"Korsan olmamak" için 4 geçerli neden!

Korsan yazılım kullanmak için "geçerli" nedenler giderek azalıyor! İşte bunun 4 kanıtı...

"Korsan olmamak" için 4 geçerli neden!

Şirketler, geride bıraktığımız yıllarda yazılım korsancılığını engellemek üzere farklı çözümler aradılar. Lisanslı içeriklerin bazen çok pahalı olması, bazı kullanıcılar için korsan kullanmayı haklı kılıyordu. Korsanın yakın zamanda bitip tükenmeyeceğini biliyoruz, ancak artık korsan kullanmak için çok daha az neden var. İşte bunlardan dördü.

Ücretsiz işletim sistemleri

iOS ve Android gibi işletim sistemleri, biz kullanıcıların beklentilerini oldukça değiştirdi. Mobil işletim sistemlerinin güncellemeleri de ücretsiz olarak sunuluyor.

Dahası Apple, OS X güncellemelerini Mountain Lion ile birlikte ücretsiz olarak dağıtmaya başlarken Microsoft, Windows 10 ile modaya uydu. Elbette aslında bu işletim sistemleri tam anlamıyla ücretsiz değiller - onları kullanabilmek için yazılımları önceden satın almış olmanız gerekiyor. Ancak bunu bir kere yaptıktan sonra gelecekteki güncellemeler, sizden tek kuruş istemiyor.

Windows'un orijinal olmadığına dair mesajların günleri, sayılı olabilir. Zaten kendi PC'nizi kendiniz toplamıyorsanız, işletim sistemi olmayan bir bilgisayar bulmanız zor. Dolayısıyla yakında korsan işletim sistemi kullanmaya gerek kalmayabilir.

Uygun fiyatlı akış hizmetleri

Günümüzün müthiş medya akış hizmetleri, korsan içeriğe olan gereksinimi ortadan kaldıran nedenlerden. Aylık küçük bir ücret karşılığında neredeyse istediğiniz tüm müziklere ulaşabiliyorsanız, kendi kitaplığınızı yönetmekle uğraşmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz her müziği bulamayabilirsiniz ancak çoğu kullanıcı, akış hizmetlerinin sunduklarından memnun.

Spotify, Google Music veya Apple Music sayesinde birçok kullanıcı, korsan müziği bırakmış durumda. Bu kullanıcılara siz de katılmalısınız. Elbette içerikler müzikle sınırlı değil, orijinal içerikler sunan video akış hizmetlerini de gözden geçirmeyi unutmayın.

Aylık üyelikler ve hızlı güncellemeler

Adobe Creative Cloud ve Office 365 öncü olmak üzere bazı firmalar, eskiden çok daha pahalıya sattıkları yazılımlarını uygun aylık üyeliklerle sunmaya başladılar. Uygun fiyat, bu tür yazılımları tercih etmek için iyi bir neden ancak tek neden değil. Üyelik sisteminin diğer faydaları arasında her zaman en son güncellemelere sahip olmak da var. Bu tür fırsatlar varken korsan kullanmayı haklı çıkarmak, gerçekten zor.

Aile paylaşımı

Eski dijital hizmetler, hizmeti sadece sizin kullanmanıza izin veriyordu. Tek başına yaşıyorsanız sorun yok, ancak çiftler ve aileler için bu sistem pek avantajlı değildi. Korsan bir içeriği istediğiniz kadar kişiyle paylaşabilirdiniz.

Ancak bugünkü akış hizmetlerinin çoğu, bir tür paylaşıma izin veriyor. Apple Music, aile paylaşımı işleviyle, Spotify ise Spotify Family işlevine sahip. Bu paylaşım özellikleri sınırsız olmasa da, hizmeti sevdiklerinizle paylaşma konusunda bolca özgürlük tanıyor. Dolayısıyla medyaları yalnızca paylaşmak için indirmenize gerek kalmıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

"Uygun fiyatlı akış hizmetleri" su faturasını bile yatıracak para olmuyor bazen.İşte sorun burada.Ülkedeki durum bu. O zaman izleme-dinleme diyeceklere de şimdiden cevap vereyim;Siz de beyine sahip olmadığınız halde yaşayabiliyorsunuz hala,siz de yaşamayın o zaman...(Ücretsizi olan programların kırılmışını tercih etmeyen biriyim.Gerçek açık kaynak olan programları kullanırım çoğunlukla.)

@23 Eylül 2015 02:16 işte tipik bir torrentçi savunması ve yüzsüzlüğü :) nette bu gibilere iyi bakın ve ibret alın derim...

@23 Eylül 2015 02:16 Beyne sahip olmayan sensin bence. Eğer bir beyne sahip olsaydın yapılan şeyin hırsızlık olduğunu anlayabilirdin. Senin gibi minareyi çalıp kılıfını hazırlayanlar olduğu sürece zaten bu Dünya iyi bir yer olamayacak.

@23 Eylül 2015 14:38 Müzik dinlemek mi hırsızlık ? Üstelik düşük hatta berbat kaliteli müzikleri dinlemek zorunda kalmak ? Param olsa da bunları dinlerim sanıyorsan yanılıyorsun.Üstelik bazı akıllı sanatçılar kendi şarkılarını yayınlamanıza bile izin veriyorlar ve sadece üzerine adlarını yazıp reklamlarını yapmanızı istiyorlar karşılığında.İnternetin var faturayı nasıl ödeyemiyorsun diyeceksin.İnternetim olmasa faturayı da ödeyemiyorum zaten.Banka yüzünden bu gerekli ve hattımda ortak hat !

@23 Eylül 2015 14:38 Üstelik bu hesaplamalarla ucu ucuna denk getiriyorum ay sonunu.Geçen gün sözde bayram dolayısıyla 3 gün susuz kaldım mesela.Torrent de kullanırım ama senede bir yada iki kez.En son indirdiğim bir oyundau ve onun da reklamını yaptım zaten yani bir şekilde katkıda bulundum.Zaten param olunca da satın alırım oynamış da olsam.Peki dünyaya yaptığım katkıların ne kadar olduğunu nereden biliyorsun ? Siyaset ve bilime yaptıklarımı,bir sürü insana ilerisi için öğrettiklerimi.

@23 Eylül 2015 14:38 Neyse daha da uzatacak halim yok ve sizn de anlayacak bir yapınız olduğunu sanmıyorum.Dinlediğim 2 tane müzik ve kırarak yükselttiğim işletim sistemi sürümüm de bırakın kusur kalsın.Zamanında işletim sistemini parayla yani bilgisayarla beraber aldım.Bir de baktım ki sistemi 3-4 versiona bölmüş.Benim var diye aldığım hiç bir özellik elimdekinde yok.Ben de krakerle yükselttim.Firmanın bana attığı kazığın yanında bu hiç kalır sanırım.

@23 Eylül 2015 14:34 Torrent kısmını bence dizilerin tüm sezonunu internetten izleyenlere söyleylemelisiniz.

@23 Eylül 2015 02:16 He yav he hırsızlık. Çalışanlarının bile çoğunun 400 TL'yi bir işletim sistemi için veremeyeceği şirketi aklınıza getirin. CEO ve kurucusunun milyar dolarlık servetlerinin yanında, ceplerine birkaç dolar(cık) daha girmese sorun olmaz eminim ki. Bu müşteriyi kazıklayıp da "ama korsan :(" diyen şirketlere malzeme vermemek için mümkün olduğunda ücretsiz ve uygun fiyatlı yazılımları kullanıyorum. Şirketler bizi soymaya devam ettikçe korsan hırsızlık değil HAKTIR.

@23 Eylül 2015 17:46 Ben bir şey ürettim ve bunu ücretli olarak satıyorum. Sende diyorsun bende kullanacağım ama para vermem diyorsun. Ben diyorumki ben parayla satıyorum ücretsiz kullanamazsın emeğimin karşılığını para olarak istiyorum. Sende ben kullanırım hakkımdır diyorsun. Burada üreten benim hak nasıl senin oluyor? Biraz mantık lütfen. Hırsızlığınıza bahane üretmeyin. Açsan gidip çalışırsın çalarsan hırsızlık yapmış olursun. Sadece tüketmeyi bilen üretmeyen insan çalmayıda hak sayar işte!

@23 Eylül 2015 21:35 Eğer hedeflediğin tüketicinin satın alabileceği ve aynı zamanda adaletli oranda kar edebileceğin bir fiyat belirlersen... Dediğim gibi mümkün olduğunda orjinal yazılım kullanmaya çalışıyorum. Ama bütün Dünya'nın sömürmesi sonucu Afrika'da açlıktan ölen birine bunu söylediğinde alacağınız tepkiyi düşünün. Fakirsen çalmayı bilmediğin için fakirsindir diye bir söz var. Asıl hırsızlığı yapan kapitalist şirketler ama bunu yasaları kendi lehlerine kullanarak örtüyorlar.

@23 Eylül 2015 14:38 microsoft ve apple`ın hırsızlığına ne diyorsun arkadaşım? zira o hırsızlıkları sayesinde milyarlarca dolar kazanıyorlar, ve bu yüzden mahkemeye verilseler de mahkemenin kayırmasıyla 10-20 milyon dolar gibi sözde ceza ile yırtıyorlar. dünya devlerinin hırsızlığına sessiz kalıpta garibana sesini yükseltmek despotluktur! ayrıca sinema ve müzik alanındaki hırsızlıklardan da bahsedelim istersen (esinlenmeden değil düpedüz hırsızlıktan bahsediyorum).

@24 Eylül 2015 05:40 Devlete verdiğimiz vergiler de haksız kazanç değil mi, karşılığında ne alıyorsun. Hiçbir şey. Verme de görim dötünü :) Çakal seni

Korsanı önlemenin yolu gelire orantılı lisans fiyatı olmasıdır. Ortalama geliri Türkiye'ye göre çok daha yüksek olan ülkelerdeki satış fiyatı ile lisans satmaya çalıştığınızda pek çok insan parasını daha acl ihtiyaçlarına harcamayı tercih edecektir.

@23 Eylül 2015 09:19 aynı fikirdeyim zaten alınabilir yazılımları alıyorum 400 tl bi işletim sistemine yada 200 tl bi oyuna vermem ama steamden 10 15 20 tl civarına oyun alırım dizileride tv de izlemek yerine istediğim zaman izliyorum filmlerde zaten tv de veriliyo :)

Windows 10 Harika...

Daha okulda derslere düzenli girip defterine güzel güzel not tutanlar bunu karşılıksız paylaşmaktan çekinirken milyonlarca satır koddan oluşan yazılımları çalmaktan hiç çekinmiyor. Bilgisayar alacaksan içindeki yazılımın fiyatını da koy bütçene. Donanımı üreten mühendisinki emek de o yazılımı kodlayan mühendisinki ne? Bir de fiyatı pahalı ondan korsan kullanıyoruz diyenler var. Onlar acaba fiyatını pahalı buldukları her şeyi çalıyor mu merak ediyorum.

@23 Eylül 2015 12:53 pahalı bulduğum şeyleri çalmıyorum ama win 10 yüzbinlerce ücretsiz veriliyosa fakat normalde 400 tl fiyat çekince sorguluyorum ama sen anlamazsın zaten

@23 Eylül 2015 12:53 ucuz fiyat versin paşa paşa alalım. Virüs fışkıran yazılıma korsan fışkıran karşılık verilir. Adam gidiyo tak diye güncellemeyi xp'ye kesiyo ama 25 kat extra para alıyo xp'den. Bizde ezilmektense gidip korsan alıyoz

Tek neden var aslında. "Hırsız" değilsen korsan ürün kullanmazsın. Bu iş bu kadar basittir. Hayat adil olmayabilir ama herkes kendi adaletini yaratmaya çalışırsa kargaşa çıkar. Evimize giren hırsıza buyur gir demiyorsak, bizde başkasının evine girip hırsızlık yapmamalıyız. Ekonomik olarak iyi bir konumda bulunmuyor olsak bile çalmak yerine çalışmayı tercih etmek daha doğru bir davranış olacaktır. Herkes kendine göre sebep öne sürecektir fakat unutmamak lazım (ç)aldığımız şey -bizim- değil!!!

@23 Eylül 2015 13:34 Yorumunuzu çok beğendim. Sizin gibi insanlarla aynı ülkeyi, kültürü paylaşmak gurur verici.

@23 Eylül 2015 13:34 Buna karşılık da "adaletin bittiği yerde anarşi başlar" diye bir söz var. Bir işletim sistemine 400 TL verdiğinde satışı yapan kurumun adı dolandırıcı değil şirket oluyor nedense... Zenginsen parasını verip alırsın ama fakirsen hayatta kalmak için tek çaren hırsızlık yapmaktır. Zengin 400 TLyi cebinden çıkarttığında yazılımı korsan kullananların bedelini de fazlasıyla ödüyor zaten. Adaletli bir fiyata satılırsa tüketici için orjinal kullanmak daha cazip gelecektir.

Korsan nedir ? Gidip saldırı yaparak, saldırdığı kişilerin elindekilere el koyan kişilere denir... Hangi windows kullanıcısı microsofta saldırmış, elindekilere el koymuştur ???

Kapitalizm kendisini "emek" üzerinden aklayıp, suçlamalarını "emek" üzerinden gerçekleştiriyorsa doğru yoldasınız arkadaşlar. Üretim ilişkilerinden bihaber gerzeklere kulak asmayın siz.

olmadı Linux kur keyfine bak :D torrentci velet olma

Açık kaynak dünyası ile savaşabilmek için korsandan faydalanmalıyız diyen Bill Gates korsanla mı mücadele ediyor ???

Açık kaynak sistemlerin sayesinde artık kimse lisanssız değil, yarattıkları rekabet gücünün sayesinde hepimiz ücretsiz ya da çok ucuza satın alabildik. Piyasaya egemen olabilmek için el altından korsanı kendileri özendirmeseler, ya da açık kaynak sistemler olmasa ve satıcılar da korsanı kendileri özendirmek zorunda kalmasalardı, şu anda bilgisayar fiyatından daha büyük paraları yazılıma ödüyor olacaktık, ya da bilgisayarı doğru düzgün kullanamıyor olacaktık.

ben windows`u korsan kullanıyorum. birkaç sebebi var. özet olarak yazayım. bütün programları kendi tekelinde toplatma zorbalıyla hayatta windows kullanmayacak kişilere dahi zorla windows satın aldırtma hırsızlığı utanmazlığı. hayatta windows almayacak kişilere satın aldıkları dizüstünde zorla windows satın aldırtma despotluğu. microsoft`un iflastan kurtulmak için bir takım karanlık güçlerin yardımıyla kaba güçle koskoca sektördeki 5 dev firmayı sektörden uzaklaştırma canavarlığı!

@24 Eylül 2015 06:04 Söylediğiniz şeyleri yani Microsoftun 90larda nasıl birden yükseldiğini pek araştıran çıkmıyor nedense :)

korsan: herhangi birşeyi illegal yollarla satan gelir elde eden kişidir. korsan olmak kolay değil. lisansız kullanıcı vardır kırık yazılım kullanır hiç bir gelir derdi yoktur.

Bide oyunlardan bahsetseydin. Hele şu 24 saattte sonu gelen ama 200 tl ye satılan oyunlardan :) Ben 24 çalışsam o kadar kazanamıyorum.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir