Korsan oyun... Peki ama nereye kadar?

Korsan oyun dendiğinde aklınıza sadece şu gelmeli: Emeğe yapılan çok büyük saygısızlık...

Korsan oyun... Peki ama nereye kadar?
Korsan yazılım ve oyun, emeğe yapılan saygızılık ve bir nevi "emek hırsızlığı" anlamına geliyor.

Korsan oyun ve korsan yazılım konusuna girmeden önce, internet üzerindeki forumlardan küçük bir alıntı yapmak istiyoruz:"Ah şu kopya oyunlar yok mu? İnsanı deli eder. Bende de Prince of Persia: Warrior Within öyle yaptı. Bir yerde donmadı ama yanlış yükleme yüzünden bazı nesneler kayboldu. Bitiremedim oyunu. Ama şimdi para biriktiriyorum, orijinalini alacağım."

İşte, bu konuya yönelik verilmiş bir cevap: "İnan imkanım olsa bütün oyunlarımı yurt dışından getirtirdim. Ülkemizdeki herhangi bir satıcıya güvenim kalmadı ve piyasanın düzeleceğine de hiç inanmıyorum. PoP: WW'ini ben de 2 kez aldım, ikisi de bozuk çıktı. Hiç açılmamıştı bile benim aldıklarım..."

Yukarıdaki bir kaç cümlelik yorumları okuyanlar, herhalde neden bahsettiğimizi anlamışlardır. Zaten korsan oyun satan tezgahlar ve dükkanlarla ilgili bir kaç serzeniş bile pek çok şeyi anlamak için yeterli. Düşünün ki yurt dışında insanlar kasalarını sırtlanıp oyun partilerine gidiyorlar. 30'lu yaşlardakiler, bir bilardo salonuna ya da bowling salonuna gider gibi birbirleri ile buluşup PC salonlarına gidiyorlar. Burada bir bowling salonunda bulunan pek çok servis bulunabiliyor. Oyun pazarı sadece bu gibi uzantılara da sahip değil. Oyuncular için özel PC'ler, özel kasalar, özel konsollar, joystick'ler, direksiyonlar üretiliyor. Onlarca milyar dolarlık pazarları bulunan ülkelerden bahsetmek mümkün. Bu para sadece oyun sektöründe dönen rakamları temsil ediyor. Kullanıcılar tarafından alınan PC'ler ve donanım masrafları da cabası.

Peki ama böylesine büyük bir kültür ve pazar haline gelmiş oyun sektörü neden Türkiye ve benzeri ülkelerde kendine pay bulamıyor? Bu durumun suçlusu ya da çözümü var mı?

Commodore'dan beri durum aynı

Korsan rekortmeni: İşte Türkiye'de en çok kopyalanan oyunlardan birisi: Fifa serisi.

Türkiye'deki oyun sektörü bir kaç oyun distribütörü dışında şu anda neredeyse yok denecek kadar az. Bunun nedenlerini şu şekilde özetleyebiliriz:

Yaklaşık olarak 15 yıl önce Commodore'un Amiga'sı ve Amstrad'ın CPC serisi ile Türkiye'ye giren grafik gösterim kabiliyetleri yüksek ev bilgisayarları, oyun satışlarından para kazanmak isteyen yeni bir sektörü de doğurdu. Daha ciddi hareket eden bilgisayar dünyası Türkiye'de dükkanlar ve benzeri kanuni yapılar üzerinden oyun satar oldular. Ancak daha sonra bu pazarın cazibesinin artması, korsan oyun satışının da artmasına ve bu türden bir başlangıcı baltalamasına yaradı. Commodore firmasının iflası ve daha sonra diğer firmaların da farklı bir sektöre yönelmesi, donanım üreticilerinin kontrol edebildiği bir oyun sektörünü de yok etti.

Güncel PC ve konsol oyunlarında bu durumun önüne geçebilmek için yoğun bir çaba harcanıyor. Örneğin bir PlayStation oyununu farklı bir platformda çalıştıramamanız ya da kolay kopyalanamaması için özel önlemler alınabiliyor. Xbox'da da durum böyle. Ancak yıllar önce bu sektörde sesleri yüksek çıkan donanım üreticilerinin ölümünden sonra korsan yazılım ve korsan oyun yayılımı önemli oranda arttı.

PC'lerde belli bir donanım üreticisinin oyunları kontrol edememesi ya da tam tersine PC satışlarının artması için bazı zeminlere göz yumması, önemli değişimlere neden oldu.

Bir oyunun hazırlanışı

Kopya oyun satın aldığınızda ve sabit diskinize kurduğunuzda, bilgisayarınızı pek çok tehdide de açmış oluyorsunuz.

Bir oyun sadece milyonlarca koddan oluşan bir program yumağı değildir. Arkasında ciddi bir çalışma, yaratıcılık, bu yaratımın oluşmasına katkıda bulunan insanlar ve devasa mekanlar bulunur. Oyun sadece bununla da kalmaz, pazarlama ve tanıtım faaliyetleri için halkla ilişkiler firmaları veya reklam sektöründeki diğer firmalar da bu döngüden para kazanma şansı bulabilirler.

Bir oyunun sadece karakterlerinin yaratılabilmesi için pek çok stüdyoda sanatçılar çalışıyor. Bu sanatçıların arasına bazen Dünya dışı varlıkların nasıl görünebileceklerini tahmin etmek için genetik bilimciler ya da antropologlar da dahil oluyorlar. Deniz altındaki canlılardan örnek alabilmek için okyanus bilimciler veya modacılar işin içine giriyorlar. Örneğin Age Of Empires'daki karakterlerin konuşmaları için dil bilimciler, oyun ekibini oyunu tasarlanmaya başladıkları ilk günlerden itibaren takip etmişler. Hangi ülkeden hangi tip seslendirme ve hangi tip dillerin kullanılacağına ülkelerin politik durumları da göz önünde bulundurularak karar verilmiş. Yani bir ülkede yayınlanan AoE ile diğer bir ülkede yayınlanan AoE arasında bile farklılıklar olabiliyor.

Saatlerce süren çizim masalarının ardındaki çalışmaların ardından, devreye kod yazarları, müzisyenler ve yöneticiler giriyor. Müzisyenlerin en uygun parçaları derlemesi aylar alabiliyor.

Bunları niye mi anlatıyoruz? Tabii ki korsan oyunlar aracılığıyla ne kadar fazla emeğin çalındığını daha net bir biçimde görebilmeniz için... Yüzlerce kişinin uğraştığı bu tip projelerin sadece bir kaç kuruşa satıldığını görmek, sanırız tüm oyuncuların tüylerini ürpertmek için yeterli olacaktır.

Korsana karşı olmak her oyuncunun görevi

Kopya oyunlar sadece PC'lerin sorunu değil... Aynı sorun konsollorda ve hatta artık cep telefonlarında bile yaşanıyor.

Ülkemizde orijinal oyunları bulabileceğiniz yerler son zamanlarda biraz da olsa arttı. Ancak bu oyunların ABD ve Avrupa'da ikinci el piyasası bile var. E-Bay'de oyunlar elden ele dolaşıyor. Ve sırf bu sebeplerden dolayı orijinal oyunları bulmak çok daha kolay. Bir çok ülkede oyunları alabileceğiniz noktaların yoğunluğu Türkiye'dekinden kat kat daha fazla.

Türkiye'deki diğer bir sorun da, orijinal oyunların çoğu zaman pahalı olmaları. Ancak duruma bu gözle baktığımız müddetçe bir adım daha ileri gidemeyeceğimiz açıkça ortada. Oyunların ne kadar zahmetli bir süreç sonucunda ortaya çıktıklarından yukarıda bahsettik. Böylesine büyük bir çalışmanın karşılığı da zaten çok ucuz olmamalı. Üstelik satın alacağınız her orijinal oyunun, üretici ve distribütör tarafından koşulsuz olarak destekleneceği de asla unutulmamalı. Ayrıca orijinal oyunlarda, korsan oyunlarda sık sık görülen virüs veya bozuk olma gibi sorunları kesinlikle yaşayamazsınız.

Belki bir kaç küçük yasal düzenlemeyle fiyatlar aşağıya çekilebilir; ancak bir oyunun sadece 2-3 YTL karşılığında satılması da çok gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

Bazı sıradışı çözümler bile bu sorunların aşılmasını mümkün kılamadı. Disney 2004'de kendi kendini yok edebilen CD'ler üretti. Bazı yazılım firmaları sadece internete bağlı iken oynanabilen oyunlar geliştirdiler. Ancak tüm bu önlemlere rağmen, korsan oyun satıcıları kendi yöntemlerini geliştirmekte geç kalmadılar. Hacker'lar, hiç vakit kaybetmeden bu sınırlamaları kıran çözümler ürettiler.

Bu nedenle sorunun çözümünün daha iyi dağıtım, daha iyi kampanyalar ve daha fazla bilince ve sağduyuya sahip oyun severlerden geçtiğini düşünüyoruz. Günümüzde dibe vuran orijinal oyun satışlarının tekrar rayına girmesinin, oyunculara daha güzel oyunlar olarak geri döneceği asla unutulmamalı. Çünkü oyun geliştiren firmaların en önemli gelir kaynağı, yaptıkları ve yapacakları satışlar. Elinizden geldiğince korsan oyuna hayır diyerek üzerinize düşen görevi yerine getireceğinize inanıyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 144 Yorum

korsan oyunun önüne geçmek için orjinal oyun fiyatları en azından yarı yarıya düşmeli.
korsan pes6 5 ytl orjinali 90 ytl.
play station 3 otyunlarının yanına yaklaşılacağı yok

Oyun üreticileri ve dağıtıcıları Türkiye gibi gelir seviyesi düşük ülkelerde bu kadar yüksek fiyatlarla oyun satmaya devam ederlerse bu korsan işi bitmez. Bir avrupa ülkesinde sattığı fiyatla Türkiyede sattığı fiyat aynı olmamalı. Çoğu zaman türkiyede ki oyun fiyatları avrupayı, amerikayı geçiyor. Millet yiyecek ekmeği zor bulurken oyuna para verirmi? Bunun yolu türkiye gibi ülkelere yarı fiyatına oyun satmaları. Bak o zaman millet kopya oyunun derdi ile uğraşıyormu? Ben şahsen sürekli orjinal oyun alıyorum. Çünkü benim için oyun ciddi bir ilgi alanı ve maddi imkanım var. Ama dediğim gibi bizim gibi ülkelerde millet ekmeği zor buluyor.

Tamam korsana hayır. Sevmiyoruz bozuk çıkıyor, falan ama ülkemizde asgari ücret 500 ytl civarındayken gidipde bir oyuna 120 150 falan vermez kimse. Ben crysis i orjinal aldım. Harçlıklarımdan ayarlayıp.

O Fiyatlarla zor orjinalin yaygınlaşması. insanlara daha makul geliyor gidip korsancıdan 5 10 a almak, ya da internetten indirmek. Crysis bi dereceydi 50 ytl. Ama ya öteki oyunlar ...

Suçlusu biziz. Hala "Boş CD 50 Ykr, bir oyun 50 YTL" gibi saçma sapan cahil açıklamalar yapan kişiler var ülkemizde.

Kucuklugumden beri oyunlarla hasır nesirim,daha bir tane adam akilli Turkce oyun gordum,o da Crysis.Durum bu kadar vahim.O korsancılık yapanlar,bu oyunu yapmayı bilselerde bi ugrassalar sonra biz gidip korsanını alsak bakalim ne hissedecekler merak ediyorum..

Bu gidişle PC oyun endüstrisini batıracak faktör, sektörün hedef kitlesi olan oyuncular olacak. Çok yazık...

ekonomi düzense bunlar tartışılmaz bile

iyi güzel hoş diyorsunuzda türkiyede oyunlar çok pahalı avrupada oyunlar 19 eurodan başlarken türkiyede oyunlar 60 ytl den başlıyor 150 ytl kadar çıkıyor türkiyede ekonomik durum belli bi kişin maaşı ev kirasına yetmiyor . şahsen ben hayatımda bi kere arjinal oyun aldım 49 milyona . diger aldıgım oyunlar korsan yada internetten indiriyorum . bence korsan oyunu asla önüyemezler dünyada çok fakir halk var bu insanlarında eylenmeye hakı var korsan oyun alıyorsan bu bizim suçumuz degil liderlerin. suçudur

orjinal oyunları 10-15 ytl yaptılarda biz mi almadık ama kimse 60-70 lira veripte orjinal oyun almamızı beklemesin...

Ülkemizde orjinal oyun satılması sırf paketlenmiş oyun kutularından olmamalı.İnternettende orjinalı satın alınıp indirilebilmeli,metaboli diye bir site var ve yaklaşık 40 ytl'ye en yeni oyunlarda dahil olmak üzere orjinal oyunları indirebiliyor,bu etkeni ve korsanın kul hakkı ve haram olduğu düşünülmeli-bir oyun için cehenneme gitmeye değer mi?-saygılar

Korsan almayıpda napalım yani ozaman türkiyeye oyun sokmasınlar. onları can da bizimki patlıcan mı? abd deki ingilteredeki için sorun değil ama tütkiyede çok ciddi bir sorun.
Neyseki cevat abilerimiz bizi düşünüp 100 ytl değilde 50 ytl den türkiyede satışa sundunlar allah onlardan razı olsun ama yinede fazla 50'ye korsan 10 tane oyun alabiliryorsunuz. hatta bazı yerlerde 4 ytl :D hemde çok sağlam korsan satan yerler var. EE buna polislerde bişey demiyince sorun olmuyor. ben çoğu kez şahit oldum polisin gelip korsan oyun korsan film aldığını yada rüşvet yardımı ile ayakta kalıyor korcancılarımız :D he burda ben korsanı desteklemiyorum ama başka çare yok. hayatımda ilk kez orjinal oyun aldım oda CRYSİS di ewet orjinal oyun aldığınız zaman kafanızda rahat oluyor. hemde ruhen kendinizi çok iyi hissediyorsunuz.
Ben CRYSİS'ı ilk korsanını aldım ama şunuu kendi kendime söyledim bu oyunun orjinalini a-l-ı-c-a-mm o zaman param yoktu çok merak ettiğimden korsanın oynayıp oyunu bitirdim. sonra orjinalini aldımm...Ben crySİS'i korsan alıp da sornadan orjinal almayanı vatan haini ilan ederim ayıptır ayıpp o insanın ben suratına bile bakmam en yakın arkadaşım olsa bile .
İdda ediyorum:türkiyede orjinal oyunlar 10,15 ytl olsa türkiye dünyanın en çok orjinal oyun satan ilk 3 arasına girer. filmdede öyle
tabi şimdi korsancıların çiçeği burnunda aleti ps3

Arkadaş türkiyede Crysis yok resmen valla mağzalarda maXsimum stok 2 ben bahçelievlerde oturuyorum D&R a gittim en yakın crysis oan mağzası ataköyde ve 1 tane kalmışdı neyseki kaptıp yoksaa
Ne zaman orjinal olan oyun film 10,15 ytl den satılmaya başlar ancak o zaman korsan biter hatta korsanı bitirici darbe fiyatı 5 ytl ledir.
ben şahsen korsan alıyorum başka çare yok ama CRYSİS'in yeri başka onu korsan alan ş....rfsizdir. hadi benim gibi ilk korsan alıp sonra orj

Cahil acıklamalar yapan dıyen BALTAş bu ulkede asgarı ucret 550 ytl bır ogretmen alıyor 980 ytl gıt bırde orjınal bır oyuna 100 ytl vermesını bekle bu ınsandan . Bu ınsanlık ayıbıdır. Bır ogretmen maasıyla sadece 10 tane orjınal oyun alabılıyor. Bu yazıyı okumadım bıle. Bu ısı yapan bır ınsanda degılım oyunlarlada ısım olmaz. Ama bır bılgısayar satan markete gıdınce orda goruyorum fıyatlarını ama onları alabılen ınsanların olmasıda bır yandan sevındırıcı.(Ne kadar sevındırıcı orasıda tartısılır.) En azından bazı ınsanlar adam akıllı yasayabılıyor bu ulkede. Sunuda soyleyeyım bır memur cocugununda bılgısayar oyunu oynamaya hakkı var. Son olarak maria tipi oyunlar bile 15 ytl ucuz orjınal oyun dıye almıs bı akrabam ama bayagı kalaylamıstı :D 15 ytl ye aterı oyunu aldıgı ıcın.

oyunların fiyatı düşerse alıcısıda çok olacaktır

İlk önce ülke olarak ele aldığımızda korsan sorunun bizden kaynaklamadığı aşikar. Öyle ki ülkemizde herhangi bir "release" grubuna rastlamış değilim. Konu sadece Türkiye'nin ekonomik durumu ile ilgili değil. Ortalama bir oyun fiyatı 50-100 YTL arasında değişebilir.Eğer gerçekten zevk alacağınız bir oyunsa bu paraya değer ki zaten zevk alıyorsanız ödediğiniz paranın büyüklüğüne çok da önem vermezsiniz.Bana göre ülkemiz için en büyük sorun yeterli hatta hiç Türkçe dil desteğinin olmaması. Şu an da sadece (gördüklerim arasında) Aral İthalat ın Türkiye'ye getirdiği oyunların içindeki broşürlerde kısmi Türkçe tanımlamalar var.

"...biz korsan oyun oynuyoruz o yüzden firmalar Türkçe destek vermiyor."

-Yanlış. Şu an da korsan yazılım pazarında Çin çok büyük bir paya sahip neden EA,Activision vb. firmaların web sitelerinde ve program kurulumunda Çince desteği var.

Konu korsan film,müzik vs dağıtımını durdurmaya çalışmak olmamalı. Kök sunuculara baltayı vurup interneti kaldırabilir, en azından internet üzerinden korsan dağılımı önleyebilirsiniz ama bugün orjinalini aldığım bir DVD filmi kapı komşularıma vermemi nasıl engelliyeceksiniz.

Film endüstrisi ve yazılım/oyun firmaları eğer her yıl yüz binlerce doları kopyalamaya karşı koruma geliştirmek için vereceklerine ,çok daha iyi bir müşteri hizmeti sunmak için ve de artık hayatın vazgeçilmezi olan internet üzerinden satış yapmak gibi işlemlerde kullandıklarında eminim hiçbir zaman %100 olmasa da yıl sonunda cari açık vermezler.

Bir CD/DVD şeklindeki medyanın üretim ve dağıtım bedellerine kopya koruma teknolojilerinin ve diğer vergi vs. masraflarıyla sadece kaliteli bir sunucunun yıllık masraflarını tahmini olarak hesap edin. Çıkan sonuç şaşırtıcı.

Olayı firma bazında ele aldığınızda sanıyormusunuz bir firma gerçek anlamda "...aman oyunum kopyalandı emeğim çalındı şeklinde düşündüğünü"

Basit bir hesaplama bir oyunun 50$ olduğunu varsayalım.Grafik yönünden çığır açan gelişmiş fizik motoruna sahip vs vs.Oyunu tüm grafiksel özellerini tam anlamıyla kullanabilmek ve oyun keyfini aralıksız yaşabilmenin bedeli 2000$.Oyun firmalarının donanım üreticeleriyle yaptığı anlaşmanın oyunculara bedeli paha biçilemez.

Örnek:Crysis.Devrim niteliğinde oyun yapısı, çevreyle etkileşimi,tamamen Türkçe olması ve fiyatının 50 YTL olması. Göz kamaştıran sistemlerde bile oyunun tam performans veremesi,firmanın korsan oyun yüzünde yakınması ama oyunu sadece CryEngine 2 nin reklamı için yapmaları

Sonuç olarak firmların da kabahati büyük olsa da bu yapılan eylemin yanlışlığını haklı çıkarmaz. Ama yine de biz cahiliz,suç bizde ekonomik olarak güçlü değiliz bizi eziyorlar gibi ifadelerde çok gereksiz ve objektif bir yaklaşımda haksızdır.

Recep Baltaş: "Suçlusu biziz. Hala "Boş CD 50 Ykr, bir oyun 50 YTL" gibi saçma sapan cahil açıklamalar yapan kişiler var ülkemizde."
Gariban : "Boş CD 50 Ykr, oyun 50 Ytl, ev kirası 650 Ytl, elektrik 45 ytl, su 25 ytl, ekmek AslanAğzında YTL, ekran kartı 450 ytl, güç kaynağı 110 ytl, korsan oyun/yazılım GOOGLE YTL...."
Cony aynı oyunu 10 $ a, Ahmet 50 YTL ye alıyor. Ahmet'in günahının karekökü nedir?

şimdi ben nasıl gidip pes2008 e 150 ytl vereyim allah aşkına yap 50 ytl yap 45 ytl cryis orjinalini aldım niee ucuzdu ben tabiki dört gözle beklerim ps 3 kırlısın ama oyun 50 ytl olsa nie bekleyim ...

Ya bence ucuza satıp çok satarlarsa olmaz mı? Hem korsan da önemli ölçüde azalır. Mesela geçen yaz far cry gördüm 10 ytl idi aldım. Biraz ucuz satsalar bence daha çok kar ederler. Çünkü çoğu kişi korsan kullanıyor.

paramız var da biz mi korsan kullanıyoruz.şu ülkenin ekonomik durumunu göz önüne alırsak bu büyük bir lükstür ve orjinal oyun alabilecek insanlar sayılıdır.durumu olanlar zaten orjinal kullanır.bence bu soru parası olup da pintilik yaparak korsan kullanan insanlara sorulamalı.

geçenlerde assain s creed in orjinalini almaya kafama koymuştum artık orjinal oyun almaya başlayayım diye.50 ytl iyi bir satış ücreti ama paramı kaldı bende gidip alayım.
gelcek ayı bekliyorum almak için.

bende gta san andreas ın korsanı var. insanlar benden istiyor vermiyorum gidin satın alın diyorum.
bu da bir şeydir.

-abi bu oyun kaç liraa?
-90 lira.
-abi 10 liram var olmazmı?
-olmaz koçum olmaz hadi git para biriktir öyle gel.
-tamam abi.

3 AY SONRA...

-abi biriktirdim geldim ama 80 liram var olmazmı?
-olmaz koçum 10 lira daha bul gel hadi bakim.

BURASI TÜRKİYE!!
NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE. OYUN ÜRETİCİLERİ HİÇ DIR DIR ETMESİN OYUN FİYATLARI 20-30 LİRA OLMADAN TÜRKİYE DE OYUN SATAMAZLAR.

Güzel ülkemde Oyun oynamak???
Çocukmusun sen ya
Saçın sakalın ağarmış oyun oynayacam diye uğraşıyon.
Sizin oğlan ne iş yapar?
Sorma kardeş oyun yazıyo.
Vah Vah!!!

Bu zihniyetli insanların arasında oyun sektörünün gelişmesini ve korsan oyunun bitmesini bekliyoruz arkadaşlar.

Bi dönem sinema oyuncuları nasıl kötü insanlar olarak değerlendiriliyorsa şimdi de oyun oynayanlar boş insanlar olarak değerlendiriliyor.

Şimdi soruyorum size gidip 100 YTL'ye orjinal oyun alan bir kişiye bu insanlar ne gözle bakar?
Diyorlar ki devlet önlem alsın. Devleti yönetenlere ne diyecez
"Efendim gençlerimiz orjinal oyun bulamıyor. Vergileri indirsek biraz onlarda ojjinal oyun oynasa"
Sizce cevap ne olurdu??
Bence sorun Korsan Oyun değil Oyun sektörünün basit algılanmasından kaynaklanıyor.
İnanıyorum kii yönetici kesim ne zaman bu işin çok karlı olduğunu görecek o zaman korsan oyun azalacak.

nasıl yani onlar çalışınca emek biz çalışınca emek değil mi?

bu ülkenin insanları bir ay çalışıp 400ytl alan insanlar 100ytl ye oyun almaları onların emeklerine küfür değil mi?

emek falan diyerek kimse mazlumu oynamasın.
bilgisayarın çalışma mantığı oyun yapanlara izin verdiği ölçüde oyunu izinsiz kullananlara da izin veriyor bu kısıtlanamaz.kısıtlanırsa o şey bilgisayar olmaz zaten .playstationda falan çıkarsınlar para istiyorlarsa, bilgisayara çıkartmasınlar.

ama belli bir kesim inanıyorum ki kasar onları da bilgisayara uyarlar .
ne güzel.

Bence oyun oynuyacağımıza oyun yapalım :D böylece bütün tartışma biter hem tamamen Türkçe olur. Kenar da köşede Türk oyun yapımcıları varda destekleyen yok. Bakınız adam Almanyada yetişip oyunu yaptı oyunu dünya duydu ama adam Türk. Eğer Türkiye'de yapsa bu kadar duyulurmuydu bilemem.

Bi şey daha söylemek istiyorum :D. madem bu oyun sektöründe bukadar para var neden para vererek bu sektöre girelim para alarak girersek hem ülkemiz kazanır hemde bilişim teknolojilerinde diğer ülkelerden geri kalmayız saygılar sevgiler :D

Oyun almayın siz de.

Nereye Kadar mı? Oyun fiyatları ucuzlayana kadar...

Ne orijinal oyuna 100 YTL verilir ne de korsan oyun alınır. İkisi de kötü. En iyisi orijinal oyunların fiyatının düşürülmesidir!

korsana hep destek tam destek bir fm cdsi 70 ytl 10 ytl olsa korsan 2-3 ytl bile olsa ben şahsen orjinalini alırım oyun üreticiler karlarından hiç fedekarlık etmiyorsa kursura bakmasınlar bende onlara para kazandırmam ama türk oyunlara destek için türk oyunlarını orjinal alalım lütfen

oyun cd leri çok pahalı gerçekten.100 ytl altı üstü bir cd ye verilirmi.boş cd veya dvd en düşük 30 kuruş.nedne 100 ytl ye satıyorlar oyunları peki.10 ytl kurtarır her türlü onları hem kimse de uraşmaz o zaman öyle kopya oyunla falan kimse uraşmak istemez nette crack arasın saatlerce.birde mesela ben ayda en az 3 oyun oynarım 3x100 ytl kaç para yapar ayda 300 ytl benim aldığım mağaş zaten 500 ytl nete ödüyom 30 ytl. e ne oldu sende bir oyunmu almam gerek sadece orjinal fiyatları düşürsünler biraz insanlarda korsana kaçmazlar böylece.

Savaş oyunları çıkartıyorlar , oyunlarda bol bol kan , şiddet görüyoruz , şiddeti kanı normal olarak algılıyoruz.. adam öldürmek basit gibi geliyor ..

Strateji oyunlarının temel prensibi , emir .. geçen yolda bi gencin konuşmasını dinledim .. diyordu ; bir iş yeri açarım , bikaç işçi çalıştırırım , geçinip gideriz .. iyi peki ama iş ne ? işçi çok ama neden çalışan yok ? afedersin neyle açıyorsun dükkanı ?

hayattan haberleri olmayan bir sürü genç , bir taraftanda bu fikri yayan oyunların, orjinalini alalım diyen gençler .. gülünç doğrusu .

paranızı çarçur etmeyin , gidin o parayla yoksulları mutlu edin.
sizin genç beyinlerinizi şiddete alıştıran zihniyetin ürünlerine para vermeyin !! o emekler bizim toplumumuzun bozulması için harcanır , bu zihniyete bide elinize sağlık güzel oyun olmuş demeyin !!!

gençler ; her oyunun size yayacağı bir zihniyeti vardır.. örneğin şiddeti size yaymak isteyen bir zihniyetin oyunu (FPS) ; bu tür oyunlar içinizdeki öfkenizi sanal alemde ortaya çıkarmaya çalışır , bu şiddeti size sanal alemde normal olarak gösterir ve zamanla gerçektede şiddeti normal olarak görmeye başlarsınız , çünkü bu tür oyunlarda size bunun tohumu ekilir , üstü sulanır ve yeşermesi beklenir .. zamanla bu oyunların bağımlısı olursunuz ? neden ? çünkü kan , öldürmek gibi duygular sizlere aktarılmıştır ve bunları gerçek hayatta yapamayacağınızı bilirsiniz.. bu yüzden bu dürtünüzü tatmin etmek istersiniz ... peki sonra ? biraz bu türden biraz şu türden oyun oynarken , bir bakmışsınız ki siz artık onların istediği bir insan olmuşsunuz .. bunu siz farkedemezsiniz .. daha da ilerler ve toplumun büyük kısımı onarın istediği insan tiplerinden olur , siz gençler büyür ve devletin başına geçtiğiniz zaman , işte o gün onların meyvelerini vermeye başlarsınız .

demek istediğimi anlamışsınızdır umuyorum .

Yazımın tamamını okuyabilen gençlerde hala bir umut vardır !

Kardesim avrupada millet 1000€ yada amerikada 1000$ para aliyorlar. Bu adamlara 30€ - 50 € gibi rakamlar kucuk geliyor ve insanlar orjinal oyun aliyorlar. Ama bizim burada adam asgari ucret aliyor aksamlari evine gidince 1 saat kafa dinlemek icin 100 ytl oyuna bayilmak istemiyor. Adam hakli ama satici ve araci firmalar vicdansiz. Bence tamamen korsani tetikleyenler satici ve araci olan firmalar.
Bir oyunu bir ulke piyasasina sokarken o ulkenin ekonomik durumunu goz onunde bulundurup satis yapilmali.
Windowsu bile lisansli kullanmayan ulkede korsani durdurmak cok zor. Dusunun 1000$ i yapistirip PC aliyorsunuz adam size el kadar bi kagit uzatip bu windows vista 100$ daha alayayim dediginde sanki size kufur ediyormus gibi bir his veriyor :D

benim burda millet korsan oyun almaya durumu yok bırak orjinalini alsınlar bide bi orjinal oyuna 100ytl kimse vermez...verselerde çok az kişi alır madem ülkemizde oyun satıyorsunuz bide orjinal alın diyorsunuz o zaman bizim ülkede satılan oyunlar niçin türkçe değil ben bir oyuna 100ytl verecem bide ingilizce oynayacağım gülerim ben buna prince of persia diorsunuz ben o oyunu 3 ytl'ye aldım hemde orjinal çekim korsan önermem ama mecburuz korsan oyun almaya isterseniz böyle 1milyon tane makale yazın kimse o kadar para vermez bide türkçe bile değiller....

Orjinal oyun fiyatlarını bu piyasayı takip edenler geyet iyi biliyorlar. GTA IV ve Metal Gear Solid'in son satış rakkamlarınında ilk günde 1 milyonun üzerinde olması bazı şeyleri gösteriyor. Özelliklede GTA IV için aşağıdaki haberi tekrar okumanızı tavsiye ederim.
http://www.chip.com.tr/konu/GTA-satis-rekorlarini-bir-bir-kiriyor_6684.html
Oyun yapan şirketler bu kadar aç gözlü olmasalar herşey daha kolay olacak. Hükümetin vergi oranlarıda cabası bu kadar yüksek vergi oranları yüzünden pahallı olan oyunlar dahada pahallı oluyor. Bu nedenle kopya oyun nedeni ile vergide alamıyor. Ama bu ülkede yaşayan insanların gelir seviyesi hiçde okadar yüksek değil. Eskiden oyun fiyatları zaman içerisinde bile ucuzlamıyordu. Şimdi en azından bu değişti. Korsan Yazılım korsan oyun kullanılmasın demek kolay bu şirketler her zaman yüksek kar yapan şirketler. Ayrıca oyunların içine bir sürü reklam alınıyor. Alınan reklam nedeni ilede oyunların maliyeti söylendiği kadar yüksek olmuyor.

Bence herkes her gördüğü korsan ürün satılan yeri ihbar etse ortada hiç korsan ürün kalmaz. Bunun için devletin korsanı ihbar edenleri ödüllendirmesi gerekir.

Söz asgari ücret 3000Euro yani 6000 ytl olunca korsan oyun almayı bırakıcam.Öyle lafta korsan oyun almayın demek iyi güzel ama asgari ücretle geçinen adam her ayın son 7-8 günü aç dolaşıyor bide o kadar para verip orjinal oyunmu alacak?

Böyle yazılar yazarken nedense Türkiyedeki herkesi dolar milyoneri olarak görüyosunuz.

asgari ücretin 500 lira olduğu bir ülkede oyunu 100 liradan satarsan korsan artar tabi.Yap oyunu 30 lira o zaman korsan azalır

Ben üniversite öğrencisiyim ev kirası, kitap parası, harç parası dertleri varken orjinal oyun alıp oynamak en son planda gelir. Mecburen korsan alıp oynuyoruz napalım başka çaremiz yok. Ayda 5 oyun oynadığımızı düşünürsek para yetiştirmek imkansız. Sadece Crysis'i orjinal alıp oynamayı düşünüyordum. Maksat Türkçe oyuna destek olsun diye. Ancak onada sistemim yetmiyor diye almadım

Kahrolsun ücretli yazılımlaR:Yaşasın DOWNLOAD kardeşliği. :D
evet arkdaşlar cok haklısınız. askeri ücer 3-5 bin € olsun ondan sonra gecelim bizde legal yollardan oyun almaya program almaya.

kopya oyun olmasa ekran kartları bu kadar fazla satılır mı? böylce paramızda cepimzde kalır.

Bir arkadaşın dediği gibi oyunda madem diğer devletlerin siyasi politik durumlarıda inceleniyor dağıtım sırasında kişi başına düşen gelirlerede bakılsın. 30 ytl makbuldür. Çünkü artık korsan oyunlar bile 10ytlden aşağı bir fiyata gelmez oldu. Adam 10 ytl verip 10 cdyle dert çekeceğime 20 daha üstüne koyar orjinal alırım diyecektir nasıl olsa.

Emeğe saygı arkadaşlar hehe:)Gerçektende Türkiye'de hiç birşey yaşanmıyormuş gibi sanki harikalar diyarındayız ve gıcıklık olsun diye kopya oyun alıyoruz diye bahsedilmiş, Alakası yok Bu bizim ve bizim gibilerin ne kadar hümanist olduğunu gösterir ayrıca alamayanlara da fırsat sunar ne yazıkkı her yeni çıkan konsola veya ekran kartına sahip olamıyoruz,Zaten son çıkan oyunların ayarları eminim çoğu arkadaşta low,hatta very low'dur:)Durum böyle olunca tek zevkimiz olan bu eylencenin(korsanda olsa) bir parçası olmak insanı dertlerinden bir nebze uzaklaştırıyor...Söyleyin bana hanginiz pes oynarken başka bir konuyu duşünebiliyor.Yaşasın modern dünyanın Robin Hood'ları...

sadece crysis oyununun orjinalini aldım.şu ana kadarki en iyi grafiğine sahip olması ve bir TÜRK yapımı olmasından dolayı. bir oyun 100 YTL yaparmı. herkes orjinal aldığını düşünelim, o kadar para kazanırlarki sanırım bir daha oyun yaparak para kazanmalarına gerek kalmaz. çeksinler makul bir fiyata 20-30 YTL arası.bakın bir daha korsan için alanların yüzdesi kaç olur. sürümden aynı parayı yine kazanırlar. yok olmaz biz inatız derlerse değişen birşey olmaz

Korsana evet, fiyatlar herkesin alım düzeyine inmedikçe her türlü yazılım, ve programın korsanına evet. %100 korsan destekçisiyim ...

Arkadaşlar, 10-15 YTL'ye de orjinal oyun var. Farcry 14.99 YTL'ye satılıyor. Burada da Amerika'daki gibi oyunun çıkmasından 6,7 ay sonra oyunun fiyatının bir anda düşmesi sistemi yeni yeni oluştu. Need for Speed most wanted 14.99 YTL, Carbon ise 9.99 YTL. Electronic Arts ve Ubisoft bir kaç ay sonra fiyatları kademeli kademeli düşürüyor. Önce 49.99'dan 29.99'da,sonra 19.99'a,sonra da 14.99'a.

Yani eğer sabredebilirseniz bir kaç ay, oyunu orjinal de alabilirsiniz. Ama gerçekci olalım, hiç bir zaman da yurtdışında 44.99 dolardan piyasaya çıkan oyunun Türkiye'de de anında 10-15 milyondan çıkmasını beklemeyin. Benim yurtdışında yaşayan bir çok arkadaşım var(hem türk,hem amerikalı) ve onların çoğu da her ay 3-5 oyun almıyor. Gerçekten seveceği bir oyunu alıyor bir kaç ayda bir.

Bazıları demiş "Ben ayda 3-5 oyun oynarım,oyunlar 10 milyon olsun",o zaman bir kaç ay bekleyeceksiniz oyunların fiyatlarının düşmesi için.
Beni asıl rahatsız eden buradaki konsol oyunlarının fiyatları. Aral ithalat, PC oyunları için EA ve ubisoftla ne güzel anlaşma yapmış, Amerika'da 49.99 dolardan piyasaya çıkan oyun,burada 49.99 ytl'den piyasaya çıkıyor. Ama aynı oyunun PS3, Wii versiyonu 120 milyondan başlayıp 160-180 milyona kadar çıkıyor. Amerika'da 59.99 dolardan fazla değil konsol oyunları(koleksiyoncu versiyonları hariç). Sony müdürü de sonra buradaki vergileri bahane ediyor. Ne yani konsol oyunu olunca ekstra fahiş vergi mi alınıyor sanki. Aral ithalat da vergi veriyor. Salak yerine koymasın insanları sony türkiyeve nintendo türkiye. Ondan sonra yakınırlar tabi Türkiye'de konsol yeterince satamıyoruz diye. Yap konsol oyunlarının fiyatını da maksimum 69.99 ytl,bir kaç ay sonra pc oyunlarındaki gibi düşür 15-20 ytl'ye kadar, bence o zaman konsol satışı bir anda artar. Türkiye'de zaten ekran kartından filan anlamayan bir çok insan var,adam oyun için pc'ye 1 milyarlık işlemci ekran kartı koyacağına,konsol alır 3-4 sene rahat eder. Türkiye'deki ithalatçı şirketlerin satabileceğim kadar yükseğe satim mantalitesinden kurtulması gerekiyor. Bir başka örnek. Amerika ile avrupa'nın katma değer vergisi sistemi farklı olduğu için, amerikada 200 dolara satıla bir parça,avrupada 200 avroya satılıyor. bunun içine vergi, ithalat masrafları filan dahil. Türkiyede ne oluyor? 200 avro + %18 kdv. Aslında satmaları gereken fiyat 200 avro burada da. Türkiye'deki ithalatçı şirketlerin insanları aptal yerine koymaktan ve açgözlülükten vazgeçmeleri gerekiyor.

korsan oyun da artık ucuz değil tek dvd 10 YTL ila 15 YTL arası değişiyor. Yüklemesi cracki seriali içindeki dosyaları değiştir daemon tools kur hide cd yap falan filan. kaldı ki çalışma garantisi e yok ülkemizdeki açık arttırma sitelerinde de var orjinal oyunlar. Pc için güvenemem ama konsolum için hep orjinal oyun alıyorum PES 6 ilk çıktığında 120 YTL verip aldım :)) GTA San Andreas orjinali 140-120 YTL iken bir açık arttırma sitesinden 25 YTL ye aldım. Sırf bu yüzden XBOX 360 ın ülkemize gelmemsi bile büyük bir üzüntü ve aşağılanma kaynağı "siz hırsızsınız size yok" diyor adamlar resmen...

"korsan oyun da artık ucuz değil tek dvd 10 YTL ila 15 YTL arası değişiyor"

Eminmisin?
Burda 2,5-3 ytl

İnanılmaz bi şey...Sırf oyun oynamak için bilgisayar başına geçip-ki bu kişiler bu amaçla 1000-1500 YTL arasın bir parayı PC toplamak için harcıyorlar- sonra korsanı savunan insanlar.

Türkiye'nin ekonomik durumu açık ve net.Sebebi ve çözümü siyasete girer,onun da burda işi yok;lakin net bir kurallarla belirlenmiş ,uluslararası anlaşmalarda yeri olan lisans sözleşmelerini böyle bir nedene bağlayıp yok saymak komiklikten öte,cahilliktir.

Eğer bir kimse param yok orjinal oyun alamıyorum der de toplum o kişiyi kınamazsa,aynı kişi param yok dükkan soyuyordum kasiyer karşı çıktı öldürdüm dediği vakit aynı toplumun o kişiyi yargılamaya hakkı yoktur.

İnanıyorum ki bilgisayar ve teknoloji bilgisi em es en* ve kantır sıtrayk** dan daha ileri olan insanlar ancak bu kadar hayasız ve vurdumduymaz bir şekilde davranabilir.

Madem bu hırsızlığı-evet hırsızlıktır bu korsan-para ile savunuyorsanız;bireyin temel ihtiyaçlarının yakınından dahi geçmeyen oyun,film ve müzik ürünlerinin korsan ya da orjinal ALMAYIN.
Sosyo-ekonomik yapıyı çok bilen kişilere kul ahmet ten bir örnek:
Kul Ahmet 550 YTL olan maaşı ile evinin ödemelerini,mutfak,sağlık ve eğitim ihtiyaçlarınımı karşılamalı yoksa Call of Duty 4 alıp borçla aldığı bilgisayarında eğlenmelimi.
Yok yere demogoji yapmayın eğlenmek isteyen herkes bunu doğru dürüst yapabilir.
Burada ekonomi kötü diyeceğinize yabancı dil bilenler o dille,geri kalanları ise düzgün bir Türkçe ile oyun üreticilerine mesaj atsınlar.Ortalama 1 milyon mesaj eminimki insanların dikkatini çekecektir.

Son olarak oyun oynayan uf olur cız olur açıklamaları için,her oyunun başında ve ambalajında yaş ve içerik değerlendirmesi sunan "akıllı işaretler" var.Şiddet içerir yazan oyun eğer kişi o ifadeyi görüp de oynuyor ve davranış bozukluğu sergiliyorsa o onun sorunudur ya da henüz ayırt etme yetisi gelişmemiş bir çocukta aynı sorun baş gösteriyorsa o da ebeveynlerinin ihmarkarlığıdır.
Şahsen kanlı ,zombili ,korku oyunları oynayıp oyunda şurayı savun ,arkadan saldırın gibi emirler veren bir insan olarak hiç bir davranış bozukluğum yok ya da gerçekten sapmıyorum.Şiddet gerçekte de şiddettir oyunda da.Tek farkı bu dünyada şiddet gerçek olması oyunlarda ise normal gözükmesinin sebebi şiddete alışmak değil onun gerçek değil sanal bir dünyada olduğunu idrak edebilmektir.

Merak eden olursa da Kamu Yönetimi ve Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim.Oyunlara mod yapıp ,kodlarla oynuyorum.Çalışıp bir maaşın oyunlara yetmiyeceğini bildiğim için ya taksitle alıyorum ya da arkadaşlarımla ortaklaşa alıp sırayla oynuyoruz.

(*:Windows Live Messenger)
(**:Half-Life:Counter Strike)

bende korsan yazılımları ve oyunları destekliyorum adam gibi bi fiyattan satsınlar bir programa 400 $ bir oyuna 50 dolar verilirmi . akarsulara barajmı inşa ediyosunuz alt tarafı bi yazılım çıkartıyosunuz.

KORSAN OYUNA VE PROGRAMLARA EVET ( özellikle windows :)

Biraz önce aralgame.com'a girdim ve playstation 3 oyunlarının fiyatları 120YTL-189 YTL arası. Bu nasıl bir insan kazıklamadır anlamıyorum. Tamam anlıyorum belki Sony Türkiye oyunların 59.99 YTL olmasına yanaşmıyor ama avrupa'da bile(girin amazon.de 'ye) ps3 oyunları en fazla 59.99 avro. Yani bizim paramızla 120 milyon civarı. Yani yuh artık. Avrupa şartlarında bile fiyatlar buyken Sony Türkiye nasıl 189 milyona oyun satmayı umuyor. Bu nasıl bir kazıklamaktır. Kesinlikle Sony Türkiye vergileri filan bahane etmesin. Bir çok avrupa ülkesinde katma değer vergisi %22, vergiler bizimkinden yüksek. Buna rağmen bizde oyunu 1.5 katına satmaya çalışıyorlar.

Kendileri oyunları 60YTL'den satsa,bir kaç ay,1 sene sonra da 20-30 YTL'ye düşürse konsol satışlarında patlama yaşayacaklar. Koca Sony Türkiye olarak bunu nasıl göremiyorlar,nasıl bir salaklıktır bu anlamıyorum. İnsanlar oyunları 20 YTL'ye takas edeceğine orjinal alacak. 1 kişiye oyun satarken bir anda en aşağı 4-5 kişiye satacaklar.

Chip Online'a da çok sinirlendim. Bir başka haberlerinde Denon'un bir kablosu üzerine müşteri kandırma sanatı diye bu kadar eleştiri yaparlarken(kaldı ki Chip'in belirttiği gibi o ağ için tasarlanmış bir kablo değil,profesyonel stüdyo ses sistemlerinin dijital arabirim kablosudur), konsol oyunlarının ülkemizdeki bu fiyatları konusunda hiç bir yorum yapmamışlar. Konsol oyunları konusunda insanlar bu kadar bariz şekilde sömürülürken,ülkemizde en fazla bir iki kişide bulunan,muhtemelen de satılmayan bir kabloya takmaları komik.

Aşağıdaki arkadaş da çok güzel yazmış. Korsan oyun kullanmanın hiç bir savunulacak tavrı yok. Eğer maaşın azsa,sinemaya filan gidemiyorsan,oyun da almayacaksın. Bunun sinema projektörü ile filmini çalıp evde oynatmaktan hiç bir farkı yok. İlla polisin eve baskın yapıp hapse mi atmaları lazım insanların ,korsan kopya kullanmanın herhangi bir şeyi/eseri bir şirketten çalmaktan hiç bir farkı olmadığını anlamaları için savunulacak hiç bir tarafı yok. Oyunlar hiç ama hiç temel bir ihtiyaç değildir, oyun oynamak zorunda değilsin. Çık dışarı dolaş arkadaşlarınla. O oyunları oynamak için minimum 250-300 dolar her 1.5 senede bir yeni ekran kartı ,ram'e verecen ondan sonra da param yok orjinal oyuna verecek diyecen. Böyle ikiyüzlülük olmaz.

Bekleyiver 6 ay,al 15 milyondan orjinal oyun. Her oyunu çıktığı anda oynamak zorunda değilsin. Bir de en çok sinirlendiğim şeylerden biri gidip Beşiktaş Sinanpaşa pasajından ya da kadıköyden dvdsinin tanesi 5 milyondan kopya oyun alınması. Mafyası var korsan oyun,müzik,film sektörünün. Resmen o 5 milyonun 1 milyonunu mafyaya veriyorsun. Mafyaya destek oluyorson. Madem her ay 3-4 oyun oynamak istiyorsun ve korsandan vazgeçmiyorsun. Oyunlar şimdi 2 dvd, 10 milyon yine 5 milyon desek ayda 20 milyon oyuna veriyorsun. 19.99 YTL'lik adsl'ini o parayla sınırsıza tamamla ,kendin çek oyunu torrentlerden ,en azından mafyaya,Türkiye'deki korsan sektörüne para akıtmazsın.

oyun firmaları emeğe saygı göstermeleri gerekir bir işçi o istedikleri paraları ödemesi için kaç gün çalışır, kazma kürek el insaf herkez birbirinin hakkını yiyiyor

milyonlarca para kazanıyorlar oyun firmaları korsanı kendileri durdursun bir oyun yap milyonlarca kopyala sat emeğe saygı bizde bir ev yapalım milyonlarca müşteriye satalım olurmu

"Bir yazılıma 400 dolar verilirmi? Korsanı destekliyorum" diyorsun ama Intel'in o 400 dolardan başlayıp 1000 dolara kadar çıkan işlemcilerinin malzeme olarak tane başına maliyeti 1 dolardan daha az.

Bir şeyin sanal olması onun ucuza maledildiğini göstermez. Her bir Windows'un yapımında da binlerce programcı 3-4 sene çalışıyor,araştırma-geliştirme maliyetleri malzeme maliyetlerini gülünç gösteriyor elektronik,bilgisayar sektöründe. Microsoft ne kadar sömürüyorsa,Intel de, Nvidia da o kadar sömürüyor. Buradaki bir çok insanın da param yok korsan alıyorum hikayelerine inanmıyorum. Herkesin bilgisayarı celeron 1.66, 256 mb ram,radeon 7500 mü sanki? İnsanlar programı korsan aldım 100 dolar kar ediyorum diye o paralarla donanım alıyorlar. Merak etmeyin o çiplerinde tane başına malzeme maliyeti 1 dolardan daha az. Sen Microsoft'a,EA'ye kazık attım o parayla sevinip yeni işlemci ekran kartı aldım diye zannederken Intel,AMD,Nvidia,ATI seni sömürüyor farkında değilsin.

Korsan yazılım,müzik,film kullanmak hırsızlıktır. Savunulacak hiç bir tarafı yok. Bilgisayar alırken işlemcini,ekran kartını da alcan,yazılımını da orjinal alcan. Madem fiyatları boykot ediyorsun Türkiye şartlarında bu fiyatlar deyip korsan kullanıyorsun , o zaman bilgisayar parçası da alma, çünkü amerikanın 1.5-2 katına satıyorlar burada bilgisayar parçalarını da.Türkiye şartlarında daha çok kazıklıyorlar yine. Gir www.newegg.com'a,sonra da git buradaki fiyatlara bak.

Açıkcası ben insanların "oyunlar 10 milyon olsa ,hep orjinal alırım" hikayelerine inanmıyorum. O zaman da insanlar bir iki oyunu multiplayer'ı olduğu için orjinal alır. Mass effect gibi sadece single player oyunları da 4-5 milyondan korsan alır. O zaman da diyeceği şudur "ya şurda zaten şu oyun single player, 2 gün sonra biter. Orjinal almaya gerek yok bunu.Cebimde kalan 5 milyonla başka bir oyun daha ya da sigara alırım".

Ya beyler bir de sanki oyunlar basit 400-500 dolarlık toplama bilgisayarda çalışıyormuş gibi param yok ayaklarına yatmayın. Güncel oyunların hepsi düşük-orta ayarlar da çalışmak için bile 900-1000 dolarlık sisteme ihtiyaç duyuyor. Zaten 1000 dolar vermişsin bir bilgisayara, bari param yok orjinal oyun için diye söylenme. Hakikaten inandırıcı değilsiniz. En azından senede bir iki oyunu orjinal alabilirsin o kadar korsan oyun almışken.

Bir de kusura bakmayın ama eğer kazma kürek sallayan,asgari ücretli işçiysen 1000 dolarda oyun bilgisayarına vermeyiver.

burda yorum yazan korsan kullanmadığını idda eden arkadaşlar. eve aldığınız notebook yada pc nin üzerinde oem vista var die orjinal yazılım kullanır mı oldunuz. hanginiz veriyo auto cad programına 9 bin dolar yada win xp pro yu kaçınız orjinal aldınız da kullandınız evinizde. oyunlarda aynı. 10 ytl yaptılarda kim almadı. ps2 oyunları zamanında dvd olduğu için 10 ytl idi herkes alıyodu. 10 ytl yapsınlar herkes oyuna para verir. ha oyun firmaları da , nası ttnet mp3 leri belli bi kopyalama hakkı tanıyıp yasal olarak dağıttı . oyun firmaları da cd leri kopyalanamaz yapsın ne biliyim başka önlemler alsınlar. öyle halletsinler ama kimse alıs veris merkezlerinde satılan orjinal oyunlara 50-60 $ para veriyorum die anlatmasın bana. inandırıcı olmaz kusura bakmayın

Korsan kopyalar da firmalar tarafından reklam amaçlı kullanılıyor. Bir oyun ne kadar yaygınlaşırsa orjinalinin satılması o kadar kolaylaşır. Kopya korumlarını kıranlar da bizzat firmaların kendisi bu global bi strateji. asıl bu yapılanların hepsi bir oyun...

Evet bende 10 YTL olayına katılıyorum. 2-3 YTL diye birşey olamaz zaten... 10 ile 15 YTL arası gayet makul bencede... Ama tabi biz kendi gözümüzden değerlendiriyoruz... Keşke düşündüğümüz gibi olsa...

korsan kullanmaktan vazgeçmeye çalışıyordum vazgeçtim.
alttaki yorumları okuyunca korsana destek vermeye karar verdim.
(evet bu işin idolojisini yapıyorum itirazı olan varsa gelsin)

ya ne demek kazma kürek sallıyorsan senin oyun oynamaya hakkın yok!
zeka seviyen bu kadar mı düşük!( kim üzerine alıyorsa ona söylüyorum)
evet ben bugün giderim bir tane alienware bilgisayar alırım orijinal
oyun almam.param yok var mı diyeceğin.sanki sen hayatında hiç mi korsan kullanmadın.

bugün bir çok pc kullanıcısı resim ve tasarlama programı kulanmıştır.
bir arkadaşın dediği gibi git ver bakalım auto cad e 9 bin dolar ya da 3d studio max a 4 bin dolar.

ben elimden geldiğimce orjinal oyun almaya çalışacağım bunu sizin gibiler istediği için değil. ekonomist değilim ama ülke ekonomisinin kalkınması için elde para tutmak yerine harcamak (boş şeylere değil tabi) en iyisidir.bu bilince sahip olduğum için alıcam.eğlenmeye herkesin hakkı vardır. eğleniyorsam elimden çıkan o para bana dert olmaz.

eğer kendini bir şey sanan siz insanlar toplumu aşağılamaktan vazgeçmezseniz korsan da bitmez ekonomi de düzelmez.

bugün bende görüyorum asgari ücretle çalışan insanın elinde son model megapixelli telefonu.bu türkiyenin bir gerçeği.
sadece eğitim seviyemiz oyuna para yatırmaya izin vermiyor o kadar.
bunu onlara izah edeceğinize aşağılıyorsunuz.

iki tane orijinal oyun alıp havalara girmek kabul etmeyeceğim bir davranış

Türkiye'min bazı gerçeklerini kabul ediyorum. Asgari ücretle çalışıp son model telefon kullanmalar v.b gibi... Bu tüketim çılgınlığı ile alakalı bir çok söz söylemek mümkün.

Bu durumlar benimde dikkatimi çekiyor ancak kendi adıma oyun konusunu yorumlamam gerekirse, 50-100 YTL arası bir fiyat orjinal oyun için gerçektende yüksek.

Diğer zihniyetler ile ilgilenmiyorum ama mutlaka benim gibi düşünen bir sürü insanda var. Ne bilmem kaç megapiksel'li telefonum nede sigara alışkanlığım var.

Sevdiğim oyunları orjinal olarak almak istiyorum ancak fiyatlara baktığımda gerçektende yüksek buluyorum.

Kabul ediyorum, bunun için bu para gözden çıkarılmalıda denilebilir ancak bu bir işletim sistemide değil (Makinam FreeDos'tu İşletim sistemini biraz birikim yapıp orjinal aldım)

Fiyatlarda düzenlemeler yapılabilse, en azından benim gibi bir çok kullanıcı bilinçli bir tüketim gerçekleştirecektir.

korsan kullanmaktan vazgeçmeye çalışıyordum vazgeçtim.
alttaki yorumları okuyunca korsana destek vermeye karar verdim.
(evet bu işin idolojisini yapıyorum itirazı olan varsa gelsin)

ya ne demek kazma kürek sallıyorsan senin oyun oynamaya hakkın yok!
zeka seviyen bu kadar mı düşük!( kim üzerine alıyorsa ona söylüyorum)
evet ben bugün giderim bir tane alienware bilgisayar alırım orijinal
oyun almam.param yok var mı diyeceğin.sanki sen hayatında hiç mi korsan kullanmadın.

bugün bir çok pc kullanıcısı resim ve tasarlama programı kulanmıştır.
bir arkadaşın dediği gibi git ver bakalım auto cad e 9 bin dolar ya da 3d studio max a 4 bin dolar.

ben elimden geldiğimce orjinal oyun almaya çalışacağım bunu sizin gibiler istediği için değil. ekonomist değilim ama ülke ekonomisinin kalkınması için elde para tutmak yerine harcamak (boş şeylere değil tabi) en iyisidir.bu bilince sahip olduğum için alıcam.eğlenmeye herkesin hakkı vardır. eğleniyorsam elimden çıkan o para bana dert olmaz.

eğer kendini bir şey sanan siz insanlar toplumu aşağılamaktan vazgeçmezseniz korsan da bitmez ekonomi de düzelmez.

bugün bende görüyorum asgari ücretle çalışan insanın elinde son model megapixelli telefonu.bu türkiyenin bir gerçeği.
sadece eğitim seviyemiz oyuna para yatırmaya izin vermiyor o kadar.
bunu onlara izah edeceğinize aşağılıyorsunuz.

iki tane orijinal oyun alıp havalara girmek kabul etmeyeceğim bir davranış

ya klavye başından sallamak kolay arkadaşlar yok orjinal al bilmem kaç liraya pc topluyosun da neden orjinal oyun almıyorsun!!Yahu sevgili arkadaşım insanlar o bilgisayarı çok mu rahat alıyor zannediyorsun!Para biriktiriyor taksitleniyor,zaten internetimizin ne kadar pahalı olduğu da ortada...Şimdi bunların üstüne çoğunluğu benim gibi öğrenci bir kitleye 60-100 ytl'ye orjinal al diyorsun!!Maddi durumun çok iyi galiba arkadaşım senin Allah bozmasın!!!

Arkadaşlar müzik albümü, film, bilgisayar oyunu, program gibi ürünler mağazadan deneyerk pantolon almaya ya da bir evi gezip görerek satın almaya benzemez. Ürünü alıp jelatinini açtığınız an iade kabul etmiyorlar(haklılarda). Her sezon onlarca film görüyorsunuz, hangisi fragmanlardakine benziyor? Hangisi eleştirmenlerin iyi yorumlarını hakediyor? Müzik albuümlerinde durum çok mu farklı. En iyi parçaya bir klip çekiliyor. Albümü satın aldığınızda beyendiğiniz çıkış parrçası ve kaset dolsun diye arkaya eklenmiş 9 parça daha. Oyun ve programlarda fragman ve klibin yerini demolar alıyor. Ancak kandırmaca burada da devam ediyor. Satın aldığınız 500 dolarlık program sisteminizde başka bir programla çakışınca firmalar paranızı geri mi veriyor? Sürekli çöken windows için mikrosoft indirim mi yapıyor? Aldığım orjinal ürün bozuk çıktığında (bizzat başıma geldi) magaza geri mi alıyor? Korsanın neden yaygın olduğu konusunda yıllardır bizi kötü kalitesiz ürünlerle kazıklayan firmaların hiç mi suçu yok?
Son olarak tabiki orjinal ürün alın diyeceğiz. Ancak ince eleyip sık dokuyun müzik, film, oyun, yazılım firmalarının sizi kazıklamasına izin vermeyin.

Oooo çok yerinde bir tespit "...Günde 10 saat kazma salla,eğlenmeye hakkın olmasın.." bir kere o kadar zihnen ve bedenen yorulduktan sonra merak ediyorum nasıl "Battlefield" oynayabiliyorsunuz,2.si iddia ediyorum sadece davranışında problem olan asosyal insanlar sadece bilgisayarda oyun oynayarak eğlenir.Çıkın dışarıya gezin dolaşın gezdirin.Arkadaşlarınızla sahilde yarım saat dolaşmak ya da parkta sohbet etmek gibi basit aktivitelerle bile eğlenileceğini bilmiyorsanız ne desem boş.

Aslında evden mesaj atsam daha iyi olurdu "chip adminleri" cookilerden işletim sistemimi yazarlardı buraya (ubuntu) ,şu an işteyim topluca alınmış winxp lisansları var ve evdeki tüm programlarım ücretsiz dağıtılan ya da açık kaynak programlar.
Sırf meraktan ortalama bir bilgisayar kullanıcısı AutoCad le ne yapıyor bizim mühendislik öğrencileri "blender" la harikalar yapıyorlar.
Ya da bir pdf dosyası için bilgisayarı ağırlaştıran adobe ye ne gerek var mis gibi foxit reader(1 .exe dosyası ,1 de .dll i var )varken.Çok daha hızlı.Daha pek çok örnek verilebilir.

Demolar aksine neresine bakılacağını bilirseniz gerçekten yararlıdır.Eğer oyun demosunu bir zevkle bir bölümü bitirmek için oynarsanız istediğinizi elde edemezseniz.Misal:Demolar genelde programların son hallerinin kırpılmış versiyonları olduğu için(çückü çoğu demo dağıtımıyla oyunlar vs. üretime ve dağıtıma verilmiş oluyor)
oyun/program performansı,oyunlar için;grafik/ses kalitesi,efekler,yapay zeka,oynanabilirlik,eşsizlik gibi öğelere dikkat edeceğinize başka şeylere bakarsanız sonucunda hiç bir bilgi alamazsınız.
Yasa uygulayıcılar dışında kimsenin kimseye paran var yok ,orjinal al gibi bir baskı yapmaya hakkı yoktur.Ama kişi milyarları olsada inadına korsan alabilir buna birşey yapılamaz.
Avrupa da bir oyun 50$ ,Türkiye'de atıyorum 100 YTL(çok bilip te salvo atanlar için)
1-$/YTL oranı(ekonomi).Bu ülkede vaktiyle 1 lira 1 dolardan daha değerliydi.
2-Vergiler oyunu satın aldığınızda faturada siz %18 KDV görebilirsiniz,yalnız o oyun gümrükten geçerken alın para ve extra vergileride hesaba katmıyorsunuz.Sanıyormusunuz ithalatçı firma gidip 1 kamyon DVD alıyor sonra alıdğı firmaya ben satış yapayım parasını getiririm diyor.
3-Yurt dışında pek çok ülkede ön sipariş de indirim ve çeşitli kampanyalar mevcut.Bu da ciddi fiyat indirimleri demek.
4-Düşünce yapısı her zaman farkeder.Yurt dışında insanları oyunları eğlenmek için kırıyorlar pek çok crack te "if you like it,then buy it" gibi sloganlar var.Bizde ise tam tersi uf uf uff hele bi alayım şunu çakarım crayini bide trainer buldukmu fıstık.

Benim gözüm de "chip"genel olarak teknoloji ile ilgli olduğu için konu oyun-program türleri.Yoksa korsan taraftarı olan bir kimse için oyun müzik farketmez giyim,gıda gibi her yerde aynıdır.
Hayatımda aldığım satın aldığım tek işletim sistemi windows 3.1 idi.Aradan vakit geçti bilgisayardan uzak kaldım.Sonra hep açık kaynak.

Son sözde isteyen herkes inadınada olsa oyunlar kazık deyip korsanı savunabilir.Ama hatalıdır,yanlışdır mantık dışıdır.Çünkü zaten oyun oynayan insan onun için ,lüks bişey için-pc alıyor.500 YTL ilede ofis ve internet gibi temel işlevleri gören pc alınır.herhalde kimse eeepc yi duymadı.
ve de evet klavye başında yazmak çok kolay,bir oturum yapılsa biri korsan kullananları hırsızlıkla itham etse-ki yasalar baz alındığında öyleler eminim o kişinin üstüne sandalye gibi cisimler atılacaktır.
Hala para yüzünden korsanı savunanlardan bıktım.Artık cevap vermiyeceğim.Hani biri deseki kardeşim ben orjinal satın alıyorum firmayada gıcığım oyunun koruması kırıyorum amenna ama hal böyleyken yorum daha yapamıyor insan.
Sadece chip tr ekibinden ricam var lütfen aynı tartışma konusunun diğer dillerdeki chip sitelerinde de açılması için girişimlerde bulunun lütfen böylece kafa yapısındaki farkı görebiliriz.

ya tamam güzel söylor ''korsan oyun emeğe saygısızlık'' da kardeşim bizim ülkede 5 kuruş paraya çalışan milyonlarca insan var kalkıpta nasıl orjinel oyun alsın aldığı parayla evini zor geçindirenler var

burda kimse korsanı savunmuyor arkadaşım sen öye bir yazmışın ki biz korsanı destekliyoruz sanki!!!Söylemek istediğim şu ; bu fiyatlarla oyunlar satışa çıkarsa korsana yönelme oranı fazla olur ki bu da gayet normal!!Ben korsanın yanında değilim ama oyunlara bu kadar fiyat biçilmesi orjinal oyun almayı güçleştiriyor!!!!

---Yoksa korsan taraftarı olan bir kimse için oyun müzik farketmez giyim,gıda gibi her yerde aynıdır.---

Bunu diyen arkadaşa soruyorum senin her bir eşyan orjinal mi!!

kimse emeğe saygı göstermiyoruz demesin açın bakın bir çok forumda paylaşımların altında teşekkürümüz vardır:)

hirsizliga ne kadar bahane uretirseniz uretin hirsizlik hirsizliktir

eğlenmek zenginlerin hakkı değildir.

almak isteyen pasalar gibi alır pahalı falan hep bahane cıkan her oyunu alıcagınıza gidin bir tane orjinal oyun alın aynı para

Benceede, Resmen kullanıcıyı korsana zorluyolar...Üreticiler...

Ben de fiyatlar konusuna katılıyorum. Yazılım da diğer herşey gibi emek ve zahmet istiyor ama kolayca kopyalama gibi güzel bir yanı var. Bu nedenle fiyatların düşük olmasını bekliyoruz. Birçok yazılım çok rahat sürümden kazanabilir. En güzel örneği Windows'tur. Devasa bir işletim sistemi sadece birkaç yüz dolara satılır. Oyun yazanlar kar marjlarını düşük tutup sürümden kazanmaya çalışsaydı hiç kimse orjinal yazılım dururken ne idüğü belirsiz korsanlara para vermezdi.

Bende korsana karşıyım. Ancak buna rağmen korsan oyun alıyorum. Çünkü orjinal oyunlar gerçek el uzatılacak gibi değil. Fifa08 ilk çıktığı zaman oyunun orjinali yanlış hatırlamıyorsam 100-150 YTL gibi bişeydi. Şimdi ben 100 lira versem bir oyuna ki zaten vermem imkansız. Ben öğrenciyim. Emekli maaşıyla geçinmeye çalışan bir aileyiz. Ben kalkıpta bir oyuna 100 lira vermem. Gittim 5 liraya aldım. Ama içim rahat mı? Tabiki hayır. Çünkü oyunların ne kadar zorluklarla yapıldığını biliyorum. Ne kadar çok emek harcandığını, ne kadar çok insanın o oyun sayesinde para kazandığını biliyorum. Ancak Türkiye şartlarında orjinal oyun almak, özellikle dar gelirli oyun severler için imkansız bir olay haline geliyor. Artık korsan oyunlar bizim içimize işledi. Millet olarak bu durumdan kurtulmamız hem oyun üreticilerine, hemde korsan alan bizlere bağlı.

Bende korsana karşıyım. Ancak buna rağmen korsan oyun alıyorum. Çünkü orjinal oyunlar gerçek el uzatılacak gibi değil. Fifa08 ilk çıktığı zaman oyunun orjinali yanlış hatırlamıyorsam 100-150 YTL gibi bişeydi. Şimdi ben 100 lira versem bir oyuna ki zaten vermem imkansız. Ben öğrenciyim. Emekli maaşıyla geçinmeye çalışan bir aileyiz. Ben kalkıpta bir oyuna 100 lira vermem. Gittim 5 liraya aldım. Ama içim rahat mı? Tabiki hayır. Çünkü oyunların ne kadar zorluklarla yapıldığını biliyorum. Ne kadar çok emek harcandığını, ne kadar çok insanın o oyun sayesinde para kazandığını biliyorum. Ancak Türkiye şartlarında orjinal oyun almak, özellikle dar gelirli oyun severler için imkansız bir olay haline geliyor. Artık korsan oyunlar bizim içimize işledi. Millet olarak bu durumdan kurtulmamız hem oyun üreticilerine, hemde korsan alan bizlere bağlı.

oyun yapımcıları 4-5 ytl ye satsınlar korsan kalmaz ama bir oyunu oynamak icin 100 lerce ytl vermelisiniz derlerse herkes korsana yonlenir.

2-3 ytl ye satılsın demiyoruz zaten korsan oyunlarbile o paraya satılmıyor bır oyun yapmanın zahmeti ve masrafı sinema filminden dahamı pahalı ve sinema filmi satısa çıktıktan sonra en yuksek fiyatı 35 ytl falan ve 1-2 sene içerisinde 10 ytl ye kadar düebiliyor ama oyunlar ortalama 150 ytl ye satılıyor ve yine bir kaç yıl içerisinde 80 ytl arası düşüyor bütün bunlar korsan yazılımları haklı çıkarmaz ama ulkenın ekonomık durumuda ortada.

Bu sorun ile ilgili olarak daha önce de bazı web sitelerinde yorum yazmıştım. Windows XP'yi 80-90 USD'ye satacağına 10 USD'ye satsa, sizce 15 YTL için korsanlık yapar mı kimse? Yapmaz... Bu tip ürünlerin fiyatlandırmasında ne yazık ki o ülkenin gelir düzeyi dikkate alınmıyor. Örneğin Windows XP dışarıda 100 USD ise, burada da 100 USD. Ancak biz ABD'deki bir devlet öğretmenin maaşı olan ayda 2.000 USD'lik bir gelire sahip değiliz. Doğal olarak oradaki öğretmen verebiliyor, buradaki vatandaş ise kopyalıyor. Ben oyun değil de işletim sistemi üzerinden gittim, nihayetinde aynı mantık ancak oyunlar işletim sistemi üzerinde oynanmak zorunda; dolayısı ile ilk başta işletim sistemlerinin yasal hale getirilmesi gerekiyor. Bu arada, şu anki dizüstü satışları sayesinde MS'un kasası Türkiye'den de para görmeye başlamış oldu...

Bora DURSUN

O oyunları adamlar yapabilmek için bir yıl boyunca soluksuz çalışıyorlar.Kullandıkları son teknoloji ürünleri aletler ,oyunun reklamıdır falan filan derken ne kadar emek harcandığını tahmin bile edemezsiniz.Çok bilmiş arkadaşlar fiyat pahalı filan diyorlar ozman oyun siz yapın satın 5 ytl ye satarmısınız satmazsınız tabiki.Kimse 500 ytl maaşlada hele bizim ülkemizde 100 ytl yide bir oyuna verebileciğini sanmıyorum.Bana göre oyun üreticeleri ülkelere göre farklı fiyat politakası uygulamaladır.Ama bu korsan birkere bizim beyniimize işlenmiş kolay kolayda kimsenin bırakıcağını sanmam.

valla bu ulkede herkes bır degıl bırı bır ayda besyuz ytl alı yo bırı bır hafta da bu yuzden bazı kısıler korsan oyun alıyo bazıları gercek bunu kımse protesto edemez

Herkes emeğe saygı diyip duruyor. Program şirketleri milyonlarca doları cebe indirip programcı ve tasarımcılara yüksek maaş veriyorlar. Peki bu ülkede yaşayan emeklerinin hakkını alamayan milyonlarca insan ne yapsın. Dişinden tırnağından ayırıp çocuğuna bir bilgisayarı bile zor alıyorlar sonrada yasal yazılım diye bağırıyorlar. Eğer bu insanlar yasal yazılım almaya kalksalar ucuza aldıkları oyunları bile çalıştırıp çalıştıramayacakları bilgisayarı ne kadara mal olur biliyormusunuz. Bu insanlarında eğlenmeye ve bilgiye ulaşmaya zenginler kadar hakları var. Yasal yazılım kullanılmamasından kaynaklanan gelir kaybından bahsedilip duruluyor. 1 tane orjinal oyun karşılığında 10-20 hatta 30 kopya oyun satılıyor. Yurt dışından gelen oyunlara güzel bir vergi eklemesi yapılıyor. Ps3 oyunu yur dışından getirtildiğinde 90 YTL'ye mal olurken (nakliye dahil) niye bu ülkede 150-170 liradan satılıyor. Bu ülkelerde gümrük ve gelir vergisi ödenmiyormu? Satıcı şirket kar etmeden babasının hayrına mı veriyor? Tabiki hayır. Yasal yazılım diye bağıran oyun şirketleri biraz dönüp kendine baksın milyonlarca dolar kar açıklayıp kopya oyundan zarar ediyoruz demek iki yüzlülükten başka birşey değil. 1 ouyunu 10-20 ytl'ye satsa emin olun korsan oyun kalmaz. Bu arada hükümet vergi oranlarından biraz feragat etmesi gerekiyor. Kendi çocuklarının ithal ettikleri şeylerdeki vergi oranlarını sıfıra çekmeyi biliyorlar.

Eğitici not: Her kopya oyunda vergi kaybı demektir.

Önce iğneyi kendilerina batırsınlar. Bu ülkenin insanları zaten hergün çuvaldız üzerinde zar zor yaşıyor.

Not : Bakalım sayın admin bu yazıyı yayınlayacakmı? Her zaman olduğu gibi gerçeklerin üzerimi örtülecek merak ediyorum.

Kesinlikle katılıyorumi fiyatlar 10 ile 35 arasında aolsa, asgari ücretin 4te biri olmasa sürümden kazanmayı akıl etseler daha iyi olur heralde..
Ayrıca bissürü insan oturup gunlerini gecelerine katıp linux ve benzeri açık kaynaklı sistemler yazıp 5 kuruş almazken, demekki parasız da yapılabilirken, "bedava sirke baldan tatlıdır atasözü olan bir ülkede 110 YTL'yi 3 haftada bitirerceğiniz bir oyuna vermek akıl karı değil pek.. Ama hak yemek değilmidir derseniz, kesinlikle programcıların emeğini çalmaktır..

Arkadaşlarımın yorumuna katılıyorum. Bu ülkede böyle bir protesto yapılması çok yanlış. Bir oyun için 150 YTL desek 4 oyun alsam bir PSP ediyor. Hadi bakalım buna ne demeli Chip.Com.TR ??

teknosa'da vista ultimate'in fiyatı 499 ytl,abd'de home premium 50dolar(kıyaslayınca ultimate enfazla 150 dolar cıvarı olabilir).bu yazılımlar türkiye'ye giriş yapınca ,nedense vede ne hikmetse fiyatı beşe katlanarak giriyo.peki kimin cebine giriyo bu fark:pazarlamacı şahıs/şirketin mi,microsoftun mu ,birileri bizimi kazıklıyo ,yoksa devlete vergi olarak mı.korkarım aynı hikaye tüm yazılımların (ithal olanlarının) başına geliyo ve fiyat fahiş hale geliyo.
sözün kısası ,mantıksız bi denkleme yapacak olursak abd'li ultimate'e 100-150 lira veriyo biz 500 lira biz call of duty'ye 100 lira veriyoruz belkide yabancılar 15-20 lira bu böyle uzayıp gider.
durum böyle olunca da kimse kusura bakmasın ,emek gayret ,harcama ,reklam v.s. ama kimse cebinden fazla para çıksın istemez.kaldı ki bu kadar korsan kullanıma rağmen oyun şirketleride hala paraya para demiyor.

Merhabalar,

Ekonometri okuyorum ve bu konuda yeterli bilgi sahibiyim. Oyunlar genellikle ABD'de yapılıyor. Oradaki işçilik maliyetleri daha yüksek; Dolar/TL paritesi daha yüksek; kişi başına GSMH daha yüksek. Peki bu oyunları yapan insanlar sizce 100 dolara sundukları oyunu bizim pazarda satarlar mı? Satmazlar, çünkü 100 dolar onlar için yüksek bir miktar değil.

Bizim ekonomimiz aşırı kırılgan, gelişen bir ekonomi olduğu için bazı standartlarımızı oluşturamadık. Bu yüzden ulusal paramızın değeri gelişmiş ülkelere göre daha düşük. Oyunlarını 15 dolara satsalar işçi maliyetlerini, ulaşım maliyetlerini ve benzeri maliyetlerini bile karşılayamazlar. Çin'de üretip satsalar sorun olmazdı ama yüksek işçi ve aramal maliyetlerinin olduğu ülkelerde üretilince bu tür oyunlar bize göre fiyatları da nominal olarak yüksek oluyor.

Aslında oyun üreticileri gerçekten kopya oyunu engellemek istiyormu? Açıkcası bu konudan pek emin değilim. Kopya XP olmasaydı dünyada microsoft nasıl bu kadar hakim olacaktı yada photoshop nasıl bukadar kullanılıp meşhur olacaktı. Reklam amaçlı bunlara izin veriliyor ve karşıyız diye ufak tefek önlem alınıyor. Eğer Xp kırılamasaydı insanlar linux'a yönelecekti ve sonunda diğer yazılım şirketleri linux'un kullanım oranının artması nedeni ile bu işletim sistemi için daha fazla yazılım üretmeye başlayacaktı. bu seferde Xp için olan yazılım sayısı az olacaktı bunların hepsi danışıklı döğüş.

Gelelim maliyet konusuna oyunlardaki en büyük maliyet yazılım geliştirme ve reklam sırasında yapılıyor. Ancak bu şirketlerin oyunlardan ne kadar kar ettikleri ortada milyonlarca dolar
sadece aşağıdaki yazıyı okuyarak bunu görebilirsiniz.

http://www.chip.com.tr/konu/GTA-satis-rekorlarini-bir-bir-kiriyor_6684.html

Bu oyun hiçde ucuza mal olmadı elbetteki 100 milyon $ gibi bir rakkam. Ama ilk haftada 400 milyon hasılat getiren bir oyun olduğuda ortada. Şimdilik ps3 oyunu olduğu için kırılamamış durumda.

Ama bu oyun ülkemizde en ucuz 140-150 civarında dolaşıyor hatta 170'e satanlar bile var. PS3 kullanıcıları ya bunu online uzakdoğu sitelerinden yada uzak doğudan getirilen oyunları almayı tercih ediyor GTA IV için bu fiyat 85-95 arasında.

Metal Gear Solid'in satış rakkamları ise 1 milyondan fazla orjinal oyun.

Diğer oyunlara gelince o oyunların maliyetleride hiç bu oyunlar kadar değil kar marjlarıda buna göre değişiyor.

Şimdi Amerikada yapılan bir oyun uzak doğuya gönderiliyorsa burada gönderim ve gümrük yokmu yada oranlar daha mı az? Oradan buraya getirilen kaçak oyunlar için nakliye ve kar eklenmiyor mu? Kopya oyunu ve vergi kaybını engellemek için ilk adımı hükümetler ve oyun şirketleri yapmalı.

I love korsan :)

Bırakın arkadaşlar ya 10 sayfadan beri aynı sözler öneriler. 100ytl ye evet orjinal oyun olmaz olmamalı. Birkaç sene öncesine kadar ülkemize orjinal oyunlar hangi fiyattan giriyordu; 80-90ytl ne altı ne üstü.. CrySis 50ytl olduda iyi etti. Orjinal PC oyunları bir kere kesinlikle 50ytl üstünde olmamalı, 50ytl bunun için sınır olmalı oyun üreticileri ülkemize bakarken bunu göz önünde bulundurmalı. Keşke bir imkan vergi indirimi oyun üreticileri vs falan yardımcı olsalarda orjinal oyunları 20-30ytl den alsak keşke. Daha geçen gün baktım, kaç senelik oyunları DOOM.III, QUAKE.IV hala daha ilk günkü fiyatından satıyolar neymiş orjnalmiş el insaf be kardeşim bu ne lahana turşusu bu ne perhiz. Bu iki oyun ilk çıktığı yılda 80-90ytl idi, o zamanlar 50ytl ye orjinal oyun görmek hayaldi rüyaydı neyseki şimdi 50-60ytl ye oyunlar geliyor daha zamanımız var en alt sınır 20-30ytl bir PC orjinal oyunu için en uygunu beyler.. Öyle 5-10ytl ye orjinal oyun moyun olmaz bunuda kafanıza koyun, hatta 20ytl bile zor ya neyse... Ülkemiz şartlarında milli gelirlerinde hayat pahalılığında zamlarla falan hiç kimse bu insanları (50-60ytl ye bile olsa, malesef) yada 100-150ytl ye orjinal oyun alacağını sanmasın...

Objektif yorum yapacak olursak (konuyu desteklediğim yönü de var desteklemediğim yönü de var), serbest piyasa ekonomisi diye bir durum var bir kişi bir ürününü istediği fiyata satabilir karşıdaki kişi de almak zorunda değildir. Basit bir fincan çayı cafede içersin 1YTL verirsin, en lüks otelin teras katında içersin 20 YTL verirsin. Yani kısaca ben bu fiyata satıyorum canın isterse durumu. Fiyatının yüksek olmasına yorum yaparsın o ayrı bir durum. Ama kimse gidip de kuyumculara dalıp sen niye bu altını pırlantayı bu kadar yüksek fiyata satıyorsun deyip yapacağı hırsızlığı meşru gösteremez. Bunun bir hırsızlık olduğu açık.
İşin diğer bir yönü şirketlerin korsanın belli bir miktarına göz yumması işine gelmesi. Koskoca işletim sistemini yazan bir Microsoft korsanı engelleyemeyecek kadar acizmidir diye bir sormak lazım. Tabi ki değil. Windows XP ye kadar olan tüm Windowslar basit bir lisans anahtarıyla kurulup hiç problemsiz aktivasyonsuz çalıştırılabiliyordu. Güzel böyle bir stratejiyle dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi haline getirdiler. Windows 95 de çok sıkı önlem alsalardı acaba Windows bu kadar yaygın olur muydu. Aynı şekilde FIFA daha başta çok sıkı korumaya sahip olsaydı bu kadar yaygınlaşabilirmiydi. Şirketler bu konuda yeteri kadar güzel paralar kazanırken piyasada oturmak, yerleşmek için korsanın belli bir miktarına göz yumdukları açık. Peki niye bu kadar korsana karşı tutum sergiliyorlar, açıkça korsana belli bir miktar izin veriyoruz diyecek halleri de yok.
Yurtdışındaki ekonomik düzeyin durumu belli aynı fiyatı gelip Türkiyede uygularsalar bu iş yürümez, bu konuda ekonomik seviyeyi de düşünmek gerekli. Fiyat politikasını yanlış buluyorum. Ama Türkiyede ucuza satarlarsa başka ülkeler de gider bizden ucuza alır ucuz satar. Diğer ülkelerdeki insanlar da sonuçta saf değiller ucuzu varken pahalısını alsın.
Windows ile karşılaştırıyoruz ama oyunlar işletim sistemi kadar zorunluluk içeren olmazsa olmaz bir ürün değil, sonuçta eğlence piyasası biraz keyfi bir ürün.
Artısıyla eksisiyle bu fiyata bu oyunlar ne yapılırsa yapılsın korsanı engelleyemezsiniz. İnsanların ekonomik düzeyi belli, çoğu kimse keyfi eğlence bir ihtiyaca o kadar parayı vermez. Ekonomik şartlara uygun daha akılcı çözümler gerekli, bu çözümü yapacak kişiler de son kullanıcı değil oyunu pazarlayan şirketler. Bunun çözümü de korsana hayır diye bağırmakla da olmaz. Polisleri kaldırıp suç işlemeye hayır diye bağırın bakalım suçlar azalacak mı bu da ona benziyor. Bu işler lafla olacak şeyler değil, bu kadar basit de değil, akılcı çözümlerle çözülebilir. Ama bütün bunların hiçbiri bu yapılan hırsızlığı meşrulaştırmadığı da açık.

bakın orjinal bi pes 2008 oyunu şuan 150 ytl civarı.kim 150 ytl werir.bu oyunun korsanı pazarda bile satılıyo.sadece 2 ytl .akıl var mantık var.KORSAN bu ülkede gereklidir.

Bende Korsan Kullaniyorum Ve Sonuna Kadar Arkadasindayim!100 Ytl ye kim oyun alirki? herkezin maddi durumu cokmu iyi ? Elbette insanlar korsan alacaklar bende korsan aliyorum ve gayet memnunum bozuk falan çıkmıyor adam emek vermis olabilir ama o emegin 1 kopyasi 100 ytl etmez edemez.

Nintendo wii neden PS3'den fazla satıyor sanıyorsunuz? (grafikleri ve PS3 yanına bile yanaşamazken) Çünkü kopya oyun oynanabiliyor.

denişlerki Türkiye ded eyapılsın satsınlar alalım oyunları...

demişlerki fiyatı 35 ila 50 lira arası olsun kimse korsana tenezzül etmez...

peki sizlere şunu söyleyeyim türkiyede oyun üreten firmalarımız var...

misal sobee misal 2gen oyun sütüdyoları...

her ne kadar isimleri farklıda olsa ekip aynı ofiste çalışıyor...

bir çoğunu tanıyorum. yaptıkları çok hoş oyunlar var..

misal bir oyun yapılmıştı kabus22 diye vestel satışnoktalarında oyun 35 ytl gibi bir fiyattan satıldı, oyunu oynuyan çok kişi oldu ancak oyunun yıkım günü modunda neden 100 kişi vardı? sadece orjinalini alıp kullanan kişilerin yıkım günü modunu oynadığını biliyorsanız ve bu modu sabırsızlıkla bekleyen kişilerin sayısı sizde sadece 100 mü?

35 liraya tamamen yerli sermaye ile yapılan bir oyunu bile almadık..

sobee yine bir oyun geliştirdi isimi İstanbul Kıyamet Vakti online oynanan devasa rol yapma oyunu..
bi çok kişi oyuna girdi ve bir daha çıkmadı. ben kapalı beta sürecindne beri oyundayım yönetimmindede görev aldım bir zaman. oyun tam sürüme geçti ve diğer online oyunlardaki gibi plus paket getirildi ve ekstra özellikler verildi.. fiyarı 11.00 lira bunu alan oyuncu sayısı çok az ve alan kişilerde verdikleri çok büyük bir paraymış gibi oyunun kıralı gibi çıkıp forumlarda , sağda solda ahkam kesiyor ben bu oyuna şukadar para veriyorum diye..

kuralların dışına çıkıp sonra ben plus ım diye af dileniyor...
c4 robot istanbulda bir 2gen oyun sütüdyosu yapımıdır,
ı can fotball online futbol oyunu 11x11 e kadar bir sobee yapımı
kabus 22 2gen oyun sütüdyoları yapımı,
İstanbul Kıyamet Vakti bir sobee yapımı,
semih saygınerle online bilardo bir sobee yapımı... diye örnekleri çoğalta biliriz..

peki türkiyede bu adamlar nasıl para kazanıyor? bu anlattığım oyunları 8 kişilik kadrosu ile sobee yaptı
2gen oyun sütüdyolarında ise 2 kişilik bir kadro var. evet bi crysisle kabus22 yi kıyaslayamayız ama bir resident evil2 ile eş değer bir oyun.

bukadar çok korsan var diyen üretimciler neden bağırıyor çok daha fazla kar elde etmek için..

peki mevlüt dinç ( yurt dışında mev dinç(mev dink okunuşu) ) okadra büyük firmalarda oyun proğramlanmasında çok büyük katkı sağlamaı birisi olarak ve oyun dünyasında üne, tecrübeye sahip ve oldukça zeiki birisi olmasnıda göz önünde bulundurarak neden korsan cenneti olan ülkemize tam dönüş yaparak oyun firması kurdu?

çünkü kabuss22 oyunu içinde vestel in reklamları vardı misal oyunda gezerken klimaların üzerinde vestel yazıyordu. oyunun
içerisinde bir başka reklam ise bir filim şirketinin duvar afişleri idi ve hiç te göze çarpmıyordu..

şimdi bu iki reklamdan oyunun tüm masrafarı çıkmış ve kar elde edilmiştir...

c4 robot istanbuylda oyununda tek bir reklam citroen firması ve oyun ücretsiz dağıtılıyor ve kendi masrafı ile karınıda karşılıyor..
İKV yani İstanbul Kıyamet Vakti oyunu şimdi mynet a.ş. ye satıldı oyuna girmek için mynetten bir e mail hesabınız olmalı ve oyuna giriş sayfası mynetim e mail giriş sayfasına yönlendirilmiş. o sayfada en azından 2 tane reklam görüyoruz ve bu reklamlar, mynetin tıklanma oranının artması gibi çok çok basit şeylerle oyun kendisini kurtarıyor ve hatta oldukçada fazla kar elde ettiriyor...

şimdi sıradan bir nfs serisine baktığımızda oyunun her yerinde reklamlar var arabanısın üzerine bile marka isimleri yazabiliyorsunuz. nfs oynayıpta bi alpine i bi nos firmalarını bilmeyen kalmamıştır yada burger king i bu oyunda yüzlerce reklam var ve üreticileri diyorki korsan almayın bizim emeğimizi çalmayın..

bi kere adamların felsefesi çok farklı onlar kar üstünden çok çok büyük kar elde etmeyi hedefliyorlar..

ama akılını kullanan ve sektöre yeni giren yeni yeni kendine pay almayı hedefleyen yerli firmalarımız bu işi bence şu ana kadar çok güzel götürüyor.. bikere hiç biri aç gözlü insanlar deyiller..
kabus22 oyunu şimdi ingiltere de rusyada ve aynı anda onlarca ülkede satışta ve kendi ülkelerinin dil desteği ile;) önemli olan nasıl kar elde edeceğinzi ve nasıl pazarlama yöntemleri geliştireceğiniz sizin karınızı belirler...

crysis ide unutmamak lazım 50 ytl ile türkçe dil desteği ile çok güzel bir işe imza attı ki ülkemizdeki satılan orjinal oyun bence oynayan kişilerin 100 de 10 u bile değildi EA games şimdilerde yeni çıkacak tüm oyunlara Türkçe dil desteği sunacağını söyledi...

korsana hayır diyoruz ama insafsız üreticilerede hayır...

gidip call of duty 4 e 150 lira vereceğime kabus22 nin daha düşük grafiklerini ile 35 liraya alırım, tükçe seslnedirmesi ile mekanların türkçe olmaıs ile (acıla lahmacun 2 ytl yazılarını görebilirsiniz oyun) Türkiyenin kültürünü yansıtan bir oyunu alırım paşa paşa oynarım...

saygılarımla..

MBA

"Korsan oyun... Peki ama nereye kadar?"

İnsanlar bir oyuna gözünü kırpmadan eşek yükü ile para ödeyebilecek duruma gelene kadar.

Git kardeşim işine... Bir filmde de 50 tane artist oynuyor. Tabiri caizse kpek gibi çalışıyolar. Neneden bi dvd 20 ytl? Burada yaratıcılar yo mu? Grafiker kullanılmıyor mu? Bir oyun BAKIN DİKKAT EDİN YAZIMA NE DİYORUM; Bİ OYUNUNUN CRSİZ GİBİ BİR OYUNUN BİLE YAKLAŞIK İYİ BİR EKİPLE YAPIMI EN FAZLA 200.000 DOLAR. AMA Bİ FİLMDE MİLYON DOLARLAR DÖNÜYOR. BİL GATS VİNDWSU TARARLARKEN 80Lİ YILLARA (1985 SANIRIM) ELİNDE 4 ÇEKİRDEKLİ BİLGİSAYAR, 6GHz İŞLEMCİ YOKTU. hERKEZ ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYUP DÜŞÜNSÜN. Bİ RESSAMIN RESİM ÇİZMESİ İÇİN M,LYON DOLARLIK KAĞITLARA KALEMLERE GEREK YOKTUR. 15 YILDIR KULLANILMAYAN %90 BİTMİŞ BİR KUŞUN KALEMLE BİLE RESMİNİ ÇİZEBİLİR. AGE OF DA DİL BİLİMCİLER ÇALIŞMIŞ HA... BUNDAN DOLAYI MI "YAPİ USTASU" TERİMİ VAR AGE OF DA. Bİ GARİP KONUŞMALAR. SAKIN ESKİ TÜRKÇE DEMEYİN KUZENİM DİL BİLİMCİ. GTA 4 185 YTL. BAKIN BU OYUN ÜLKEYE 49$ A GELİYOR. OYUN STAN Bİ MAĞAZAYLA GÖRÜŞTÜM. KARDEŞİM DEDİM, BEN ŞU KADAR GÜN ÖNCE RESİDENT EVİL 4 SATIN ALMIŞTIM 50YTL YE, BU OYUN NDEN 15 YTLYE İNDİ DEDİM, NE İŞ ZARARINA SATIŞLAR MI BAŞLTTINIZ FALAN, SANA BİŞY DİYECEĞİM AMA ARAMIZDA KALSIN DEDİ. NEDİR DEDİM? ABİ BU OYUNUN GELİŞİ 7 YTL DEMZ Mİ? NE? BEN 50 YTLYE SATIN ALDIM AMA... "TİCARET ABİ" DEDİ. İYİ DEDİM, KIRTASİYELER ESKİDEN 20 BİNLİRAYA SİLGİ ALIRLARDI, 500 BİNLİRAYA SATARLARDI. YANİ %4000 KAR. O İYİ DEDİM ŞİMDİ AYNI ŞEYİ MAĞAZALAR YAPIYOR. 7 YE ALIYOR ELLİYE SATIYOR HELAL DEDİM. UYANIK OLMANIZ DİLEYİYLE, SAYGILARIMLA.

Arkadaş yorumlarında demiş ki, crsiz olmasa da resident evil 2 ye eş değer. resident evil 3 99 yapımı. sen teknolojiyi 12 - 13 sene evvelden takip edeceksin, neden oyunlar saatılmıyor. half life neden bu ülkede 29.000 sattı. 29.000 satmasına rağmen crsiz denen oyun ülkeye 15.00 geldi ve hala satılamadı 15.000 adet. ama half life 29.000 sattı. crsiz görünümüyle 2009 yılında çıkacak oyunlara denk tutulabilir, tutulsun tutulsun. ama resident evil 3 gibi akıl almaz, hararetli, insanın oyunu oynarken zevk delisi edecek bir oyun değil. saçama sapan 1990 larda çevrilmiş ameriken filmleri gibi. "adamım bu ne leeen? ağzına ... herifi" gibi klasik, basit, bağağı kelimeler var. yazık. oyunun ekip bölümüne bakın. oyunu alanlar baksın oyun ekip bölümüne 1500 e yakın çalışan var. 15 - 20 si Türk. Sözde oyunu Türkler yaptı ha... Vah vah. diğer çalışanlar kim? robot mu? ayrıca bu kadar kişinin çalışıp 1 günde bitirebilen oyunu yapması da çok düşündürücü bi durum. bu kadar mı zorlandılar ya? yapay zeka varmış iğrenç ya. tam bi hata. oyundaki adamlar yapay grizekka olarak mı programlanmış acaba? rainbow six oynayanlar bilir. vegas versiyonu. mesela 3. bölüm var trenler falan. o bölümü bir türlü geçemedik arkadaşlarla. çıldırdık. tabii zor modda oynuyoruz. ama yaklaşık 70 - 80 kere arka arkaya oynadık o bölümü. ama sıkılmadı ya... crsizda arkadaş 3. bölümü 2. kez oynarken sinir küpü oldu. çıldır çıldır...

CRSİZ PC OYUNU DA BİLGİSAYARI AĞIRLAŞTIRIYOR İŞTE. İĞRENÇ BİR PROGRAMCILIK SÖZKONUSU. F.E.A.R VE HALF LİFE MÜKEMMEL. RAİNBOW SİX DE AYNEN MÜKEMMEL. İNANIN GRAFİKTEN DEĞİL ANA İŞLEM SAĞLAYAN PROGRAMLAMADA HATA VAR!
neden kalitesiz programlama olmuş? evet sorun grafik de değil. oyunu biz programcılar olarak ve oyun yapımcısı olarak 1280*1024 e diğer oyunlarla karşılaştırdık. arkadaşlar yazmışlar da oyun ağır çalışıyor diye :)bu ne demek? bilmeyenler içi söyleyeyim. bir oyun yüksek seviyeli dillerin (C# ve basic gibi) kullanılması yerine eğer makina kodu ile yazılıyorsa yaklaşık 20 kat kadar hızlı çalışır. yani 20 kat kadar rahat, 20 kat kadar esnek ve 20 kat kadar performans demek bu. artı bazı dezavantajları da var bunun. nedir mesela? şudur: makina koduyla yazılması demek bir yazılımın geliştirilmesinin fevkalade zor ve zaman alan bir durumdur. günümüz oyunları eğer makina kodu ile yazılmış olsalardı (ki gerçekten kimse uğraşmaz yani) işlemci gücünü %90 kullanacağına %20 kullanırdı. yani 2010 da çıkacak oyunları biz 2005te çıkmış standart bir bilgisayarla çok rahat kullanbilirdik. crsiz oyunundan örnek verelim... bu oyun c# ve framework kullanarak yazılmış sanırım. bunun yerine c++ ve C hatta, simgesel dil ile yazılsaydı (yani geliştirilseydi) %50 performans artışına geçebilidi. bilgisayar dillerinin performans sıralaması (en çok kullanılan bilgisayar dilleri) simgesel dil > C > C++ > C# tır. ve yazılma olarak da aynen bu sıralama geçerlidir. yani C# daha kolay fakat simgesel dil (günümüzde oyun geliştirmede çok az kullanılır) daha zordur. fakat simgesel dil yaklaşık olark C# tan 20 kata yakın daha hızlı çalışır. makina kodu ise simgesel dilden daha performaslı ki asıl sıralama şöyledir makina kodu > simgesel dil > C > C++ > C# tır. bir oyun C# ile 5 ayda hazırlanmışsa simgesel dille 2 senede hazırlanır. makina kode ile de neredeyse imkansızdır bu. 5 sene falan alır hazırlanması :))

Evet crsiz imkan olup da makina kodu ile hazırlansaydı nereseyse pentium 3 ile bile rahatça oynanabilecek bir oyun olurdu. fakat burada C dili veya farklı bir dil ile yazılmış bir yazılımın derleyici tarafında makina koduna çevrilmesinden bahsetmiyorum. yoksa C de, C++ da, C# da derleyici tarafından mutlaka makina koduna çevirlir. Ama derleyicinin kaynak kode sonradan makina koduna çevirmesi farklı kaynak kodun ise direkt makina kodu olması farklı şeylerdir. biz burada tasarlamanın direkt makina kodu ile yapısa idi varsayımından söz ettik.
Ve bırakın makina kodunu, c ve c++ ile bile iyi yazlsaydı biz hala 2 senelik 3 senelik makinalarımızda bu oyunu rahat rahat oynardık. bir oyunu C ve C++ yazmak ise 2 seneyi rahat alır. ( tabii biz burada kaliteli bir yapımdan kastediyoruz.) ama artık tüketim devri. 3 ayda otun yaparsan tabii böyle çalışır. 500 yerine 2000 adam çalıştır, oyun 50ytl değil 75 ytl olsun, biz hala eski donanımımızla çalıştıralım bu yazılımı. açıkçası emek yok artık. tabiri caizse "el emeği, yazılım mühhendisli denen bir şey yok!"

Arkadaşlar oyunların pahalı olmasını nedeni oyunların satılmaması bence. Ne kadar orjinal oyun alınırsa o kadar ucuzlayacaktır. Ama bu zamanla olur. Korsan oyun oynayan bir insan olarak buna dur demeliyiz diye düşünüyorum.

PESSIMIST arkadaşım sen nasıl bir pesimistsin anlamadım :-))
bir ürüne talep ne kadar çok olursa, ürünün fiyatıda okadar artar.

TÜRKİYE'NİN IMF BORCU BİTENE KADAR!

DVD filmlerin oyuna göre ucuz olmasının sebebi sinemadan yeterince iyi para kazanmasıdır. Oyunla sinema sektörü çok farklı şeyler

DVD filmlerin oyuna göre ucuz olmasının sebebi sinemadan yeterince iyi para kazanmasıdır. Oyunla sinema sektörü çok farklı şeyler

"Korsan oyun dendiğinde aklınıza sadece şu gelmeli: Emeğe yapılan çok büyük saygısızlık..."

"Orjinal oyun dendiğinde aklınıza sadece şu gelmeli: Yasal soygunculuk..."

PS3 de artık korsan olayı kalktı. Ben inanıyorum ki, Micrsft ve donanım üreticileri de işbirliği içerisinde olsa PC korsanı da kapanır. PS2 de tek bi mainboard (anakart) vardı, adamlar mainboarda (anakart) chip takıyordu. PC anakart firmaları ise bir ayda onlarca anakart üretmekte. Hangi model için hangi chipi üretecekler. Herşey çözülmüyor arkadaşlar. Vista kullanıcıları bilir. XP gibi değil Vista. Vista da her uygulama (uygulamaya seçin sağ tılayın özellikler orada dijital imza sekmesi var) dijital imzalı. Vista dosyalarında herhangi bir bozulma, değişme, hasar sonucu bu dijital imza yok oluyor ve bir crack olayı olursa (korsan vista kullanırsanız) dosya değişikliği algılanıyor ve size özellik hizmetleri verilmesi kesiliyor. Yazılımdan destek var fakat Micrft ve donanım üreticileri bir araya gelmesi gerekiyor. Ülkeye yurttışı cihaz sokulabiliyordu eskiden, şimdi sokulduğunda çalışmıyor. Şebeke hizmeti verilmiyor. Bu uygulama sanırım 2 senedir var. Bazı insanlar bu uygulama sayesinde ülkede telefon fiyatlarının yurttışından kaçak alım olmadığı için ucuzlayacağını düşündüler ve hayal kırıklığına uğradılar. 700$ olan telefon 1050$ a çıktı. Bundan dolayı korsan oyun kalkarsa orjinal oyunların ucuzlayacağını zannetmiyorum. İllaki bu sefer alım gücü var derler, 30$ lık oyunu 70$ a satarlar. Artı bazı mağazalar üzerine düşen sorumluluğu yapmıyor. Bir mağaza müdürü ile konuştum. Annemin yakını. 50YTL ye Resident Evil 4 satın aldım, 15 YTL ye düştü. Hatta bazı yerlerde hala 50YTL. Mağaza müdürü oyunun mağazaya toptan olarak 7 YTL ye geldiğini söyledi. Şaştım kaldım. Tabi bütün oyunlar 7 YTL ye gelmiyor fakat 49$ a gelen toptan GTA 4 (PS3 için), 185 milyon. Arada %300 kar var. Alan var alamayan var yapmayın be kardeşim. Arkadaşlar bu yazıma haklı isem oy istiyorum. Ayrıca yazıma ziyaretçi yorumu yaparsanız da çok mutlu olurum. Herkese saygılarımı sunarım.

buradan chip online ailesine sesleniyorum "Korsan oyun dendiğinde aklınıza sadece şu gelmeli: Emeğe yapılan çok büyük saygısızlık..." bunu diyebiliyorsunuz bende hak veriyorum aynı şey benim başıma gelse neler hissderim ama şunuda chıp ailesinden rica ediyorum neden hep suçlu biz oyuncular gösteriliyoruz neden hep bizi bilinçlendirme kampanyaları yapılıyor kimse kusura bakmasın ama asgari ücretin 480 ytl olduğu bir ülkede gidipte 100 150 milyon bir oyuna verecek kadar aklımı peynir ekmekle yemedim burdan oyunları türkiyeye getiren distiribitörlere sesleniyorum size 10 liradan gelen oyunu 80 liradan satmak niye buradan abiyane tabirle bizi ayak üstü kazıklamaya çalışıyorlar bu haksız fiyat politikasına kimse dur demiyor çünkü işine gelmiyor kimsenin kimse kusura bakamasın ama ben enayi değim giderim paşa paşa korsan oyunumu alır oynarım nezamanki oyun fiyatları gerçekten ama gerçekten makul bir seviyeye inerse bizde ozaman korsanı bırakır orjinal alırız ben oyun yapımcılarına sesleniyorum seze yaptığınız oyunları zararına satın demiyoruz ama gidipte bizi kazıklayında demiyoruz ikisinin ortası makul bir fiyat işte ozaman şirketler daha çok kazanacaklar inanın bana aklıma çok güzel bir söz geldi çok severim bu sözü " söyleyene değil söylettirene bak" diye anlayan anladı haddimi ve eleştiri sınırlarını aşan bir cümle kurduysam özürdilerim ama gerçek bu gerçekler herzaman acıdır

Devletimiz Türk halkı için oyun yaptırabilir üniversitelerde,Bir sürü Üniversitemiz var,Bilgisayar bölümünde okuyan gençlerimizi oyun yapımında kullanabilir.Hem dışarı döviz gitmemiş olur,hemde oyun alamayacak birçok kişinin mutlu olmasını sağlayabilir
Bir araba yarışı oyunu yaptırmak,bir futbol oyunu yaptırmak hükümetlerimiz için zor olmasa gerek.Amerika bile ordusunu sevdirmek için oyun yaptırıken,bütün dünyada indirme rekorları kırmış bir oyun herkes bilir,Bizim hükümetlerimiz askerini,vatanını,topraklarını sevdirecek bir oyun bile yaptırmıyor.

HErşey bahane korsan şahane kim istemez 35 ytl lik bir oyun alıp adam gibi netten oynamasın ama malesef aylık gelir /5 bir oyun olunce durum ortada gerisi hikaye asla bir orjinalin tadıyla korsanı kıyaslamayalım.

eğer yurtdışındaki insan asgari ücret gözönüne alındığında 5 saatlik emeğiyle orijinal bir pc oyunu satın alabiliyorsa ben 15 günlük emeğimle onu satın almaya kıyamıyorum, bu kadar basit.

Bakın arkadaşlar. Hekes crack vs. hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadan bir sürü yazı yazmış. İyi güzel yazmış, ama kaç kişinin crack'in ne olduğundan, nasıl yapıldığından ve alt yapısından haberi var, soruyorum size. Diyorlarki, büyük firmalar bilinçli olarak korsana müsade ediyorlar. Bir bakıma doğru, ama nedeni bundan kazanç sağlamaları değil, çaresizlikleri. Hiçbir zaman, ama hiçbir zaman korsanın, crack'in önüne geçemezler, çünkü kul yapımı nihayet bu meretler. Ayrıca, diyorlarki Vista'da, PS3'te korsan kullanmak çok zor, ki bu da çok yanlış. PS3 daha yeni olduğu ve biraz daha radikal koruma önlemleri aldığı, ve de en önemlisi işlemcisinin ve kullandığı teknolojinin daha çok yeni olmasından dolayı onu kırmakta zorlanıyorlar. Bu sadece illegal gruplar için değil, oyun üreticileri için de böyle. İlk başlarda çok yabancılık çektiler sisteme. Çünkü klasik yöntemlerin bir miktar dışına çıkılması gerekiyordu, ve de bu da ha diyince olabilecek bir şey değildi. Korsan önlenebilir mi, önlenebilir. Ama nasıl. Eğer ki işletim sistemleri yazılım geliştirme konusunda belirli kalıplar geliştirir ve bu kalıpların dışına çıkılmasına müsade edilmezse önlenebilir. Ama bunun çok büyük bir zararı vardır ki o da esnek, çeşitli ve kaliteli program yazmayı olanaksız hale getirmesidir. Düşünün ki bir programcı yazılımını hazırlarken, dur hemşerim o öyle olmaz desin işletim sistemi. Diyebilir mi, buna cesaret edebilir mi. Bir işletim sistemi esnek olduğu müddetçe başarılı olur ve kullanıcı sayısını arttırır. Aynı şey konsollar için de geçerli. Firmalar bir ikilemin içindeler ve her zaman için kendilerine en çok faydalı olan tarafta duracaklardır. Doğrudur, korsan onlara zarar veriyor, ama onlarda biliyorlarki bunun önüne tamamiyle geçilemeyecek. Geçilirse bunun çok büyük handikapları olacak. Bu yüzden göz yumuyorlar ve korsanı tamamen kaldırmaya değil de, bunun biraz daha uğraştırıcı olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Ama bir yandan da illegal gruplar büyüyor, güçleniyor, yenileri ortaya çıkıyor ve en önemlisi tecrübeleri gün geçtikçe artıyor. Korsan her zaman olacak. Korsanı azaltmak insanın vicdanından ve cüzdanının şişkinliğinden geçiyor. Sağduyulu ve emeğe saygı gösteren bir insan, cebinde yeterli parası varsa, durumu iyiyse, tabi ki gidip orjinalini alacaktır. Ama cebinde parası olmayan ya da çok kısıtlı miktarda olan insanlar ise, ne kadar sağduyulu olurlarsa olsunlar, bu haksız ve acımasız piyasa koşullarına tepki gösterecek ve istemese bile korsana yöneleceklerdir.

Yazdıklarının zerre kadar alakası yok. Hamburger üstüne lahmacun yemişsin be arkadaş. Crack in ne olduğunu bilmiyorsunuz, bunun hakkında yorumlar yapılmış diyorsun ki ne biliyorsun? PS2 de soğuk baskı kullanıldı ileri arkadaşım PS3 te ise sıcak baskı kullanıldı ne olduğunu biliyor musun? Chipi hangi babayiğit PS3 ün sıcak baskılı entegre devrelerinde kullanacak? 44nm kullanıldı bağlantılarında. Adamlar lehimi elle yapyolardı chipi takarken, bunda ise 20 milyon dolarlık makina gerekiyor. Ayrıca PS3 ün entegre yapısı, ileri frekans atma motoru, donanım denetleme, reel değişken faktörler ve daha sayamayacağım belkide benim de bilmediğim bir sürü korsanla mücadele edecek VE DURDURULAMAYACAK donanımlar var. Ne konuşuyorsun? İşletim sisteminden zerre kadar haberin yok ki Vista da sayısal hak yönetimi var akıllı arkadaşım. Bilgisayar tabii buna dur der. Adamlar korsana her yol 400 milyar dolar kaptırıyorlar. Hiç sen firma sahibi olsan bu para karşısında bir ikilemde kalır mısın? Akıllı arkadaşım, adam vistayı yani koşmayacak eksik bir atı yarış pistine çıkardılar. Herkes XP, XP diye bağırıyor. Herkesin vistadan daha beklentisi vardı. Olmadı. Şimdiden Windows 7 ye gözler çevrildi. İnanıyorum ki bu yüzden Widows 7 yi erken çıkartmaya çalışacaklar. Artı sayın ileri zekalı, akıllı arkadaşım, yazılımda ve yazılım geliştirmede belli bir kalıptan bahsediyorsun. Kendinde misin? C dilinin ne zaman geliştirildiği hakkında bir bilgin yok galiba.
"1969 yılında Cambridge Üniversitesinde, BCPL (Basic Combined Programming Language) isimli bir programlama dili geliştirildi. Sistem programları yazmak için kullanılan BCPL, Bell Laboratuvarlarında geliştirilen B isimli başka bir programlama dilinin öncüsü oldu. B dili çok kısa süre için geçerliliğini korudu ve C dilinin öncüsü oldu. Dennis M. Ritchie, 1972 yılında Bell Laboratuvarlarında, C Programlama Dilini geliştirdi.
UNIX işletim sistemi C ile yazıldı.
Amerikan Standartları Enstitüsü (ANSI-American National Standarts Institute tarafından oluşturulan bir kurul, makine, işletim sistemi ve yazılım firması bağımlılığından kurtarmak üzere; C dilini standart hale getirdi. 1983 yılından sonra geliştirilen tüm C derleyicileri bu kurulun saptadığı özellikleri içermektedir."
1972 den beri ileri düzeyde olan bu işletim sistemleri C ile yazılmaktadır. Çünkü yazılımcılık ve bu işin ustaları akla gelince C dilinin yaygın olduğu görülecektir. Bir işletim sisteminin farklı dilleri desteklemesi o dillerle yazıldığı anlamına gelmez. Keza, Mac te C++ da yazılmış bir oyunu oynayabilirsiniz fakat işletim sistemleri %80 C dili, %20 simgesel dille yazılmaya devam ediyor. Şimdi söye sen mi biliyorsun yazılımcılığı genç ileri zekalı yüksek seviyedeki aklıllı arkadaşım?

Şimdi arkadaşım, neden eleştirinin dozunu bu kadar abarttın ve kırıcı olma adına hakarete varan laflar sarfettin bilmiyorum, ama yanlış yapıyorsun. İkincisi, ben herkes anlayabilsin diye konunun teknik yanlarına pek girmedim, ama sen girmeye çalışmışsın madem, e ben de gireyim biraz. Ama önce şunu belirteyim, ben kimseyi bilgisi yüzünden aşağılamam, ki bilgisiz biri de değilimdir. İlk olarak, sen yazdıklarımı yanlış okumuş ve yanlış anlamışsın. Programlama konusunda ne kadar bilgin var bilemem ama, ben işletim sistemlerinde program standartlarından bahsederken ANSI/ISO gibi kod standartlarından bahsetmedim. Bu standartlar programın nasıl yazılacağını değil, kodların nasıl kullanılacağı üzerine standartlar getirir ve çoğu standartın ucu da bilinçli olarak açık bırakılmıştır. Niye biliyor musun? Derleyici yazarlarının esnek ve birbirlerinden farklı derleyiciler oluşturabilmesini sağlamak, onları çok katı sınırlarla zorlamamak içindir. Benim bahsettiğim kalıplar ise, programın nasıl yazılacağı ile ilgili kalıplardır. Yani "printf" fonksiyonunun nasıl kullanılacağını belirten bir standart değil, oluşturduğun kodun neler yapıp neler yapamayacağını belirleyen, programcının çoğu konuda elini kolunu bağlayan standartlardır bu benim dediğim. Örneğin, Windows'un şöyle radikal bir karar aldığını düşünelim. Kardeşim, ben artık hook olayını kökten kaldırıyorum. Bir proses başka bir prosesin hiçbir şeyine müdahale edemeyecek, onun hiçbir özelliğine erişemiyecek dediğini varsayalım. Peki o zaman ne olur soruyorum sana. Bu güne kadar geliştirilmiş onca prosesler arası kodlama standartları çöpe gitmez mi, programcılara sunulan onca kolaylık, onca esneklik ellerinden alınmaz mı? Ki bu çok basit ve küçük bir örnekti. İşlerin daha karmaşık ve daha teknik yönlerine girdiğimizde, programcıların etrafına örülebilecek duvarlar, sınırlar konulabilir. Ama bunu kimsenin yapmak isteyeceğini sanmıyorum. Vista'da ya da herhangi başka bir işletim sisteminde, hangi koruma yöntemleri uygulanırsa uygulansın, bir şekilde kırılabilir. Nedeni ne biliyor musun, bunları da insanların yapması. Ve insan yapımı bir şeyin de illaki bir pürüzü, bir eksiği, bir kusuru olacaktır. Zaten hacker ve cracker'ların işi de bu pürüz ve kusurları bulmak değil mi zaten. Evet çok gelişmiş kopya koruma teknolojileri var. Ama soruyorum sana, bu tekniklerin kullanım kolaylığı ve maliyetleri neler. Öyle her koruma mekanizmasını şak diye her yere, her sisteme entegre edebiliyor musun? Adamlar sırf kopyayı önleyeceğim diye askeri sistemlerde kullanılan milyonlarca, milyarlarca dolarlık koruma mekanizmalarını getirip ev bilgisayarlarında ya da konsollarda kullanacaklarını mı sanıyorsun. Bu sistemlerde kullanılan koruma mekanizmaları belirli bir karmaşıklığı geçemeyecektir, çünkü bunun maliyetinn altına kimse girmek istemeyecektir. Lütfen biraz gerçekçi ol. İkinci olarak, PS1 ve PS2'de donanımsal müdahaleye başvuruldu. Peki nedeni neydi? Öncelikle bu sistemlerin öyle kullanıcı dostu ve çok esnek hazırlanmış bir işletim sistemleri yoktu. Çok basit hazırlanmış ve sadece oyun geliştirmeye odaklı sistemlerdi bunlar. Ve de donanım olarak senin de dediğin gibi elle müdahaleye açıktılar. Ve de korsanlar tabi ki en kısa ve kazançlı yolu seçtiler ve çip olayına girdiler. Ama PS3 ile işin rengi değişti. Donanım olarak çok çok komplike bir sistem geldi piyasaya, ki çok yeni teknolojiler kullanılıyordu. İşletim sistemi olarak da daha esnek ve kullanıcı dostu bir işletim sistemi geliştirilmişti, ama koruma önlemleri de bir o kadar arttırılmıştı. Ama bir handikapı vardı. Yukarıda da dediğim gibi, sistem ne kadar esnek ve farklı uygulamalar geliştirmeye müsait bir yapıda olursa, o sisteme girilebilecek o kadar çok da arka kapı olur. İşte bu yüzden korsanlar, çip ile müdahalenin zor ve maliyetli olduğunu bildiklerinden bu işi yazılım cephesine çektiler. Çünkü biliyorlardı ki, esnek bir yapıyı çökertmek yazılımsal olarak daha kolaydı. Ve de bu konu üzerinde de hala uğraşıyorlar ve olumlu sonuçlarda almaktalar. Ve son olarak, burada tartışırken, lütfen laflarımıza dikkat edelim ve karşı tarafı kıracak, rencide edecek laflardan, sözlerden uzak duralım.

Canım ileri teknik seviyede konuşan arkadaşım. Umarım bu yazımdan da kırılmaz, üzülmezsin. Neden kendimi rencide olmuş hissettin, bilmiyorum. Ben kimseyi kırmak istemedim. Eleştiride ileri de gittiğimi düşünmüyorum.
Ben yine bazı insanlara birşeyler anlatmak istiyorum. Belki sen de o zaman beni daha iyi anlarsın. PS3 de, XP nin getirmiş olduğu, fakat geliştirmediği bazı yazılım donanım ortaklığı sağlandı. Mesela? Mesela XP de, Veri Yürütme Engellemsi var. Bu bir yazılımın (Nasıl bir antivirüs programı bir yazılıma virüs şüpesi ile yaklaşıyor, onu karantinaya alıp ne yaptığını anlamaya çalışıyor, Donanım Yürürtme Engellemesi ise bir yazılımın belli bir şekilde çalıştığını varsayıyor. Mesela dosya bildiğim kadarıyla alaksız klasörleri araştırıyorsa, veri yürütme engllemesi ise bunu anında durduruyor. Mesela bildiğim kadarıyla bazı bilgisayar oyunu başlangıçlarında bu uyarı çıkıyor ve program sonlanıyor) aynen PS3 te de bu tip bir sistem konulmuş ve geliştirilmiş. Yazılımı çalıştıran bildiğimiz gibi donanımdır. Yine bildiğimiz gibi biyolojide de bir virüs kendini üretecek bir konakçı hücre arar ki, DNA sını yada RNA sını kopyalasın diye. Örneğin Acquired Immune Deficiency Syndrome, acquired immunodeficiency syndrome (AIDS, Aids) veya edinilmiş bağışıklık yetersizliği belirtisi, HIV virüsünün etkisiyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan hastalık. Neyse, biyolojiye girmeyelim fazla. Ama AIDS nerede çoğalır? HIV bulaştığı vücutta çeşitli hücrelere, özellikle CD4T kan hücrelerine yerleşerek çoğalır bildiğim kadarıyla ama kesinlikle doktorlara danışmak gerekir tabii. Ve yine bildiğim kadarıyla her virüs her hücrede çoğalmaz, kedi AIDS i, insana zarar vermez yine bildiğim kadarıyla, kırım kongo kanamalı ateşi virüsü hayvanlara zarar vermez bildiğim kadarıyla... Neyse neyse, bu konu uzar, gider. Yine teknolojiye ve PS3 e dönersek, bir yazılım, hele hele bir PS3 oyun yazılımının ne yaptığını makina biliyor ise, dur kardeşim, sen bir oyunsun, bu donanıma, bu transistöre her neyse, yada bu entegre devreye ulaşamazsın der. XP de bunu dedi. SP3 de diyor. Yazılım alakasız olarak bir donanıma erişmek isterse, amacı dışına çıkarsa dur diyecek olan donanımdır. Bir işletim sisteminde bile en etkili en yetkili yazılım nedir? .exe mi? Hayır tabii. Bir donanımın üreticisi tarafından kendi ürettiği donanımı çalıştırmak üzere tasarlanmış sürücüsü. Buna işletim sistemi dur demez. Çünkü o en yetkili yazılımdır, üreticisinin ürettiği donanımı çalıştırır. Yazılımcı isen bilirsin. Tekrar biyolojiye dönersek, virüs hücre bulamazsa ne olur? İşte bu tartışma konusu. Bilim adamları bir virüsü ne canlı olarak sınıflandırmışlardır, ne de cansız olarak sınıflandırmışlardır. Bazı bilim adamları virüslerin enzimleri vardır, bu şey canlıldır demişlerdir, bazıları ise kendi yaşamını sürürmesi (kendini kopyalama amacına ulaşması için) bir konakçı hücreye ihtiyaç duyması nedeniye bu şey cansızdır demişlerdir. PS3 te bildiğim kadarıyla her yazılım sıradan bir işletim sisteminde çalışan basit bir program gibi her kafasına estiğini yapamaz. PS3 heyy, ne oluyor sana, senin amacın bu değil, kendine gel, hoop der. İstemez ise o yazılımı çalıştırmaz. Yoksa kopya kullanmak isteyenler "ohh ne güzel, chip taktırma olayından da kurtulduk, yükle yazılımı kullan kopyayı" diyebilir. PS3 yetkilileri bunun farkındadırlar bence. PS2 de, PS1 de chip taktıran kişilerin PS ları garanti kapsamından çıkıyordu... Yetkililer kendi aralarında tartışmışlardır, "kardeşim donanımı karışık yaptık, yaptık da, şimdi bunlar çözümü yazılımda arar, bulur, chip takılınca en azından garanti desteğinden kurtuluyorduk, belki bunda hiç kurtulamayacağız" demiş olabilirler. İşi sağlama almışlardır kesin. bunlar artık insan yapımından çıktı arkadaşım donanım olarak, bildiğimiz gibi el yapımı değiller. Yazılım olarak da dediğin biraz zor. Yazılımın amacını kesin olarak belirlemiş, orjinal blu-ray medyası ile donanım arasında güvenli bir bağlantı yapmışlardır.

Umarım bu yazımı okumuşsundur, sana ve herkese saygılarımla.

Ve umarım da yorum yaparsın. Önceki yazmış olduğun yorum için de tebrik ederim seni.

Herkese saygılarımla. Yazımda bazen bijolojiden bahsettim. Yeri gelmiken internet hakkında genel bir uyarı yapayım, siz kesinlikle bir konuda net ve doğru bilgi öğrenmek isterseniz tıp doktoruna başvurun, aman intenette her gördüğünüz bilgiye inanmayın, yazılanlara dayanarak birşeyler yapmayın. Her konuda uzmanına sorun.

Tekrar yazıyorum, kendini rencide olmuş hissetme arkadaş.

Ayrıca sen buna hakaret deme, "arkadaşım çok bildiğim için bana iltifat etmişsin, sağol" de. Başka türlü bu durumu açıklama sen, kabul etmem. Ayrıca sana sayın diyerek saygı duyduğumu da belirttim.

Şimdi aslında ben olayı daha da dallandırmak istemiyorum, çünkü bunun yeri burası değil. Zaten yeterince uzadı bu konu. Bu yüzden burayı daha fazla meşgul etmek istemiyorum. Ama eklemek istediğim tek bir şey var. Senin anlattığın bütün olaylar, sağlam çalışan, ellenilmemiş bir sistem için geçerlidir, ki amaç zaten ellenmemiş bir sistemde ali cengiz oyunları çevirmek değildir. Uzman korsanların birinci amacı, ellenmemiş, sağlam çalışan bir sistemin zayıf yanlarını araştırmak, bulmak, bu gediği daha da büyüterek sistemin sağlıklı çalışan mekanizmalarını sekteye uğratmak ya da amaçları doğrultusunda kullanmaktır. Zaten cracker'lerde bunun üzerine çalışıyorlar. Yapmaya çalıştıkları, firmware'in genel yapısını değiştirmek, ama bu değişikliği genel sisteme çaktırmadan yapmak. Tıpkı rootkit'lerin yaptığı gibi. Sisteme sız ama çaktırma, sistemin kendisi bile enfenksiyonlu olduğunu anlamasın. Zaten çoğu kırılma vakası da bu teknikle gerçekleştiriliyor. Yani anlayacağın, bn yaparım sen bozarsın. Ben bozarım, sen daha iyisini yaparsın, sonra ban gider onu bozarım. Bu böyle sürüp gider, ve göreceksin de gidecektir. Saygılarımı sunar ve konunun burada son bulmasını temenni ederim.

Arkadaşım konu hakkında bir daha yazı yazmayacağım. Birisi konu hakkında tekrar yazarsa bil ki ben değilim.

Evet herkez konuya dönsün hadi...

"Korsan oyun... Peki nereye kadar?"

Hadi canlarım:)

Bence yazının başlığı daha kafadan yanlış. "Emeğe yapılan büyük saygısızlık!" peki şimdi siz bu yazıyı bize yazıyorsunuz anladık da bir tane de (dünyanın en geniş kitleye hitap eden bilgisayar dergisi adına) şu oyun şirketlerine gönderinde onun da başlığı "Paraya yapılan büyük saygısızlık" olsun!!!

Bugün bir PS3 oyunu 123 YTL hocam yapma gözünü sevim. Ben bu dergi yazarlarını anlamıyorum. Siz parayı sokaktan mı topluyorsunuz kardeşim. Aldığınız maaş ile kaç tane orijin. oyun alabiliyorsunuz veya 1 Photoshop CS3 alabiliyor musunuz! Ya da 999$ verirken (ki verdiğini sanmıyorum) elin titremiyor mu!

Bugün bakın bakalım bu oyun veya yazılım firmaları bizim için ne yapıyor da sözde hak ettikleri parayı verelim. Bu yazıyı yazan arkadaş bir girsin bakalım www.adobe.com adresinde satın alma bölümüne. KIBRIS BİLE VARKEN TÜRKİYE YOK!

Şimdi ben derim ki bu adam internet sitesinde satış bölümüne TÜRKİYEM'i koymuyorsa buradan gelecek paraya ihtiyacı yoktur derim. Bu konuyla ilgili de ne olur artık böyle saçma sapan yazılar yazmayın. Emek hırsızlığıymış! Gidin bunları divx forumlarında yazın. Çünkü sizin "emek hırsızlığı" dediğiniz şey ancak ve ancak o forumlardaki gereksiz "emeğine sağlık" (ne salak bi laf ya) lafı kadar ağır!

adam evinde sıkılmış bi oyuna 123 200 dolar verirse ben o satan adama nediyim aslında onda suç yok oo oyunu alan kişide suç onda alma kardeşim alma işte bak gör nekar olcak akıllan millet 100 200 hesabını yapıyoruz onlar kazıyo kaç türülyonlar

program yapımcılarınında bizim bütçemize yaptığı saygısızlık 50-100$ yazılımmı olur.zaten o paraya iyi bir anakart satın alınabiliyor..

orjinal oyun yazılım veya ona benzer araçların fiyatları türk milletinin rahatlıkla alabileceği seviyeye gelmediği sürece korsan ilelebet olacaktır.

PS3 için Fifa2008 , 221 YTL .
Bu kadar olurmu 4 tane oyun PS3 makinasına bedel !!!

Korsan kullanım bir zihniyet meselesi. Fiyatlar düşerse kimse korsan almaz diyenler de var. Ama benim fikrim bedavaya bulmak varken kimse yazılıma 1 YTL dahi VERMEZ! Dayanamadım bazı yorumlara cevap yazacam;
Konsol oyunları pahalı diyen arkadaşlar , o oyunlar zaten o kadar para etmiyor. konsol üreticileri konsolları zararına üretip oyunları pahalı yapıyorlar. Bir nevi oyundan kazanmaya çalışıyorlar. Zaten yeni çıkan bir oyunun konsol versiyonlarının PC versiyonundan pahalı olmasının nedeni de budur.Bu nedenle konsollar aynı güçteki bir PC ye oranla ucuzdur, aynı nedenle. Yıllardır bu sektörde tüketiciyim, Oyunlar bence o kadar da pahalı değil. Alın 1 oyun 1 ay oynayın .Ama genelde bizim insanımız (istisnalar vardır) Bütün oyunları alıp oynayacak ,belki bir daha izlemeyeceği filmleri arşiv yapacak arşivinde dinlemeye ömrünün yetmeyeceği kadar mp3 bulunduracak... parası yetmeyince de korsana yönelmesi kaçınılmaz.
Herkes tutturmuş bir Photoshop diye gidiyor. Bu program kişisel kanaatim çok kaliteli ve ticari amaçlarla( hobi amacıyla değil) kullanılması gereken bir program. İnsanlar bu programla büyük paralar kazanıyor. Yani profesyonellere göre bir program. İnternette işinizi görecek bedava o kadar alternatif varki. Ama korsan kullanmak insanımıza kolay geliyor. Bir de olayın psikolojik boyutu var.Neyse ona hiç girmeyeyim. Bir de yazılım ve oyun firmalarını sosyal yardımlaşma kurumu gibi görenler var yani sanki adamlar Türkiye de mağaza açmak yatırım yapmak zorunda. Bu firmalar ticari kuruluşlar binlerce insanın çalıştığı ufacık hatanın bedelinin ağır olduğu yerler. Şimdi siz malum büyük oyun şirketlerinden birinin başkanı olsanız korsanın cirit attığı bir ülkeye yatırım yapar mısınız? Hiç sanmıyorum. Uzun lafın kısası toplumca kurallara çok uyuyoruz ya! onunla paralel bir olgu tamamiyle zihniyet meselesi.

arkadaşım tekrar diyorum, 50 ytl ye aldığım resident evil 4 (bilgisayar için) 15 ytl ye aniden düştüğünü gördüm ve annemin yakın arkadaşı olan mağaza müdürüne ben bu oyunu 50 ytl ye satın aldım dedim. ve bazı yerlerde hala 50 ytl. kedisi distiribitör tarafından bu oyun hep 7 ytlden geldiğini söyledi. ps3 için gta4 oyunu 49$ a geliyor fakat 185YTL ye satılıyor. mağazalar kendine düşen görevi yapmıyor. o kadar.

Bazı arkadaşlar Türkiye deki fiyatlardan şikayet ediyor.Doğrudur. Çünkü ürün ülkemizde tüketiciye ulaşana kadar o kadar el değiştiriyor ki fiyatlarda malum yüksek oluyor. O yüzden genelde oyun alıcaksam yurt dışından sipariş veriyorum inanmayacaksınız daha ucuza geliyor. reklam olmasın diye isim vermiyim ama özellikle İngiliz alışveriş sitelerinin bir çoğu Türkiye ye ürün yollamayı destekliyor (alışverişten önce email ile sormayı unutmayın) . Reklam olarak algılanmasın ebay.co.uk da da kullanılmamış (1. el) ucuza cok ürün var. Ayrıca "download" oyun servisleri var.

bir dükkan açılsa, pc oyun fiyatları en fazla 15, ps3 ler 45 olsa alınır mı?

ücretsiz microsoftan destek. tüm windowsa ve microsoft markalı donanımlaeınıza.

Hafta içi hergün 08:00-24:00, Cumartesi 10:00-18:00

Microsoft Teknik Destek Uzmanı ile Çevrimiçi Chat

https://support.microsoft.com/contactus/chatcontact.aspx?scid=sw;tr;1482

Ülkemizin ekonomik durumu ortada.İnsanlar gidip bir oyuna 100 ytl vermezler(Oyun o kadar paraya değmez demiyorum).İnsanlar ya oyunun üstünden bir süre geçip fiyatının düşmesini bekliyor- ki bu sürede oyunun modası geçebilir(Eğer yıllarca etkisini sürdürebilecek bir oyun değilse)- ya da korsana yöneliyor.Bence de üreticiler ülkenin ekonomoik durumunu göz önünde bulundurmalılar.

Oyun fiyatlarının pahalı olduğuna %100 katılıyorum.Yorum yazan arkadaşlardan biri bizde bir daha izleyemeyeceği kadar film arşivi yapan ,dinleyemeyeceği kadar müzik arşivi yapanlar var yazmış.Gerçekten doğru, bilgisayarı bırak ipod una dinleyemeyeceği kadar şarkı dolduran bir sürü insan var.Fakat çevresel bu kadar uyaran oldukça hergün yeni bir film,müzik,oyun v.s. çıktıkça bu bitmez biz de herşeyi hızlı tüketme eğilimi var.Konuya dönersek bu fiyatlarla bu gelir düzeyi halkta oldukça korsana devam politikası hep sürecek bazısının da parası da olsa içinde var.Yurtdışından giriş vergileri ,satıcıların da fiyatı katlamasıyla maşallah oluyor hakikaten.Bunlar lüks kardeşim 600 ytl maaşı olan da almasın deniyor.Yani tuzu kuru olanlar tabii ki bir oyuna 200 ytl verir devlet vatandaşın sırtına bindikçe vatandaşta mecburen zayıf noktaya yükleniyor bir anlamda bu yollara teşvik ediyor.Bir arkadaşıma adı lazım değil bir içecek markasının bir süre önce kampanyasından ps3 çıktı vay be ne ballı adamsın dedik çok imrendik adam bir oyun aldı kaç ay aynı oyunu oynadı şimdi gülüyoruz haline (=: . Sanatçılar bir ara meclise gittiler korsana hayır kampanyası için ne oldu hiç birşey aynı şeyler yine devam ediyor.Güvenlik güçleri bulduğu korsanı imha ediyor korsan yapan adamın yedeği fazlasıyla var e boş cd ler de gırla gidiyor.Ayrıca bizim ülke korsan liginde üst sırada olabilir belki ama Çin 'de adam motosikletin,arabanın sahtesini yapıyor yaaa yuh denecek bir olay arabanın önü merso arkası bmw (=:

korsana destek veriyorum forever korsan

Çok para istiyorlar (Ülkemiz açısından).Alım gücümüz çok iyi değil.

iyi hoş güzel eeeeeee kardeşim bizim cebimizden her oyuna 90 ytl çıkıyor aldıgımız ne crysis gibi dandik bir oyun misal hadi o ucuz ve türkçeydi onu geçtim görüntü var ama dandik bi oyun napacaz piyasada vermiş gazı aldık bi iki üç böyle olur bizdede sabırmı kalır zaten 600ytl aylık alıyorum hiçbir sosyalite yok sabah git akşam gel işte ee oyunda oynamayalımmı :S (50ytl bir oyuna fazla deyil heleki crysis e) herkez türke çöküyor warez illegalite diye ama bizim doğumuzu unutuyor ırakta israilde mısırda arab emirlikleri vs çin amerika fransa bunlar korsanı yayıyor arkadaş bakın bakıyım türkiyeden kaç kişi alıpta upload yapmış bize suçu bunlar işletiyor ;) görüncede down edesimiz geliyo yani :D

Şu Crysis'e CRSİZ demiş bir arkadaş. Onun yazdıklarının benim gözümde hiçbir değeri yoktur. Yazdıklarının baştan sona imla hatası ve saçma sözler kullanmış. Şunlara bak ya. Crytek ne yaptıda size böyle bin ah işitti. Keşke Türkçe yapmasaydı. Keşke fiyatını düşürmeseydi. Keşke bu ülkeye o oyunu hiç sokmasaydı. Bu ülke hiçbirşeyi haketmiyor.

Korsan ve orjinal arası seçim, sadece basit bir "beleş" ve "emeğe saygı" hikayesinin ötesinde benim için.

Öncelikle ülkemizden başlayarak durumu açıklayayım: İlk-orta-liseyi geç Odtu'de 4yıl lisans ve 3 yıl lisansüstü eğitim görmüş, haftada 70 saate varacak şekilde çok afedersiniz köpek gibi çalışan bir makina mühendisiyim. Maaşımın %25'inden fazlasını her ay elime dahi geçmeden devletin oy potansiyeli olarak kullandığı, üremek ve şikayet etmek dışında bir halta yaramayan parazitlerini beslemesi adına devlete veriyorum. Satın aldığım hemen hemen herşeye de ÖTV verirken her nasılsa yılda sadece 480 YTL vergi iadesi almam uygun görülüyor. Benzinin diğer ülkelere nazaran kat kat pahalı satıldığı bir ülkede, LPG'li araç ruhsatı alabilmek için hiçbir halt yapmayan bir grup memura 300 YTL veriyorum. Ne rüşvet ne bahşiş allıyorum ne de fiş vermeyerek (ki iyice kolaylaştı) vergi kaçırıyorum. Şişirilmiş kadrolara torpille alınıp, bütün gün bir halt yapmadan yatıp bir de üstüne zaaam isterim açım diyen işe yaramazlar ordusundan da değilim. Zırt pırt barlarda, tatil köylerinde para saçan bir adam da değilim.

Şimdi benim zevk aldığım ve almaya eğilimli olduğum bir ürünü eğer devlet sanki kendi üretmiş ya da ülkeye girişi bu konudaki üretimini azaltıyormuş ya da çok masraf yaratmışcasına tutup eşşek gibi vergi koyuyorsa sırf inadına gider asla ama asla vergi ödemeyeceğim şekilde korsanını alırım. Yeter ki devlet artık benden kazanamasın, o gecekondularını affetttiği, beleşe elektrik su verdiği bi halta yaramayanlara, sözde yönetsin diye ortalıkta dolaşan organik israflara akmasın alın terim.

Bu yurdumuz açısından değerlendirmesi.

Diğer yönden zaten işlemcisi, yazılımı, update'leri ve upgrade'leriyle doymak bilmeyen bir sektör var. Bu öyle şeytani öyle şirret bir sektör ki sanki kendisi insan emeğiyle kazanılana çok saygı duyuyormuşcasına, sanki tekel olması bir tesadüfmüşcesine bir de üstünde " emeğe saygı" gibi martavallar okuyarak kontrol kurmaya kalkıyor. Her türlü pazarlama adiliğiyle sana kakaladığı sisteme seni resmen prangalıyor ve adına da fikir hakları diyor. Sırf bu endüstrinin CEO'ları korsanla ilgili raporları okurken hop otursun hop kalksın, sinirleri boşalsın diye korsan almaya devam da ederim.

Peki hiç mi orjinal aldığım bişey yok?

Samimiyetini, sanatını, orjinalliğini koruyarak pazarlama hilelerinden ve haksız kazançlardan (ki bunun üzerine habire vergi yüklemek kadar büyük haksız kazanç yoktur) sıyrılmış herşeyin orjinalinin parasını kurşu kuruşuna veririm.

eğer orjinal oyunlar okadar pahalı olursa mecburen herkes korsana yöneliyo tabii burda hem yapımcı firmanın hemde türkiyedeki vergilerin suçu var türkiyeye giren bir oyun,elektronik alet anında vergilerle 2katına çıkıyo buda korsana yönelmeye sebeb oluyo

yha hakkaten ülkemizde herşey çok pahalı internet desen uçmuş elektronik aletler desen yanından geçemio bazıları herşey bu kadar pahalıyken insanlar zor geçinirken bide orj.bi oyuna nası okadar para vericekler tabi haliyle korsancılar köşe oluyo en dandik oyunun orj.i bile 15 liradan gidio 15 liraya korsandan 5 tane oyun alıyosun insanlar ucuzu varken nie okadar pahalıya orj. oyun alsınlar ki? Birass mantık

arkadaşlar yorumları okudum mba nın yorumu çok sağlam.bence yerli üretime destek verelim. hatta onlara destek veren teknoloji firmalarınıda destekleyelim.yabancıları ise korsana devam bence çünkü onlar bizi faizle borç verip korsandan beter yoluyorlar:)

Asgari ücretin açlık sınırının yarısı olduğu bir ülkede, bir oyuna 300 YTL verilebilir mi, önce bir devlete ve oyunu getiren firmalara sormak lazım.

Türkiye nin durumu belli, şu anda ps3 oyunları 200 ytl civarında. Asgari ücretin 630 ytl brüt olduğu ülkede bu fiyatla oyun satılır mı? İngiltere de asgari ücret 800 sterlin civarında ve oyunlar da Türkiye ile aynı fiyatta. Önce oyun fiyatlarını düşürün ondan sonra korsanla savaşa bakın.

1 ya da 2 lira olsun diyen yok elbette ancak bu fiyatlar çok. bir kişiye satılmayacak ki bu oyunlar. güzel bi fiyatlandırma olsa sürümden kazanacaklardır zaten. ama nerde

Elbette hiç kimse emek çalmak veya emeğini çaldırmak istemez ama bunun sonu yok ki, basit bir örnek, bir ekran kartını kaç liraya alabiliyoruz sizce, 50 dolar diyelim, kdv'si kaç lira veya tabi oluyorsa özel tüketim vergisi vesairesi. Güzel Ülke'mde ekran kartı üreticisi bir firma olsa ben anlarım vergisinin %18 olmasını veya özel tüketim vergisinin %25 olmasını ama YOK, bu teknolojiyi ithal ediyoruz. Böyle bir durumda Güzel Ülke'mde bir ekran kartının bu kadar yüksek vergiye tabi olmasını gerektiren bir rekabet yok. Böyle bir durumda ben neden gidip orjinal bir oyun alayım, Red Alert 3 ile rekabet edebilecek bir Türk Firması var mı? Oynamayı sevdiğim bir oyunun yeni versiyonu çıktığında oynamak için tam 1 sene bekliyorum. Red Alert 3 yaklaşık 8-9 ay sonra aldım ki fiyatı düşsün hatta belki kampanyaya felan denk gelirim eklentili felan alırım diye.

ucuz olsun ve türkiyeye hemen gelsin... öyleyse neden korsan alalım ki ?

Steam sağolsun çok uygun fiyatlara oyunlar satıyor hatta daha önce korsan oynadığım oyunları bile fiyatı uygun olduğu için alıyorum

oyunlarda türkçe dil seçeneği olursa tabiki parası ne ise öder alırız malesef onlar bizi adam yerine koyup türkçe yapmıyorlar bizde almıyoruz...

Yazıyı belki yeni bir çözüm önerisi filan yazarsınız diye okudum ama bu bir ikna yazısından öteye geçememiş.Kusura bakmayın ama kimsenin bu yazıyı okuyup "Ne yapıyorum ben !! Orjinal oyun alayım" diyeceğini zannetmiyorum.Hele "korsan oyunlarda sık sık görülen virüs veya bozuk olma gibi sorunları kesinlikle yaşayamazsınız" gibi bir argüman ile insanları ancak güldürürsünüz.Bugün torrent ile bozuk veya virüslü dosya geri bildirim yolu ile zaten elimine ediliyor.Biraz aklını kullanan adam zaten sorunsuz bir şekilde istediği dosyaya ulaşıyor.Benim çözüm önerim ise: Mesela yabancı üniversite kitapları Türkiye gibi ülkelerde çok daha uygun fiyata satılıyor.Örneğin Amerika'da 100 dolar olan kitap Türkiye'de 40-60 lira arası oluyor.Oyunlar için de böyle bir çözüm olabilir.

çok güzel bir anlatım olmuş

bizim emeklerimize yazık değilmi:)

asgari ücretin brüt 760,50, net 599,12 (bilip bilmeden konuşma diyecekler için resmi rakam aldım :D ) olduğu bir ülkede sen gidipte mafia 2 yi 140 tl ye satarsan,genelde de bakınca 100 tl civarı normal çok eski olmayan bi pc oyunu e peki böyle bir ortamda sadece zenginler,zengin çocukları mı oynıyacak oyun imkanı olup ta almama meselesi ayrı ama asgari ücretle geçinen bi insan nası alsın kalkıpta oğluna,çocuğuna orjinal oyun asıl bu bağlamda soruyorum PEKİ AMA NEREYE KADAR ??????? Ayrıyeten bi ziyaretçinin de dediği gibi ayrı bi serzeniş olaraktan birsürü dil desteği var neden Türkçe yok pc oyunlarında biraz bunun da tepkisi diyebiliriz bu duruma

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir