeceği merak ediliyor.

Annesi harp çalan profesyonel bir müzisyen olan Tenenbaum, 1999'dan 2007'ye kadar Nirvana, Green Day, Ramones ve Aerosmith gibi grupların müziklerini indirmiş. Müzik endüstrisinden tehdit aldığında bile müzik arşivini silmeye kıyamamış. "Yıllardır oluşturduğum dev bir koleksiyondu, dinlediğim her şeydi" diyen Tenenbaum eğer itirazları kabul edilmezse iflasını ilan edecek.

Bu dava, bir buçuk ay önce gerçekleşen Jammie Thomas-Rasset davasını da yeniden gündeme getirdi. Genç kız 220.000 dolar ödemeye mahkum edilmişti fakat davanın tekrarında kurtulmuştu. Ardından gelen yeni davanın bilançosu ise çok daha ağır olmuştu: 1.92 milyon dolar. Şimdi itiraz etmeye hazırlanıyor.

Amerikan müzik endüstrisi toplamda tek kullanıcıları hedef alarak 20.000 dava açmıştı. İnternetten müzik indirilmesini engellemek istemişti. Geçen yıl yeni dava açmayı durdurdular ancak yürürlükteki davalarından da vazgeçmediler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

O zaman torrent indiren herkese ceza verecekler :p
yav ne saçmadır müzik paylaşımı asla engellenemez ki mp3 paylaşımı olmazsa bence müzik satışları da durur ne zaman anlayacaklar bunu çünkü müziği indirmeden tadına bakmadan nasıl anlayabilirim ki o albümü alıyım mı almayım mı ooooof of

İndirmekten çok bu parçaları paylaşmak daha büyük bit suç olarak görülüyor ve bu yüzden büyük para cezaları veriliyor. Bende binlerce mp3 indirdim ama hiçbirini paylaşmadım.

ii engellesinler bizde eskiden yaptıgımız gibi gecer radyo basına sesi kaydeder bir sekilpe mp3 uzantısına cevirir kullanırız bu sektorde acık parmakla sayılamayacak kadar fazla ve neyseki bazılarını asla kapatamayacaklar...

he he he korsana hayır!.....torente evet.

Bu tip yasaklarla Korsan Müzik paylaşımını durduramazlar..

Albümün en güzel parçasına bir klip çekerek albüm satma devri, 1 parça yapıp 9 tanede tekerleme parça ekleyerek albümü piyasaya sürme devri, 20 -25 liraya albüm satma devri, beste güfte kayıt ve cdye basma dahil 5 gece de albüm yapma devri, sanatçılara 1 verip geri kazanılan 9 lirayı cebe atıp zengin yapımcı olma devri geçmiş ola. Siz müzik sektörü tüketiciyi yıllarca kazıkladınız. Şimdi tüketici bunun acısını çıkarıyor.

dikkat ederseniz amerikada olmuş.Türkiyede böyle bişe olmaz,olamaz.

Arakdaşlar ayıp ayıp! Yasal olmayan yollardan film ve müzik edinmeyin. Yazık o sanatçılara. Sizin yüzünüzden kimi özel jetini satıp bir alt modelini almak, kimi 55 WC' li malikanesini 10 WC' li olanla değiştirmek, kimisi de bütçesi yetmediği için her ay sadece 27 çift ayakkabı almak zorunda kalıyor! Ee soruyorum şimdi size, bu onlara haksızlık değil mi? Hah? Yaa.

Yakında Türkiyeyede böyle yasalar gelecektir tetikte olunmalı

onlar ayda 27 çift ayakkabı alıyo diyosun, biz türkiye halkı olarak ayda deil 5 yılda bir 1 çift ayakkabı alamıyoz bunun neresi adelet

ınternet kurulusları bısı yapmadktan sora peh :) ..

İndirin ama paylaşmayın paylaşmak tehlikeli

ucuz verin millette orjinal alsın

yaw bence bu sorunu şöyle kökten çözmeliler. ne dersiniz.?

dünyada kurum ve kuruluşlar toplansınlar ve bir bildiri imzalasınlar. her sanatçının kendi internet sitesinden yayınlayacağı şarkıları herkes tarafından indirilebilsin. veya albüm gibi bu işi de sony yapsın mesela. o sitelere verilen reklamların gelirleri de sanatçıya kalsın. bence şuandan daha çok para kazanabilirler.

korsanın k si kalmaz. neden bir insan böyle bir seçenek varken başka biryerden indirsin ki. değil mi? zaten korsanı durdurmanız imkansız.

" Chip Online Ziyaretçisi Yazmış :
onlar ayda 27 çift ayakkabı alıyo diyosun, biz türkiye halkı olarak ayda deil 5 yılda bir 1 çift ayakkabı alamıyoz bunun neresi adelet "

İroni ne demek biliyosun demi arkadaşım?

"dünyada kurum ve kuruluşlar toplansınlar ve bir bildiri imzalasınlar. her sanatçının kendi internet sitesinden yayınlayacağı şarkıları herkes tarafından indirilebilsin."

Böylece CD satışındaki "yapımcının koyduğu anormal fiyat" yalnızca CD satın alanları etkiler. MP3 satışının ise %100'ü paylaşımsız olarak sanatçıya kalır ve sanatçıya ek gelir sağlar.

Sevdiğimiz sanatçıların MP3 'lerini satın almak istemeyen olduğunu ben kesinlikle sanmıyorum.

Diyorum ki, 30 kuruşiuk CD'yi %5000 kar payıyla 1.500 kuruşa satan yapımcı ya insaflı ol, ya da çekil aradan...

Ya da sürümden kazanmayı öğren de korsan diye ahlaksızlık kalmasın memlekette.

"Diyorum ki, 30 kuruşiuk CD'yi %5000 kar payıyla 1.500 kuruşa satan yapımcı ya insaflı ol, ya da çekil aradan... "

Evet diyorsin ki..
Yanliz Alice harikalar diyarindan doneli cok oldu.
30 kurus diye hesapladigin sirf gumus kaplamasi 30 kurus.
Bunun studyo masraflari ve sanatci payi varken 1.5 TL CD'ye cok gormek guzel.
Merak ediyorum ayda 100 YTL'ye calisirmiydiniz?

Yapilan cezalar abartili ve tek kelimeyle bu is devlet mafyasi oldu.
Artik intihar edenler falan cikinca vaz gecerler, bu isin yolu bu degil.

Orta bir yol bulunmasi gerekiyor...

şimdi bir bilişim talebesi düşünün..herşeye parası yetecek.. müzik ücretli alacak..alsın..bu bilgisayar öğrenciside olabilir.. şadece muzik ve bu tarz uygulamalar mı?! ulen bu adam windowsu lisanlı alacak hadi alsun..150 dolars.. ofisin öğrenci boyutu var.. 150 küsür dolar.. visual studio lazım.. light editionlar beş para etmez.. pro sürümleri 1000 dolar civarı..adam matlabta kullanacak.. mathcad.. bunlar zaten çuvalla para..öğrenci msce yede meraklı sanallaştırma teknolojileride meraklı..malum o cephede işe ciddi anlamda yarayanlar bir çuval para.. yedek backup programların arasında ciddi anlamda işe yarayan türler (acronis gibi ) para..

şuraya bakın.. yazılım cephesinde durum bu... sonra o yazılım içinde kullanacağız mültimedya dosyaları filimdir muziktir.. bir çuval parada onlara..

nedir bu allah aşkına.. ha aldın bitiyor mu.. bunların upgrade durumlarıda var.. hani matrixteki gibi o insan tarlarındaki zavallılar gibi vucudunun 4 bir yanında bağlamışlar hortumu adınada telif hakkı demişler..

emeğe saygı eyvallah ama şu emeğe saygının boyutu oldugu gibi telif hakkı denilen zımbırtınında bir boyutu olmalı bir sınırı olmalı..hak neye göre hak.. ne kadarı hak..

sahi hangi birine yetişkin ki insan.. ve insan neden korsanı tercih etsin ki..?! inanın herşey lisanslı almaya telif ödemeye kalkası bir kullanıcı para değil ömrünü yetiştiremez..

uzatmadan telif hakkı denilen şu merete özellikle net alemidne yeni bir boyut getirilmeli..

ABD korsanın önüne son kullanıcıya ağır miktarda para cezası keserek geçemez.Kaynağını bulup kaynağını temizlemesi lazım.ABD nin şuanda yaptığı bataklığı kurutmak yerine tektek sinek avlamak oluyor.

yaw bence bu sorunu şöyle kökten çözmeliler. ne dersiniz.?

dünyada kurum ve kuruluşlar toplansınlar ve bir bildiri imzalasınlar. her sanatçının kendi internet sitesinden yayınlayacağı şarkıları herkes tarafından indirilebilsin. veya albüm gibi bu işi de sony yapsın mesela. o sitelere verilen reklamların gelirleri de sanatçıya kalsın. bence şuandan daha çok para kazanabilirler.

korsanın k si kalmaz. neden bir insan böyle bir seçenek varken başka biryerden indirsin ki. değil mi? zaten korsanı durdurmanız imkansız.

BU VATANDAŞA SONUNA KADAR KATILIYORUM.

Yahu bırakın ya orjinal albüm de ayrı dert. Alıyorsun şarkılar bazen korumalı falan çıkıyor. Eee? Hiçbir MP3,WMA çalar korumalıları okuyamıyor. Sonra bunların formatını da değiştiremiyorsun korumalı diye. Yani orjinal albümü sadece PC'de, müzik setinde ya da VCD player tarzı aletlerde çalıştırabiliyorsun. Ben ne anladım bu işten? Niye orjinal albüm alayım ki daha ?

hiç mantıklı değil bi kere internet bunun için var dosya paylaşımı,eğlence,bilgi,indirme,yükleme yani paylaşma tabiki yapacak o zman adamlarda internete müzik yüklemesinler kendi video siteleri var kaldırsınlar tabi çok para kazanıyorlar kapatırlarmı amaçları sözde caydırıcılık ama insanlar daha iyi korsan yollar bulacaklar bizim gibi fakir insanların işi gücü yok bide paramı verin bu tür şeylere

benim bildiğim kadarıyla günah değildir.ama şu var eğer pc ne indirip cd lere kopyalayıp satarsan bu hırrsızlıktır ve günahtır.o zaman bilgisayarı çıkarmasalardı aptallar eskiden kasetler vardı hale o kasetlerde kalsaydık bu ne aptallık

O zaman bir kaç internet sitesinden başka trilyonlarca site kapatılsın. Paylaşımın olduğu yerde mutlaka korsan var.
Korsan yoksa reklam şirketleri, kısacası internet yok ozaman.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play