Korsan rekoru: Download rekoru kıran filmler

2009'da korsan filmler indirilme ve satış rekoru kırdı: İşte korsanda 2009'un TOP 10 filmi...

  • Halil Mollaoğlu
Korsan rekoru: Download rekoru kıran filmler
Harry Potter: Neredeyse 1 milyar Dolar gişe hasılatı elde etti, ama Top 10 listesinde ilk üçe giremedi.

2009 yılında en çok korsan kopyası basılan 10 filmi, 10. sıradan ilk sıraya doğru hazırladığımız galerimizde bulabilirsiniz.

2009'da da korsan kopyacılara karşı sert hamlelerde bulunuldu; fakat yine de dosya paylaşımcıları kendilerini bu işten alamıyor. Korsanlar geçen seneye nazaran internete çok daha fazla film yüklediler; lakin bu durum filmlerin gişe başarısında negatif bir etki yapmadı. Bu konuda hazırldığımız ayrıntılı bir haberi burada bulabilirsiniz.

Korsan sayısındaki artışa rağmen 2009, film endüstrisi için bir rekor yılıydı: Sadece Kuzey Amerika ve Kanada'da sinema biletleriyle toplam 10 milyar Dolar hasılat elde edilerek şimdiye kadar ulaşılamamış bir değere ulaşılmış oldu. İşin daha ilginç tarafı ise illegal film indirmelerinin sayısı büyük ölçüde artmasına rağmen bu hasılatın elde edilmiş olması oluyor.

85 milyondan fazla indirilen 10 film!

Sadece en çok kopyalan filmlerin Top 10 listesinde bulunanlar bile BitTorrent ağı üzerinden 85 milyondan defadan daha fazla indirildi. Listede gişe başarısı yüksek olan filmlerin yanında ticari açıdan sınırlı başarı elde eden filmlerin de olması şaşırtıcı. Mesela Guy Ritchie'nin "RocknRolla" filmi 9 milyondan fazla indirilerek Top 10 listesinde 3. sıraya yerleşti; fakat gişede sadece 25 milyon Dolar hasılat elde edebildi. Diğer bir açıdan bakıldığında ticari açıdan şimdiye kadarki en başarılı filmler olan "Buz Devri 3" ve "2012", Top 10 download listesine giremeyip, alt sıralarda yer aldı.

2009 yılında en çok korsan kopyası basılan 10 filmi, 10. sıradan ilk sıraya doğru hazırladığımız galerimizde bulabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Basılan Korsan cd adetlerinin kaynağı nedir acaba?

Daha önce de söylemiştim, yazıda da belirtilmiş korsana rağmen rekor kar ettiler. Korsana açılan davalar filan hepsi çok çok çok fazla kazanmak için yapılıyor. Çok fazla kazanmak yetmiyor maalesef. Burda korsanı filan savunmuyorum, insanların ne hale geldiklerine dikkat çekmek istiyorum.

çok değil 8-9 öncesine kadar ne pcmde nede evimde korsan adına bir şey yoktu ki aradığım eski bir filmin dvdsini almak isterken 39 lira olan fiyatı beni çıldırttı. artık neredeyse günde bir kaç korsan film izliyorum. hakediyor bunlar bu emek hırsızlığını. bir dvd film 20 lira yerine 10 lira olsa yinede çok para kazanırlar ama illa 20 lira olacak. sonra bizde gider o 20 liraya boş dvd alır filmlerin blurayını dvdmize kaydeder keyfimize bakarız ve hiç vicdan azabı duymadan

İnternet servis sağlayıcısından başlayan bir durum söz konusu download yapanlar daha fazla para ödeyerek sınırsız internet kullanımı yapmaktalar.
İndirilen filmler arşivleniyorsa cd, dvd yada hdd üzerinde saklanıyor. Buda cd, dvd ve hdd satışarını arttırıyor.
CD veya DVD'ye kaydedilen filmleri seyretmek isteyenler divx player veya mkv player almaktalar. Dikkat ederseniz tüm dvd player markalarının divx özelliği
bulunmakta. Hatta film piyasasında büyük bir paya sahip Sony dvd playerlarda bu özelliği görebilirsiniz. Müzik deseniz artık heryer MP3 player
kimse bizim zamanımızdaki gibi kasetli walkman yada discman kullanmıyor. Piyasada satılan orjinal DVD'lerin fiyatı hiçde ucuz değil.
Yapımcı firmalar karlarına kar katmak vizyonda fazlası ile parasını çıkaran filmlerin fiyatlarını hiçde indirmiyorlar.
Korsan tezgahtan alınan dvd'ler 2-4 YTL arasıdır. Orjinaller ise 19-29 arası değişiyor. korsan 10 tane satıyorsa orjinaller 1 bilemediniz 2 satıyor.
Oysa orjinal fiyatlar düşürülse insanların büyük bir kısmı orjial alır bununda vergisini öder.

Ülkemizde PS3 kullanıcıları bile oyunların pahallı olmasından dolayı oyunları takas etmekteler. Her durum kendi piyasasını yaratmakta.

Burada aklıma kriz reklamlerı geliyor. Hatırlarsınız "Alın verin ekonomiye can verin" sloganı ile yola çıkılıyordu. Buradada durum farklı değil.
Film yada müzik indirenler bunları saklamak seyretmek veya dinlemek için bir takım ürünlere ihtiyaç duymakta ve bunlar için para harcamakta.
Bir noktada bukadar ürünün satılması çevre kirliliğine neden olmakta ancak bu sistemin umurunda değil. Sistem cebine giren paraya bakıyor.

Sen de yorum yaz